1258

UCHWAŁA RADY MIASTA ZGORZELEC

z dnia 5 marca 2004 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Ujazd Południe w Zgorzelcu

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. z 1999 r. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz zgodnie z uchwałą nr 360/2001 Rady Miejskiej w Zgorzelcu z dnia 30 sierpnia 2001 r. Rada Miasta Zgorzelec uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

R o z d z i a ł II

R o z d z i a ł III

Zasady adaptacji istniejących funkcji i zabudowy oraz

dopuszczalne, tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów

§ 7

  1. Plan dopuszcza utrzymanie występujących w stanie istniejącym funkcji terenów zainwestowanych, odmiennych od ustaleń planu, przy spełnieniu następujących warunków:

  1. uciążliwości tych funkcji dla środowiska przyrodniczego i mieszkańców sprowadzone zostaną do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów;
  2. istniejące parametry powierzchni i intensywności zabudowy mogą zostać powiększone wyłącznie na cele związane z ochroną środowiska przyrodniczego oraz ochroną zdrowia ludzi i będą zgodne z ustaleniami szczegółowymi zapisanymi w rozdziale VIII,
  3. na obszarach stref ochrony konserwatorskiej uwzględnione zostaną wymogi ochrony określone w rozdziale IV.

§ 8

  1. Istniejąca zabudowa stała występująca w treści mapy, na której wykonany jest rysunek, wskazana jest do zachowania.
  2. Zasady adaptacji, przebudowy i rozbudowy istniejącej zabudowy stałej określają ustalenia planu.
  3. Dopuszcza się wymianę lub likwidację istniejącej zabudowy stałej przy zachowaniu ustaleń planu.
  4. Adaptacja, przebudowa, wymiana lub likwidacja istniejącej zabudowy chronionej i wskazanej do ochrony oraz zabudowy stałej położonej w strefach ochrony konserwatorskiej wymaga uzgodnienia ze służbą ochrony zabytków, w zakresie ustalonym w planie oraz w przepisach szczególnych.

  1. Tereny, do czasu ich zagospodarowania zgodnego z planem, mogą być przeznaczone tymczasowo, na cele innych funkcji ustalonych w planie w § 4.
  2. Dopuszcza się użytkowanie tymczasowe:

  1. przy spełnieniu ustaleń uchwały w zakresie ochrony środowiska kulturowego i przyrodniczego oraz zdrowia ludzi,
    1. bez możliwości realizacji nowych stałych budynków oraz rozbudowy i nadbudowy istniejących stałych budynków na cele użytkowania tymczasowego.

  1. Obiekty tymczasowe podlegają rozbiórce, o ile nie odpowiadają ustaleniom docelowym planu lub przebudowie dostosowującej do ustaleń planu.

R o z d z i a ł IV

Szczególne warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

§ 9

  1. Ochronie kulturowej podlegają:

  1. obszary stref ochrony konserwatorskiej,
  2. obiekty zabytkowe wpisane do rejestru zabytków,
  3. stanowiska archeologiczne udokumentowane,
  4. bryły budynków o walorach kulturowych, w szczególności kompozycje ich elewacji i formy dachów.

  1. Obszary i obiekty podlegające ochronie kulturowej oznaczono na rysunku planu.

§ 10

  1. W obszarze strefy B ochrony konserwatorskiej ochronie podlegają istniejące:

    1. rozplanowanie zabudowy, linie zabudowy, oraz gabaryty i forma zabudowy,
    2. układy zorganizowanej zieleni publicznej,
    3. układy ulic i ciągów pieszych,
    4. zachowane elementy zagospodarowania terenu, w szczególności mury oporowe, ogrodzenia, nawierzchnie ulic i schody terenowe.

§ 11

  1. Ustala się następujące warunki zagospodarowania w strefie B ochrony konserwatorskiej:

    1. zabudowę uzupełniającą i przebudowywaną w pierzejach ulic należy kształtować w nawiązaniu do istniejących linii zabudowy, wysokości budynków, liczby kondygnacji, oraz formy i spadku dachu, jak też tradycyjnych rozwiązań materiałowych,
    2. zabudowę wnętrz blokowych niespełniającą obowiązujących wymogów techniczno-funkcjonalnych, należy likwidować lub przebudowywać w nawiązaniu do istniejących układów zabudowy, wysokości budynków, liczby kondygnacji, oraz formy i spadku dachu, jak też tradycyjnych rozwiązań materiałowych,
    3. w zagospodarowania terenów oraz kształtowaniu nawierzchni ulic i ciągów pieszych należy dążyć do stosowania tradycyjnych form kompozycji oraz rozwiązań materiałowych ,
    4. obowiązuje zakaz sytuowania wolno stojących elementów reklamowych,
    5. reklamy umieszczane na budynkach należy kształtować w formie szyldów lub tablic, w nawiązaniu do kompozycji elewacji.

§ 12

  1. Roboty budowlane:
    1. dotyczące elementów chronionych w strefie B ochrony konserwatorskiej, wymienionych w § 10,
    2. w obiektach chronionych wpisanych do rejestru zabytków oraz dotyczące bryły, elewacji i dachów obiektów o walorach kulturowych, wymagają opiniowania i uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w zakresie wynikającym z przepisów szczególnych.

  2. Zamierzenia wymagające ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu na obszarach zastrzeżonych do badań archeologicznych należy warunkować poprzedzeniem rozpoznania archeologicznego prowadzonym w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

R o z d z i a ł V

R o z d z i a ł VI

R o z d z i a ł VII

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

§ 27

  1. Ustala się objęcie całego obszaru położonego w granicach planu systemami zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków na zasadach określonych w przepisach szczególnych.
  2. Zakłada się zaopatrzenie w wodę z systemu wodociągowego obejmującego:

  1. ujęcia wody i z.u.w. zlokalizowanych przy ul. Orzeszkowej, w granicach planu, oraz ujęcia wody zlokalizowanego, poza obszarem planu, przy ul. Henrykowskiej,
  2. układ magistralnych sieci wodociągowych z obiektami towarzyszącymi,
  3. zbiornik zapasowo-wyrównawczy zlokalizowany, poza obszarem planu, przy ul. Pięknej.

  1. Zakłada się obsługę całego obszaru poprzez komunalny system kanalizacji rozdzielczej odprowadzający ścieki komunalne do oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w Jędrzychowicach – Gmina Zgorzelec. Na obszarze planu system obejmuje:

    1. Istniejący i rozbudowany kolektor sanitarny Ksp – 11 (kolektor Południowy) o średnicy 250–500 mm,
    2. Rozbudowaną pompownię ścieków “Ujazd” zlokalizowaną przy ul. Francuskiej,
    3. Istniejące i rozbudowane kanały lokalne,
    4. Lokalne pompownie ścieków na terenach nowego zainwestowania gdzie wystąpią przeciwspadki.

  1. Do czasu pełnej realizacji komunalnego systemu kanalizacji sanitarnej dopuszcza się jako czasowe indywidualne rozwiązania odprowadzenia ścieków pod warunkiem spełnienia wymogów sanitarnych i ochrony środowiska wynikających z przepisów szczególnych.

  1. Zakłada się odprowadzenia wód opadowych do odbiorników lokalnymi systemami kanalizacyjnymi, ukształtowanymi w zależności od warunków miejscowych, przy spełnieniu wymagań określonych w przepisach szczególnych. Systemy należy zaopatrzyć w urządzenia podczyszczające wody z zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi.

§ 28

  1. Zakłada się dostawę energii elektrycznej z sieci przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłem i dystrybucją energii zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne.
  2. Zakłada się modernizację i rozbudowę istniejącej sieci elektroenergetycznej obejmujące:

  1. wymianę technicznie zużytych stacji transformatorowych oraz linii średniego i niskiego napięcia,
  2. doprowadzenie i rozbudowę sieci kablowej nn wraz z zasilającymi ją stacjami transformatorowymi i koniecznymi liniami SN w rejonach nowego zainwestowania.

  1. Zakłada się zaopatrzenie miasta w gaz ziemny, do celów gospodarczych i grzewczych, z sieci przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłem i dystrybucją energii zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne.
  2. Zakłada się modernizację i realizację sieci gazowej obejmującej:

  1. wymianę technicznie zużytych sieci żeliwnej i stalowej,
  2. doprowadzenie gazu i rozbudowę sieci dystrybucyjnej na nowych terenach zainwestowanych.

  1. Zakłada się dostawę ciepła do budynków z grupowych i indywidualnych źródeł grzewczych zasilanych gazem z sieci, energią elektryczną, paliwem płynnym lub stałym, przy spełnieniu wymogów sanitarnych, ochrony środowiska oraz ochrony interesu osób trzecich.

§ 29

  1. Zakłada się funkcjonowanie na obszarze objętym planem stacjonarnej i ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej działających zgodnie z przepisami ustawy Prawo telekomunikacyjne.
  2. Urządzenia i sieci telekomunikacji publicznej należy lokalizować zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, normami oraz ustaleniami uchwały dotyczącymi infrastruktury technicznej.

§ 30

  1. Lokalizację terenów podstawowych obiektów i urządzeń systemów infrastruktury technicznej obsługi miasta określa rysunek, a warunki ich zagospodarowania określa § 41.
  2. Układ nowych oraz zakres rozbudowy istniejących sieci i urządzeń infrastruktury technicznej należy ustalić w oparciu o założenia i plany rozbudowy poszczególnych rodzajów sieci i urządzeń, opracowane zgodnie z obowiązującymi przepisami lub w oparciu o rozwiązania zawarte w projektach budowlanych poszczególnych przedsięwzięć, skorygowane o ustalenia planu dotyczące nowych terenów zainwestowanych.
  3. Lokalizacja sieci infrastruktury technicznej w liniach rozgraniczających istniejących i projektowanych ulic, placów i ciągów pieszych wymaga zgody zarządcy ulicy.
  4. Dopuszcza się, na terenach budowlanych oraz zieleni, lokalizację lokalnych urządzeń infrastruktury technicznej jako wolno stojących lub wbudowanych, zgodnie z ustaleniami niniejszej uchwały i obowiązującymi przepisami szczególnymi.
  5. Plan wyklucza lokalizację obiektów budowlanych, w rejonie sieci infrastruktury technicznej, w strefie zapewniającej ochronę i prawidłową eksploatację sieci, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi i warunkami technicznymi.
  6. Przy przebudowie istniejących sieci oraz lokalizacji nowych na obszarach objętych ochroną kulturową należy uwzględniać ustalenia zawarte w rozdzia- le IV.

R o z d z i a ł VIII

Część 1

Część 2

R o z d z i a ł IX

Przepisy końcowe

§ 51

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

§ 52

Sprawy nieuregulowane niniejszą uchwałą, a dotyczące ładu przestrzennego, należy rozstrzygać zgodnie z wymaganiami wynikającymi z zachowania walorów urbanistycznych, danego miejsca, dostosowania do cech lokalnej architektury o wartościach kulturowych oraz ochrony krajobrazu i dziedzictwa kulturowego.

§ 53

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Zgorzelec.

§ 54

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

MAREK WOLANIN

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miasta Zgorzelec z dnia 5 marca 2004 r. (poz. 1258)

1

4

2

5

3

6