194 UCHWAŁA RADY MIESJKIEJ WROCŁAWIA z dnia 18 września 2003 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie zespołu urbanistycznego Rędzin i północnej części Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. |
R o z d z i a ł 3
Ustalenia dotyczące zagospodarowania stref
§ 30
1. Strefa pól irygacyjnych obejmuje obszary i obiekty budowlane pełniące funkcje oczyszczania ścieków komunalnych, w szczególności:
1) kanały ściekowe,
2) osadniki ścieków,
3) kwatery zalewane ściekami,
4) cieki wodne,
5) przepompownie oczyszczonych ścieków.
2. Gospodarowanie na obszarze strefy podporządkowuje się funkcji określonej w ust. 1.
3. Obcą funkcją na obszarze strefy może być wyłącznie funkcja powiązań transportowych realizowana na terenach komunikacji.
4. Tereny użytków rolnych w obrębie strefy mogą pełnić wyłącznie funkcję trwałych użytków zielonych.
5. Strefa pól irygacyjnych może ulec przestrzennemu ograniczeniu w przypadku zagospodarowania rezerw terenowych pod funkcje określone w § § 37, 38 i 39.
6. W przypadku odstąpienia ze względów technologicznych od potrzeby wykorzystywania całego obszaru strefy na cele określone w ust. 1, dopuszcza się wprowadzenie zalesień i zadrzewień na zwolnione tereny.
§ 31
1. Strefa obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią obejmuje tereny usytuowane między wałami przeciwpowodziowymi, a korytami rzek: Odry i Widawy.
2. Gospodarowanie na obszarze strefy podlega regulacjom określonym w art.40 i 83 ustawy – Prawo wodne.
3. Wprowadzanie zadrzewień ogranicza się do plantacji wiklinowych na potrzeby regulacji wód.
4. Wznoszenie obiektów budowlanych, o których mowa w § 12, 20, 21 i 23, wymaga uzyskania zgody właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej w trybie art. 83 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo wodne.
§ 32
1. Strefa zasięgu oddziaływania autostrady obejmuje pas terenów o szerokości do 150 m od krawędzi jezdni.
2. Wydanie pozwolenia na budowę lub udzielenie zgody na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego należy poprzedzić poinformowaniem wnioskodawcy o potencjalnej uciążliwości jaka może być następstwem funkcjonowania autostrady.
§ 33
1. Strefa ochrony konserwatorskiej “B” obejmuje obszary, w których elementy dawnego układu zachowały się w stosunkowo dobrym stanie. Na obszarze planu strefa “B” obejmuje obszar zabudowań osiedla Rędzin wraz z zapleczem ogrodowym.
2. W działalności realizacyjnej i konserwatorskiej w strefie “B” obowiązują następujące zasady:
1) zachowania zasadniczych elementów historycznego rozplanowania, w tym przede wszystkim układu dróg, podziału działek, rozplanowania siedlisk, układu komponowanej zieleni,
2) uzyskiwania uzgodnień wszystkich nowych inwestycji, przebudów, remontów zmian funkcji oraz podziałów działek związanych z obiektami figurującymi w wykazie zabytków architektury i budownictwa, z właściwą Służbą Ochrony Zabytków,
3) uzyskiwania zezwolenia konserwatorskiego na wszelkie prace dotyczące obiektu wpisanego do rejestru zabytków,
4) restauracji i modernizacji technicznej obiektów o wartościach kulturowych z dostosowaniem współczesnej funkcji do wartości obiektów,
5) dostosowania ewentualnej nowej zabudowy do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie skali i formy bryły zabudowy,
6) prowadzenia działalności inwestycyjnej z uwzglę- dnieniem istniejących już związków przestrzennych i planistycznych.
§ 34
1. Strefa ochrony zabytków archeologicznych obejmuje cały obszar planu.
2. Prowadzenie wszelkich prac ziemnych w granicach tej strefy warunkuje się uzgodnieniem ich z właściwą Służbą Ochrony Zabytków.
§ 35
1. Strefa obserwacji archeologicznej “OW” obejmuje obszar zabudowany osiedla Rędzin wraz z otoczeniem.
2. Wszelkie inwestycje planowane na obszarach objętych strefą “OW” powinny zostać uzgodnione z właściwą Służbą Ochrony Zabytków.
§ 36
1. Strefa stanowisk archeologicznych.
2. Na obszarach tej strefy (oraz w przypadku ewentualnych nowych odkryć zabytków archeologicznych na pozostałym terenie) prace ziemne muszą być poprzedzone badaniami archeologicznymi prowadzonymi przez uprawnionego archeologa na koszt inwestora po uprzednim uzyskaniu zezwolenia właściwych Służb Ochrony Zabytków. Przed wydaniem pozwolenia na budowę należy uzyskać opinie i zezwolenie właściwych Służb Ochrony Zabytków.
§ 37
1. Strefa ochronna od cmentarza obejmuje obszar wokół cmentarza o szerokości 150 m.
2. Gospodarowanie na obszarze tej strefy podlega regulacjom rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze.
§ 38
1. Strefa rezerwy terenowej pod stację kontenerową obejmuje obszar wzdłuż linii kolejowej użytkowany jako pola irygacyjne.
2. Rozpoczęcie działań inwestycyjnych związanych ze stacją kontenerową, wymaga wcześniejszego sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego obszaru.
§ 39
1. Strefa rezerwy terenowej pod drogę dla obsługi stacji kontenerowej obejmuje pas terenu o szerokości 30 m wzdłuż strefy, o której mowa w § 38 ust. 1, aktualnie użytkowany jako pola irygacyjne.
2. Działania inwestycyjne związane z drogą wymagają skoordynowania z działaniami określonymi w § 38 ust. 2.
§ 40
1. Strefa rezerwy terenowej pod zalesienia izolacyjne obejmuje obszar użytkowany aktualnie jako pola irygacyjne.
2. Zalesienie terenu, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić przed podjęciem budowy stacji kontenerowej, o której mowa w § 38 ust. 1.
§ 41
1. Strefa rezerwy terenowej pod żeglugowy kanał lateralny obejmuje pas obszaru o szerokości ok. 100 m aktualnie użytkowany w części jako park leśny, w części jako pola irygacyjne i w części jako uprawy rolne.
2. Działania inwestycyjne związane z budową kanału musi poprzedzać koncepcja regulacji i przebudowy układu hydrograficznego rzeki Mokrzycy.
R o z d z i a ł 4
Ustalenia końcowe
§ 42
Zobowiązuje się Prezydenta Wrocławia do podjęcia działań zmierzających do:
1) szczegółowej delimitacji terenów predestynowanych do włączenia ich do Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Widawy i Doliny Odry, ustalonego w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Dolnośląskiego,
2) wprowadzenia ochrony terenów, o których mowa w pkt 1 oraz terenów użytków ekologicznych, o których mowa w § 13, w trybie art. 32 lub art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody,
3) wpisania do rejestru zabytków obiektu, o którym mowa w § 19 ust.4,
4) wypełnienia obowiązku wynikającego z art. 53 ust. 1 ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, dotyczącego sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu górniczego, o którym mowa w § 29, bądź ustalenia zakresu wpływu wydobywania kopaliny na środowisko i na tej podstawie, ewentualnego odstąpienia od tego obowiązku w oparciu o art. 53 ust. 6 tej ustawy,
5) nałożenia, w oparciu o art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo ochrony środowiska, przez wojewodę na wnioskodawcę, występującego o pozwolenie na budowę Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, obowiązku przedłożenia analizy porealizacyjnej, a w przypadku gdy wynik tej analizy wykaże, że mimo zastosowania rozwiązań technicznych nie są dotrzymane standardy jakości środowiska w sąsiedztwie autostrady, do podjęcia działań zmierzających do utworzenia, w trybie określonym w art. 135 tejże ustawy, obszaru ograniczonego użytkowania.
§ 43
Na podstawie art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w związku z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, ustala się wielkość stawki procentowej służącej naliczaniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 tej ustawy, w wysokości 30%.
§ 44
W granicach niniejszego planu traci moc miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Wrocławia, uchwalony uchwałą nr XXI/104/88 Miejskiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 1988 r. w sprawie miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Wrocławia, ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego z 1988 r. nr 11, poz. 165.
§ 45
Wykonanie Uchwały powierza się Prezydentowi Wrocławia.
§ 46
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Przewodniczący |
Rady Miejskiej |
Stanisław Huskowski |
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 18 września 2003 r. (poz. 194)