777

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ STRZELINA

z dnia 18 grudnia 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Szczawin, gm. Strzelin

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591 ze zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 ze zm.), w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) oraz zgodnie z uchwałą nr XXXIX/421/2002 z dnia 28 sierpnia 2002 r. Rady Miejskiej Strzelina
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Szczawin, gm. Strzelin, Rada Miejska Strzelin uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł 1

R o z d z i a ł 2

R o z d z i a ł 3

Zasady adaptacji istniejących funkcji

§ 6

1. Plan dopuszcza utrzymanie istniejących na terenach funkcji, odmiennych od ustaleń planu, przy spełnieniu następujących warunków:

1) uciążliwości tych funkcji dla środowiska przyrodniczego i mieszkańców zostaną ograniczone do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów,

2) istniejące parametry powierzchni i intensywności zabudowy oraz wielkości działek nie zostaną powiększone,

3) w granicach działek tych funkcji zapewniona zostanie odpowiednia liczba miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo.

2. Dla potrzeb czasowego zagospodarowania terenów dopuszcza się wykorzystanie istniejących oraz lokalizację nowych następujących tymczasowych obiektów budowlanych:

1) parterowych pawilonów i kiosków o powierzchni zabudowy do 20 m2,

2) obiektów związanych z okolicznościowymi festynami i uroczystościami zlokalizowanymi na czas trwania uroczystości.

3. Dopuszcza się wymianę lub likwidację istniejącej zabudowy przy zachowaniu ustaleń planu. Adaptacja, przebudowa i rozbudowa oraz wymiana lub likwidacja istniejącej zabudowy ochronnej ze względu na wartości kulturowe, wymaga uzgodnień z Państwowa Służbą Ochrony Zabytków.

4. Na obszarze planu dopuszcza się umieszczenie elementów informacji turystycznej, plansz reklamowych i niezbędnych dla nich obiektów małej architektury.

5. Lokalizacja obiektów, o których mowa w ust. 4 w obszarze przestrzeni publicznej lub wpływających na kształt przestrzeni publicznej, wymaga każdorazowej zgody Burmistrza Miasta i Gminy oraz uzgodnienia zarządcy dróg.

6. Istniejąca tymczasowa zabudowa niespełniająca wymogów niniejszej uchwały podlega rozbiórce w terminie do 5 lat od daty wejścia w życie lub po upływie określonych w umowach, terminach dzierżawy.

R o z d z i a ł 4

R o z d z i a ł 5

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

§ 12

1. Plan adaptuje istniejące urządzenia infrastruktury technicznej.

2. Układ nowych oraz zakres rozbudowy istniejących sieci i urządzeń infrastruktury technicznej należy ustalić w oparciu o założenia, koncepcje, programy i plany rozbudowy poszczególnych rodzajów sieci lub w oparciu o rozwiązania zawarte w projektach budowlanych poszczególnych rodzajów sieci lub w oparciu o rozwiązania zawarte w projektach budowlanych poszczególnych przedsięwzięć.

§ 13

1. Ustala się zaopatrzenie w wodę poprzez istniejący zbiorowy system zaopatrzenia w wodę.

2. Ustala się utrzymanie i rozwój indywidualnych rozwiązań odprowadzenia ścieków do czasu realizacji gminnych sieci kanalizacyjnych, Okres ich zastosowania należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Rozwiązania te powinny spełniać wymogi sanitarne i ochrony środowiska wynikające z aktualnych przepisów.

3. Ustala się następujące zasady obsługi w zakresie usuwania i utylizacji odpadów stałych:

1) składowanie czasowe odpadów wyłącznie w miejscach gromadzenia odpadów stałych zlokalizowanych zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego,

2) przewidzieć możliwość segregacji odpadów w miejscach czasowego ich gromadzenia,

3) wywóz odpadów z miejsc czasowego składowania do zakładu utylizacji odpadów komunalnych.

4. Ustala się dostawę energii elektrycznej z sieci i urządzeń przedsiębiorstw energetycznych zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

5. Dopuszcza się ewentualną przebudowę istniejących względnie budowę nowych linii energetycznych o napięciu 20 kV i linii energetycznej o napięciu 110 kV oraz ewentualną budowę nowych stacji transformatorowych 20/0,4 kV na warunkach uzgodnionych z zarządcą sieci.

6. Dla linii energetycznej wysokiego napięcia 110 kV wyznacza się obszar ograniczonego użytkowania o szerokości 30,0 m (po 15,0 m od osi linii), dla linii energetycznej średniego napięcia 20 kV wyznacza się obszar ograniczonego użytkowania o szerokości 15,0 m (po 7,5 m od osi linii).

7. Dopuszcza się dostawę energii elektrycznej z indywidualnych i niekonwencjonalnych źródeł.

8. Ustala się ogrzewanie obiektów w oparciu o indywidualne lub grupowe instalacje grzewcze zasilane gazem, energią elektryczną i paliwem stałym oraz paliwem płynnym, przy spełnieniu wymogów sanitarnych, ochrony środowiska oraz ochrony interesu osób trzecich.

9. Ustala się obsługę telefoniczna ze stacjonarnej i ruchomej sieci telekomunikacyjnej przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.

10. Urządzenia radiokomunikacyjne, wymagające masztów, możliwe do realizacji wyłącznie przy spełnieniu następujących warunków:

1) dopuszczalna lokalizacja: - wyłącznie na terenach oznaczonych symbolem PU i Rp, w odległości od obszaru kolejowego większej od projektowanej wysokości masztu,

2) maksymalna wysokość masztu: - 30,0 m,

3) lokalizowane urządzenia nie będą zaliczone do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wymienionych w § 2 rozporządzenia RM z dnia 24 września 2002 r.

11. Dopuszcza się ewentualną budowę sieci gazowej i przyłączenie do niej obiektów w oparciu o obowiązujące przepisy.

§ 14

1. Celem zapewnienia ochrony warunków do eksploatacji istniejących urządzeń infrastruktury technicznej, w strefach ograniczonego użytkowania wyznaczanych przez zarządcę urządzeń oraz przepisy szczególne i warunki techniczne, obowiązują następujące zasady zagospodarowania:

1) zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy,

2) obowiązek zapewnienia swobodnego dojazdu do sieci infrastruktury technicznej oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż sieci,

3) dopuszcza się lokalizację sieci podziemnego uzbrojenia technicznego po uzgodnieniu i na warunkach określonych przez zarządcę urządzeń infrastruktury,

4) zakaz sadzenia drzew i krzewów; zagospodarowanie zielenią niską,

5) zakaz prowadzenia działalności mogącej zagrozić trwałości sieci infrastruktury technicznej podczas eksploatacji,

6) obowiązek każdorazowego uzgodnienia z zarządcą urządzeń infrastruktury lokalizacji obiektów budowlanych, z którego urządzeniami graniczyć będzie projektowany obiekt.

2. Podejmowane działania inwestycyjne na terenach wyznaczonych pod zabudowę i zagospodarowanie winny uwzględnić ochronę istniejących urządzeń melioracyjnych i odwadniających oraz ich przebudowę realizowaną przez właściwe instytucje.

R o z d z i a ł 6

Szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

§ 15

1. Ochronie kulturowej podlegają:

1) obiekty o wartościach architektonicznych, w tym objęte spisem konserwatorskim,

2) tereny położone w strefie ochrony konserwatorskiej “B”,

3) szpaler drzew wzdłuż centralnej ulicy,

4) tereny położone w strefie obserwacji archeologicznej “OW”.

2. Obiekty o których mowa w ust. 1 podlegają ochronie zgodnie z przepisami szczególnymi.

3. Remonty, przebudowy, rozbudowy, nadbudowy, podziały nieruchomości obiektów figurujących w spisie konserwatorskim należy uzgadniać z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

§ 16

1. Dla obiektów, o których mowa w § 15, ust. 1 plan ustala:

1) ochronę charakterystycznych elementów architektonicznego ukształtowania istniejącej zabudowy i jej detalu architektonicznego,

2) właściwą, zgodną ze sztuką konserwatorską, konserwację zachowanych elementów,

3) przywrócenie utraconych i zdegradowanych elementów w ramach prowadzonej odbudowy i przebudowy,

4) stosowanie przy modernizacji i rozbudowie tradycyjnych i rodzimych materiałów budowlanych i wykończeniowych - zgodnych z dotychczasowym historycznym charakterem zabudowy.

§ 17

1. Plan ustala strefę ochrony konserwatorskiej “B” dla historycznie ukształtowanego zespołu urbanistycznego miejscowości.

2. Granice strefy ochrony konserwatorskiej oznaczono na rysunku planu w skali 1:2000.

3. W granicach strefy ochrony konserwatorskiej ochronie podlegają zasadnicze elementy historycznego układu urbanistycznego w zakresie:

1) zachowania i rewaloryzacji historycznego układu przestrzennego i komponowanej zieleni,

2) zachowania głównych elementów historycznego układu,

3) zachowania skali, bryły, zastosowanych materiałów oraz podziałów architektonicznych obiektów budowlanych.

4. Ustala się następujące zasady zagospodarowania terenów zlokalizowanych w granicach strefy ochrony konserwatorskiej “B”:

1) usunięcie elementów uznanych za zniekształcające założenia historyczne i odtworzenie elementów zniszczonych, w oparciu o szczegółowe warunki określone każdorazowo przez DWKZ,

2) usuwanie elementów dysharmonizujących,

3) dostosowania nowej zabudowy do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie sytuacji, skali, bryły, materiału, nawiązując formami współczesnymi do lokalnej tradycji architektonicznej,

4) nowe inwestycje kubaturowe, zmiany podziałów nieruchomości oraz wycinanie lub przycinanie drzew oraz nasadzanie nowych, wymagają uzgodnienia z DWKZ.

§ 18

1. Plan ustala strefę “OW” obserwacji archeologicznej obszarów o metryce średniowiecznej.

2. Granice strefy ochrony konserwatorskiej oznaczono na rysunku planu.

3. Ustala się następujące warunki i zasady zagospodarowania terenów zlokalizowanych w strefie obserwacji archeologicznej “OW”:

1) przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na wszelkie zamierzenia inwestycyjne w granicach strefy OW należy uzyskać wytyczne Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,

2) w przypadku prowadzenia prac ziemnych za zezwoleniem konserwatorskim należy uzyskać zezwolenie na prace archeologiczne i wykopaliskowe.

§ 19

1. Ochronie podlegają zlokalizowane stanowiska archeologiczne, na obszarze których obowiązuje wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych.

2. Na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk archeologicznych, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na wszelkie zamierzenia inwestycyjne, należy uzyskać zezwolenie Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac archeologicznych i wykopaliskowych.

3. Na obszarze, na którym zlokalizowane są stanowiska archeologiczne, wszelkie zamierzenia inwestycyjne podlegają następującym ustaleniom:

1) inwestor zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych,

2) w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych badań wykopaliskowych za zezwoleniem DWKZ.

4. Lokalizację obiektów w rejonie zewidencjonowanych stanowisk archeologicznych należy poprzedzić rozpoznaniem archeologicznym prowadzonym w uzgodnieniu z Państwową Służbą Ochrony Zabytków.

R o z d z i a ł 7

Szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i ochrony zdrowia ludzi

§ 20

1. Ochronie podlegają:

1) kulturowe układy i zespoły zieleni (aleje, szpalery),

2) zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne i przydrożne,

3) zieleń związana z ekosystemami rzek, potoków i innych cieków naturalnych oraz rowów,

4) ekosystemy leśne i łąkowe (nieleśne),

5) naturalne zbiorniki i podmokłości,

6) ukształtowanie terenu wraz z istniejącymi krajobrazowymi formami geomorfologicznymi, charakterystycznych dla poszczególnych terenów.

2. Drzewa i krzewy ozdobne po ich śmierci biologicznej podlegają wymianie.

3. Wyklucza się działania inwestycyjne przyczyniające się do trwałego zniekształcania rzeźby terenu oraz do procesów erozji gleby i degradacji ekosystemów leśnych i nieleśnych.

4. Ustala się kształtowanie zieleni w obrębie linii rozgraniczających ulic i dróg, dopuszczoną przepisami szczególnymi, w formie zwartych zespołów nieprzekraczających wysokość 1,2 m, uzupełnionych pojedynczymi drzewami, oddalonymi od siebie co najmniej o 25 m.

5. Ustala się kształtowanie nowych zespołów zieleni z zachowaniem następujących warunków:

1) na terenach otwartych obrzeżne kształtowanie zieleni, wzdłuż terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi lub wzdłuż ciągów komunikacyjnych oraz cieków naturalnych, z zachowaniem wglądów widokowych oraz warunków bezpieczeństwa dla dróg,

2) Na terenach przeznaczonych do zabudowy kształtowanie zieleni w nawiązaniu do charakterystycznych układów kompozycyjnych występujących w otoczeniu,

3) zróżnicowanie gatunkowe roślinności ze względu na walory ozdobne, zmienne w różnych porach roku.

§ 21

1. Tereny usytuowane w granicach obszarów narażonych na zalanie, oznaczonych na rysunkach planu, podlegają ochronie wynikającej z przepisów szczególnych.

2. Przy budowie nowych obiektów budowlanych usytuowanych w granicach obszarów narażonych na zalanie, oznaczonych na rysunkach planu, należy uwzględnić uwarunkowania określone w specjalistycznych opracowaniach wykonanych zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.

3. Celem uzyskania pozwolenia na budowę i akceptacji zgłoszenia modernizacji obiektów, o których mowa w pkt 2, niezbędne jest uzgodnienie ww. inwestycji z odpowiednimi organami gospodarki wodnej oraz właściwym komitetem przeciwpowodziowym.

§ 22

1. Ustala się ochronę obszaru położonego w granicach stref ochrony sanitarnej dla ujęcia wód oznaczonych na rysunku planu, ustalonych w trybie przepisów szczególnych:

1) bezpośredniej obejmującej obszar o promieniu 10 m wokół studni,

2) pośredniej wewnętrznej.

2. W granicach strefy ochrony sanitarnej bezpośredniej i pośredniej wewnętrznej należy uwzględnić zasady zagospodarowania terenów oraz wszelkie zakazy i ograniczenia wynikające z ustaleń odpowiedniego pozwolenia wodno-prawnego.

§ 23

1. Ustala się wymóg podczyszczania wód opadowych z substancji ropopochodnych i innych szkodliwych przed ich odprowadzeniem do odbiornika oraz zabezpieczenie środowiska gruntowo-wodnego przed infiltracją zanieczyszczeń.

2. Ustala się zagospodarowanie odpadów przemysłowe zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3. Ustala się ochronę wód powierzchniowych i podziemnych, z zachowaniem zasad i wymogów wynikających z obowiązujących przepisów szczególnych oraz ustaleń niniejszej uchwały, poprzez:

1) ochronę wód i gruntów przed skażeniami i zanieczyszczeniami,

2) ochronę zieleni oraz korytarzy ekologicznych cieków naturalnych (zabudowy biologicznej),

3) stosowanie w produkcji rolnej zasad “dobrej praktyki rolnej” zgodnie z wymogami przepisów szczególnych oraz ustaleniami właściwych programów rolno-środowiskowych.

4. Zapewnia się wolny dostęp do cieków naturalnych, w tym wyklucza się ogrodzenia nieruchomości przyległych do terenów wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu.

§ 24

1. Na terenach wyznaczonych na cele budowlane ustala się utrzymanie i zlokalizowanie obiektów usługowych oraz wytwórczości i infrastruktury technicznej niewywołujących stałych i okresowych uciążliwości dla środowiska i mieszkańców. Ewentualne uciążliwości wywołane przez obiekty dopuszczone w planie do lokalizacji nie mogą wykraczać poza granice działki obiektu będącego źródłem uciążliwości. Poziomy dopuszczalnych parametrów stanu środowiska w zakresie hałasu, wibracji, promieniowania, zanieczyszczenia powietrza i wody określają przepisy w zakresie ochrony środowiska.

2. W przypadku stwierdzenia występowania uciążliwego oddziaływania istniejących i projektowanych obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej na środowisko i braku możliwości ich wyeliminowania, mimo zastosowania rozwiązań technicznych i technologicznych, należy ustanowić obszar użytkowania - zgodnie i w trybie przepisów szczególnych.

R o z d z i a ł 8

R o z d z i a ł 9

Przepisy końcowe

§ 39

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

§ 40

Uchyla się w granicach planu miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego gminy Strzelin zatwierdzony w dniu 18 listopada 1994 r. uchwałą nr VIII/56/94 Rady Miejskiej w Strzelinie.

§ 41

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Strzelin.

§ 42

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY MIEJSKIEJ

EWA KURDYŚ

Załącznik graficzny nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Strzelina z dnia 18 grudnia 2003 r. (poz. 777)

Załącznik graficzny nr 2 do uchwały Rady Miejskiej Strzelina z dnia 18 grudnia 2003 r. (poz. 777)