2359

UCHWAŁA RADY GMINY NIECHLÓW

z dnia 25 czerwca 2003 r.

w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Niechlów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 4 i art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późn. zm.) Rada Gminy w Niechlowie po uzyskaniu opinii Państwowego Inspektora Sanitarnego w Górze uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Niechlów w postaci “Regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie gminy Niechlów”.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Niechlów.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

KAZIMIERA ROGALSKA

Załącznik do uchwały Rady Gminy Niechlów z dnia 25 czerwca 2003 r. (poz. 2359)

REGULAMIN UTRZYMANIA PORZĄDKU I CZYSTOŚCI NA TERENIE GMINY NIECHLÓW

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Ustala się szczegółowe zasady utrzymania porządku i czystości na terenie nieruchomości znajdujących się na terenie gminy.

§ 2

Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1) Odpadach komunalnych drobnych – należy przez to rozumieć odpady zbierane do typowych pojemników.

2) Odpady komunalne wielkogabarytowe – należy przez to rozumieć odpady komunalne, które ze względu na swoje rozmiary lub masę nie mogą być umieszczane w typowych pojemnikach.

3) Odpady roślinne – należy przez to rozumieć odpady powstające na prywatnych lub publicznych terenach zielonych wskutek ich pielęgnacji lub uprawiania oraz odpady pochodzenia roślinnego z targowisk.

4) Zakład utylizacji odpadów komunalnych – należy przez to rozumieć legalnie działający obiekt służący prowadzeniu odzysku lub unieszkodliwianiu odpadów komunalnych, w szczególności mogą to być składowiska, kompostownie, sortownie, zakłady przetwarzania odpadów komunalnych wielkogabarytowych, budowlanych, surowców wtórnych, punkty zlewne odpadów ciekłych.

5) Firma wywozowa – należy przez to rozumieć zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcę, w rozumieniu odpowiednich przepisów, posiadającego wydane przez Wójta zezwolenie na wykonanie usług związanych z postępowaniem z odpadami komunalnymi lub nieczystościami ciekłymi.

6) Właściciel nieruchomości – rozumie się przez to osoby posiadające tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, a także inne podmioty władające nieruchomością (tj. wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i inne).

§ 3

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do zawarcia umowy i ponoszenia opłat za usługi w zakresie usuwania i unieszkodliwiania odpadów na składowisko komunalne i ponoszenia opłat za składowanie.

§ 4

Miejscem składowania stałych odpadów komunalnych jest gminne wysypisko zlokalizowane w obrębie wsi Wronów gmina Niechlów, którego zarządcą jest Zakład Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Wodociągów w Niechlowie.

§ 5

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do okazania na wezwanie Wójta Gminy Niechlów lub upoważnionej przez niego osoby zawartej umowy na usuwanie odpadów oraz dowodów płacenia za usługi lub składowanie odpadów na składowisku komunalnym.

§ 6

Kontrolę przestrzegania Regulaminu przeprowadzają powołane przez Wójta zespoły, a na właścicielach nieruchomości ciąży obowiązek umożliwienia im wstępu na nieruchomość.

R o z d z i a ł II

Wymagania w zakresie utrzymania porządku i czystości na nieruchomościach i terenach użytku publicznego

R o z d z i a ł III

Zasady usuwania odpadów komunalnych z nieruchomości

R o z d z i a ł IV

Urządzenia przeznaczone do gromadzenia odpadów

R o z d z i a ł V

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

R o z d z i a ł VI

Zasady utrzymywania, zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

R o z d z i a ł VII

Obszary podlegające obowiązkowi deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzania

§ 46

Obowiązkowi deratyzacji podlegają:

1) obszary zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej na terenie gminy Niechlów,

2) tereny placówek opiekuńczo-wychowawczych, kulturalnych i służby zdrowia,

3) tereny placówek handlu artykułami spożywczymi,

4) tereny placówek gastronomicznych,

5) teren wysypiska odpadów komunalnych we Wronowie.

§ 47

Obowiązkową deratyzację przeprowadzić należy co najmniej raz do roku, w terminach ogłoszonych przez Wójta Gminy Niechlów, w terminie od 1 maja do 31 maja każdego roku.

§ 48

Koszty zabiegu deratyzacji ponosi właściciel lub zarządca nieruchomości.

R o z d z i a ł VIII

Przepisy karne

Sankcje z tytułu naruszenia niniejszych przepisów określa rozdział 5 art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.