R o z d z i a ł 1

Przedmiot i zakres ustaleń planu

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący teren wsi Drołtowice, w granicach określonych na rysunku planu w skali 1:5000, stanowiącym załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

2. Przedmiot ustaleń planu obejmuje:

1) Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania.

2) Linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi.

3) Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.

4) Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów.

5) Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane.

6) Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakazu zabudowy wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

7) Tereny, na których przewiduje się stosowanie systemów indywidualnych lub grupowych oczyszczania ścieków bądź zbiorników bezodpływowych.

8) Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu.

§ 2

1. W rysunku planu, stanowiącym załącznik graficzny do niniejszej uchwały następujące oznaczenia graficzne są ustaleniami obowiązującymi:

1) Oznaczenia literowe określające przeznaczenie oraz warunki zabudowy i zagospodarowania terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi.

2) Oznaczenia klasyfikacji dróg i ulic.

3) Pomniki przyrody ożywionej.

4) Chronione stanowiska archeologiczne.

5) Granice stref ochrony konserwatorskiej.

6) Granica Obszaru Chronionego Krajobrazu “Wzgórza Ostrzeszowskie”

7) Obowiązujące linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

8) Orientacyjne linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

9) Granice opracowania.

§ 3

Ilekroć w uchwale i na rysunku planu jest mowa o:

1. Planie – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Drołtowice.

2. Rysunku planu – należy przez to rozumieć dotyczący danego terenu rysunek planu stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

3. Terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia i zagospodarowania, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi obowiązującymi i orientacyjnymi.

4. Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wy-konawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenami, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.

5. Funkcji podstawowej – należy przez to rozumieć ustalenie funkcji, która przeważa na danym terenie.

6. Funkcji dopuszczalnej – należy przez to rozumieć ustalenie funkcji, która uzupełnia funkcję podstawową na danym terenie.

7. Zabudowie uzupełniającej – należy przez to rozumieć obiekty budowlane możliwe do zlo-kalizowania na istniejących, zainwestowanych terenach mieszkaniowych, usługowych i działalności gospodarczej.

8. Wskaźniku zabudowy – należy przez to rozumieć wskaźnik wyrażający stosunek powierzchni zabudowy budynku do powierzchni odpowiadających im działek lub terenów.

9. Linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię zalecanego usytuowania podstawowej bryły budynku.

10. Terenie zainwestowanym – należy przez to rozumieć tereny zabudowane i zagospodarowane w całości lub w części w dniu wejścia w życie uchwały.

11. Terenie niezainwestowanym – należy przez to rozumieć tereny niezabudowane i nieza-gospodarowane w całości lub w części w dniu wejścia w życie uchwały.

12. Stanie istniejącym – należy przez to rozumieć stan w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały.

13. Liczbie kondygnacji – należy przez to rozumieć parametr określony poprzez liczbę kondygnacji nadziemnych.

14. Poddaszu użytkowym – należy przez to rozumieć kondygnację z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą wysokość w świetle większą niż 1,9 m.

15. Terenie zabudowy mieszkaniowej (MN, MNp) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane równocześnie pod wszystkie lub jedną z niżej wymienionych funkcji:

1) Zabudowę jednorodzinną – należy przez to rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub ich zespół, wraz z przeznaczonymi dla potrzeb mieszkających w nich rodzin budynkami garażowymi i gospodarczymi.

2) Zabudowę zagrodową – należy przez to rozumieć budynki mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych.

16. Terenie usług publicznych (UP) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane pod funkcję związaną z działalnością jednostek samorządowych i państwa, obejmującą:

1) Administrację publiczną i łączność,

2) Oświatę.

3) Sport i rekreację.

4) Działalność społeczno-kulturalną.

5) Ochronę zdrowia.

6) Opiekę społeczną.

7) Organizacje polityczne i społeczne.

8) Działalność związana z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

9) Kościoły i religie.

17. Terenie usług komercyjnych (U, Up) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane pod funkcję związaną z działalnością gospodarczą, obejmującą:

1) Administrację i obsługę działalności gospodarczej (biura, banki, pośrednictwo finansowe i prawne, wynajem nieruchomości).

2) Handel detaliczny i drobny hurt.

3) Rzemiosło i drobną wytwórczość.

4) Hotelarstwo, gastronomię i turystykę.

5) Sport i rekreację.

6) Kulturę i rozrywkę.

7) Edukację i oświatę.

8) Ochronę zdrowia.

18. Terenie usług sportu i rekreacji (US, USp) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane równocześnie pod wszystkie lub jedną z niżej wymienionych funkcji:

1) Boiska sportowe, korty tenisowe.

2) Baseny kąpielowe.

3) Skwery, zieleńce.

19. Terenie działalności gospodarczej i usług (P, Pp) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane równocześnie pod wszystkie lub jedną z niżej wymienionych funkcji:

1) Produkcja i rzemiosło uciążliwe.

2) Bazy, zaplecza techniczne budownictwa, gospodarki komunalnej, rolnictwa i transportu.

3) Hurtownie, składy, magazyny.

20. Terenie obsługi komunikacji samochodowej (KS) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane równocześnie pod wszystkie lub jedną z niżej wymienionych funkcji:

1) Stacje paliw.

2) Parkingi.

3) Usługi komercyjne związane z obsługą podróżnych.

21. Terenie zieleni parkowej (ZP) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane równocześnie pod wszystkie lub jedną z niżej wymienionych funkcji:

1) Zieleń parkową i rekreacyjną.

2) Place zabaw.

3) Skwery i zieleńce.

22. Terenach cmentarzy (ZC, ZCp) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod zieleń cmentarną, miejsca pochówku i obiekty towarzyszące (kaplica, parkingi).

23. Terenie zieleni izolacyjnej (ZI) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane równocześnie pod wszystkie lub jedną z niżej wymienionych funkcji:

1) Zieleń izolacyjną wzdłuż cieków wodnych i dróg.

2) Zieleń izolacyjną na terenach działalności gospodarczej i usług.

3) Zieleń towarzysząca zabudowie mieszkaniowej.

4) Łąki i użytki zielone.

5) Zieleń ozdobna.

6) Ogrody i uprawy ogrodowe.

24. Terenie zieleni niskiej – ciąg ekologiczny rzeki (ZN) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane równocześnie pod wszystkie lub jedną z niżej wymienionych funkcji:

1) Zieleń wzdłuż cieków wodnych.

2) Łąki i użytki zielone.

3) Zieleń ozdobna.

25. Terenie obsługi gospodarki leśnej (RL) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod leśniczówki, osady służbowe oraz grunty związane z gospodarką leśną.

26. Terenie rolnym z dopuszczeniem zabudowy rolniczej (RM) – należy przez to rozumieć podstawowe przeznaczenie pod uprawy polowe, łąki i pastwiska z dopuszczeniem zabudowy rolniczej z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi, niezbędnymi do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

27. Terenie upraw ogrodniczych (RO) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane pod funkcję związaną z działalnością rolniczą, obejmującą:

1) Uprawy i sprzedaż roślin szklarniowych z zapleczem technicznym.

2) Uprawy i sprzedaż drzew i krzewów ozdobnych z zapleczem technicznym.

3) Uprawy ogrodnicze i sprzedaż materiałów ogrodniczych.

28. Terenie rolnym bez prawa zabudowy (RP) – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane pod funkcję rolna, obejmującą:

1) Uprawy polowe.

2) Łąki i pastwiska.