1255

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ STRZELINA

z dnia 26 lutego 2004 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Pęcz, Mikoszów oraz części miejscowości Strzelin,
gm. Strzelin

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. z 1999 r. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz zgodnie z uchwałą nr XXXII/369/2001 z dnia 29 listopada 2001 r. Rady Miejskiej Strzelina w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Pęcz, Mikoszów oraz części miejscowości Strzelin, gm. Strzelin, w związku z art. 85 ust. 2 ustawy
z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
(Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) Rada Miejska Strzelina uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł 1

R o z d z i a ł 2

R o z d z i a ł 3

Zasady adaptacji istniejących funkcji

§ 6

1. Plan dopuszcza utrzymanie istniejących na terenach funkcji, odmiennych od ustaleń planu, przy spełnieniu następujących warunków:

1) uciążliwości tych funkcji dla środowiska przyrodniczego i mieszkańców zostaną ograniczone do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów,

2) istniejące parametry powierzchni i intensywności zabudowy oraz wielkości działek nie zostaną powiększone,

3) w granicach działek tych funkcji zapewniona zostanie odpowiednia liczba miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo.

2. Dla potrzeb czasowego zagospodarowania terenów dopuszcza się wykorzystanie istniejących oraz lokalizację nowych następujących tymczasowych obiektów budowlanych:

1) parterowych pawilonów i kiosków o powierzchni zabudowy do 20 m˛,

2) obiektów związanych z okolicznościowymi festynami i uroczystościami zlokalizowanymi na czas trwania uroczystości.

3. Dopuszcza się wymianę lub likwidację istniejącej zabudowy przy zachowaniu ustaleń planu. Adaptacja, przebudowa i rozbudowa oraz wymiana lub likwidacja istniejącej zabudowy chronionej ze względu na wartości kulturowe, wymaga uzgodnień z Państwową Służbą Ochrony Zabytków.

4. Na obszarze planu dopuszcza się umieszczenie elementów informacji turystycznej, plansz reklamowych i niezbędnych dla nich obiektów małej architektury.

5. Lokalizacja obiektów, o których mowa w ust. 4 w obszarze przestrzeni publicznej lub wpływających na kształt przestrzeni publicznej, wymaga każdorazowej zgody Burmistrza Miasta i Gminy oraz uzgodnienia zarządcy dróg.

6. Istniejąca tymczasowa zabudowa niespełniająca wymogów niniejszej uchwały podlega rozbiórce w terminie do 5 lat od daty wejścia uchwały w życie lub po upływie, określonych w umowach, terminach dzierżawy.

R o z d z i a ł 4

R o z d z i a ł 5

R o z d z i a ł 6

Szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

§ 15

1. Ochronie kulturowej podlegają obiekty o wartościach architektonicznych, w tym objęte spisem konserwatorskim.

2. Obiekty, o których mowa w ust. 1, podlegają ochronie zgodnie z przepisami szczególnymi.

3. Zamierzenia inwestycyjne oraz zmiany zagospodarowania i prace budowlane w obiektach wymienionych w ust. 1 wymagają uzgodnienia z Państwową Służbą Ochrony Zabytków.

§ 16

Dla obiektów, o których mowa w § 15, ust. 1, plan ustala:

1. ochronę charakterystycznych elementów architektonicznego ukształtowania istniejącej zabudowy i jej detalu architektonicznego,

2. właściwą, zgodną ze sztuką konserwatorską, konserwacje zachowanych elementów,

3. przywrócenie utraconych i zdegradowanych elementów w ramach prowadzonej odbudowy i przebudowy,

4. stosowanie przy modernizacji i rozbudowie tradycyjnych i rodzimych materiałów budowlanych i wykończeniowych – zgodnych z dotychczasowym historycznym charakterem zabudowy.

§ 17

1. Ochronie podlegają zlokalizowane stanowiska archeologiczne, na obszarze których obowiązuje wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych.

2. Na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk archeologicznych, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na wszelkie zamierzenia inwestycyjne, należy uzyskać zezwolenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac archeologicznych i wykopaliskowych.

3. Na obszarze, na którym zlokalizowane są stanowiska archeologiczne, wszelkie zamierzenia inwestycyjne podlegają następującym ustaleniom:

1) inwestor zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych,

2) w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych badań wykopaliskowych za zezwoleniem DWKZ.

R o z d z i a ł 7

Szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i ochrony zdrowia ludzi

§ 18

  1. Ochronie podlegają:

1) kulturowe układy i zespoły zieleni (aleje, szpalery),

2) zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne i przydrożne,

3) zieleń związana z ekosystemami rzek, potoków i innych cieków naturalnych oraz rowów,

4) ekosystemy leśne i łąkowe (nieleśne),

5) naturalne zbiorniki i podmokłości,

6) ukształtowanie terenu wraz z istniejącymi krajobrazowymi formami geomorfologicznymi, charakterystycznych dla poszczególnych terenów.

2. Drzewa i krzewy ozdobne po ich śmierci biologicznej podlegają wymianie.

3. Wyklucza się działania inwestycyjne przyczyniające się do trwałego zniekształcania rzeźby terenu oraz do procesów erozji gleby i degradacji ekosystemów leśnych i nieleśnych.

4. Ustala się kształtowanie zieleni w obrębie linii rozgraniczających ulic i dróg, dopuszczoną przepisami szczególnymi, w formie zwartych zespołów nieprzekraczających wysokość 1,2 m, uzupełnionych pojedynczymi drzewami, oddalonymi od siebie co najmniej o 25 m.

5. Ustala się kształtowanie nowych zespołów zieleni z zachowaniem następujących warunków:

1) na terenach otwartych obrzeżne kształtowanie zieleni, wzdłuż terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi lub wzdłuż ciągów komunikacyjnych oraz cieków naturalnych, z zachowaniem wglądów widokowych oraz warunków bezpieczeństwa dla dróg,

2) na terenach przeznaczonych do zabudowy kształtowanie zieleni w nawiązaniu do charakterystycznych układów kompozycyjnych występujących w otoczeniu,

3) zróżnicowanie gatunkowe roślinności ze względu na walory ozdobne, zmienne w różnych porach roku.

§ 19

1. Ustala się wymóg podczyszczania wód opadowych z substancji ropopochodnych i innych szkodliwych przed ich odprowadzeniem do odbiornika oraz zabezpieczenie środowiska gruntowo-wodnego przed infiltracją zanieczyszczeń.

2. Ustala się zagospodarowanie odpadów przemysłowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3. Ustala się ochronę wód powierzchniowych i podziemnych, z zachowaniem zasad i wymogów wynikających z obowiązujących przepisów szczególnych oraz ustaleń niniejszej uchwały, poprzez:

1) ochronę wód i gruntów przed skażeniami i zanieczyszczeniami,

2) ochronę zieleni oraz korytarzy ekologicznych cieków naturalnych (zabudowy biologicznej),

3) stosowanie w produkcji rolnej zasad “dobrej praktyki rolnej” zgodnie z wymogami przepisów szczególnych oraz ustaleniami właściwych programów rolno-środowiskowych.

4. Zapewnia się wolny dostęp do cieków naturalnych, w tym wyklucza się ogrodzenia nieruchomości przyległych do terenów wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu.

§ 20

1. Na terenach wyznaczonych na cele budowlane ustala się utrzymanie i zlokalizowanie obiektów usługowych oraz wytwórczości i infrastruktury technicznej nie wywołujących stałych i okresowych uciążliwości dla środowiska i mieszkańców. Ewentualne uciążliwości wywołane przez obiekty dopuszczone w planie do lokalizacji nie mogą wykraczać poza granice działki obiektu będącego źródłem uciążliwości. Poziomy dopuszczalnych parametrów stanu środowiska w zakresie hałasu, wibracji, promieniowania, zanieczyszczenia powietrza i wody określają przepisy w zakresie ochrony środowiska.

2. W przypadku stwierdzenia występowania uciążliwego oddziaływania istniejących i projektowanych obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej na środowisko i braku możliwości ich wyeliminowania, mimo zastosowania rozwiązań technicznych i technologicznych, należy ustanowić obszar ograniczonego użytkowania – zgodnie i w trybie przepisów szczególnych.

R o z d z i a ł 8

Szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeby ochrony obszarów i terenów górniczych

§ 21

1. Na rysunkach planu oznaczono następujące granice:

1) udokumentowanych złóż dla:

a) kopaliny granitu “Strzelin”,

b) kopaliny granitu “Mikoszów - Wieś”,

c) kopaliny granitu i gnejsu “Mikoszów”,

2) terenów górniczych:

a) “Strzelin”,

b) “Mikoszów - Wieś”,

c) “Mikoszów”,

3) obszarów górniczych:

a) Strzelin”,

b) “Mikoszów - Wieś”,

c) “Mikoszów”.

2. Plan ustala zagospodarowanie i użytkowanie tych wynikające z uprawnień przedsiębiorcy określonych w koncesji. Zabrania się prowadzenia działalności inwestycyjnej, która uniemożliwiłaby eksploatację kopalin.

3. Wszelkie zamierzenia i działania inwestycyjne podejmowane w granicach terenów i obszarów górniczych wymagają uzgodnień z właściwym organem nadzoru górniczego.

4. Plan dopuszcza lokalizację nowej zabudowy i zmianę użytkowania terenów w granicach terenów i górniczych pod warunkiem uzyskania zgody właściwego organu nadzoru górniczego lub wyznaczenia filaru ochronnego, w granicach którego nie będzie prowadzona eksploatacja.

5. Zasady zagospodarowania terenów związanych z wydobyciem kopalin winny odpowiadać warunkom koncesji oraz przepisom szczególnym w zakresie ochrony środowiska i prawa geologicznego i górniczego.

§ 22

Ustalenia dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego:

1. Przyjmuje się następujące ustalenia w zakresie zagrożenia od robót strzałowych:

1) Przyjmuje się następujące czynniki regulujące zasięg oddziaływania sejsmicznego:

a) prawidłowy dobór, sposób i wielkość odpalanych ładunków;

b) odpowiednie parametry strzelania;

c) odpowiedni kierunek postępu frontu eksploatacyjnego;

d) dobór odpowiednich metod strzelniczych.

2) Dla ochrony przed udarową falą powietrza i rozrzutem odłamków skalnych niezbędne będzie dokonanie z wyprzedzeniem odpowiednich zabezpieczeń obiektów oraz opracowania stosownych instrukcji postępowania w czasie robót strzałowych dla mieszkańców pozostających w zasięgu wpływu robót strzałowych.

2. W zakresie zmniejszenia zagrożeń zanieczyszczenia powietrza zakłada się osłonięcie wyrobiska od strony zabudowań położonych najbliżej pasem ochronnym roślinności wysokiej.

3. W zakresie zmniejszenia uciążliwości akustycznej zakłada się osłonięcie wyrobiska pasem ochronnym roślinności wysokiej.

§ 23

Ustalenia dotyczące ochrony środowiska.

1. Przyjmuje się następujące zasady i warunki ochrony złoża:

1) Wykorzystanie kopaliny odbywać się będzie zgodnie z jej wartością użytkową i jakościową.

2) Prowadzenie eksploatacji odbywać się będzie w sposób zabezpieczający przed powstaniem nieuzasadnionych strat. Normatyw tych strat określony jest w projekcie zagospodarowania złoża.

2. Działalność kopalni winna być tak prowadzona, aby na terenie istniejącej i projektowanej zabudowy mieszkaniowej nie występowały przekroczenia norm dopuszczalnych ani nie mogły pojawiać się zagrożenia dla obiektów kubaturowych.

3. Należy prowadzić monitoring na granicy zabudowy mieszkaniowej w celu kontroli, czy nie ma przekroczenia dopuszczalnych norm.

4. w zakresie przeprowadzenia prac rekultywacyjnych przyjmuje się wodne i leśne zagospodarowanie terenu.

§ 24

Ustalenia w zakresie ochrony obiektów budowlanych i warunków zabudowy oraz zagospodarowania terenu:

1. Warunki zabezpieczeń konstrukcyjnych obiektów budowlanych, w tym sieci i urządzeń infrastruktury technicznej oraz komunikacji należy określić na podstawie opracowanej ekspertyzy dotyczącej wpływu drgań sejsmicznych spowodowanych robotami strzałowymi.

R o z d z i ł 9

Część 1 część 2

R o z d z i a ł 10

Przepisy końcowe

§ 45

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się stawkę służącą naliczeniu jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, uiszczanej przez właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości objętych niniejszym planem, w przypadku ich zbycia w ciągu 5 lat od dnia, w którym ustalenia miejscowego planu stały się obowiązujące w wysokości 30%.

§ 46

Uchyla się w granicach planu:

  1. zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Strzelin zatwierdzoną w dniu 21 marca 1997 r. uchwałą nr XXXVIII/342/97 Rady Miejskiej w Strzelinie,
  2. zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Strzelin zatwierdzoną w dniu 2 lutego 2000 r. uchwałą nr XIV/175/2000 Rady Miejskiej w Strzelinie,

§ 47

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Strzelin.

§ 48

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY MIEJSKIEJ

EWA KURDYŚ

Załącznik graficzny nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 lutego 2004 r. (poz. 1255)

Załącznik graficzny nr 2 do uchwały Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 lutego 2004 r. (poz. 1255)