R o z d z i a ł II

Wymagania w zakresie utrzymania porządku i czystości na nieruchomościach i terenach użytku publicznego

§ 7

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymania porządku, czystości oraz należytego stanu sanitarno-higienicznego nieruchomości oraz dbać o estetyczny wygląd posesji.

§ 8

Właściciele nieruchomości mają obowiązek niezwłocznego oczyszczania ze śniegu i lodu oraz usuwania błota i zanieczyszczeń z chodnika.

§ 9

Obowiązek określony w § 7 rozdziału II dotyczy także części nieruchomości służących do użytku publicz- nego.

§ 10

Właściciele nieruchomości i inne podmioty władające nieruchomością zobowiązane są do utrzymywania terenów użytku publicznego i zieleni osiedlowej poprzez systematyczne koszenie trawy, pielęgnowanie drzew, krzewów, żywopłotów i innych form przyrody ożywionej.

§ 11

Śnieg i lód powinny być odgarniane w ten sposób, aby nie powodować zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do podjęcia działań ograniczających śliskość chodnika. Środki użyte do tego celu powinny być niezwłocznie usunięte po ustaniu przyczyn ich zastosowania.

§ 12

Zakazuje się zgarniania śniegu, lodu, błota lub innych zanieczyszczeń z chodnika na jezdnię.

§ 13

Zachowanie czystości na drogach podczas prac polowych w okresie żniw i jesieni (zwózka słomy, wywóz obornika) należy do osoby, która dane czynności wykonuje.

§ 14

1. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się tereny lub obiekty służące do użytku publicznego, mają obowiązek ustawienia na tych terenach lub obiektach koszy na śmieci i systematycznego ich opróżniania, w sposób niedopuszczający do ich przepełnienia.

2. Obowiązek określony w ust. 1 dotyczy także zarządzającego drogą publiczną, znajdującą się na obszarze zabudowanym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515) oraz w odniesieniu do przystanków komunikacji publicznej, przedsiębiorców korzystających z takich przystanków.

§ 15

Na nieruchomościach lub innych częściach, takich jak chodniki, podwórka itp.:

1) mycie samochodów jest zabronione,

2) doraźne naprawy i regulacje samochodów mogą się odbywać wyłącznie w miejscach do tego celu wyznaczonych i to pod warunkiem, że powstające odpady będą gromadzone w pojemnikach do tego przeznaczonych, zabrania się prowadzenia napraw blacharsko-lakierniczych.