483 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ STRZELINA z dnia 18 grudnia 2003 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Gościęcice Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591 ze zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 ze zm.), w związku art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r., Nr 80, poz. 717) oraz w nawiązaniu do uchw ały Rady Miejskiej Strzelina nr XXXII/367/2001 z dnia 29 listopada 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Gościęcice, Rada Miejska Strzelina uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Gościęcice zwany dalej planem.
§ 2
1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1:5000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
2. Wybrane obszary wsi Gościęcice objęto rysunkami planów w skali 1:2000, stanowiącymi załączniki od nr 2 do nr 5 do niniejszej uchwały, określonymi następującymi nazwami:
1) “Gościęcice Dolne” – załącznik nr 2.
2) “Gościęcice Średnie” – załącznik nr 3.
3) “Gościęcice Górne” – załącznik nr
4) “Gościęcice – Górzysta” – załącznik nr 5.
3. Rysunki planu stanowią integralną część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Gościęcice.
4. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunków plan
u :1) Granica terenu objętego planem.
2) Linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów.
3) Nieprzekraczalne linie zabudowy.
4) Granice stref ochrony konse
rwatorskiej, obiekty ujęte w konserwatorskim wykazie zabytków architektury i budownictwa, zabytkowe układy zieleni kształtowanej (szpalery), stanowiska archeologiczne.5) Drzewa o charakterze pomników przyrody, stanowiska roślin chronionych.
6) Granice stref ochronnych.
5. Pozostałe oznaczenia rysunków planu nie są obowiązujące – mają charakter informacyjny; zmiany numeracji lub zarządców dróg nie powodują dezaktualizacji ustaleń planu.
§ 3
Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1. Planie –
należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały.2. Rysunku planu
– należy przez to rozumieć rysunki planu na mapach w skali 1:5000 i 1:2000 stanowiące załączniki nr 1–5 do niniejszej uchwały.3. Przepisach szczególnych
– należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniu terenami wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.4. Terenie
– należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji podstawowej, wydzielony liniami rozgraniczającymi i oznaczony symbolem przeznaczenia.5. Przeznaczeniu podstawowym
– należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi.6. Przeznaczeniu dopuszczalnym
– należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.7.
Liniach rozgraniczających – należy przez to rozumieć linie rozdzielające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania.8. Nieprzekraczalnych liniach zabudowy
– należy przez to rozumieć linie wyznaczające minimalne zbliżenie budynku do wskazanej linii rozgraniczającej danego terenu, regulacji tej nie podlegają wykusze, zadaszenia wejściowe, podesty, schody i okapy; na terenach dla których nie zostały określone linie zabudowy należy stosować ogólne zasady lokalizacji obiektów określone w przepisach szczególnych.9.
Obiektach i urządzeniach służących indywidualnej rekreacji i wypoczynkowi – należy przez to rozumieć altany, zadaszenia, murowane paleniska (typu “grill”), zbiorniki wodne służące celom rekreacyjnym itp.10. Zagospodarowaniu tymczasowym
– należy przez to rozumieć sposoby zagospodarowania terenów do czasu realizacji podstawowej lub dopuszczalnej funkcji określonej w planie.11.
Usługach – należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów w zakresie: niepublicznych placówek opieki zdrowotnej, handlu detalicznego, gastronomii, kultury i rozrywki, sportu i rekreacji, administracji gospodarczej i finansowej, jednostek projektowych i consultingowych, działalności gospodarczej wolnych zawodów oraz innych usług o pokrewnym charakterze (z wyłączeniem detalicznego handlu paliwami), pod warunkiem niepowodowania negatywnego oddziaływania (ponadnormatywnych zanieczyszczeń, zakłóceń środowiska oraz konfliktów sąsiedztwa) poza granicami własności.12.
Rzemiośle – należy przez to rozumieć indywidualną działalność gospodarczą o charakterze usługowym i drobnej produkcji, o uciążliwościach ograniczonych do granic własności.13.
Urządzeniach i zagospodarowaniu towarzyszącym – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, dojazdowe i gospodarcze drogi wewnętrzne, obiekty gospodarcze, parkingi i garaże, wiaty, zadaszenia i inne urządzenia pełniące służebną lub uzupełniającą rolę wobec funkcji dominujących oraz zieleń urządzoną.§ 5
Lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów
1. Dla
nowo lokalizowanych obiektów ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległościach (zgodnie z oznaczeniami na rysunkach planu):1) 6 – 8 m od linii rozgraniczających dróg
2) 6 m od linii rozgraniczających dróg
D 1/2.3) 4 – 5 m od linii rozgraniczających ciągów pieszo-jezdnych Dx.
2. Wśród istniejącej zwartej zabudowy dopuszcza się:
1) Nawiązanie do linii zabudowy wyznaczonej przez istniejące, o takiej samej funkcji, sąsiadujące budynki, wymagane jest uzgodnienie lokalizacji obiektu z zarządcą
2) Lokalizację budynków gospodarczych na granicy działki z zachowaniem warunków wynikających z przepisów szczególnych w szczególności w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
3) Adaptację na cele mieszkaniowe istniejących budynków gospodarczych usytuowanych na granicy działki, pod warunkiem zgodności z przepisami szczególnymi.
3. Wysokość zabudowy na terenach
MR/MN, MN, U nie może przekroczyć 3 kondygnacji nadziemnych (w tym poddasze użytkowe), lecz nie więcej niż 12 m licząc od powierzchni terenu do szczytu kalenicy, bryłę budynku należy projektować w układzie horyzontalnym.4. W nowo projektowanych budynkach mieszkalnych należy stosować dachy o symetrycznym układzie nachylenia połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.), dopuszcza się dachy wielospadowe, o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej.
5. W przypadku lokalizacji dopuszczalnych funkcji towarzyszących ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, zaleca się wydzielenie min. 1 stanowiska/25 m
2 powierzchni użytkowej funkcji usługowej, lecz nie mniej niż 2 stanowiska.§ 6
Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane
1. Dopuszcza się w granicach terenów MR/MN i MN wykonywanie podziałów geodezyjnych w celu wydzielenia działek budowlanych lub zmianę istniejących granic podziałów geodezyjnych z zastrzeżeniem zachowania minimalnej szerokości frontu działki wydzielonej pod zabudowę (mierzonej w linii zabudowy) :
1) w zabudowie MR/MN (działki zagrodowe) = 24 m.
2) w zabudowie MR/MN
(działki jednorodzinne) i MN:a) wolno stojącej = 20 m.
b) bliźniaczej = 14 m.
2. Ustala się w granicach terenów MR/MN i MN minimalne powierzchnie nowo wydzielanych działek budowlanych:
1) w zabudowie MR/MN (działki zagrodowe) = 2000 m2.
2) w zabudowie MR/MN (działki jednorodzinne) i MN:
a) wolno stojącej = 1 000 m
2b) bliźniaczej = 400 m
23. Ustala się następujące zasady podziałów geodezyjnych terenów projektowanej zabudowy m
ieszkaniowej jednorodzinnej MR/MN i MN:1) w przypadku podziału działki na 2 działki budowlane do działki wydzielonej w drugiej linii zabudowy należy wydzielić dojazd o szerokości min. 5 m (w liniach podziału geodezyjnego).
2) w przypadku podziału działki na więcej niż 2 działki budowlane do działek wydzielonych w głębi terenu należy wydzielić drogę dojazdową o szerokości min. 10 m w liniach rozgraniczających, droga ta o parametrach odpowiadających drodze dojazdowej
D 1/2 stanowić będzie dojazd wewnętrzny, niepubliczny.3) powyższy warunek uznaje się za spełniony jeżeli istnieje możliwość zapewnienia dojazdu do działki budowlanej w drugiej linii zabudowy z drogi (ulicy) wewnętrznej wydzielonej z działek przyległych.
4. Wydzielane w wyniku podziałów publiczne i niepubliczne drogi dojazdowe i dojścia do zabudowy, winny spełniać warunki określone w obowiązujących przepisach szczególnych, w tym w przepisach w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
5. Linie podziałów oznaczone na rysunku planu nie są obowiązujące, dopuszcza się ich zmianę na warunkach określonych w ust. 1–4.
§ 7
Zasady obsługi w zakresie komunikacji
1. Ustala się linie rozgraniczające przestrzeń w zakresie komunikacji (ulice i drogi wraz z urządzeniami pomocniczymi) i wprowadza się następującą klasyfikację funkcjonalną ulic i dróg:
1) 01 Z 1/2 – publiczna droga zbiorcza (droga powiatowa nr P-313).
a) szerokość w liniach rozgraniczających 20 m,
b) minimalna szerokość jezdni 6,5 m,
c) ustala się budowę ścieżki rowerowej w liniach rozgraniczających
drogi.2) 02 L 1/2 – publiczna droga lokalna (drogi powiatowe nr P-388 i P-389).
a) szerokość w liniach rozgraniczających 14 – 18 m (zgodnie z rysunkiem planu),
b) minimalna szerokość jezdni 5,5 m.
3) D 1/2 – publiczne drogi dojazdowe.
a) szerokość w liniach rozgraniczających 10 – 15 m (zgodnie z rysunkiem planu),
b) min. szerokość jezdni 4,5 m.
4) Dx
– ciąg pieszo-jezdny.a) szerokość w liniach rozgraniczających 3,5 – 6 m,
b) min. szerokość nawierzchni utwardzonej 3,0 m,
c) dopuszcza się, po uzgodnieniu z radą sołecką oraz zarządcami sieci uzbrojenia podziemnego zlokalizowanego w granicach tych ciągów, likwidację istniejących ciągów pieszo-jezdnych o szerokościach mniejszych niż 3,5 m i włączenie ich do sąsiadujących terenów zainwestowanych; włącze
nie to ma charakter powiększenia nieruchomości w celu poprawy warunków ich użytkowania.5) Dg
– publiczne drogi gospodarcze transportu rolnego lub leśnego.2. Realizacja włączeń komunikacyjnych z terenów przeznaczonych pod zabudowę wymaga uzgodnienia z zarządcą drogi.
3. Do czasu realizacji projektowanych odcinków ulic dopuszcza się dotychczasowy sposób zagospodarowania terenów, bez możliwości wprowadzania trwałych obiektów budowlanych, uniemożliwiających docelową realizację ustaleń planu.
4. W liniach rozgr
aniczających dróg i ulic dopuszcza się prowadzenie sieci infrastruktury technicznej na warunkach określonych w przepisach szczególnych.5. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się lokalizację elementów małej architektury i urządzeń reklamowych pod warunkiem uzgodnienia lokalizacji z właściwym zarządcą drogi.
6. Ustala się obowiązek dostosowania chodników i przejść dla pieszych do wymagań osób niepełnosprawnych, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach szczególnych.
7. Wzdłuż dróg i ulic należy wprowadzać nasadzenia szpalerów zieleni wysokiej.
8. Zagospodarowanie terenów w rejonie skrzyżowań dróg, a w szczególności ogrodzenia i nasadzenia zieleni nie mogą powodować ograniczenia widoczności i pogarszać parametrów trójkątów widoczności wyznaczanych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.
§ 10
Obszary zorganizowanej działalności inwestycyjnej, rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej oraz przekształceń obszarów zdegradowanych
Nie ustala się granic obszarów zorganizowanej działalności inwestycyjnej, rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej oraz przekształceń obszarów zdegradowanych.
§ 11
W granicach określonych w § 1. tracą moc obowiązującą ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Strzelin zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej w Strzelinie nr VIII/56/94 z dnia 18 listopada 1994 r., ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławski
ego nr 13/94, poz. 104.§ 12
Ustala się 30 % stawki procentowej w stosunku do wzrostu wartości nieruchomości objętych niniejszym planem, służące naliczeniu jednorazowej opłaty uiszczanej przez właścicieli nieruchomości, w przypadku ich zbycia w ciągu 5 lat od dnia, w którym ustalenia niniejszego planu stały się obowiązujące.
§ 13
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Strzelin.
§ 14
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia niniejszej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCA RADY MIEJSKIEJ |
EWA KURDYŚ |
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Strzelina z dnia 18 grudnia 2003 r. (poz. 483) /108 kB/
Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej Strzelina z dnia 18 grudnia 2003 r. (poz. 483) /104 kB/
Załącznik nr 3 do uchwały Rady Miejskiej Strzelina z dnia 18 grudnia 2003 r. (poz. 483) /129 kB/
Załącznik nr 4 do uchwały Rady Miejskiej Strzelina z dnia 18 grudnia 2003 r. (poz. 483) /109 kB/
Załącznik nr 5 do uchwały Rady Miejskiej Strzelina z dnia 18 grudnia 2003 r. (poz. 483) /124 kB/