1523 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W SYCOWIE z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwanego w skrócie “MPZP DROŁTOWICE” Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. |
R o z d z i a ł 4
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury
§ 7
1. Ustala się, że zbrojenie nowych terenów budowlanych będzie realizowane kompleksowo w powiązaniu z istniejącymi systemami uzbrojenia technicznego, z wyprzedzeniem realizacji obiektów kubaturowych.
2. Projektowane sieci mogą być prowadzone w obrębie linii rozgraniczających dróg głównych, zbiorczych i w części lokalnych, za zgodą zarządzającego. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa od tej zasady.
3. Dopuszcza się możliwość realizacji części urządzeń i sieci technicznych na terenach własnych inwestora jako inwestycje towarzyszące. Dopuszcza się przy tym możliwość stosowania systemów indywidualnych lub grupowych oczyszczania ścieków dla terenów zabudowy mieszkaniowej.
4. Dla zaopatrzenia w wodę ustala się powiązanie terenów objętych ustaleniami Planu z wodociągiem miejskim Sycowa, przy pomocy układu uzupełniającego wodociągów rozdzielczych.
5. Dla odprowadzania ścieków ustala się docelowe powiązanie terenów objętych ustaleniami Planu z miejską oczyszczalnią ścieków w Sycowie, przy pomocy uzupełniających układów sieci kanalizacyjnych.
6. Doraźnie, w okresie przejściowym istnieje możliwość wykorzystania oczyszczalni indywidualnych albo szczelnych zbiorników bezodpływowych z wywozem na pełnosprawną oczyszczalnię ścieków.
7. Dla odprowadzania wód opadowych i roztopowych ustala się powiązanie terenów objętymi ustaleniami Planu z układem lokalnych sieci kanalizacji deszczowej.
8. Dla zaopatrzenia w ciepło zakłada się możliwość jego uzyskania z indywidualnych źródeł ciepła z zastosowaniem urządzeń o wysokiej wydajności i małej emisji zanieczyszczeń.
9. Docelowo w przypadku pojawienia się zgłoszenia zapotrzebowania na gaz ustala się realizację rozdzielczej sieci gazowej, powiązanej z gminnymi gazociągami średniego i niskiego ciśnienia na warunkach uzgodnionych z zarządcą.
10. Dla zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się rozbudowę i budowę nowych linii energetycznych kablowych, średniego i niskiego napięcia wraz z budową stacji transformatorowych wbudowanych lub wolno stojących.
11. W odniesieniu do linii elektroenergetycznych SN należy zachować bezpieczne, wymagane przepisami odległości. W przypadku niemożności zachowania dopuszczalnych odległości projektowanej zabudowy od istniejących obiektów elektroenergetycznych należy dokonać przebudowy tych sieci na koszt podmiotu wchodzącego w kolizje.
12. Dla rozbudowy sieci telekomunikacyjnych ustala się realizację uzupełniającego systemu kablowej sieci telefonicznej powiązanej z gminnym systemem telekomunikacji.
13. Dla gospodarki odpadami zakłada się, dla terenów objętych ustaleniami Planu, wywóz nieczystości na gminne wysypiska śmieci.
R o z d z i a ł 5
Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów
§ 8
1. Ustala się następujące zasady kształtowania zabudowy w obrębie istniejącego zainwestowania:
1) W ramach modernizacji i adaptacji dla nowych potrzeb istniejącej zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej, usługowej i produkcyjnej dopuszczalne są zmiany jej gabarytów (bez przekraczania wielkości dwu nadziemnych kondygnacji z dodatkowym użytkowym poddaszem).
2) Rozbudowa przy pełnym nawiązaniu do zasad ukształtowania budynków sąsiednich o podobnej funkcji, poprawa standardu, wyposażenia w odpowiednie instalacje i korekty wystroju zewnętrznego.
3) W przypadku obiektów ujętych w rejestrze i wykazie zabytków ww. prace nie mogą prowadzić do zmiany gabarytów budynków i charakteru ich wystroju.
4) Dopuszczalne jest wprowadzanie nowej uzupełniającej zabudowy na terenach istniejącego zainwestowania o funkcjach ustalonych w planie.
2. Ustala się następujące zasady kształtowania nowej zabudowy na terenach budowlanych:
1) Nowa zabudowa mieszkaniowa będzie realizowana w formie zabudowy wolno stojącej (ew. bliźniaczej). W przypadku realizacji zespołów zabudowy większych od 5 obiektów lub ich ciągów będą one realizowane wg zbliżonych rozwiązań architektonicznych, z jednakowo ustalonym układem kalenic dla danego zespołu zabudowy lub jej ciągu, zaleca się przy tym dostosowanie projektowanej skali zabudowy, doboru materiałów i kolorystyki do najbliższego otoczenia, jak również stosowanie przykryć o nachyleniu połaci w granicach 38–45o.
2) Nowa zabudowa usługowa, produkcyjna lub produkcyjno-usługowa będzie realizowana w formie zwartych obiektów w nawiązaniu do zasad ukształtowania obiektów w najbliższym otoczeniu o podobnej funkcji. Zakłada się wysokość zabudowy 1–2 kondygnacje i zastosowanie dachów o nachyleniu połaci 30–450 w przypadku obiektu o powierzchni zabudowy do 200 m2 (w innych przypadkach dopuszcza się stosowanie przykryć płaskich).
3) Tereny zabudowy produkcyjnej lub produkcyjno--usługowej zagospodarowane będą z wprowadzeniem zieleni towarzyszącej oraz z wprowadzeniem niezbędnych miejsc parkingowych.
4) Warunki usytuowania nowej zabudowy na terenach wskazanych do jej realizacji określa się poprzez wskazanie nieprzekraczalnej linii zabudowy.
5) Ustala się maksymalny wskaźnik zabudowy działki:
a) mieszkalnej i mieszkalno-usługowej: 0,25,
b) usługowej: 0,30,
c) przemysłowej: 0,40,
6) Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane zgodnie z § 9.
3. Ustala się następujące zasady kształtowania i zagospodarowania terenów oznaczonych symbolami US, Usp, ZP, ZN, ZI, RP:
1) Dla terenów oznaczonych symbolem US, USp przyjmuje się ustalenia:
a) w przypadku lokalizacji obiektów sportowych – maksymalna wysokość zabudowy – 1 kondygnacja do 5 m wysokości,
b) dachy strome o symetrycznym układzie połaci dachowych (dopuszcza się dachy mansardowe).
2) Dla terenów oznaczonych symbolem ZP przyjmuje się ustalenia:
a) występowanie zieleni na min. 60% powierzchni terenu,
b) nasadzenia planowane zielenią zróżnicowaną pod względem wysokości, pokroju i pór kwitnienia,
c) dopuszcza się urządzenie pieszych alei i ciągów spacerowych z małą architekturą,
d) dopuszcza się lokalizację urządzeń rekreacji bez obiektów kubaturowych,
e) zakaz lokalizacji zabudowy.
3) Dla terenów oznaczonych symbolem ZN i ZI przyjmuje się ustalenia:
a) występowanie zieleni na min. 80% powierzchni terenu,
b) utrzymanie trwałych użytków zielonych (dla terenu ZN),
c) nasadzenia planowane zielenią zróżnicowaną pod względem wysokości, pokroju i pór kwitnienia,
d) dopuszcza się urządzenie ciągów spacerowych z małą architekturą (dla terenu ZI),
e) zakaz lokalizacji zabudowy.
4) Dla terenów oznaczonych symbolem RP przyjmuje się ustalenia:
a) adaptuje się istniejący układ terenów, rowów, cieków wodnych, ciągów komunikacyj-nych, obsługujących tereny rolne,
b) dopuszcza się zmianę układu ww. elementów oraz użytkowania rolnego, stosownie do potrzeb gospodarki rolnej,
c) zakaz lokalizacji zabudowy.
R o z d z i a ł 6
Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane
§ 9
1. Podział terenów na działki budowlane powinien odbywać się z uwzględnieniem następujących wymagań:
1) Zapewnienia prawidłowego funkcjonowania trwale adaptowanych obiektów istniejących.
2) Możliwości optymalnego zagospodarowania nowo wydzielonych działek zgodnie z przeznaczeniem ustalonym w niniejszym planie oraz realizacji w ich obrębie niezbędnych funkcji towarzyszących.
3) Konieczności zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego kompleksów leśnych poprzez uwzględnienie ciągów komunikacyjnych pomiędzy lasami i gruntami leśnymi, a wydzielonymi działkami.
2. Podział terenu przeznaczonego pod nowo projektowaną zabudowę powinien być dokonany w oparciu o kompleksowy projekt podziału uwzględniający możliwość zagospodarowania działek zgodnie z następującymi wymogami:
1) Minimalna powierzchnia działki:
a) mieszkalnej i mieszkalno-usługowej:
1000 m2,
b) usługowej: 1200 m2,
c) przemysłowej: 1400 m2,
2) Minimalna szerokość działki:
a) mieszkalnej i mieszkalno-usługowej: 20 m,
b) usługowej: 25 m,
c) przemysłowej: 30 m.
3. Dopuszcza się możliwość scalania działek już geodezyjnie wydzielonych w celu odpowiedniego zagospodarowania działek zgodnie z ww. wymogami.
4. Dla nowo wydzielonych działek należy zapewnić dostępność komunikacyjną. Obsługa projektowanych terenów zabudowy mieszkaniowej i usługowej w sąsiedztwie dróg głównych odbywać się będzie poprzez wykorzystanie ulic klas niższych.
R o z d z i a ł 8
Przepisy końcowe
§ 12
Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowych opłat w wysokości 10%.
§ 13
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Syców.
§ 14
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY MIEJSKIEJ |
KAZIMIERZ CICHOŃ |
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Sycowie z dnia 25 marca 2004 r. (poz. 1523)