R o z d z i a ł 7

Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakazu zabudowy wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych

§ 10

1. Prowadzona działalność usługowo-produkcyjna nie może powodować uciążliwości dla środowiska i zdrowia ludności, a jej ewentualne oddziaływanie nie może wykraczać poza granicę działki, do której inwestor posiada tytuł prawny.

2. Ustala się zakaz lokalizacji obiektów powodujących przekroczenia dopuszczalnych, określonych w odpowiednich przepisach, stężeń substancji zanieczyszczających powietrze oraz dopuszczalnej emisji hałasu.

3. Ustala się zakaz budowy zakładów stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi w obrębie zwartej zabudowy wsi.

4. Ustala się ochronę wód powierzchniowych i podziemnych z zachowaniem wymogów wynikających z obowiązujących przepisów oraz przy zachowaniu nw. zasad:

1) Wzdłuż cieków wodnych naturalnych pozostawić niezagospodarowany pas zieleni, spełniający funkcje stref buforowych.

2) Wydzielić wolny pas terenu przy skarpach cieków podstawowych o szerokości min. 3,0 m, potrzebny do wykonywania czynności związanych z eksploatacją tych urządzeń.

3) Zakaz grodzenia nieruchomości przyległych do urządzeń melioracyjnych, stanowiących powierzchniowe wody płynące, w odległości nie mniejszej niż 1,5 od linii brzegu oraz wykonywania innych czynności przy jednoczesnym respektowaniu przepisów określonych w art. 85.1 i art. 82 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 z późn. zmianami).

4) Nakaz odbudowy przez właściciela gruntów urządzeń melioracji szczegółowych, w związku z zachowaniem systemów przeciwerozyjnych.

5) Sieci infrastruktury technicznej należy prowadzić w odległości min. 3,0 m od skarpy urządzeń podstawowych.

5. Teren przeznaczony na lokalizację cmentarza powinien spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz. U. Nr 52, poz. 315).

6. Zakłada się zachowanie istniejących zadrzewień na terenach wskazanych dla różnych form użytkowania, o ile nie koliduje z planowanym wprowadzeniem nowej zabudowy. Zaleca się wprowadzanie zadrzewień wzdłuż granic stref produkcyjnych, magazynowych w układzie umożliwiającym przewietrzanie oraz izolującym od obszarów sąsiadujących. W obszarach zieleni izolacyjnej dopuszcza się lokowanie innych funkcji pod warunkiem nieprzekroczenia 25% ich powierzchni ogólnej włącznie z dojazdami i parkingami. Należy wprowadzać zieleń średnio wysoką oraz wysoką o maksymalnej intensywności oraz doborze gatunkowym gwarantującym długotrwałe utrzymanie zieleni.

7. Ustala się ochronę niżej wymienionych pomników przyrody ożywionej.

Lp.

Rodzaj obiektu

Gatunek

Podstawa prawna oraz data podjęcia ochrony

Lokalizacja

1

2

3

4

5

1.

Pojedynczy dąb

Dąb szypułkowy,

wiek 320 lat

Rejestr nr 403

Decyzja z dn. 27 sierpnia 1980 r.

Przy drodze polnej ok. 100 m w kierunku północy od drogi asfaltowej przez wieś

cd. tabeli

1

2

3

4

5

2.

Pojedynczy dąb

Dąb szypułkowy,

wiek 320 lat

Rejestr nr 404

decyzja z dn. 27 sierpnia 1980.

Nad stawem w części wschodniej ok. 50 m od drogi polnej i opisanego obiektu pod lp. 1

3.

Pojedynczy dąb

Dąb szypułkowy,

wiek 330 lat

Rejestr nr 135

zarządzenie
nr 6/89 Woj. Kaliskiego
z dn. 20 lutego 1989 r.

Przy drodze asfaltowej przebiegającej przez wieś

4.

Pojedynczy świerk

Świerk pospolity, wiek 180 lat

Rejestr nr 405

decyzja z dn. 27 sierpnia 1980 r.

Park w Drołtowicach – na polanie od strony drogi asfaltowej

5.

Pojedyncza sosna

Sosna czarna, wiek 180 lat

Rejestr nr 406

decyzja z dn. 27 sierpnia 1980 r.

Park w Drołtowicach – na polanie w środkowej części parku

6.

Grupa drzew:

6 dębów, 1 buk,

1 świerk

Dęby szypułkowe, Świerk pospolity, Buk pospolity,

Rejestr nr 133

decyzja 5/64
z dn. 20 marca 1964 r.

Leśnictwo Drołtowice, Nadleśnictwo Syców, oddział 160

8. Ustala się ochronę terenów położonych w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskie. Sposób zagospodarowania terenu powinien uwzględniać zakazy, nakazy i ograniczenia ustalone dla tego terenu.

§ 11

1. Ustala się strefę “A” ochrony konserwatorskiej dla zespołu kościelnego oraz zespołu pałacowo- -parkowego. W granicach strefy działania konserwatorskie mają priorytet nad działaniami inwestycyjnymi. Na wszelkie działania inwestycyjne, w tym prace ziemne oraz podziały działek należy uzyskać zezwolenie konserwatorskie. Należy zachować historyczny układ przestrzenny, kompozycję wnętrz urbanistycznych oraz poszczególne elementy tego układu. Na obszarze zespołu pałacowo-parkowego z folwarkiem oraz zespołu kościelnego nowa zabudowa jest dopuszczalna jedynie jako uzupełnienie funkcjonalne. W zespole parkowym oraz kościelnym nie należy lokalizować nowej zabudowy.

2. Ustala się ochronę cmentarza poewangelickiego przy drodze do Radzyny na wschód od wsi.

3. Nowa zabudowa w granicach opracowania planu powinna posiadać maksymalnie dwie kondygnacje, druga w dachu stromym o symetrycznych połaciach, nachyleniu powyżej 30o, kryte dachówką ceramiczną.

4. Remonty, przebudowy, rozbudowy i nadbudowy obiektów figurujących w konserwatorskim spisie zabytków architektury i budownictwa należy uzgodnić z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

5. Ustala się ochronę stanowiska archeologicznego – grodzisko z okresu wczesnego średniowiecza, w obrębie którego zakazuje się prowadzenia wszelkiej działalności inwestycyjnej. Dla ww. stanowiska ustala się strefę “W” ścisłej ochrony archeologicznej i strefę “E” ochrony ekspozycji.

6. Ustala się ochronę pozostałych stanowisk archeologicznych. Obowiązuje wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na wszelkie zamierzenia inwestycyjne na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie ww. stanowisk archeologicznych należy uzyskać zezwolenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych, zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568). Prowadzenie prac odbywa się na koszt inwestora.

7. Ustala się strefę “OW” obserwacji archeologicznej obszarów o metryce średniowiecznej. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na wszelkie zamierzenia inwestycyjne na tym obszarze należy uzyskać stanowisko Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co do konieczności prowadzenia prac ziemnych za zezwoleniem konserwatorskim i w zakresie określonym w tym stanowisku, uzyskać zezwolenie, zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Prowadzenie nadzoru archeologicznego odbywa się na koszt inwestora. Powyższe zezwolenie konserwatorskie należy uzyskać przed wydaniem pozwolenia na budowę.

8. Wszelkie zamierzenia inwestycyjne na pozostałym obszarze (poza strefą “OW” oraz terenem i bezpośrednim sąsiedztwem ww. stanowisk archeologicznych) objętym planem podlegają następującemu ustaleniu: Inwestor zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych badań wykopaliskowych na koszt inwestora, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

9. Wykaz dóbr kultury, podlegających ochronie.

Lp.

Obiekt

Adres

Datowanie

Rejestr Zabytków

1

2

3

4

5

1.

Zespół

kościelny

 

 

 

a.

Kościół

parafialny pw. św. Mateusza

 

1885

 

b.

Dawna

plebania

 

Pocz. XIX w.

 

2.

Zespół

podworski

 

2. poł. XIX w.

 

a.

Oficyna tzw. Pałac

 

1910

RZ 643

19 lutego 1992.

b.

Spichlerz I

 

2 pocz. XVIII w.

RZ 643

19 lutego 1992.

c.

Spichlerz II

i magazyn pasz

 

1905–1906

RZ 643

19 lutego

1992.

cd. tabeli

1

2

3

4

5

d.

Obora –

jałownik

 

1905

RZ 643

19 lutego 1992.

e.

Budynek mieszkalny wielorodzinny

 

1896

 

f.

Budynek mieszkalny

nr 24

1898

 

g.

Budynek mieszkalny “Przy stawie”

 

1807

 

h.

Budynek mieszkalny (do rozbiórki)

 

1900

 

i.

Obora

 

1904

 

j.

d. stajnia, ob. budynek gospodarczy “Nad stawem”

 

1900

 

k.

Budynek gospodarczy pracowników

 

1907

 

l.

Stodoła, ob. Cielętnik

 

1897

 

ł.

Garaże

 

Pocz. XX w.

 

m.

Magazyn – waga - biuro

 

1938

 

n.

Piwnice

 

1920

 

o.

Kuźnia

 

 

 

3.

Budynek mieszkalny

nr 35

3 ćw. XIX w.

 

4.

Budynek mieszkalny

 

Pocz. XX w.

 

5.

Budynek mieszkalny

nr 17a, b, c

Ok. 1925

Proponowane uzupełnienie

6.

Budynek mieszkalny

nr 51

Ok. 1915

Proponowane uzupełnienie

10. Wykaz stanowisk archeologicznych podlegających ochronie.

1) Kurhany, kultura łużycka, Osada, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, mapa 2709.

2) Znalezisko luźne (siekierka kamienna), neolit, Archiwum Państwowe we Wrocławiu – Akta Wydziału Samorządowego Prowincji Śląskiej, poszyt 697 (Dyhrnfeld – Rudelsdorf).

3) Grodzisko, wczesne średniowiecze, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, mapa 2709, Archiwum Państwowe we Wrocławiu – Akta Wydziału Samorządowego Prowincji Śląskiej, poszyt 698 (Radine).

4) Osada, wczesne średniowiecze, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, mapa 2709, Archiwum Państwowe we Wrocławiu – Akta Wydziału Samorządowego Prowincji Śląskiej, poszyt 698 (Radine).