R o z d z i a ł II
USTALENIA DLA CAŁEGO OBSZARU OBJĘTEGO PLANEM
§ 8
Podstawowe założenia funkcjonalne dla obszaru objętego opracowaniem:
1. Plan zwiększa liczbę i powierzchnie terenów przeznaczonych na lasy i pod zabudowę, zmniejszeniu ulegają tereny użytków rolnych.
2. Zachowuje się istniejący układ przestrzenny wsi, który charakteryzuje się rozproszoną zabudową.
3. W centralnej części wsi, przy skrzyżowaniu dróg, przewiduje się koncentrację zabudowy i lokalizację usług.
§ 9
Ustala się następujące planowane przeznaczenia podstawowe i dopuszczalne dla terenów wyodrębnionych liniami rozgraniczającymi i oznaczonymi odpowiednio symbolami na rysunku planu:
1. RL – Lasy. Teren lasów istniejących i projektowanych oraz dróg dojazdowych.
2. R – Rola. Teren upraw, w skład których wchodzą tereny określone w ewidencji jako użytki rolne, pod urządzeniami melioracji wodnych, przeciwpożarowych i przeciwpowodziowych, zaopatrzenia rolnictwa w wodę, zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa, torfowisk i oczek wodnych i dróg dojazdowych. Dopuszcza się ich zadrzewienie i zalesienie. Nie dopuszcza się wprowadzania zabudowy.
3. ZT – Zieleń trwała. Wody. Teren upraw, w skład których wchodzą tereny określone w ewidencji jako użytki rolne, pod urządzeniami melioracji wodnych, przeciwpożarowych i przeciwpowodziowych, zaopatrzenia rolnictwa w wodę, zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa, torfowisk i oczek wodnych i dróg dojazdowych. Dopuszcza się ich zadrzewienie i zalesienie. Tereny te wyodrębnione są ze względu na występowanie na ich obszarze wód otwartych, z którymi użytki rolne tworzą ekosystem. Nie dopuszcza się wprowadzania zabudowy.
4. RP-Z/R – rolnicza produkcja specjalistyczna.
5. M – Zabudowa wiejska. Obejmuje istniejącą zabudowę zagrodową, jednorodzinną i wielorodzinną oraz nową zabudowę zagrodową i jednorodzinną o charakterze uzupełniającym i plombowym, wraz z ogrodami i towarzyszącym zagospodarowaniem. Zabudowę wielorodzinną dopuszcza się jedynie na terenie zabudowanym budynkiem wielorodzinnym. Na terenach tych dopuszcza się usługi, zarówno wbudowane w budynki mieszkalne jak i wolnstojące, w tym wolno stojące na wydzielonych działkach, chyba że ustalenia rozdziału IV niniejszej uchwały stanowią inaczej.
6. MJ – Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Na terenach dopuszcza się lokalizację budynków rekreacji indywidualnej. Zasady wprowadzania usług, jako funkcji dopuszczalnej, podaje się w rozdziale IV niniejszej uchwały.
7. MG – Zabudowa mieszkaniowa gminna. Zabudowa mieszkaniowa służąca realizacji potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej.
8. UK – Usługi komercyjne. Usługi z zakresu handlu, gastronomii, turystyki, administracji, obsługi firm, usług rzemiosła takich jak fryzjer, naprawa sprzętu domowego.
9. ZP – Park wiejski.
10. ZC – Cmentarz ewangelicki do rekonstrukcji.
11. W – Wody płynące.
12. 1KL – Ulica lokalna w ciągu drogi powiatowej nr 13 430.
13. 2KL – Ulica lokalna w ciągu drogi gminnej.
14. KD – droga dojazdowa.
15. Kpj – ciąg pieszo-jezdny.
§ 10
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury:
1. Na całym obszarze dopuszcza się lokalizowanie niezbędnych urządzeń i sieci infrastruktury technicznej zgodnie z przepisami szczególnymi i odrębnymi, z poniższymi zastrzeżeniami:
1) Nie dopuszcza się prowadzenia linii energetycznych wysokiego napięcia i gazociągów wysokiego ciśnienia.
2) Stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej mogą być lokalizowane w odległości co najmniej 50 m od granicy terenów oznaczonych symbolami M, MJ i MG.
2. Korytarze sieci infrastruktury powinny być lokalizowane przede wszystkim na terenach publicznych.
3. Zaopatrzenie w wodę:
1) zaopatrzenie w wodę do celów bytowo-gospodarczych i przeciwpożarowych, na terenach zainwestowania wiejskiego, odbywać się będzie z komunalnej sieci wodociągowej. Planuje się uzupełnianie i rozbudowę istniejącej sieci.
4. Gromadzenie i usuwanie ścieków:
1) docelowo przewiduje się skanalizowanie całej wsi i odprowadzenie ścieków do oczyszczalni komunalnej,
2) odprowadzanie i oczyszczanie ścieków odbywa się obecnie przez lokalne systemy oczyszczania i zbiorniki bezodpływowe. Dopuszcza się ich stosowanie do czasu skanalizowania wsi,
3) odprowadzanie i utylizacja zanieczyszczeń olejowych będzie odbywać się przy zastosowaniu wydzielonych, szczelnych zbiorników, z zastosowaniem separatorów i łapaczy olejów,
4) urządzenia melioracyjne nie mogą być wykorzystywane do usuwania zanieczyszczeń z terenu gospodarstw domowych i zagród wiejskich.
5. Gromadzenie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych będzie odbywać się zgodnie z odpowiednią uchwałą Rady Miejskiej w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
6. Powstające inne odpady związane z działalnością produkcyjną i usługową gromadzone muszą być w odpowiedni sposób na posesji właściciela terenu i kierowane do odbioru przez specjalistyczne firmy wg zawartych umów cywilno-prawnych.
Zaopatrzenie w ciepło, gaz i energię elektryczną:
1) przesyłanie i dystrybucja paliw gazowych i energii elektrycznej będzie się odbywać w oparciu o plany rozwoju sporządzane przez przedsiębiorstwa energetyczne zgodnie z przepisami szczególnymi i odrębnymi,
2) zaopatrzenie w ciepło:
a) zaopatrzenie w ciepło będzie odbywać się z lokalnych źródeł ciepła przy zastosowaniu systemów przyjaznych dla środowiska, z zachowaniem przepisów szczególnych i odrębnych,
b) dopuszcza się zaopatrzenie w gaz przewodowy do celów bytowych, produkcyjnych i gospodarczych oraz grzewczych,
3) zaopatrzenie w energię elektryczną:
a) przewiduje się zaopatrzenie w energię elektryczną do celów oświetleniowych, produkcyjnych i gospodarczych oraz grzewczych,
b) pozostawia się bez zmian usytuowanie istniejących stacji elektroenergetycznych 15/0,4 kV, dopuszcza się ich adaptację, modernizację i rozbudowę,
c) w przypadku dużego jednostkowego zapotrzebowania na energię elektryczną przewiduje się lokalizację nowych stacji na terenach własnych inwestorów – lokalizacja stacji winna zapewniać swobodny dostęp dla obsługi i środków transportu,
d) w wypadku występowania kolizji z liniami elektroenergetycznymi inwestor powinien wystąpić do Zakładu Energetycznego celem uzyskania warunków likwidacji kolizji. Ewentualne koszty przebudowy obciążają przyszłego inwestora.
§ 11
Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu:
1. Ustala się gabaryty i charakter zabudowy:
1) nowa zabudowa uzupełniająca zabudowę istniejącą, charakterem i gabarytami będzie nawiązywać do otoczenia,
2) zezwala się na remont, modernizację i rozbudowę istniejących budynków,
3) ustala się maksymalną wysokość budynków mieszkalnych i usługowych na dwie kondygnacje nadziemne, z których jedną stanowić będzie poddasze użytkowe pod dachem spadzistym – wysokość ściany nie może przekraczać 5.0 m,
4) ustala się maksymalną wysokość budynków magazynowych, gospodarczych, warsztatowych na jedną kondygnację nadziemną – wysokość ściany nie może przekraczać 6.0 m,
5) ustala się obowiązek stosowania dachu skośnego, o kącie nachylenia połaci dachowych 40–50o,
6) zaleca się stosowanie dachów dwuspadowych,
7) zaleca się stosowanie klinkieru jako podstawowego materiału elewacyjnego,
8) ze względu na wysoki poziom wód gruntowych nie dopuszcza się lokalizacji budynków podpiwniczonych.
2. Ustala się linie zabudowy:
1) ustala się następujące nieprzekraczalne minimalne odległości sytuowania zabudowy;
a) od granicy wód – 10 m,
b) od istniejącej krawędzi jezdni drogi powiatowej, oznaczonej symbolem 1KL – 8 m, chyba że ustalenia Rozdziału IV uchwały stanowią inaczej,
c) od istniejącej krawędzi jezdni gminnej, oznaczonej symbolem 2KL – 8 m, chyba że ustalenia Rozdziału IV uchwały stanowią inaczej,
d) od linii rozgraniczającej dróg gminnych, oznaczonych symbolami KD i Kpj – 5 m, chyba że ustalenia Rozdziału IV uchwały stanowią inaczej,
e) od granicy lasów – 10 m, chyba że ustalenia Rozdziału IV uchwały stanowią inaczej,
2) linie zabudowy w sąsiedztwie istniejącej zabudowy należy kształtować w nawiązaniu do zabudowy istniejącej,
3) dodatkowe linie zabudowy ustala się w Rozdziale IV uchwały.
3. Ustala się, że teren biologicznie czynny, zagospodarowany zielenią, powinien stanowić nie mniej niż 25% powierzchni działki budowlanej.
4. Dodatkowe warunki dotyczące zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu określa się w rozdziale IV uchwały.
§ 12
Zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane:
1. Na całym obszarze objętym planem dopuszcza się zmianę granic nieruchomości.
2. Określa się minimalne powierzchnie powstających w wyniku podziałów i wyznaczania nowych działek budowlanych:
1) zabudowa zagrodowa – 0.15 ha,
2) zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna – 0.10 ha,
3) usługi komercyjne – 100 m2,
4) dopuszcza się zmniejszenie określonych wyżej powierzchni o 10%, w uzasadnionych przypadkach spowodowanych np. kształtem działki bądź koniecznością zapewnienia dojazdu.
3. Dodatkowe ustalenia dotyczące zasad i warunków podziału na działki budowlane przedstawia się w rozdziale IV niniejszej uchwały.
§ 13
Obszary przyrodnicze chronione prawnie:
1. Cała gmina znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu “Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska” oraz w granicach chronionej zlewni rzeki Baryczy.
2. Na obszarze chronionego krajobrazu wprowadza się zakazy i nakazy konieczne do zapewnienia ochrony terenów posiadających walory przyrodnicze, krajobrazowe i wypoczynkowe przed ich niszczeniem bądź utratą tych walorów. Zakazy i nakazy są zgodne z rozporządzeniem Wojewody Kaliskiego opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Województwa Kaliskiego Nr 15/95, ustanawiającym obszar chronionego krajobrazu.
1) Zakazy:
a) wznoszenia obiektów i instalowania urządzeń powodujących ujemne oddziaływanie na środowisko i krajobraz,
b) wprowadzania zmian stosunków wodnych niekorzystnych dla środowiska,
c) dokonywania prac ziemnych naruszających w sposób trwały rzeźbę terenu,
d) niszczenia obszarów zabagnionych i zatorfionych,
e) prowadzenia czynności powodujących wzmożenie procesów erozyjnych,
f) lokalizowanie wysypisk odpadów, z wyjątkiem niezbędnych dla potrzeb miejscowej ludności,
g) likwidowania zadrzewień i zakrzaczeń.
2) Nakazy:
a) ograniczeń eksploatacji na skalę wielkoprzemysłową surowców mineralnych i wód,
b) stosowania w budownictwie form architektonicznych harmonizujących z walorami krajobrazowymi okolic obszaru chronionego krajobrazu,
c) prowadzenia niezbędnych linii energetycznych wysokiego napięcia poza obszarami leśnymi,
d) objęcia ścisłą ochroną wód powierzchniowych i podziemnych przed zanieczyszczeniami,
e) rekultywacji i zagospodarowania istniejących gruntów,
f) prowadzenia gospodarki leśnej zapewniającej ciągłość i trwałość lasu oraz zachowanie właściwego dla tego regionu składu gatunkowego według “Ogólnych zasad zagospodarowania lasów” wchodzących w skład obszaru chronionego krajobrazu,
g) prowadzenia gospodarki rolnej niedoprowadzającej do degradacji gleb i innych elementów środowiska, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ostrożność w stosowaniu środków chemicznych (pestycydów I i II grupy),
h) zakładania nowych i uzupełnienia istniejących zadrzewień.
§ 14
Ustala się szczególne warunki zagospodarowania terenów, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.
1. Ze względu na ochronę wód wprowadza się następujące ograniczenia:
1) Zaleca się stosowanie zamkniętych obiegów wody w działalności gospodarczej.
2) Zalecane jest zwiększanie retencji w formie zbiorników, a także retencji dolinowej.
3) Należy dążyć do ekstensywnej gospodarki łąkarskiej i pastwiskowej.
4) Zakazuje się regulacji potoków.
5) Ze względu na zachowanie biologicznej zabudowy brzegów– powinny one być w dużym stopniu porośnięte drzewami i krzewami.
6) Ogranicza się zabudowę oraz infrastrukturę w pobliżu wód, i zakazuje ich lokalizacji w przybrzeżnej ich części. Dotyczy to również zbiorników na kiszonki, składowisk i magazynów ze środkami ochrony roślin itp.
7) Na terenie objętym planem znajduje się rzeka Młyńska Woda oraz urządzenia melioracji szczegółowej – rowy i obszary zdrenowane. Ich funkcja i sprawność działania powinny być podtrzymane po zrealizowaniu planu lub zastąpione uzgodnionymi nowymi urządzeniami.
8) Należy zapewnić dostęp do tych urządzeń w celu przeprowadzenia robót konserwacyjnych.
2. Działalność zakładów produkcyjnych, rzemieślniczych lub usługowych nie może powodować ponadnormatywnego obciążenia środowiska naturalnego poza granicami terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny.
3. Uciążliwości i szkodliwości wywołane przez działalności wynikające z przeznaczenia terenu będą eliminowane lub ograniczane w oparciu o przepisy szczególne.
4. Nie dopuszcza się lokalizacji nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wymagających sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, na podstawie przepisów szczególnych i odrębnych.
5. Nie dopuszcza się lokalizacji nowych przedsięwzięć, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagany, na terenach mieszkaniowych o symbolach M, MJ i MG.
6. Wyklucza się lokalizacje nowych obiektów fermowych hodowli zwierząt.
7. Wyklucza się stosowanie do ochrony roślin środków zaliczanych do I i II klasy trucizn.
8. Przy pracach ziemnych wprowadza się obowiązek zdjęcia humusu i wykorzystania na cele produkcji rolnej lub rekultywacji terenów.
9. Wszelkie zamierzenia inwestycyjne, wymagające prowadzenia prac ziemnych, na obszarze objętym planem, podlegają następującym ustaleniom:
1) inwestor zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie rozpoczęcia
i zakończenia prac ziemnych z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem,
2) w przypadku wystąpienia zabytków archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych badań wykopaliskowych na koszt inwestora, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
10. Tereny oznaczone symbolami MJ, MG, M należą do przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, ze względu na dopuszczalne poziomy hałasu.
11. Ustala się dopuszczalne poziomy hałasu dla wyżej wymienionych terenów:
Lp. |
Przeznaczenie terenu |
Symbol przezna- czenia |
Dopuszczalny poziom hałasu wyrażony w dB |
|||
Drogi |
Pozostałe obiekty i źródła hałasu |
|||||
pora dnia 16 godzin |
pora nocy 8 godzin |
pora dnia 16 godzin |
pora nocy 8 godzin |
|||
1 |
teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, teren zabudowy socjalnej |
MJ, MG |
55 |
45 |
45 |
40 |
2 |
Teren zabudowy wiejskiej |
M |
60 |
50 |
50 |
40 |