2194

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA

z dnia 22 kwietnia 2003 r.

w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozliczania dotacji niepublicznym oraz publicznym szkołom oraz innym placówkom oświatowym

prowadzonym przez osoby fizyczne i prawne

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami), art. 12 pkt 11 oraz art. 92 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zmianami), art. 80 ust. 4, art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zmianami) Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje:

§ 1

1. Niepubliczne szkoły o uprawnieniach szkół publicznych, z zastrzeżeniem ust. 2, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia dotacje z budżetu Miasta w wysokości kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Miasto.

2. Niepubliczne szkoły podstawowe prowadzące oddziały przedszkolne oraz klasy I–IV otrzymują dotacje z budżetu Miasta w wysokości 100% planowanych wydatków bieżących zapisanych w uchwale budżetowej, wg stanu na początek roku budżetowego, ponoszonych w publicznych przedszkolach i szkołach podstawowych tego samego typu, prowadzonych przez Miasto, w przeliczeniu na jednego ucznia, w przypadkach dzieci zamieszkujących w odległości przekraczającej 3 km od najbliższej szkoły publicznej.

§ 2

1. Dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości 75% planowanych wydatków bieżących zapisanych w uchwale budże-

towej, wg stanu na początek roku budżetowego, ponoszonych w przedszkolach, prowadzonych przez Miasto, w przeliczeniu na jednego ucznia.

2. Dotacje dla oddziałów 5-godzinnych prowadzonych w przedszkolach przysługują na każdego ucznia w wysokości 5/9 kwoty określonej w ust. 1.

3. Dotacje dla oddziałów przedszkolnych prowadzonych w niepublicznych szkołach podstawowych (poza wymienionymi w § 1 pkt 2), przysługują na każdego ucznia, w zależności od czasu jego pobytu w szkole (9 lub 5 godzin), odpowiednio w wysokości określonej jak w ust. 1 lub 2.

§ 3

Niepubliczne ponadgimnazjalne (ponadpodstawowe) szkoły o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie jest realizowany obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia dotacje z budżetu Miasta w wysokości 50% planowanych wydatków bieżących, zapisanych w uchwale budżetowej, wg stanu na początek roku budżetowego, ponoszonych w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez Miasto, w przeliczeniu na jednego ucznia.

§ 4

1. Niepubliczne ośrodki umożliwiające realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, otrzymują na każdego wychowanka dotacje z budżetu Miasta w wysokości kwoty przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodków w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Miasto.

2. Niepubliczne ośrodki umożliwiające realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, otrzymują na każdego wychowanka dotacje z budżetu Miasta w wysokości kwoty przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodków w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Miasto.

§ 5

Dotacji dla publicznych i niepublicznych szkół oraz pozostałych placówek (z wyjątkiem wymienionych w § 8 i § 9) udziela się na wniosek osoby prowadzącej, złożony organowi dotującemu. Publiczne szkoły oraz pozostałe placówki składają wnioski nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

§ 6

1. Dotacja obliczana jest w poszczególnych miesiącach (z zastrzeżeniem ust. 2) na każdego ucznia (wychowanka) wykazanego w informacji miesięcznej o aktualnej liczbie uczniów (wychowanków) w danym miesiącu, składanej przez podmioty dotowane do 10 dnia każdego miesiąca. Liczba uczniów (wychowanków) przyjęta do obliczenia dotacji w danym miesiącu, nie może być wyższa od zawartej we wniosku o przyznanie dotacji, w sposób określony w § 5, planowanej liczby uczniów (wychowanków). Zakres danych, które powinna zawierać informacja określa wzór stanowiący załącznik nr 2 do uchwały.

2. Dotacja za miesiące wakacyjne (lipiec i sierpień) przysługuje na średnią liczbę uczniów (wychowanków), obliczoną za okres od września poprzedniego roku kalendarzowego do czerwca roku bieżącego, a w przypadku podmiotów otrzymujących dotację po raz pierwszy w styczniu danego roku – za okres od stycznia do czerwca.

3. Wypłacana w każdym miesiącu dotacja ma charakter zaliczkowy, a jej ostateczne rozliczenie następuje w ostatniej, grudniowej transzy.

§ 7

Szkoła lub placówka otrzymująca dotacje przekazuje organowi dotującemu, w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, informację miesięczną o aktualnej liczbie uczniów oraz informację o łącznej wysokości otrzymanych dotacji za okres od początku roku do końca minionego miesiąca oraz ich wykorzystaniu. Informację składa się według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały. W miesiącu styczniu każdego roku rozliczenie to obejmuje dotacje wypłacone łącznie za cały poprzedni rok kalendarzowy.

§ 8

1. Placówki publiczne, prowadzone przez osoby prawne i fizyczne, o których mowa w art. 2 pkt 3, 3a i 4 ustawy o systemie oświaty mogą otrzymywać dotacje z budżetu Miasta, w przypadkach, gdy oferta edukacyjna placówki stanowi istotne uzupełnienie usług edukacyjnych świadczonych przez tego samego rodzaju placówki prowadzone przez Miasto.

2. Dotacji, o których mowa w ust. 1, udziela się na wniosek osoby prowadzącej, przedstawiony organowi dotującemu w terminie do 15 lipca roku poprzedzającego przyznanie dotacji. Wniosek powinien zawierać: pełną nazwę placówki, nazwę osoby prowadzącej, numer i datę decyzji o udzieleniu zezwolenia na założenie placówki publicznej, wykaz i zakres planowanych na przyszły rok kalendarzowy usług edukacyjnych wraz z liczbą planowanych etatów nauczycielskich, opinię kuratora oświaty oraz pisemne uzasadnienie złożonego wniosku.

3. Placówki otrzymują dotacje na każdego zatrudnionego nauczyciela w wysokości 40% średniego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zatrudnionych w tego samego rodzaju placówkach publicznych prowadzonych przez Miasto.

4. Dotacja obliczana jest w poszczególnych miesiącach w oparciu o składane do 10 dnia miesiąca informacje o liczbie etatów nauczycielskich lub zrealizowanych w poprzednim miesiącu godzin pracy nauczycieli.

Łączna kwota dotacji wypłaconych placówce w danym roku nie może być wyższa od kwoty zapisanej na ten cel w uchwale budżetowej Miasta.

5. Placówka otrzymująca dotacje przekazuje organowi dotującemu, w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, sprawozdanie o łącznej wysokości otrzymanych dotacji za okres od początku roku do końca minionego miesiąca oraz ich wykorzystaniu. W miesiącu styczniu każdego roku sprawozdanie obejmuje dotacje wypłacone łącznie za cały poprzedni rok kalendarzowy.

§ 9

1. Szkoły niepubliczne nieposiadające uprawnień szkoły publicznej oraz placówki niepubliczne, o których mowa w art. 2 pkt 3 i 4 ustawy o systemie oświaty, mogą otrzymywać dotacje z budżetu Miasta, w przypadkach gdy reprezentowana przez te szkoły i placówki oferta edukacyjna stanowi istotne uzupełnienie usług edukacyjnych świadczonych przez tego samego typu i rodzaju publiczne szkoły i placówki prowadzone przez Miasto oraz działające już szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb lokalnego rynku pracy.

2. Dotacji dla szkół i placówek, o których mowa w ust. 1, udziela się na wniosek osoby prowadzącej, złożony organowi dotującemu w terminie do 15 lipca roku poprzedzającego przyznanie dotacji. Wniosek powinien zawierać: pełną nazwę szkoły (placówki), nazwę osoby prowadzącej, numer i datę zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, planowaną na rok budżetowy liczbę uczniów lub w przypadku pozostałych placówek wykaz i zakres planowanych usług edukacyjnych wraz z liczbą planowanych etatów nauczycielskich, opinię kuratora oświaty oraz pisemne uzasadnienie złożonego wniosku.

3. Podstawą obliczenia dotacji w odniesieniu do szkół jest 50% kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Miasto, a w odniesieniu do pozostałych placówek 40% średniego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zatrudnionych w tego samego rodzaju placówkach publicznych prowadzonych przez Miasto

4. Dotacja obliczana jest w poszczególnych miesiącach w oparciu o składane do 10 dnia miesiąca informacje o aktualnej liczbie uczniów uczęszczających do szkoły, a w odniesieniu do pozostałych placówek – liczbie etatów nauczycielskich lub zrealizowanych godzin pracy nauczycieli w poprzednim miesiącu.

Łączna kwota dotacji wypłaconych szkole lub placówce w danym roku nie może być wyższa od kwoty zapisanej na ten cel w uchwale budżetowej Miasta.

5. Szkoła lub placówka otrzymująca dotacje przekazuje organowi dotującemu, w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, sprawozdanie o łącznej wysokości otrzymanych dotacji za okres od początku roku do końca minionego miesiąca oraz ich wykorzystaniu.

W styczniu każdego roku sprawozdanie obejmuje dotacje wypłacone łącznie za cały poprzedni rok kalendarzowy.

§ 10

Traci moc uchwała nr XLIV/1424/02 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 31 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozliczania dotacji niepublicznym oraz publicznym przedszkolom, szkołom oraz innym placówkom wymienionym w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty prowadzonym przez osoby fizyczne i prawne (Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego Nr 36, poz. 937).

§ 11

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Wrocławia.

§ 12

1. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2004 r., z wyjątkiem § 4 ust. 1, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2004 r.

2. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

JACEK OSSOWSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2004 r. (poz. 2194)

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2004 r. (poz. 2194)

Załącznik nr 3 do uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2004 r. (poz. 2194)