R o z d z i a ł IV
Urządzenia przeznaczone do gromadzenia odpadów
§ 29
Właściciel nieruchomości zapewnia wyposażenie jej w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych poprzez zakup takich urządzeń, wydzierżawienia od firmy wywozowej lub gminy lub w inny sposób ustalony w drodze umowy z firmą wywozową lub innym podmiotem.
§ 30
Odpady komunalne drobne mogą być gromadzone jedynie w zamkniętych i szczelnych pojemnikach lub kontenerach, wyłącznie do tego celu przeznaczonych. W obrębie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz na terenach usług, handlu i obiektów użyteczności publicznej oraz zakładów pracy na terenie gminy Niechlów możliwe jest stosow
anie następujących urządzeń do gromadzenia odpadów:1) pojemniki o pojemności 120 litrów,
2) pojemniki o pojemności 240 litrów,
2) pojemniki o pojemności 1.100 litrów,
3) pojemniki o pojemności 7 m
§ 31
1. W obrębie zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej na terenie gminy Niechlów mogą być stosowane:
a) pojemniki o pojemności 120 litrów,
b) pojemniki o pojemności 240 litrów,
c) worki z folii na stojakach lub uchwytach.
2. Na terenach ogrodów działkowych, cmentarzy i w miejscach ogólnie dostępnych, na terenach zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej mogą być stosowane kontenery o pojemności 7 m
3.§ 32
Przy stosowaniu segregacji odpadów możliwe jest stosowanie:
1) Różnobarwnych worków z folii montowanych na uchwytach lub stojakach, przeznaczonych do stosowania
2) Różnobarwnych pojemników ustawianych w miejscach ogólnie dostępnych przeznaczonych do zbiórki odpadów w systemie donoszenia.
3) Na terenach ogólnie dostępnych oraz wzdłuż ciągów komunikacyjnych stosuje się kosze, stabilne, łatwe do opróżniania.
§ 33
Do gromadzenia nieczystości płynnych z nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej lub wyposażonych w indywidualny system oczyszczania ścieków stosuje się szczelny zbiornik bezodpływowy.
§ 34
Właściciel nieruchomości ma obowiązek utrzymywać pojemniki na odpady w takim stanie sanitarnym i technicznym, aby korzystanie z nich mogło się odbywać bez przeszkód i powodowania zagrożeń dla zdrowia użytkowników, a w szczególności ma obowiązek utrzymywania ich
w czystości.§ 35
Koszty związane z wyposażeniem nieruchomości w urządzenia do gromadzenia odpadów oraz koszty związane z ich konserwacją ciążą na właścicielu nieruchomości.
§ 36
Zabrania się spalania w pojemnikach jakichkolwiek odpadów komunalnych, także suchych odpadów roślinnych. Zakaz dotyczy koszy na odpady, ustawionych na drogach publicznych, przystankach komunikacyjnych oraz innych terenach użytku publicznego.
§ 37
Właściciele nieruchomości mogą prowadzić selektywną zbiórkę odpadów.