379

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W KARPACZU

z dnia 11 grudnia 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
jednostki H – Tereny Otwarte Wschód
i jednostki J – Tereny Otwarte Zachód

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. z 1999 r. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.),
w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz zgodnie z uchwałą nr X/52/99 Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 21 maja 1999 r. i uchwałą
nr XLVIII/350/02 Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 8 marca 2002 r., Rada Miejska w Karpaczu uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

R o z d z i a ł II

Przeznaczenie i zasady zagospodarowania terenów

§ 4

1. Wyznacza się tereny o następującym przeznaczeniu podstawowym:

2. Dla terenów, o których mowa w ust. 2, w przepisach niniejszej uchwały ustala się:

1) w rozdz. III – zasady adaptacji istniejących funkcji i lokalizacji reklam,

2) w rozdz. IV – zasady kształtowania układu komunikacyjnego i lokalizacji miejsc postojowych,

3) w rozdz. V – zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

4) w rozdz. VI – szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i ochrony zdrowia ludzi,

5) w rozdz. VII– ustalenia dla terenów wydzielonych liniami rozgraniczającymi.

3. Tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania wydzielają na rysunku planu linie rozgraniczające obowiązujące i orientacyjne.

4. Określone na rysunku planu orientacyjne linie rozgraniczające tereny o różnych rodzajach przeznaczenia i różnych zasadach zagospodarowania mogą zostać zmienione w stosunku do linii oznaczonych na rysunku planu:

5. W przypadku braku dla wydzielonych terenów ustaleń regulacyjnych w zakresie warunków zagospodarowania terenów, zasady zagospodarowania dla nich wynikają z przepisów szczególnych.

R o z d z i a ł III

Zasady adaptacji istniejących funkcji i lokalizacji

reklam

§ 5

1. Plan dopuszcza utrzymanie występujących w stanie istniejącym funkcji terenów zainwestowanych, odmiennych od ustaleń planu, przy spełnieniu następujących warunków:

1) uciążliwości tych funkcji dla środowiska przyrodniczego i mieszkańców sprowadzone zostaną do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów,

2) istniejące parametry powierzchni i intensywności zabudowy oraz wielkości działek nie zostaną powiększone, z wyłączeniem powiększenia powierzchni działek na cele realizacji punktu 3,

3) w granicach działek tych funkcji zapewniona zostanie odpowiednia liczba miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo.

2. Zasady adaptacji, przebudowy i rozbudowy istniejącej zabudowy określają ustalenia planu.

3. Dopuszcza się wymianę lub likwidację istniejącej zabudowy przy zachowaniu ustaleń planu.

4. Tereny, oznaczone symbolem UT, do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem, mogą być zagospodarowane tymczasowo na cele innych funkcji, dopuszczonych w planie, przy spełnieniu następujących warunków:

1) zachowane zostaną warunki ochrony środowiska przyrodniczego oraz wartości kulturowych, wynikające z przepisów szczególnych oraz ustaleń planu zawartych w rozdz. VI i VII,

2) nie będzie realizowana nowa stała zabudowa oraz nie będą rozbudowywane i nadbudowywane istniejące budynki,

3) ukształtowanie tymczasowej zabudowy, niezbędnej do tymczasowego użytkowania terenu, uwzględniać będzie warunki określone w § 15 uchwały,

4) wykluczone zostaną budynki wykończone materiałami z tworzyw sztucznych oraz blachą (materiałami metalowymi).

5. Wyklucza się tymczasowe zagospodarowanie na terenach nieobjętych ustaleniami ust. 6.

6. Zasady ukształtowania niezbędnych dla funkcjonowania miasta i obsługi funkcji turystycznej kiosków określa § 6.

§ 6

1. Na obszarze planu dopuszcza się umieszczenie elementów informacji turystycznej, plansz reklamowych i niezbędnych dla nich obiektów małej architektury, wyłącznie pod warunkiem, że będą ukształtowane zgodnie z przyjętą przez władze miasta formą oraz zasadami kształtowania i organizowania miejskiego systemu informacji.

2. Obiekty miejskiego systemu informacji, winny zostać uformowane jednorodnie plastycznie i architektonicznie w skali całego miasta, w nawiązaniu do charakteru i specyfiki miasta oraz jego wartości kulturowych i winny obejmować: obiekty małej architektury służące funkcji informacji i reklamy oraz handlu, słupy ogłoszeniowe, tablice i inne elementy.

3. Wyklucza się realizację reklam i obiektów niezgodnych z formą i zasadami kształtowania przyjętego dla całego miasta systemu informacji, w tym nieodpowiadających przyjętej formie jego elementów małej architektury.

4. Lokalizacja obiektów, o których mowa w ust. 2, w obszarze przestrzeni publicznej lub wpływających na kształt przestrzeni publicznej, wymaga każdorazowej zgody władz miasta oraz uzgodnienia zarządcy dróg.

5. Wyklucza się lokalizację reklam, informacji i obiektów małej architektury w miejscach, niezapewniających:

a) ukształtowania przestrzeni publicznej jako harmonijnej całości zgodnie z wymogami kompozycyjno-estetycznymi,

b) ochronę wartości kulturowych i krajobrazu,

c) właściwej ekspozycji i ochrony obiektów budowlanych,

d) bezpieczeństwa pieszych i ruchu pojazdów,

e) spełnienia przepisów szczególnych, w tym techniczno-budowlanych.

6. Dopuszcza się umieszczenie plansz reklamowych i informacyjnych na elewacjach budynku wyłącznie odnoszących się do przedmiotu działalności na danej nieruchomości, przy zachowaniu zasady, że plansze będą o jednakowych wymiarach i umieszczane w sposób uporządkowany – wzdłuż określonej linii kompozycyjnej, pionowej lub poziomej oraz nawiązywać będą do form, właściwych dla charakteru miejsca i jego tradycji kulturowych.

7. Umieszczenie elementów miejskiego systemu informacji oraz reklam na terenie lasów wymaga uzgodnienia z Nadleśnictwem Śnieżka.

R o z d z i a ł IV

R o z d z i a ł V

R o z d z i a ł VI

Szczególne warunki zagospodarowania wynikające
z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego
i ochrony zdrowia ludzi

§ 12

1. Ochronie podlegają:

1) kulturowe układy i zespoły zieleni (aleje, szpalery),

2) zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne,

3) zieleń związana z ekosystemami cieków naturalnych i rowów,

4) ekosystemy leśne i łąkowe,

5) ukształtowanie terenu wraz z istniejącymi krajobrazowymi formami geomorfologicznymi, charakterystycznych dla poszczególnych terenów.

2. Nowe zespoły zieleni kształtować z zachowaniem następujących warunków:

1) układy kompozycyjne:

– na terenach zabudowy (UT) – przewidzieć jako swobodnie kształtowane układy kompozycyjne z wykształconymi wnętrzami krajobrazowymi lub układy nawiązujące do charakterystycznych rozwiązań kompozycyjnych założeń zieleni występujących w otoczeniu,

– na terenach otwartych ( US, Usn) – przewidzieć zieleń niską w formie łąk, pastwisk i trawników z uzupełniającymi układami pasmowymi zieleni wysokiej, kształtowanymi obrzeżnie wzdłuż terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi lub ciągów komunikacyjnych,

2) roślinność gatunkowo zróżnicować ze względu na wysokość, walory ozdobne oraz zmienne właściwości w różnych porach roku,

3) utrzymać wglądy widokowe i ekspozycję obiektów o walorach architektonicznych do ochrony.

3. Na wyznaczonych na rysunku planu obszarach zieleni wewnętrznej wyłączonej z lokalizacji zabudowy, należy:

1) zachować istniejące zespoły zieleni,

2) nowe układy zieleni kształtować zgodnie z ustaleniami ust. 2,

3) wykluczyć lokalizację budynków z wyjątkiem małej architektury i urządzeń infrastruktury,

4. Na terenach zabudowy mieszkaniowej i usługowej należy przeznaczyć na cele zieleni powierzchnie określone w ustaleniach dotyczących poszczególnych terenów.

5. Drzewa i krzewy ozdobne po ich śmierci biologicznej podlegają wymianie.

6. Zieleń w obrębie linii rozgraniczających ulic i dróg, dopuszczoną przepisami szczególnymi, ukształtować w formie zwartych zespołów nieprzekraczających wysokość 1,2 m, uzupełnionych pojedynczymi drzewami, oddalonymi od siebie na odległość co najmniej 25 m.

7. Wykluczyć działania inwestycyjne przyczyniające się do trwałego zniekształcania rzeźby terenu oraz do procesów erozji gleby i degradacji ekosystemów leśnych i nieleśnych.

§ 13

1. Ustala się ochronę wód powierzchniowych i podziemnych z zachowaniem zasad i wymogów wynikających z obowiązujących przepisów szczególnych oraz ustaleń niniejszej uchwały, poprzez:

1) ochronę wód przed skażeniami i zanieczyszczeniami,

2) ochronę terenów w otoczeniu cieków naturalnych oraz ich ukształtowania, w tym skarp terenu, wąwozów i umocnień kamiennych,

3) ochronę lasów i zieleni oraz korytarzy ekologicznych rzeki, potoków i innych cieków naturalnych (zabudowy biologicznej).

2. W obszarze korytarza ekologicznego ustala się:

1) zakaz lokalizacji inwestycji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,

2) zakaz gromadzenia ścieków, środków chemicznych, a także materiałów, które mogą zanieczyszczać wody,

3) zakaz składowania odpadów,

4) zakaz dokonywania zmiany ukształtowania terenu,

5) wprowadzenie roślinności stanowiącej element zabudowy biologicznej doliny cieku naturalnego oraz utrzymanie i ochronę istniejącej,

6) realizację obiektów budowlanych (dopuszczonych planem), w tym hydrotechnicznych, wyłącznie w uzgodnieniu z organem gospodarki wodnej.

3. Zapewnić wolny dostęp do cieków naturalnych, w tym wykluczyć ogrodzenia nieruchomości przyległych do terenu wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu.

  1. Na rysunku planu oznaczono granice terenów strefy ochrony pośredniej urządzeń i ujęć wody – wyznaczonych poza terenem KPN.
  2. Zasady zagospodarowania oraz zakres ograniczeń w użytkowaniu terenów objętych strefami określają właściwe decyzje.

§ 14

1. Na terenach wyznaczonych na cele budowlane ustala się utrzymanie i zlokalizowanie obiektów mieszkalnych oraz usług i wytwórczości i infrastruktury technicznej niewywołujących stałych i okresowych uciążliwości dla środowiska i mieszkańców. Ewentualne uciążliwości wywołane przez obiekty dopuszczone w planie do lokalizacji nie mogą wykraczać poza granice działki obiektu będącego źródłem uciążliwości. Poziomy dopuszczalnych parametrów stanu środowiska w zakresie hałasu, wibracji, promieniowania, zanieczyszczenia powietrza i wody określają przepisy w zakresie ochrony środowiska.

2. W przypadku stwierdzenia w ocenie oddziaływania na środowisko występowania uciążliwego oddziaływania istniejących i projektowanych obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej na środowisko i braku możliwości ich wyeliminowania, mimo zastosowania rozwiązań technicznych i technologicznych, należy ustanowić obszar ograniczonego użytkowania – zgodnie i w trybie przepisów szczególnych.

3. Na obszarze objętym planem zakazuje się składowania i unieszkodliwiania odpadów poza terenami czasowego składowania odpadów. Lokalizacje miejsc czasowego gromadzenia odpadów stałych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

4. W zagospodarowaniu terenów sąsiadujących z terenami dróg i ulic publicznych należy uwzględniać wymogi ochrony przed uciążliwościami, wynikające z ustaleń planu i przepisów szczególnych.

5. W zakresie ochrony przed uciążliwościami hałasu plan ustala:

6. Obszary jednostek stanowią otulinę Karkonoskiego Parku Narodowego.

R o z d z i a ł VII

część 1

część 2

R o z d z i a ł VIII

Przepisy końcowe

§ 23

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

§ 24

Sprawy nieuregulowane niniejszą uchwałą a dotyczące ładu przestrzennego należy rozstrzygać zgodnie z wymaganiami wynikającymi z zachowania walorów urbanistycznych, danego miejsca, dostosowania do zabudowy otoczenia o pozytywnych cechach architektonicznych oraz ochrony krajobrazu i dziedzictwa kulturowego.

§ 25

Uchyla się, w granicach planu:

1) miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Karpacz zatwierdzony uchwałą nr LII/254/94 Rady Miejskiej z dnia 25 maja 1994 r. (Dz. Urz. Województwa Jeleniogórskiego z 1994 r. Nr 26, poz. 132),

2) uchwałę nr XXXI/199/00 Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 24 listopada 2000 r. w sprawie wprowadzenia zmiany w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta Karpacz (Dz. Urz. Województwa Dolnośląskiego z 2001 r. Nr 3, poz. 51).

§ 26

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Karpacza.

§ 27

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

VIOLETA DERECZENIK

Załącznik graficzny nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 11 grudnia 2003 r. (poz. 379)

Załącznik graficzny nr 2 do uchwały Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 11 grudnia 2003 r. (poz. 379)