374

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W KARPACZU

z dnia 11 grudnia 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
jednostki A – Centrum Karpacza

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. z 1999 r. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.),
w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz zgodnie z uchwałą nr X/52/99 Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 21 maja 1999 r. i uchwałą
nr XLVIII/350/02 Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 8 marca 2002 r., Rada Miejska w Karpaczu uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

R o z d z i a ł II

Przeznaczenie i zasady zagospodarowania terenów

§ 4

  1. Wyznacza się tereny o następującym przeznaczeniu podstawowym:

  1. Dla terenów, o których mowa w ust. 1, wprowadza się dodatkowe oznaczenia cyfrowe wyodrębniające tereny o różnych ustaleniach.
  2. Dla terenów, o których mowa w ust. 1, w przepisach niniejszej uchwały ustala się:

1) w rozdz. III – zasady adaptacji istniejących funkcji i lokalizacji reklam,

2) w rozdz. IV – zasady kształtowania układu komunikacyjnego i lokalizacji miejsc postojowych,

3) w rozdz. V – zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

4) w rozdz. VI – szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego,

5) w rozdz. VII – szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i ochrony zdrowia ludzi,

6) w rozdz. VIII– ustalenia dla terenów wydzielonych liniami rozgraniczającymi.

Tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania wydzielają na rysunku planu linie rozgraniczające obowiązujące i orientacyjne.

  1. Określone na rysunku planu orientacyjne linie rozgraniczające tereny o różnych rodzajach przeznaczenia i różnych zasadach zagospodarowania mogą zostać zmienione w stosunku do linii oznaczonych na rysunku planu:
  1. W przypadku zmiany orientacyjnych linii rozgraniczających ulic należy zmienić odpowiednio położenie linii zabudowy ustalonych na rysunku planu.

  1. W przypadku braku dla wydzielonych terenów ustaleń regulacyjnych w zakresie warunków zagospodarowania terenów, zasady zagospodarowania dla nich wynikają z przepisów szczególnych.

R o z d z i a ł III

Zasady adaptacji istniejących funkcji i lokalizacji reklam

§ 5

  1. Plan dopuszcza utrzymanie występujących w stanie istniejącym funkcji terenów zainwestowanych, odmiennych od ustaleń planu, przy spełnieniu następujących warunków:

  1. uciążliwości tych funkcji dla środowiska przyrodniczego i mieszkańców sprowadzone zostaną do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów,
  2. istniejące parametry powierzchni i intensywności zabudowy oraz wielkości działek nie zostaną powiększone, z wyłączeniem powiększenia powierzchni działek na cele realizacji punktu 3,
  3. w granicach działek tych funkcji zapewniona zostanie odpowiednia liczba miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo,
  4. uwzględnione zostaną wymogi ochrony wartości kulturowych określone w rozdziale VI.

  1. Zasady adaptacji, przebudowy i rozbudowy istniejącej zabudowy określają ustalenia planu.
  2. Dopuszcza się wymianę lub likwidację istniejącej zabudowy przy zachowaniu ustaleń planu.
  3. Adaptacja, przebudowa, wymiana lub likwidacja istniejącej zabudowy chronionej ze względu na wartości kulturowe wymaga uzgodnień ze Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
  4. Istniejąca tymczasowa zabudowa niespełniająca wymogów niniejszej uchwały podlega rozbiórce w terminie do 3 lat od daty wejścia uchwały w życie lub po terminach dzierżawy określonych w umowach.

  1. Tereny, oznaczone symbolem MU2, US1, US2 do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem, mogą być zagospodarowane tymczasowo na cele innych funkcji, dopuszczonych w planie, przy spełnieniu następujących warunków:

  1. zachowane zostaną warunki ochrony środowiska przyrodniczego oraz wartości kulturowych, wynikające z przepisów szczególnych oraz ustaleń planu zawartych w rozdz. III, VI i VII,
  2. nie będzie realizowana nowa stała zabudowa oraz nie będą rozbudowywane i nadbudowywane istniejące budynki,
  3. ukształtowanie tymczasowej zabudowy, niezbędnej do tymczasowego użytkowania terenu, uwzględniać będzie warunki określone w § 24, lub § 34, lub § 35 uchwały,
  4. wykluczone zostaną budynki wykończone materiałami z tworzyw sztucznych oraz blachą (materiałami metalowymi).

  1. Wyklucza się tymczasowe zagospodarowanie na terenach nieobjętych ustaleniami ust. 6.

  1. Dopuszcza się możliwość przekroczenia określonych w planie maksymalnych wskaźników intensywności zabudowy i wskaźników zabudowy działki o 20% pod warunkiem, że działka styka się co najmniej jednym bokiem z terenami zieleni o charakterze publicznym, oznaczonymi na rysunku planu symbolem ZP, RLP, RL.

  1. Zasady ukształtowania niezbędnych dla funkcjonowania miasta i obsługi funkcji turystycznej kiosków określa § 6.

§ 6

  1. Na obszarze planu dopuszcza się umieszczenie elementów informacji turystycznej, plansz reklamowych i niezbędnych dla nich obiektów małej architektury, wyłącznie pod warunkiem, że będą ukształtowane zgodnie z przyjętą przez władze miasta formą oraz zasadami kształtowania i organizowania miejskiego systemu informacji.
  2. Obiekty miejskiego systemu informacji, winny zostać uformowane jednorodnie plastycznie i architektonicznie w skali całego miasta, w nawiązaniu do charakteru i specyfiki miasta oraz jego wartości kulturowych, w tym do charakterystycznego detalu występującego na budynkach określonych w niniejszej uchwale jako “obiekty o wartościach architektonicznych do ochrony” i winny obejmować: obiekty małej architektury służące funkcji informacji i reklamy oraz handlu, słupy ogłoszeniowe, tablice i inne elementy.
  3. Wyklucza się realizację reklam i obiektów niezgodnych z formą i zasadami kształtowania przyjętego dla całego miasta systemu informacji, w tym nieodpowiadających przyjętej formie jego elementów małej architektury.
  4. Lokalizacja obiektów, o których mowa w ust. 2, w obszarze przestrzeni publicznej lub wpływających na kształt przestrzeni publicznej, wymaga każdorazowej zgody władz miasta oraz uzgodnienia zarządcy dróg.
  5. Wyklucza się lokalizację reklam, informacji i obiektów małej architektury w miejscach, niezapewniających:

  1. ukształtowania przestrzeni publicznej jako harmonijnej całości zgodnie z wymogami kompozycyjno-estetycznymi,
  2. ochronę wartości kulturowych i krajobrazu,
  3. właściwej ekspozycji i ochrony obiektów budowlanych , w tym obiektów o walorach architektonicznych do ochrony,
  4. bezpieczeństwa pieszych i ruchu pojazdów,
  5. spełnienia przepisów szczególnych, w tym techniczno budowlanych.

  1. Dopuszcza się umieszczenie plansz reklamowych i informacyjnych na elewacjach budynku wyłącznie odnoszących się do przedmiotu działalności na danej nieruchomości, przy zachowaniu zasady, że plansze będą o jednakowych wymiarach i umieszczane w sposób uporządkowany – wzdłuż określonej linii kompozycyjnej, pionowej lub poziomej oraz nawiązywać będą do form, właściwych dla charakteru miejsca i jego tradycji kulturowych.

  1. Umieszczenie elementów miejskiego systemu informacji oraz reklam na budynkach zabytkowych oraz w obszarze miasta wpisanym do rejestru zabytków wymaga uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

R o z d z i a ł IV

Kształtowanie układu komunikacyjnego i zasady lokalizacji miejsc postojowych

§ 7

  1. Przebieg oraz klasyfikacje dróg i ulic określa rysunek planu i uchwała.
  2. Układ ulic i dróg tworzą:

  1. ulica zbiorcza – KZ,
  2. ulice lokalne – KL,
  3. ulice dojazdowe – KD,
  4. ulice i drogi pieszo jezdne – Kpj,
  5. drogi wewnętrzne.

  1. W obrębie przekroju ulicznego, w zależności od klasy ulicy lub drogi, zaleca się realizację ścieżek rowerowych, miejsc postojowych oraz pasów zieleni na warunkach określonych w przepisach szczególnych.
  2. Dopuszcza się zmianę położenia, oznaczonych na rysunku orientacyjnych linii rozgraniczających ulic do 5,0 m , przy zachowaniu następujących warunków:

  1. utrzymana zostanie ustalona w planie minimalna szerokość ulicy w liniach rozgraniczających,
  2. spełnione zostaną wymogi wynikające z ustaleń planu i z przepisów szczególnych dotyczących podstawowych elementów trasy ulicy, w tym szerokości jezdni i chodników oraz układu łuków i odcinków prostych jezdni.

  1. Minimalna szerokość jezdni winna wynosić:

  1. 6,0 – 7,0 – dla ulicy zbiorczej,
  2. 6,0 m – dla ulic lokalnych,
  3. 5,0 – dla ulic dojazdowych,
  4. od 4,5 m do 5,0 – dla dróg i ulic pieszo-jezdnych,
  5. od 4,5 do 5,0 m – dla dróg wewnętrznych.

  1. Zaleca się budowę i modernizację ulic dojazdowych oraz dróg pieszo-jezdnych i dróg wewnętrznych wg zasad ruchu uspokojonego określonych w “Wytycznych projektowania ulic” G.D.D.P. – 1992 r.
  2. Wydzielenie drogi wewnętrznej lub ustanowienie służebności drogowej dla obsługi działek niemających dostępu do drogi publicznej uwzględniać będzie warunki wynikające z obowiązujących przepisów szczególnych oraz parametry i warunki określone w niniejszej uchwale.
  3. Nowe i modernizowane elementy układu komunikacyjnego służące pieszym oraz dojścia do obiektów usługowych należy dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  1. W obrębie linii rozgraniczających ulic oraz placów i ciągów pieszych dopuszcza się lokalizowanie obiektów:

  1. związanych z obsługą ruchu,
  2. małej architektury, w tym elementów zorganizowanych systemów informacji i reklamy oraz kiosków.

  1. Obiekty, o których mowa w ust. 9, należy kształtować w oparciu o jednorodne rozwiązania architektoniczne i materiałowe, dostosowane do wartości kulturowych i krajobrazowych miasta oraz zgodnie z ustaleniami §6 uchwały.
  2. Ustala się następujące tereny do wytyczenia ścieżek rowerowych:

  1. Przy budowie, przebudowie i modernizacji ulic należy uwzględnić ustalenia dotyczące zasad lokalizacji sieci infrastruktury technicznej określone w § 10 i § 11.

  1. Dla realizacji drogowego obejścia centrum rezerwuje się tereny pod lokalizację drogi zbiorczej (Z). Rezerwowane tereny przeznacza się na cele usług sportu i rekreacji oraz zieleni rekreacyjnej z wykluczeniem zabudowy trwałej oraz budowli i urządzeń infrastruktury technicznej mogących kolidować z przyszłym zagospodarowaniem.
  2. Wszelkie działania inwestycyjne na rezerwach terenu, o których mowa w ust. 13, wymagają zgody Zarządu Miasta i zarządcy drogi (Zarządu Dróg Powiatowych).
  3. W zagospodarowaniu terenów uwzględniać wymagania ochrony trenów kolejowych, oznaczonych na rysunku planu symbolem KK oraz terenów ulic publicznych, oznaczonych na rysunku planu symbolem K, wynikające z ustaleń planu i przepisów szczególnych.
  4. Na terenach kolejowych dopuszcza się lokalizację budynków, budowli infrastruktury technicznej oraz utrzymanie zieleni i wprowadzenie nowych jej elementów pod warunkiem zachowania przepisów techniczno-budowlanych oraz warunków bezpieczeństwa ruchu na linii kolejowej.

§ 8

  1. W granicach działek budowlanych, należy zapewnić odpowiednią do potrzeb i przepisów szczególnych liczbę miejsc postojowych dla samochodów osobo-wych i autobusów.
  2. Minimalną liczbę miejsc postojowych dla samochodów osobowych na działkach budowlanych należy ustalić w oparciu o następujące wskaźniki:

  1. na terenach zabudowy mieszkaniowej – 1 mp/1 mieszkanie,
  2. na terenach usług:

  1. kościoły, sale widowiskowe, kluby, biblioteki

Ţ 1m.p./10 miejsc

  • biura, urzędy
  • Ţ 1m.p./50m2 p.u.

  • szkoły
  • Ţ 1m.p./10 osób perso-

    nelu

  • obiekty sportowo-re-kreacyjne
  • Ţ 1m.p./10 użytkowni-

    ków

  • przychodnie zdrowia
  • Ţ 1m.p./100m2 p.u.

  • hotele
  • Ţ 1m.p./2 łóżka

    1. pensjonaty, motele
    2. i inne turystyczne

    Ţ 1m.p./4 łóżka

  • restauracje, kawiarnie
  • Ţ 1m.p./5 miejsc kon-

    sumpcyjnych

  • obiekty handlowe
  • Ţ 1m.p./50m2 p.u.

    1. W bilansie miejsc postojowych dopuszcza się uwzględnienie przyulicznych miejsc postojowych za zgodą zarządcy drogi.

    R o z d z i a ł V

    R o z d z i a ł VI

    R o z d z i a ł VII

    Szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i ochrony zdrowia ludzi

    § 15

    1. Ochronie podlegają:

    1. pomniki przyrody,
    2. kulturowe układy i zespoły zieleni (parki, ogrody, aleje, szpalery),
    3. zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne,
    4. zieleń związana z ekosystemami rzeki, potoków i innych cieków naturalnych oraz rowów,
    5. ekosystemy leśne i łąkowe (nieleśne),
    6. ukształtowanie terenu wraz z istniejącymi krajobrazowymi formami geomorfologicznymi, charakterystycznych dla poszczególnych terenów.

    1. Nowe zespoły zieleni kształtować z zachowaniem następujących warunków:

    1. układy kompozycyjne:

    1. roślinność gatunkowo zróżnicować ze względu na wysokość, walory ozdobne oraz zmienne właściwości w różnych porach roku,
    2. utrzymać wglądy widokowe na Karkonosze i Pogórze Karkonoszy oraz ekspozycję obiektów o walorach architektonicznych do ochrony,
    3. zieleń wysoką lokalizować w odległości 20 m od torów kolejowych.

    1. Na wyznaczonych na rysunku planu obszarach zieleni wewnętrznej wyłączonej z lokalizacji zabudowy, należy:

    1. zachować istniejące zespoły zieleni,
    2. nowe układy zieleni kształtować zgodnie z ustaleniami ust. 2,
    3. wykluczyć lokalizację budynków z wyjątkiem małej architektury i urządzeń infrastruktury oraz parkingów.

    1. Dopuszcza się zmniejszenie wyznaczonego obszaru zieleni wewnętrznej o 25% jego powierzchni w obrębie każdej działki, pod następującymi warunkami:

    1. zachowane zostaną warunki ochrony wód powierzchniowych, określone w § 16 uchwały oraz w przepisach szczególnych,
    2. zapewniona zostanie ochrona istniejących drzew i krzewów oraz zachowane zostaną wskaźniki powierzchni zieleni ustalone w planie,
    3. zmniejszenie powierzchni nie będzie obejmować tereny o nachyleniu powyżej 15%.

    1. Na terenach zabudowy mieszkaniowej i usługowej należy przeznaczyć na cele zieleni powierzchnie określone w ustaleniach dotyczących poszczególnych terenów.
    2. Drzewa i krzewy ozdobne po ich śmierci biologicznej podlegają wymianie.
    3. Wykluczyć działania inwestycyjne przyczyniające się do trwałego zniekształcania rzeźby terenu oraz do procesów erozji gleby i degradacji ekosystemów leśnych i nieleśnych.
    4. Zieleń w obrębie linii rozgraniczających ulic i dróg, dopuszczoną przepisami szczególnymi, ukształtować w formie zwartych zespołów nieprzekraczających wysokość 1,2 m, uzupełnionych pojedynczymi drzewami, oddalonymi od siebie na odległość co najmniej 25 m.

    § 16

    1. Ustala się ochronę wód powierzchniowych i podziemnych z zachowaniem zasad i wymogów wynikających z obowiązujących przepisów szczególnych oraz ustaleń niniejszej uchwały, poprzez:

    1. ochronę wód przed skażeniami i zanieczyszczeniami,
    2. ochronę terenów w otoczeniu cieków naturalnych oraz ich ukształtowania, w tym skarp terenu, wąwozów i umocnień kamiennych,
    3. ochronę lasów i zieleni oraz korytarzy ekologicznych rzek, potoków i innych cieków naturalnych (zabudowy biologicznej).

    1. Przy modernizacji istniejących budynków, położonych w sąsiedztwie rzeki, potoków i innych cieków naturalnych oraz rowów, należy:

    1. uwzględnić uwarunkowania geologiczne i hydrologiczne terenu oraz zapewnić ochronę koryta cieku, jego nabrzeży i skarp oraz umocnień hydrotechnicznych, w szczególności zapewnić warunki bezpieczeństwa w sytuacji gwałtownych wezbrań wody i zagrożenia podmywania oraz erozji terenu,
    2. uzgodnić zamierzenia z odpowiednimi organami gospodarki wodnej,
    3. wykluczyć lokalizację: urządzeń gromadzenia ścieków, środków chemicznych, a także materiałów, które mogą zanieczyszczać wody,
    4. wykluczyć lokalizację inwestycji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,
    5. wykluczyć działania inwestycyjne przyczyniające się do trwałego zniekształcania rzeźby terenu.

    1. Nową zabudowę zlokalizować poza obszarem korytarza ekologicznego cieku, zachowując następujące odległości zabudowy:

    1. 20 m od rzeki Łomnica,
    2. 20 m od potoku Łomniczka,
    3. 10 m od potoku Bystrzyk,
    4. 5 m od innych cieków naturalnych i rowów.

    1. Dopuszcza się zmianę określonych ust. 3 odległości za zgodą zarządcy cieku naturalnego i rowu, przy czym minimalna odległość od rzeki Łomnica i potoku Łomniczka winna wynosić nie mniej niż 10 m.

    1. W obszarze, o którym mowa w ust. 3, ustala się:

    1. zakaz lokalizacji inwestycji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,
    2. zakaz gromadzenia ścieków, środków chemicznych, a także materiałów, które mogą zanieczyszczać wody,
    3. zakaz składowania odpadów,
    4. zakaz dokonywanie zmiany ukształtowania terenu,
    5. wprowadzenie roślinności stanowiącej element zabudowy biologicznej doliny cieku oraz utrzymanie i ochronę istniejącej,
    6. realizację obiektów budowlanych (dopuszczonych planem), w tym hydrotechnicznych, wyłącznie w uzgodnieniu z organem gospodarki wodnej.

    1. Zapewnić wolny dostęp do rzeki, potoków i innych cieków naturalnych, w tym wykluczyć ogrodzenia nieruchomości przyległych do terenów wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu.
    2. Na rysunku planu oznaczono granice terenów strefy ochrony pośredniej urządzeń i ujęć wody –wyznaczonych poza terenem KPN.
    3. Zasady zagospodarowania oraz zakres ograniczeń w użytkowaniu terenów objętych strefami określają właściwe decyzje.

    §17

    1. Na terenach wyznaczonych na cele budowlane ustala się utrzymanie i zlokalizowanie obiektów mieszkalnych oraz usług i wytwórczości i infrastruktury technicznej niewywołujących stałych i okresowych uciążliwości dla środowiska i mieszkańców. Ewentualne uciążliwości wywołane przez obiekty dopuszczone w planie do lokalizacji nie mogą wykraczać poza granice działki obiektu będącego źródłem uciążliwości. Poziomy dopuszczalnych parametrów stanu środowiska w zakresie hałasu, wibracji, promieniowania, zanieczyszczenia powietrza i wody określają przepisy w zakresie ochrony środowiska.
    2. Na obszarze objętym planem zakazuje się składowania i unieszkodliwiania odpadów poza terenami czasowego składowania odpadów. Lokalizacje miejsc czasowego gromadzenia odpadów stałych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    3. Dla obiektów komunikacji i parkingów ustala się konieczność oczyszczania wód deszczowych poprzez urządzenia oddzielające błoto, oleje i benzynę.

    1. W zagospodarowaniu terenów mieszkaniowych i usług turystycznych, sąsiadujących z terenami linii kolejowej i urządzeń transportu kolejowego, oznaczonych na rysunku planu symbolem KK oraz terenami dróg i ulic publicznych, oznaczonych na rysunku planu symbolem K, należy uwzględniać wymogi ochrony wynikające z ustaleń planu i przepisów szczególnych.

    1. Dopuszcza się zmniejszenie określonych w planie odległości zabudowy od terenów kolejowych oraz linii zabudowy, pod warunkiem:

    1. nowe obiekty zlokalizowane zostaną poza granicą obszaru, na którym w związku z uciążliwościami komunikacyjnymi nie mogą być dotrzymane standardy jakości środowiska,
    2. lokalizacja budynku uzgodniona będzie z zarządcą drogi i terenów kolejowych oraz z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym,
    3. budynek zlokalizowany zostanie w nawiązaniu do linii zabudowy budynków istniejących.

    1. W zakresie ochrony przed uciążliwościami hałasu plan ustala:

      1. tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (MN), oraz tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (MW) i tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług turystycznych (MU) podlegają ochronie jak tereny zabudowy mieszkaniowej, o których mowa w art. 113 ust. 2 pkt a) ustawy Prawo ochrony środowiska,

    2) tereny usług publicznych (UP), na których zlokalizowane będą obiekty przychodni zdrowia, szkoły, przedszkola oraz obiekty związane z lecznictwem sanatoryjnym dzieci i dorosłych –podlegają ochronie jak tereny pod budynkami związanymi ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży, o których mowa w art. 113 ust. 2 pkt c) ustawy Prawo ochrony środowiska.

    R o z d z i a ł VII ---część 1

    część 2

    PRZEWODNICZĄCY

    RADY MIEJSKIEJ

    VIOLETA DERECZENIK

    Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 11 grudnia 2003 r. (poz. 374)