60

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W MIĘDZYBORZU

z dnia 31 października 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Niwki Książęce

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 z 2003 r., poz. 717), art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz w nawiązaniu do uchwały Rady Miejskiej w Międzyborzu nr XXXVIII/199/02 z dnia 23 maja 2002 r., uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Niwki Książęce.

R o z d z i a ł I

USTALENIA OGÓLNE

§ 1

Podstawowe informacje o wsi Niwki Książęce:

Niwki Książęce zajmują obszar 576 ha, z czego obecnie:

1. 108 ha to lasy i grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione.

2. użytki rolne 425 ha, w tym 145 ha to łąki i pastwiska trwałe.

3. tereny osiedlowe zabudowane 14 ha.

Ludność wynosi około 250 osób.

§ 2

1. Integralną część planu stanowi rysunek planu w skali 1:5000, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

2. Rysunek jest wykonany na mapie ewidencyjnej w skali 1:5000, na której naniesiono warstwice na podstawie mapy topograficznej w skali 1:10000.

3. Granice obszaru objętego planem przedstawia się na rysunku planu.

§ 3

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest:

1. Stworzenie warunków właściwych prawu lokalnemu w dziedzinie gospodarki przestrzennej, zapewniających możliwość rozwoju przez zapis ustaleń funkcjonalnych oraz regulacyjnych.

2. Realizacja polityki przestrzennej gminy określonej w “Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Międzybórz” zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej w Międzyborzu nr 86/99 z dnia 30 grudnia 1999 r.

§ 4

Przedmiot ustaleń planu obejmuje:

1. Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania.

2. Linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi.

3. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.

4. Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów.

5. Zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane.

6. Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1. planie – należy przez to rozumieć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa na wstępie uchwały, na który składają się:

1) tekst niniejszej uchwały,

2) załącznik graficzny w formie rysunku planu.

2. uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

3. przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

4. obszarze – należy przez to rozumieć cały obszar objęty granicami opracowania,

5. terenie – należy przez to rozumieć część obszaru wydzieloną liniami rozgraniczającymi i oznaczoną odpowiednimi symbolami,

6. przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć przeznaczenie, które powinno dominować na danym terenie,

7. przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć inne przeznaczenie, które uzupełnia lub wzbogaca przeznaczenie podstawowe danego terenu,

8. wysokości budynków – należy przez to rozumieć wysokość liczoną od poziomu otaczającego terenu (średnia dla narożników) do okapu,

9. kondygnacji nadziemnej – należy przez to rozumieć kondygnację, której nie mniej niż połowa wysokości w świetle, co najmniej z jednej strony budynku, znajduje się powyżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, a także usytuowaną nad nią kondygnację.

§ 6

1. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne na rysunku planu:

1) symbole przeznaczenia terenów,

2) symbole klasyfikacji dróg,

3) obowiązujące linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania,

4) linie rozgraniczające, mogące ulec korekcie,

5) zalesienia.

2. Ponadto na rysunku planu występują następujące oznaczenia, niebędące obowiązującymi ustaleniami planu:

1) granica województwa,

2) granica gminy,

3) orientacyjny przebieg linii energetycznych 15 kV wraz z lokalizacją stacji transformatorowych,

4) propozycja podziału na działki budowlane.

§ 7

1. Warunki zabudowy i zagospodarowania terenów w decyzjach administracyjnych należy określać według zasad ustalonych w stosunku do terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi.

2. Wyróżnia się następujące rodzaje linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania:

1) obowiązujące linie rozgraniczające,

2) linie rozgraniczające, mogące ulec korekcie; nieznacznemu przesunięciu w toku postępowania lokalizacyjnego i w projektach podziału terenu, w oparciu o projekt zagospodarowania terenu oraz uzyskane uzgodnienia lub decyzje wymagane przepisami szczególnymi i odrębnymi.

R o z d z i a ł II

R o z d z i a ł III

USTALENIA SZCZEGÓŁOWE DLA TERENÓW KOMUNIKACJI

§ 15

1. Ustala się linie rozgraniczające terenów przeznaczonych na komunikację i przedstawia się je na rysunku planu.

2. Tereny przeznaczone na cele komunikacji to teren drogi powiatowej i tereny dróg publicznych gminnych.

3. W przypadku wystąpienia czynników uciążliwych poza granicami wyznaczonych terenów komunikacji, sposób wykorzystania gruntów i nieruchomości objętych uciążliwościami oraz sposób ochrony interesów osób trzecich winien wynikać z decyzji opartych o obowiązujące przepisy szczególne i odrębne.

§ 16

Ustalenia dla terenów dróg publicznych:

1. Droga powiatowa nr 13 430 Międzybórz – Szklarka Myśliniewska, oznaczona symbolem 1KL. Droga obsługuje bezpośrednio tereny przyległe. Ustala się dla niej parametry jak dla drogi lokalnej.

1) poza terenami leśnymi droga uzyskuje szerokość pasa drogowego minimum 15 m,

2) w liniach rozgraniczających drogi przewiduje się ścieżkę rowerową dla prowadzenia międzywojewódzkiego szlaku rowerowego.

2. Drogi gminne:

1) droga o parametrach drogi lokalnej, oznaczona symbolem 2KL, łącząca drogę 1KL ze wsią Kuźnica Kącka,

a) poza terenami leśnymi droga uzyskuje szerokość pasa drogowego 14 m,

b) w liniach rozgraniczających drogi przewiduje się ścieżkę pieszo-rowerową,

2) drogi gminne publiczne o parametrach dróg dojazdowych, o szerokości w liniach rozgraniczających minimum 10 m, oznaczone symbolem 1KD, 2KD,

3) ciągi pieszo-jezdne dla obsługi domów położonych w oddaleniu od innych dróg, o szerokości minimum 5 m w liniach rozgraniczających. Ciągi pieszo-jezdne zakończone są placami do zawracania o wymiarach 12 x 14 m.

§ 17

Ustala się następujące zasady obsługi komunikacyjnej terenów:

1. Na całym obszarze planu dopuszcza się prowadzenie dróg i dojazdów wewnętrznych o parametrach dostosowanych do wielkości i charakteru ruchu.

2. Prowadzenie dróg i dojazdów wewnętrznych musi uwzględniać ustalenia niniejszego planu, w tym zachowanie zasad podziału na działki i umożliwiać prowadzenie sieci infrastruktury.

3. W granicach poszczególnych nieruchomości znajdujących się na obszarze objętym planem należy zapewnić lokalizację niezbędnej ilości miejsc postojowych. Ustala się następujące wskaźniki:

a) dla funkcji usługowych – minimum 3 stanowiska / 100 m2 powierzchni użytkowej,

b) dla funkcji mieszkaniowych – 2 miejsca postojowe / mieszkanie,

c) dla terenów i budynków łączących funkcje usługowe i mieszkaniowe należy przyjmować sumę liczby miejsc postojowych liczonych dla obu funkcji.

4. Potrzeby w zakresie miejsc postojowych i placów manewrowych dla działalności gospodarczej, w tym usług, realizowane będą w granicach własnych działek.

R o z d z i a ł IV

R o z d z i a ł V

USTALENIA KOŃCOWE

§ 19

Dla obszaru objętego planem tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Międzybórz zatwierdzonego uchwałą nr XV/52/80 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Międzyborzu z dnia 31 stycznia 1980 r. w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Międzybórz (Dz. Urz. WRN Nr 4, poz. 17) wraz ze zmianami: uchwała Rady Miejskiej w Międzyborzu nr 108/88 z dnia 29 stycznia 1988 r. (Dz. Urz. Woj. Kal. Nr 10, poz. 120), uchwała Rady Miejskiej w Międzyborzu nr XXVII/1/92 z dnia 16 października 1992 r. (Dz. U. Woj. Kal. Nr 17, poz. 127).

§ 20

Dla terenów objętych planem ustala się stawkę procentową, z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym w wysokości 30%.

§ 21

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Międzybórz.

§ 22

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

HENRYK ZAWADZKI

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej w Międzyborzu z dnia 31 października 2003 r. (poz. 60)