879

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W SYCOWIE

z dnia 29 stycznia 2004 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwanego w skrócie “MPZP SYCÓW – OBSZAR A”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142,
poz. 1591 z 2001 r. z późn. zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca
1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późniejszymi zmianami) oraz w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) oraz uchwały Rady Miejskiej w Sycowie nr XXXIV/203/2001 z dnia 29 listopada 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz uchwały Rady Miejskiej w Sycowie nr XV/89/03 z dnia
6 listopada 2003 r. uchwala się, co następuje:

R o z d z i a ł 1

R o z d z i a ł 2

R o z d z i a ł 3

R o z d z i a ł 4

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury

§ 8

1. Ustala się, że zbrojenie nowych terenów budowlanych będzie realizowane kompleksowo w powiązaniu z istniejącymi systemami uzbrojenia technicznego, z wyprzedzeniem realizacji obiektów kubaturowych.

2. Projektowane sieci mogą być prowadzone w obrębie linii rozgraniczających dróg, za zgodą zarządzającego. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa od tej zasady.

3. Dopuszcza się możliwość realizacji części urządzeń i sieci technicznych poza terenami lub trasa-mi wyznaczonymi w planie na terenach własnych inwestora jako inwestycje towarzyszące. Do-puszcza się przy tym możliwość stosowania systemów indywidualnych lub grupowych oczyszczania ścieków dla terenów zabudowy mieszkaniowej.

4. Dla zaopatrzenia w wodę ustala się powiązanie terenów objętych ustaleniami Planu z wodociągiem miejskim Sycowa, przy pomocy układu uzupełniającego wodociągów rozdzielczych. Ponadto zakłada się przebudowę rurociągu wodnego, przebiegającego wzdłuż dróg oraz przez grunty prywatne położone w obrębie Nowy Dwór i Syców.

5. Dla odprowadzania ścieków ustala się docelowe powiązanie terenów objętych ustaleniami Planu z miejską oczyszczalnią ścieków w Sycowie, przy pomocy uzupełniających układów sieci kanalizacyjnych.

6. Dla odprowadzania wód opadowych i roztopowych ustala się powiązanie terenów objętymi ustaleniami Planu z układem lokalnych sieci kanalizacji deszczowej.

7. Dla zaopatrzenia w ciepło zakłada się możliwość jego uzyskania z indywidualnych źródeł ciepła z zastosowaniem urządzeń o wysokiej wydajności i małej emisji zanieczyszczeń.

8. Dla zaopatrzenia w gaz ustala się realizację rozdzielczej sieci gazowej, powiązanej z gminnymi gazociągami średniego i niskiego ciśnienia.

9. Dla zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się rozbudowę i budowę nowych linii energetycznych kablowych, średniego i niskiego napięcia wraz z budową stacji transformatorowych wbudowanych lub wolno stojących.

10. W stosunku do linii napowietrznej WN 110 kV należy zachować wymagane przepisami odległości projektowanych obiektów od istniejących linii (wydzielony pas terenu ochronnego dla linii 110 kV wynosi po 14,5 m od rzutu poziomego skrajnego przewodu czynnego linii).

11. W stosunku do linii elektroenergetycznych SN należy zachować bezpieczne, wymagane przepisami odległości. W przypadku niemożności zachowania dopuszczalnych odległości projektowanej zabudowy od istniejących obiektów elektroenergetycznych należy dokonać przebudowy tych sieci na koszt podmiotu wchodzącego w kolizje.

12. Dla rozbudowy sieci telekomunikacyjnych ustala się realizację uzupełniającego systemu kablowej sieci telefonicznej powiązanej z gminnym systemem telekomunikacji. Ponadto zakłada się realizacje światłowodu przebiegającego wzdłuż obwodnicy.

13. Dla gospodarki odpadami zakłada się, dla terenów objętych ustaleniami Planu, wywóz nieczystości na gminne wysypiska śmieci.

R o z d z i a ł 5

Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów

§ 9

1. Ustala się następujące zasady kształtowania zabudowy w obrębie istniejącego zainwestowania:

1) W ramach modernizacji i adaptacji dla nowych potrzeb istniejącej zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej, usługowej i produkcyjnej dopuszczalne są zmiany jej gabarytów (bez przekraczania wielkości istniejących nadziemnych kondygnacji z dodatkowym użytkowym poddaszem).

2) Rozbudowa przy pełnym nawiązaniu do zasad ukształtowania budynków sąsiednich, poprawa standardu, wyposażenia w odpowiednie instalacje i korekty wystroju zewnętrznego.

3) W przypadku obiektów ujętych w rejestrze i wykazie zabytków ww. prace nie mogą prowadzić do zmiany gabarytów budynków i charakteru ich wystroju.

4) Dopuszczalne jest wprowadzanie nowej uzupełniającej zabudowy na terenach istniejącego zainwestowania o funkcjach ustalonych w planie.

2. Ustala się następujące zasady kształtowania nowej zabudowy na terenach budowlanych:

1) Nowa zabudowa mieszkaniowa będzie realizowana w formie zabudowy wolno stojącej (ew. bliźniaczej). W przypadku realizacji zespołów zabudowy większych od 5 obiektów lub ich ciągów będą one realizowane wg zbliżonych rozwiązań architektonicznych, z jednakowo ustalonym układem kalenic dla danego zespołu zabudowy lub jej ciągu. Zaleca się przy tym dostosowanie projektowanej skali zabudowy, doboru materiałów i kolorystyki do najbliższego otoczenia, jak również stosowanie przykryć o nachyleniu połaci w granicach 35–45°.

2) Nowa zabudowa usługowa, produkcyjna lub produkcyjno-usługowa będzie realizowana w formie zwartych obiektów w nawiązaniu do zasad ukształtowania obiektów w najbliższym otoczeniu. Zakłada się wysokość zabudowy 1–2 kondygnacje i zastosowanie dachów o nachyleniu połaci 30–45° w przypadku obiektu o powierzchni zabudowy do 200 m2 (w innych przypadkach dopuszcza się stosowanie przykryć płaskich).

3) Tereny zabudowy produkcyjnej lub produkcyjno-usługowej zagospodarowane będą z wprowadzeniem zieleni towarzyszącej oraz z wprowadzeniem niezbędnych miejsc parkingowych.

4) Warunki usytuowania nowej zabudowy na terenach wskazanych do jej realizacji określa się poprzez wskazanie nieprzekraczalnej linii zabudowy.

5) Ustala się maksymalny wskaźnik zabudowy działki:

a) mieszkalnej i mieszkalno-usługowej: 0,25,

b) usługowej: 0,30,

c) przemysłowej: 0,40.

6) Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane zgodnie z § 10.

3. Ustala się następujące zasady kształtowania i zagospodarowania terenów oznaczonych symbolami: US, ZN, ZI, ZP, ZP/US, RP:

1) Dla terenów oznaczonych symbolem US przyjmuje się ustalenia:

a) w przypadku lokalizacji obiektów sportowych – maksymalna wysokość zabudowy – 1–2 kondygnacje do 7 m wysokości,

b) dachy strome o symetrycznym układzie połaci dachowych (dopuszcza się dachy mansardo-we).

2) Dla terenów oznaczonych symbolem ZN i ZI przyjmuje się ustalenia:

a) występowanie zieleni na min. 80% powierzchni terenu,

b) utrzymanie trwałych użytków zielonych,

c) nasadzenia planowane zielenią zróżnicowaną pod względem wysokości, pokroju i pór kwitnienia,

d) dopuszcza się urządzenie ciągów spacerowych z małą architekturą (dla terenu ZI),

e) zakaz lokalizacji zabudowy.

3) Dla terenów oznaczonych symbolem ZP przyjmuje się ustalenia:

a) występowanie zieleni na min. 60% powierzchni terenu,

b) nasadzenia planowane zielenią zróżnicowaną pod względem wysokości, pokroju i pór kwitnienia,

c) dopuszcza się urządzenie pieszych alei i ciągów spacerowych z małą architekturą,

d) dopuszcza się lokalizację urządzeń dla celów rekreacji.

4) Ustala się następujące zasady urządzania terenu na terenach oznaczonych symbolem ZP/US:

a) dopuszcza się lokalizację urządzeń dla celów rekreacji,

b) zakazuje się wycinki drzew poza zabiegami pielęgnacyjnymi,

c) dopuszcza się lokalizację obiektów małej architektury oraz pawilonów dla obsługi funkcji rekreacyjnej o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2,

d) wskazane urządzenie terenu poprzez zaplanowanie alejek, oczek wodnych oraz odpowiedni dobór drzew i krzewów do pory kwitnienia.

5) Dla terenów oznaczonych symbolem RP przyjmuje się ustalenia:

a) adaptuje się istniejący układ terenów, rowów, cieków wodnych, ciągów komunikacyjnych, obsługujących tereny rolne,

b) dopuszcza się zmianę układu ww. elementów oraz użytkowania rolnego, stosownie do po-trzeb gospodarki rolnej,

c) zakaz lokalizacji zabudowy.

R o z d z i a ł 6

Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane

§ 10

1. Podział terenów na działki budowlane powinien odbywać się z uwzględnieniem następujących wymagań:

1) Zapewnienia prawidłowego funkcjonowania trwale adaptowanych obiektów istniejących.

2) Możliwości optymalnego zagospodarowania nowo wydzielonych działek zgodnie z przeznaczeniem ustalonym w niniejszym planie oraz realizacji w ich obrębie niezbędnych funkcji towarzyszących.

2. Podział terenu przeznaczonego pod nowo projektowaną zabudowę powinien być dokonany w oparciu o kompleksowy projekt podziału uwzględniający możliwość zagospodarowania działek zgodnie z następującymi wymogami:

1) Minimalna powierzchnia działki:

a) mieszkalnej i mieszkalno-usługowej: 800 m2,

b) usługowej: 1200 m2,

c) przemysłowej: 1400 m2,

2) Minimalna szerokość działki:

a) mieszkalnej i mieszkalno-usługowej: 20 m,

b) usługowej: 25 m,

c) przemysłowej: 30 m.

3. Dopuszcza się możliwość scalania działek już geodezyjnie wydzielonych w celu odpowiedniego zagospodarowania działek zgodnie z ww. wymogami.

R o z d z i a ł 7

Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakazu zabudowy wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych

§ 11

1. Prowadzona działalność usługowo-produkcyjna nie może powodować uciążliwości dla środowiska i zdrowia ludności, a jej ewentualne oddziaływanie nie może wykraczać poza granicę działki, do której inwestor posiada tytuł prawny.

2. Dla ochrony środowiska przyrodniczego zakazuje się wprowadzania przedsięwzięć szkodliwych dla środowiska, w tym zwłaszcza dla stanu czystości wód podziemnych i powierzchniowych. Ustala się konieczność podczyszczania wód opadowych z substancji ropopochodnych i innych szkodliwych, pochodzących z terenów, na których może dojść do ich zanieczyszczenia.

3. Zakłada się zachowanie istniejących zadrzewień na terenach wskazanych dla różnych form użytkowania, o ile nie koliduje z planowanym wprowadzeniem nowej zabudowy. Zaleca się wprowadzanie zadrzewień wzdłuż granic stref produkcyjnych, magazynowych w układzie umożliwiającym przewietrzanie oraz izolującym od obszarów sąsiadujących. W obszarach zieleni izolacyjnej dopuszcza się lokowanie innych funkcji pod warunkiem nieprzekroczenia 25% ich powierzchni ogólnej włącznie z dojazdami i parkingami. Należy wprowadzać zieleń średniowysoką oraz wysoką o maksymalnej intensywności oraz doborze gatunkowym gwarantującym długotrwałe utrzymanie zieleni.

4. Zakłada się dla ochrony powietrza atmosferycznego konieczność uporządkowania gospodarki cieplnej poprzez wprowadzanie jako paliwa gazu lub oleju opałowego dla wyeliminowania niskich emisji; a także zakaz przechowywania na wolnym powietrzu lub w obiektach niezadaszonych materiałów powodujących wtórne pylenie.

5. Zakłada się dla ochrony przed hałasem dopuszczenie natężenia hałasu w poszczególnych strefach zainwestowania zgodnie z obowiązującymi normami. Dla obiektów realizowanych oraz modernizowanych, mogących zwiększać zagrożenie hałasem zaleca się wyposażenie ich w urządzenia o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

6. Ustala się następujące zasady dot. terenów, na których występują urządzenia drenarskie:

1) Na obszarach, gdzie występują urządzenia drenarskie podziemne, należy zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania wykopów, aby nie uszkodzić zbieracza lub sączka drenarskiego. Każdorazowe uszkodzenie urządzenia drenarskiego winno być naprawione na koszt inwestora pod fachowym nadzorem.

2) Zagospodarowanie terenu należy tak zaprojektować, aby umożliwić prowadzenie prawidłowej konserwacji wszystkich rowów melioracyjnych szczegółowych, występujących na terenie objętych opracowaniem MPZP. Należy udostępnić pas gruntu wzdłuż górnych krawędzi skarpy rowów dla wyrzucania i rozplantowania namułu wydobytego z dna cieku podczas wykonywania prac konserwacyjnych.

3) Zabezpieczyć miejsca dla lokalizacji urządzeń do oczyszczania ścieków opadowych przed każdym wylotem kanałów deszczowych do rzeki i rowów melioracyjnych.

7. Dla ujęcia wody w Syców – Wioska ustala się strefę ochrony bezpośredniej o wymiarach 10 x 10 m oraz strefę ochrony pośredniej zewnętrznej wyznaczoną na rysunku planu.

8. Zgodnie z Decyzją Wojewody Kaliskiego nr Osgw 6210/36/96 z 29.07.96. ustala się następujące zakazy i ograniczenia obowiązujące w strefie ochrony pośredniej zewnętrznej:

1) Stosowania nadmiernej ilości nawozów sztucznych.

2) Wydobywania kopalin.

3) Lokalizowania ferm hodowlanych, składowisk odpadów promieniotwórczych, magazynów materiałów ropopochodnych i innych substancji chemicznych oraz rurociągów do ich transportu.

9. W odniesieniu do oczyszczalni ścieków, jeżeli z oceny oddziaływania na środowisko wynika, że mimo zastosowania różnorodnych rozwiązań nie mogą być wyeliminowane uciążliwe oddziaływa-nia na środowisko należy utworzyć obszar ograniczonego użytkowania.

10. Na terenach bezpośredniego zagrożenia wodami powodziowymi ustala się następujące zasady zagospodarowania:

1) Zakazuje się wprowadzania trwałej nowej zabudowy.

2) Zagospodarowanie terenu zgodnie z ustaleniami planu: ZN – tereny zieleni niskiej.

3) Respektowanie zakazów określonych w art. 40 oraz art. 83 Ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 z póź. zmianami).

11. Ustala się ochronę niżej wymienionych pomników przyrody ożywionej.

12. Ustala się ochronę terenów położonych w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu “Wzgórza Ostrzeszowskie”.

13. Na terenach stref ochronnych od ujęć wodnych oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu “Wzgórza Ostrzeszowskie” zakazuje się lokalizacji inwestycji zaliczanych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

§ 12

§ 13

1. W obrębie strefy “B” ochrony konserwatorskiej, obejmującej dawny zespół pałacowo-parkowy z folwarkiem we wsi Nowy Dwór, plan ustala następujące zasady ochrony środowiska kulturowego i kształtowania zabudowy.

1) Należy zachować i wyeksponować elementy historycznego układu przestrzennego, tj. rozplanowanie zabudowy, majdan folwarczny oraz teren zielony przylegający od północy i wschodu do zabudowy.

2) Zespół powinien pozostać całością w znaczeniu geodezyjnym, własnościowym i użytkowym, w której poszczególne elementy powiązane są ze sobą funkcjonalnie i przestrzennie.

3) Należy zachować istniejącą zabudowę. Budynki zniszczone należy poddać restauracji i modernizacji technicznej z dostosowaniem obecnej lub projektowanej funkcji do wartości i charakteru obiektu. Rozbiórki obiektów zabytkowych możliwe są jedynie w przypadku stwierdzenia ich złego stanu technicznego i wykonania odpowiedniej dokumentacji historyczno-architekto-nicznej. Całość należy przedstawić i uzgodnić z właściwym Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

4) Budynki dysharmonizujące (powojenny blok mieszkalny) należy przekształcić zgodnie z zaleceniami podanymi dla nowej zabudowy z zaleceniem wyburzenia lub pozostawienia do śmierci technicznej.

5) Należy dostosować nową zabudowę do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie sytuacji, skali i bryły oraz nawiązując formami współczesnymi do lokalnej tradycji architektonicznej. Nowa zabudowa nie może dominować nad zabudową historyczną. Jej lokalizowanie możliwe jest jedynie w miejscu rozebranych budynków historycznych lub jako logiczna kontynuacja zabudowy folwarcznej. Winna ona odpowiadać następującym wskazaniom: wysokość 1–2 kondygnacje, dachy strome, o symetrycznych połaciach i kącie nachylenia ok. 45°, kryte ceramicznie. Zaleca się operowanie drobną formą architektoniczną oraz twórcze nawiązanie do miejscowej tradycji budowlanej.

6) Podstawową funkcją folwarku winna być funkcja historycznie utrwalona: gospodarcza, produkcyjna lub zbliżona do nich. Należy także zachować funkcje poszczególnych części folwarku: budynki winny służyć celom produkcyjnym i gospodarczym. Majdan folwarczny winien pozostać placem. Niedopuszczalne jest na nim wydzielenie działek wysokimi ogrodzeniami, sytuowanie tu zieleni wysokiej lub innych obiektów optycznie niszczących przestrzeń majdanu.

7) Należy preferować te inwestycje, które stanowią rozszerzenie lub uzupełnienie już istniejących form zainwestowania terenu, przy założeniu maksymalnego zachowania i utrwalenia istniejących już relacji oraz pod warunkiem iż nie kolidują z historycznym charakterem obiektu.

8) Wszelkie działania inwestycyjne należy konsultować z właściwym Oddziałem Służby Ochrony Zabytków.

2. W obrębie strefy “OW” obserwacji archeologicznej obejmującej zasadniczą część Nowego Dworu, plan ustala następujące zasady ochrony środowiska kulturowego i kształtowania zabudowy.

1) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne (także zakładanie infrastruktury technicznej) oraz inne wy-kopy ziemne) na tym obszarze winny być uzgodnione z Inspekcją Zabytków Archeologicznych właściwego oddziału Służby Ochrony Zabytków, a prace ziemne prowadzone pod nadzorem architektoniczno-konserwatorskim. Ze względu na możliwość stwierdzenia w trakcie prac reliktów archeologicznych inwestor winien liczyć się z koniecznością zmiany technologii prowadzenia robót.

2) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych. Badania te wykonywane są na koszt inwestora. Wyniki tych badań decydować będą o możliwości kontynuowania prac budowlanych, konieczności zmiany technologii lub ewentualnie o ich zaniechaniu i zmianie prze-znaczenia terenu.

3) Bez uzgodnienia dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.

3. Wykaz dóbr kultury we wsi Nowy Dwór, podlegających ochronie.

R o z d z i a ł 8

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenu

§ 14

OBRĘB SYCÓW

Część 1 część 2

R o z d z i a ł 9

Przepisy końcowe

§ 17

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowych opłat w wysokości 10%.

§ 18

Dla terenu objętego ustaleniami niniejszego planu tracą moc ustalenia:

1. Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ulicy Ogrodowej w Sycowie, uchwalonego uchwałą nr X/84/99 Rady Miejskiej w Sycowie z dnia 26 sierpnia 1999 r. (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego Nr 33, poz. 1362 z dnia 7 grudnia 1999 r.).

2. Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla przy ulicy Kaliskiej w Sycowie, uchwalonego uchwałą nr XI/87/99 Rady Miejskiej w Sycowie z dnia 30 września 1999 r. (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego Nr 35, poz. 1411 z dnia 17 grudnia 1999 r.).

§ 19

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Syców.

§ 20

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego

Przewodniczący

Rady Miejskiej

Kazimierz Cichoń

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Sycowie z dnia 29 stycznia 2004 r. (poz. 879)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24 25