1929

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W PIESZYCACH

z dnia 16 kwietnia 2004 r.

w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Pieszyce

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 21 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.) Rada Miejska w Pieszycach uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Pieszyce obowiązujący w latach 2004–2009, o treści:

R o z d z i a ł I

Prognoza wielkości oraz stanu technicznego mieszkaniowego zasobu Gminy Pieszyce

w okresie objętym planem z podziałem na lokale socjalne i pozostałe lokale mieszkalne

R o z d z i a ł II

Analiza potrzeb remontowych

Analizie podlega zasób, który w 100% jest własnością Gminy Pieszyce. Budynki wchodzące w skład mieszkaniowych zasobów Gminy Pieszyce to budynki wybudowane przed 1945 r. i w większości z XIX w. W latach powojennych tylko niektóre z tych budynków podlegały remontom kapitalnym (Kopernika 97, Nadbrzeżna 21, Kościuszki 12), stwierdza się znaczny stan dekapitalizacji budynków. Brak izolacji przeciwwilgociowej powoduje powszechne występowanie zawilgocenia ścian parteru. Degradacja materiałów ścian konstrukcyjnych powoduje wzrost współczynnika przenikalności cieplnej przekraczającej dopuszczalne normy (powszechne występowanie roszenia ścian – kondensacja pary wodnej). Stan elewacji budynków ocenia się jako dostateczny. Pokrycia dachów wymagają w 40% wymiany.

Instalacje:

1. Instalacje elektryczne – niedostosowane do obecnych potrzeb w zakresie obciążeń, niespełniające obecnych norm. Wymagające w 80% wymiany.

2. Instalacje gazowe – wyeksploatowane, często pojawiają się nieszczelności, wymagają w 60% wymiany i modernizacji.

3. Instalacje wodno-kanalizacyjne – całkowity brak lub niedostosowane do obecnych potrzeb i standardów życia.

W najbliższych latach występuje pilna potrzeba kontynuacji remontów i wymiany pokryć dachowych. Zapewnienie bezpieczeństwa eksploatacji instalacji elektrycznej i gazowej. Rozbudowa przez Gminę sieci wodnej i kanalizacyjnej nasuwa konieczność podłączenia budynków do tych mediów. Prowadzenie prac renowacyjnych wraz z termo-modernizacją. Posiadany zasób mieszkaniowy łącznie z lokalami znajdującymi się we wspólnotach mieszkaniowych w wielu przypadkach wymaga wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Częstym przypadkiem jest również potrzeba wymiany podłóg. Te działania będą realizowane w ramach wynikających potrzeb – awarii. Gmina w najbliższych latach podejmować będzie działania proekologiczne poprzez:

– wspieranie i promowanie zmiany sposobu ogrzewania na ekologiczne czyste,

– likwidację starych nieszczelnych zbiorników bezodpływowych oraz porządkowanie zasobów poprzez likwidację nieużytkowanych obiektów, takich jak stare sanitariaty, nieużytkowane pomieszczenia gospodarcze.

R o z d z i a ł III

Plan remontów i modernizacji

R o z d z i a ł IV

Planowana sprzedaż lokali w kolejnych latach

1. W latach 2004–2009 planuje się sprzedaż lokali w następującej wielkości

Lata

2004

2005

2006

2007

2008

2009

Ilość lokali

50

40

30

20

10

5

2. Sprzedaż lokali będzie następowała z zaproponowaniem pierwszeństwa określonego w art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.).

R o z d z i a ł V

Zasady polityki czynszowej

R o z d z i a ł VI

I. Zasady wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w mieszkaniowy zasób gminy.

1. Dochód – w rozumieniu niniejszej uchwały – oznacza sumę wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego (ubiegających się o przydział lokalu) osiągniętych w okresie sześciu miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o najem lokalu, w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego.

2. Za osoby pozostające w trudnych warunkach materialnych uważa się osoby osiągające dochód nie wyższy niż:

a) 100% najniższej emerytury w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego,

b) 150% najniższej emerytury, jeżeli jest to osoba samotna.

II. Warunki zamieszkiwania.

Za osoby pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych, w rozumieniu niniejszej uchwały, uważa się osoby zamieszkujące w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi.

III. Kryteria wyboru osób.

1. Mieszkaniowy zasób przeznaczony jest dla zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy Pieszyce, stale zamieszkujących w gminie.

2. Czynnikiem społecznym w sprawach lokalowych jest Komisja Mieszkaniowa Rady Miejskiej, w skład której wchodzą osoby powołane przez Radę Miejską, działająca zgodnie z Regulaminem zatwierdzonym przez Radę Miejską.

3. Zgodę na zawarcie umowy najmu wyraża Burmistrz Miasta na wniosek Komisji Mieszkaniowej.

4. W wyjątkowych przypadkach Burmistrz Miasta może wyrazić zgodę na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem społeczności gminy Pieszyce.

5. Pierwszeństwo przy zawieraniu umów najmu lokalu na czas nieoznaczony przysługuje osobom, które:

a) są uprawnione do lokalu zamiennego na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego;

b) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne w obiektach stanowiących mieszkaniowy zasób gminy;

c) opuściły dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności;

d) zamieszkują w budynku przeznaczonym do rozbiórki.

6. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy mogą być również wynajmowane osobom pozostającym w trudnych warunkach mieszkaniowych, które spełniają jednocześnie dwa warunki, o których jest mowa w pkt 1 i 2.

7. Kierownik jednostki organizacyjnej prowadzącej gospodarkę zasobem mieszkaniowym podejmuje samodzielne decyzje w sprawach przydzielania lokali mieszkalnych w razie wystąpienia katastrofy lub klęski żywiołowej czy innych wypadków losowych.

IV. Kryteria wyboru osób mających pierwszeństwo do lokalu socjalnego.

1. Pierwszeństwo do wynajęcia lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

a) nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego,

b) opuściły dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności,

c) utraciły mieszkanie wskutek zdarzeń losowych, takich jak: klęska żywiołowa, katastrofa, powódź, pożar itp., a osobom tym nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego,

d) opuściły zakład karny i nie przysługuje im prawo do żadnego lokalu mieszkalnego.

2. Do wynajęcia lokalu socjalnego mogą być również zakwalifikowane osoby, które:

a) są uprawnione do lokalu zamiennego na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego,

b) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne w obiektach stanowiących mieszkaniowy zasób gminy,

c) utraciły tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego,

d) mają średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny gospodarstwa domowego, w okresie sześciu miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, nie większy niż 70% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.

V. Warunki dokonywania zmiany lokali.

1. Burmistrz może umożliwić zamianę lokali mieszkalnych osobom zajmującym dotychczas lokale mieszkalne w budynkach użyteczności publicznej.

2. Zamiana lokali może następować:

a) pomiędzy najemcami lokali z mieszkaniowego zasobu gminy na podstawie zarządzeń Burmistrza,

b) pomiędzy najemcami lokali mieszkalnych zasobu mieszkaniowego gminy a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach, po uzyskaniu zgody wyrażonej przez Burmistrza, pod warunkiem uregulowania przez najemców wszelkich należności czynszowych i opłat przed złożeniem wniosku.

3. Lokale socjalne nie podlegają wzajemnej zamianie.

VI. Osoby, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy, mogą zgłosić wniosek o zawarcie umowy najmu, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

a) regularnie opłacają w imieniu dotychczasowego najemcy należności czynszowe wobec wynajmującego i nie posiadają żadnych zadłużeń z tego tytułu,

b) utrzymują lokal w należytym stanie technicznym,

c) zamieszkiwali stale z dotychczasowym najemcą.

VII. Zwiększenie mieszkaniowego zasobu gminy Pieszyce poprzez adaptację lokali niemieszkalnych na lokale mieszkalne.

1. Mieszkaniowy zasób gminy Pieszyce można zwiększyć poprzez dokonywanie przez osoby fizyczne na koszt własny adaptacji strychów, suszarni, pralni i innych pomieszczeń niewchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych, usytuowanych w obiektach stanowiących własność gminy Pieszyce, w celu wybudowania lub powiększenia zajmowanego mieszkania.

2. Adaptacja, o której mowa w pkt 1, polega na nadbudowie, przebudowie, rozbudowie, odbudowie pomieszczeń niemieszkalnych w obiektach budowlanych lub kapitalnym remoncie lokali mieszkalnych po uzyskaniu zgody właściciela.

3. Odrębna umowa zawarta z właścicielem określa warunki realizacji i sposoby rozliczeń kosztów adaptacji pomieszczeń niemieszkalnych.

4. Po zakończeniu robót adaptacyjnych i komisyjnym odbiorze lokalu z inwestorem zawierana jest umowa najmu.

VIII. Kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2.

1. Lokal wolny o powierzchni przekraczającej 80 m2 może być oddany w najem w drodze publicznego przetargu.

2. Wywoławcza stawka czynszu nie może być mniejsza niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu.

Warunki przetargu z uwzględnieniem postanowienia z pkt 2 określa Burmistrz.

R o z d z i a ł VII

Sposób i zasady zarządzania lokalami i budynkami wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz przewidywane zmiany w zakresie zarządzania mieszkaniowym zasobem Gminy Pieszyce w kolejnych latach

1. Gmina zarządza mieszkaniowym zasobem Gminy Pieszyce bezpośrednio poprzez gminny zakład budżetowy – Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Pieszycach.

2. Docelowo zakłada się, że zadaniem zarządzania zasobem komunalnym będzie zajmowała się jednostka odpowiedzialna tylko za komunalny zasób mieszkaniowy, natomiast funkcję zarządzania – administrowania udziałami Gminy w nieruchomości wspólnej budynków wspólnot mieszkaniowych przejmą profesjonalni (osiadający licencje) zarządcy nieruchomości.

R o z d z i a ł VIII

Źródła finansowania gospodarki mieszkaniowej w kolejnych latach

1. Źródłami finansowania gospodarki mieszkaniowej w latach 2004–2009 będą:

a) wpływy z czynszów za wynajem lokali mieszkalnych,

b) wpływy z czynszów za wynajem lokali użytkowych i dzierżawy gruntów,

c) dotacje przedmiotowe z budżetu Gminy na utrzymanie lokali mieszkalnych,

d) dotacje celowe z budżetu Gminy na remonty i modernizację zasobu mieszkaniowego Gminy,

e) wpływy z reklam,

f) wpływy z odsetek za nieterminowe płatności czynszów i z opłat niezależnych od właścicieli.

2. Podejmowane będą starania o uzyskanie środków finansowych z Unii Europejskiej, Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, innych funduszy krajowych i zagranicznych, a także kredytów preferencyjnych przeznaczonych na remont i modernizację posiadanego zasobu mieszkaniowego oraz na inwestycje mieszkaniowe.

R o z d z i a ł IX

Wysokość wydatków w kolejnych latach z podziałem na koszty bieżącej eksploatacji, koszty remontów i modernizacji budynków i lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Pieszyce, koszty zarządu

nieruchomościami wspólnymi, w których Gmina Pieszyce jest jednym z właścicieli

1. Wysokość wydatków w poszczególnych latach przedstawia tabela.

2. Wydatki w tabeli przedstawiono wg cen i kosztów z 2003 roku, w kolejnych latach należy zweryfikować kwoty o wartości inflacji.

Tabela

Rodzaj wydatku

2004

2005

2006

2007

2008

2009

Koszty bieżącej eksploatacji

171.300

172.000

178.000

180.000

183.000

187.000

Koszty remontów i modernizacji

600.000

600.000

600.000

600.000

600.000

600.000

Koszty zarządu nieruchomościami wspólnymi

488.000

480.000

480.000

482.000

485.000

490.000

R A Z E M:

1.259.300

1.252.000

1.258.000

1.262.000

1.268.000

1.277.000

R o z d z i a ł X

Opis innych działań mających na celu poprawę wykorzystania i racjonalizację gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Pieszyce, a w szczególności:

A) niezbędny zakres zamian lokali związanych z remontami budynków i lokali;

B) planowaną sprzedaż lokali.

1. Gmina oraz administrator mieszkaniowego zasobu Gminy Pieszyce będą dążyć do racjonalizacji gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Pieszyce przez popieranie zamian dużych lokali zamieszkałych przez nieliczne rodziny na mniejsze przy zachowaniu normy 7 – 10 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę.

2. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Pieszycach będzie prowadził skuteczną windykację należności czynszowych.

3. Gmina Pieszyce wraz z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej w Pieszycach będą promować:

a) zamianę mieszkań w celu dostosowania warunków mieszkaniowych najemców do ich możliwości finansowych,

b) system pomocy dla najemców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

4. W ramach niezbędnego zakresu zamian lokali związanych z remontami budynków i lokali, konieczne będzie pozyskiwanie lokali zamiennych.

5. Należy zapewnić lokale zamienne dla najemców budynków przeznaczonych do rozbiórki.

6. W celu racjonalizacji gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Pieszyce Gmina będzie dążyła do sprzedaży lokali w budynkach, gdzie pozostało jeszcze 1–2 lokali stanowiących własność Gminy.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Pieszyce.

§ 3

Traci moc uchwała nr XX/II/142/2000 Rady Miejskiej w Pieszycach z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie ustalenia stawek czynszowych za najem lokali mieszkalnych.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

TADEUSZ URBAN