2181 POROZUMIENIE MIĘDZYGMINNE z dnia 2 kwietnia 2004 r. Na podstawie: 1. Uchwały nr XVI/64/03 Rady Miejskiej w Jaworzynie Śl. z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w celu współdziałania gmin w zakresie zagospodarowywania wysegregowanych odpadów komunalnych 2. Uchwały nr XIV/84/04 Rady Gminy Marcinowice z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w celu współdziałania gmin w zakresie zagospodarowywania wysegregowanych odpadów komunalnych 3. Uchwały nr 107/03 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w celu współdziałania gmin w zakresie zagospodarowywania wysegregowanych odpadów komunalnych 4. Uchwały nr XIX/187/04 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 23 stycznia 2004 r. w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w celu współdziałania gmin w zakresie zagospodarowywania wysegregowanych odpadów komunalnych 5. Uchwały nr XVI/48/03 Rady Gminy w Udaninie z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w celu współdziałania gmin w zakresie zagospodarowywania wysegregowanych odpadów komunalnych 6. Uchwały nr XVIII/103/2003 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 29 grudnia2003 r. w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w celu współdziałania gmin w zakresie zagospodarowywania wysegregowanych odpadów komunalnych zawarte zostaje porozumienie międzygminne pod nazwą: “Międzygminne Centrum Segregacji Odpadów” pomiędzy: |
1. Gminą Jaworzyna Śląska z siedzibą w Jaworzynie Śl., ul. Wolności 9, reprezentowaną przez: Z-cę Burmistrza Jaworzyny Śląskiej – Natalię Kita.
2. Gminą Marcinowice z siedzibą w Marcinowicach, ul. Tuwima 2, reprezentowaną przez: Wójta Gminy Marcinowice – Waldemara Budzyńskiego.
3. Gminą Strzegom z siedzibą w Strzegomiu, Rynek 38 reprezentowaną przez: Burmistrza Strzegomia – Lecha Markiewicza.
4. Gminą Świebodzice z siedzibą w Świebodzicach, ul. Rynek 1, reprezentowaną przez: Dyrektora Zakładu Obsługi Komunalnej w Świebodzicach – Jadwigę Dziemba.
5. Gminą Udanin z siedzibą w Udaninie 26, reprezentowaną przez: Wójta Gminy Udanin – Stanisława Krzyszczuka.
6. Gminą Żarów z siedzibą w Żarowie, ul. Zamkowa 2, reprezentowaną przez: Burmistrza Żarowa – Lillę Gruntkowską.
zwane dalej “Porozumieniem”, w sprawie współdziałania gmin w zakresie zagospodarowywania wysegregowanych odpadów komunalnych z terenu gmin będących stronami Porozumienia.
§ 1
1. Gminy: Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Świebodzice, Udanin, Żarów powierzają Gminie Strzegom wykonanie zadania w zakresie zagospodarowywania wysegregowanych odpadów komunalnych, w tym: magazynowania, wtórnej segregacji, prasowania i sprzedaży odpadów, a Gmina Strzegom oświadcza, że zadanie to przyjmuje i będzie realizować.
2. Miejscem realizacji zadania jest Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu przy Al. Wojska Polskiego 75.
3. Gminy zawierające Porozumienie będą realizować segregację odpadów komunalnych poprzez własne jednostki organizacyjne zwane dalej “Zakładami”, a czynności wynikające z niniejszego Porozumienia w imieniu Gminy Strzegom wykonywać będzie zakład budżetowy – Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu, Al. Wojska Polskiego 75, zwany dalej ZUK.
4. ZUK zobowiązany jest do przyjmowania wysegregowanych odpadów od Zakładów z poszczególnych Gmin będących stronami Porozumienia oraz do ich magazynowania, wtórnej segregacji, prasowania i sprzedaży.
§ 2
1. Realizacja powierzonego zadania odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, a w szczególności ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późn. zm.) i ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628 z późn. zm.) oraz postanowień niniejszego Porozumienia.
2. Segregacją objęte będą następujące rodzaje odpadów:
– z dniem zawarcia Porozumienia:
1) opakowania z tworzyw sztucznych
(butelki PET, chemia gospodarcza,
folia) – kod 150102
2) opakowania z papieru i tektury – kod 150101
– docelowo:
3) opakowania wielomateriałowe
(kartony po napojach) – kod 150105
4) opakowania ze szkła – kod 150107
5) opakowania z metali (puszki) – kod 150104
6) papier i tektura – kod 191201
§ 3
Strony Porozumienia ustalają, że zadanie realizowane jest zgodnie z:
1) Opisem czynności technicznych przy zagospodarowywaniu odpadów – załącznik nr 1 do Porozumienia.
2) Planem rocznym przychodów i kosztów segregacji – załącznik nr 2 do Porozumienia.
3) Planem miesięcznym przychodów i kosztów z podziałem na poszczególne Gminy – załącznik nr 3 do Porozumienia,
które stanowią integralną część niniejszego Porozumienia i będą aktualizowane na każdy rok kalendarzowy.
§ 4
1. Każda z Gmin uczestniczących w Porozumieniu zapewnia w swoich budżetach na każdy rok środki finansowe niezbędne na realizację zadania w wysokości proporcjonalnej do planowanych kosztów, w przeliczeniu na ilość mieszkańców Gminy, w kwotach ustalonych w załączniku nr 2 oraz zobowiązuje się do pokrywania udziałów w kosztach faktycznie poniesionych.
2. Na poczet kosztów w pierwszym miesiącu działalności każda ze stron wniesie wpłatę w kwocie ustalonej w załączniku nr 3, kolumna 8, w terminie 7 dni od dnia podpisania Porozumienia.
3. Środki finansowe, o których mowa w ust. 2, zostaną wykorzystane na pokrycie kosztów określonych w Porozumieniu.
4. Podstawą przyjęcia odpadów będzie karta przekazania odpadu i kwit wagowy.
5. Za przekazane odpady Zakłady będą wystawiać faktury VAT z terminem płatności 14 dni od dnia otrzymania należności od podmiotu prowadzącego recykling lub pośrednika. Podstawą wystawienia faktury będzie karta przekazania odpadu. Cena sprzedaży za przekazane odpady będzie ceną ustaloną z odbiorcą na każdy miesiąc.
6. ZUK obciąży poszczególne Zakłady za wykonane zadania fakturą VAT według faktycznie poniesionych kosztów w przeliczeniu na ilość mieszkańców Gminy do 20-każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Zapłata należności nastąpi w terminie 14 dni od otrzymania faktury.
7. Wpłata, o której mowa w ust. 2, oraz zapłata należności jak w ust. 6 będzie przekazana przez każdy Zakład na rachunek Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu: BZ WBK S.A. 1 O/Strzegom 13 1090 2343 0000 0005 9800 0871.
8. ZUK przedstawi Zakładom sprawozdanie finansowo-rzeczowe w okresach kwartalnych w terminie do końca następnego miesiąca po kwartale, celem akceptacji.
9. Sprawozdanie finansowe za zakończony rok kalendarzowy zostanie sporządzone w terminie do dnia 31 stycznia każdego następnego roku i przedstawione Gminom oraz ich Zakładom. Termin i miejsce zebrania upoważnionych przedstawicieli Gmin i Zakładów w celu omówienia sprawozdania oraz zadań wynikających z niniejszego Porozumienia ustali ZUK.
§ 5
1. Każda z Gmin na własny koszt prowadzi selektywna zbiórkę odpadów komunalnych na terenie własnej Gminy.
2. Każda z Gmin na własny koszt dostarcza wysegregowane odpady z selektywnej zbiórki do ZUK na miejsce do tego wyznaczone.
3. W przypadku gdy Zakład, za zgodą ZUK, dostarczy na miejsce określone w § 1 ust. 2 niewysegregowane odpady z selektywnej zbiórki, to Gmina ta poniesie koszty segregacji zgodnie z kalkulacją ZUK.
4. Gminy zobowiązują się do współpracy w celu jak najlepszego realizowania przyjętego zadania.
§ 6
Porozumienie zawiera się na czas nieokreślony.
§ 7
Każda z Gmin może rozwiązać Porozumienie za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego.
§ 8
1. Gmina Strzegom ma prawo za uprzednim jednomiesięcznym wypowiedzeniem rozwiązać Porozumienie z tą Gminą, która nie dopełnia warunków niniejszego Porozumienia, a szczególności postanowień § 4 ust. 2 i ust. 6 przez okres trzech miesięcy.
2. Rozwiązanie Porozumienia z Gminą w trybie określonym w § 7 i § 8 ust. 1 nie zwalnia tej Gminy z obowiązku przekazania Gminie Strzegom środków niezbędnych na pokrycie zobowiązań powstałych za dany rok kalendarzowy.
§ 9
Przedstawiciel każdej Gminy ma prawo każdorazowo uczestniczyć w procedurach przetargowych oraz w niezbędnym zakresie podczas realizacji zadania, a związane z tym koszty każda z Gmin ponosi we własnym zakresie.
§ 10
1. Wszelkie zmiany i uzupełnienia treści niniejszego Porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
2. Wszelkie spory wynikające z realizacji niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane przez sądy powszechne właściwe dla Gminy Strzegom.
§ 11
1. Zmiana treści Porozumienia wymaga akceptacji w formie uchwały przez Rady Gmin wszystkich stron Porozumienia.
2. Porozumienie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
§ 12
Porozumienie zostało sporządzone w 12 jednobrzmiących egzemplarzach po 2 egz. dla każdej ze stron.
Strony porozumienia:
1. Natalia Kita
2. Waldemar Budzyński
3. Lech Markiewicz
4. Jadwiga Dziemba
5. Stanisław Krzyszczuk
6. Lilla Gruntkowska
Załącznik nr 1 do Porozumienia Międzygminnego z dnia 2 kwietnia 2004 r. (poz. 2181)
OPIS CZYNNOŚCI TECHNICZNYCH PRZY ZAGOSPODAROWYWANIU ODPADÓW
1. Miejsce realizacji zadania:
Zakład Usług Komunalnych Strzegom, Al. Wojska Polskiego 75
teren Bazy Warsztatowo-Magazynowej
2. Zakres zadania:
Magazynowanie, wtórne sortowanie, prasowanie i sprzedaż odpadów uzyskanych z segregacji odpadów komunalnych.
3. Rodzaj i kod odpadów objętych zadaniem:
– opakowania z tworzyw sztucznych
(butelki typu PET, chemia gospodarcza, folia) – 150102
– makulatura twarda – 150101
– makulatura miękka – 150101
– opakowania wielomateriałowe – 150105
– opakowania ze szkła – 150107
– papier i tektura – 191201
4. Posiadany sprzęt i zaplecze techniczne dla realizacji zadania:
– prasa,
– podnośnik widłowy,
– ciągnik z przyczepą,
– pomieszczenie do sortowania i prasowania o powierzchni 390 m2,
– boksy magazynowe na szkło odpadowe o powierzchni 200 m2,
– pomieszczenie biurowe o powierzchni 20 m2,
– pomieszczenia socjalne (szatnia, umywalnia, natryski, WC),
– komputer, fax, telefon,
– waga jezdna.
5. Opis czynności technicznych:
Wysegregowane odpady deponuje się w pomieszczeniu, w którym znajduje się prasa do belowania odpadów i część magazynowa. Odpady dostarczane są według rodzajów po wstępnej segregacji “u źródła”, następnie są wtórnie sortowane i prasowane. Prasowanie wykonywane jest poprzez ręczne napełnianie prasy jednym rodzajem odpadu do momentu uzyskania paczki (beli) o wymiarach 1,0 x 1,0 x 0,70 i wadze około 190 kg. Załadunek ręczny wykonuje dwóch pracowników. Tak uzyskane paczki są odpowiednio wiązane, wyciągane z prasy i składane na paletach drewnianych. Palety z odpadami przewożone są ciągnikiem do magazynu, gdzie oczekują na odbiór. Czynności ładunkowe odbywają się przy pomocy podnośnika widłowego.
6. Przewidywana ilość odpadów do zagospodarowania:
– opakowania z tworzyw sztucznych
(butelki typu PET, chemia gospodarcza, itp.) – 5 200 kg/miesięcznie
– makulatura twarda – 4 500 kg/miesięcznie
– makulatura miękka – 2 000 kg/miesięcznie
– opakowania wielomateriałowe – 500 kg/miesięcznie
– opakowania ze szkła – 5 000 kg/miesięcznie
Załącznik nr 2 do Porozumienia Międzygminnego z dnia 2 kwietnia 2004 r. (poz. 2181)
Załącznik nr 3 do Porozumienia Międzygminnego z dnia 2 kwietnia 2004 r. (poz. 2181)