2222

UCHWAŁA RADY MIASTA BOLESŁAWIEC

z dnia 26 maja 2004 r.

w sprawie uchwalenia wieloletniego programu gospodarowania
mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Bolesławiec

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r.
o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 ze zm.) Rada Miasta Bolesławiec uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

Uchwała określa wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Bolesławiec w latach 2004- 2009.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz.733 ze zm.),

2) zasobie – należy przez to rozumieć mieszkaniowy zasób Gminy Miejskiej Bolesławiec,

3) wartości odtworzeniowej lokalu – należy przez to rozumieć iloczyn powierzchni użytkowej lokalu i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ogłaszanego przez Wojewodę Dolnośląskiego co 6 miesięcy w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

R o z d z i a ł II

PROGNOZA WIELKOŚCI ORAZ STANU
TECHNICZNEGO ZASOBU

 

 

R o z d z i a ł III

ANALIZA POTRZEB ORAZ PLAN REMONTÓW
I MODERNIZACJI ZASOBU

§ 4

1. Analiza struktury wieku budynków, w których znajduje się zasób, wskazuje iż 69% budynków znajduje się w użytkowaniu powyżej 50 lat. Wśród nich znajdują się również budynki posiadające więcej niż 100 lat. Wszystkie te budynki wymagają znacznych nakładów na utrzymanie ich w należytym stanie. Tylko 13% budynków jest młodszych niż 50 lat, ale stosowane w okresie ich budowy technologie spowodowały, że także w tych budynkach należy przewidzieć nakłady na ich modernizacje.

2. Jako priorytetowe uznaje się remonty przeprowadzane na podstawie art. 70 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane (j.t. Dz. U z 2003 r. Nr 207, poz.12016 ze zm.) , tj wynikające z wymogów bezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, w szczególności w zakresie instalacji gazowej i elektrycznej.

3. Jako standard docelowy uznaje się przeprowadzanie remontów zmierzających do poprawy warunków technicznych i funkcjonalności zasobu zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz.690 ze zm), a nieprzeprowadzanie remontów o charakterze zachowawczym.

4. Dokonane remonty pozwolą na utrzymanie zasobu w stanie co najmniej niepogorszonym, a nawet przy ich systematycznej realizacji doprowadzą do poprawy stanu technicznego zasobu.

R o z d z i a ł IV

PLANOWANA SPRZEDAŻ LOKALI

§ 5

Ustala się prognozowaną sprzedaż lokali z zasobu w poszczególnych latach:

1. W roku 2004 – 250 lokali.

2. W roku 2005 – 150 lokali.

3. W roku 2006 – 150 lokali.

4. W roku 2007 – 150 lokali.

5. W roku 2008 – 150 lokali.

6. W roku 2009 – 150 lokali.

§ 6

Wykaz budynków wyłączonych ze sprzedaży stanowi załącznik nr 3 do uchwały.

§ 7

1. Zasady sprzedaży lokali z zasobu określają odrębne przepisy.

2. W celu osiągnięcia prognozowanej wielkości sprzedaży lokali, określonej w § 5, może być stosowany system bonifikat, przy czym przy sprzedaży lokali w budynkach nowo wybudowanych, lub w budynkach, w których przeprowadzono remont kapitalny, zastosować zasadę, aby przez okres 10 lat sprzedawać lokale bez bonifikaty, a po upływie lat 10 – z bonifikatą obowiązującą w dniu złożenia wniosku.

Rozdział V

ZASADY POLITYKI CZYNSZOWEJ

§ 8

1. Stawkę bazową czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali ustala Prezydent Miasta Bolesławiec z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających wartość użytkową lokali.

2. Stawka bazowa czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali odnosi się do lokali wyposażonych w podstawowe elementy, tj. łazienkę, w.c. i gaz przewodowy.

3. Czynnikami obniżającymi wartość użytkową lokali, powodującymi obniżenie stawki bazowej czynszu są:

a) położenie lokali na parterze lub na ostatniej kondygnacji budynku – o 5%,

b) położenie lokali w budynku przeznaczonym do kapitalnego remontu – o 50%,

c) położenie lokali w suterenie – o 20%,

d) lokale bez łazienki – o 20%,

e) lokale bez w.c. – o 20%,

f) lokale bez gazu przewodowego – o 20%,

g) lokale bez instalacji wod.-kan. – o 50%.

4. Obniżenie stawki bazowej czynszu następuję nie więcej niż z dwóch tytułów, wymienionych w ust. 3 i nie o więcej niż o 70%.

5. Czynnikami podwyższającymi wartość użytkową lokali, powodującymi podwyższenie stawki bazowej czynszu są:

a) położenie lokali na I lub II kondygnacji – o 5%,

b) wyposażenie lokali w c.o. sieciowe – o 30%.

§ 9

Stawka czynszu za lokal socjalny nie może być większa niż połowa stawki bazowej czynszu.

§ 10

1. Oprócz czynszu, najemca jest obowiązany do uiszczania opłat niezależnych od właściciela, związanych z eksploatacją mieszkania, tj. opłat za dostawę do lokalu energii elektrycznej i cieplnej, gazu, wody, oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych w wypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-13/58/04 z 28 czerwca 2004 r. stwierdzono nieważność § 10 ust. 1).

2. Najemca, oprócz opłat wymienionych w ust. 1, jest obowiązany do wnoszenia innych opłat m.in. za windę, domofon, antenę telewizyjną, światło w piwnicy itp., jeżeli budynek jest wyposażony w te urządzenia.

§ 11

Czynsz i opłaty, o których mowa w § 10, są płatne do 20 każdego miesiąca na rachunek bankowy Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Bolesławcu. Za datę zapłaty uważa się datę uznania rachunku bankowego Zakładu.

§ 12

Za zapłatę czynszu i innych opłat są odpowiedzialne solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-13/58/04 z 28 czerwca 2004 r. stwierdzono nieważność § 12).

§ 13

Przez powierzchnię użytkową lokalu, służącą do określenia wymiaru czynszu za lokal mieszkalny, rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania. Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i logii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-13/58/04 z 28 czerwca 2004 r. stwierdzono nieważność § 13).

§ 14

W razie najmu poszczególnych pomieszczeń w jednym lokalu mieszkalnym przez dwóch lub więcej najemców, za pomieszczenia używane wspólnie, najemcy płacą czynsz proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej oddzielnie przez każdego z nich.

§ 15

W celu poprawienia efektywności gospodarowania zasobem oraz dla zahamowania degradacji tego zasobu ustala się następujące zasady polityki czynszowej:

1) podwyższanie czynszu corocznie, jeden raz w roku, począwszy od miesiąca maja każdego roku, średniorocznie o 10%,

2) dążenie do ustalenia czynszów na poziomie co najmniej 3% wartości odtworzeniowej, co umożliwi pełne pokrycie kosztów administracji i remontów bieżących, a wiec trwałą likwidację konieczności dofinansowania bieżącej administracji zasobu z budżetu miasta Bolesławiec i wprowadzenia zasad efektywności w gospodarowaniu tym zasobem – z wyhamowaniem tendencji do jego degradacji i dekapitalizacji.

R o z d z i a ł VI

SPOSÓB I ZASADY ZARZĄDZANIA LOKALAMI I BUDYNKAMI

§ 16

1. Zarządzanie budynkami, w których wyodrębniono własność lokali, wykonywane będzie przez zarządców nieruchomości posiadających licencję zawodową w oparciu o przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali oraz inne obowiązujące ustawy, z uwzględnieniem woli właścicieli lokali wyrażonej w formie uchwał wspólnot mieszkaniowych.

2. Zarządzanie budynkami, w których niewyodrębniono własności lokali, oraz administrowanie lokalami znajdującymi się we wspólnotach mieszkaniowych, stanowiącymi zasób Gminy Miejskiej Bolesławiec, wykonywane jest przez zakład budżetowy Gminy Miejskiej Bolesławiec – Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bolesławcu.

§ 17

Sposób i zasady zarządzania budynkami i lokalami stanowiącymi zasób Gminy Miejskiej Bolesławiec powinny zapewnić:

1) efektywne i sprawne działanie Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Bolesławcu,

2) trzymanie stanu technicznego budynków na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo ludzi i mienia w okresie użytkowania,

3) utrzymanie wymaganego stanu estetycznego budynków,

4) zgodne z przeznaczeniem użytkowanie budynków i znajdujących się w nim pomieszczeń oraz urządzeń związanych z budynkiem,

5) możliwość racjonalnego zużycia mediów zgodnie z wymaganiami użytkowników lokali,

6) poprawę stanu technicznego zasobu,

7) poprawę jakości obsługi mieszkańców,

8) ograniczenie kosztów zarządzania i administrowania zasobem.

R o z d z i a ł VII

ŹRÓDŁA FINANSOWANIA GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ I WYSOKOŚĆ WYDATKÓW W KOLEJNYCH LATACH

§ 18

1. Jako źródła finansowania gospodarki mieszkaniowej przyjmuje się:

– wpływy z czynszów za lokale mieszkalne,

– wpływy z czynszów za lokale użytkowe,

– dotacja z budżetu miasta Bolesławiec.

2. Procentowy udział źródeł finansowania gospodarki mieszkaniowej w poszczególnych latach przedstawia poniższa tabela:

Źródła finansowania w procentach

2004

2005

2006

2007

2008

2009

Wpływy z czynszów za lokale mieszkalne

60

62

63

65

67

69

Wpływy z czynszów za lokale użytkowe

23

21

20

18

17

15

Dotacja z budżetu miasta

17

17

17

17

16

16

Razem:

100

100

100

100

100

100

3. Procentową wysokość wydatków w kolejnych latach z podziałem na poszczególne rodzaje kosztów związanych z utrzymaniem zasobu przedstawia poniższa tabela:

Wydatki związane z utrzymaniem zasobu w procentach

2004

2005

2006

2007

2008

2009

Koszty bieżącej eksploatacji

33

33

31

29

27

25

Koszty remontów i modernizacji

55

55

58

60

62

64

Koszty zarządzania

12

12

11

11

11

11

Razem:

100

100

100

100

100

100

4. Uzyskane środki z wpływów za lokale mieszkalne, użytkowe przeznaczone będą w całości na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości, tj. na:

– koszty eksploatacji, w tym konserwacji i napraw bieżących oraz koszty zarządzania,

– koszty remontów i modernizacji.

5. Remonty budynków mieszkalnych realizowane generalnie będą w oparciu o kosztorysy inwestorskie, na zasadzie przetargów zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych.

6. Prace konserwacyjne, naprawy bieżące oraz drobne remonty wykonywane będą siłami własnymi MZGM.

7. Przekazywane z budżetu miasta Bolesławiec środki przeznaczone w całości będą na utrzymanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokali stanowiącej zasób Gminy Miejskiej Bolesławiec.

R o z d z i a ł VIII

POPRAWA WYKORZYSTANIA I RACJONALIZACJA GOSPODAROWANIA ZASOBEM

§ 19

1. Realizacja przez Gminę Miejską Bolesławiec ustawowych zadań w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej powinna być skierowana na zabezpieczenie lokali socjalnych, zamiennych oraz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych dla gospodarstw o niskich dochodach.

2. Przewidywane w budżecie miasta Bolesławiec na lata 2004–2009 środki finansowe jak również określenie minimalnego zasobu mieszkaniowego gminy oraz poprawa wykorzystania i racjonalizacja gospodarowania tym zasobem powinny zapewnić wykonanie tego zadania.

3. Zgodnie z analizą przeprowadzoną do wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy, Gmina Miejska Bolesławiec powinna dysponować co najmniej 2000 lokalami mieszkalnymi, w tym również lokalami socjalnymi. Minimalny zasób mieszkaniowy oznacza i zakreśla również ramy sprzedaży lokali mieszkalnych.

4. Sprzedaż lokali stanowiących zasób Gminy Miejskiej Bolesławiec ich dotychczasowym najemcom powinna podlegać systematycznej analizie, w tym również analizie w zakresie zgodności z minimalnym zasobem mieszkaniowym gminy. Sprzedaż mieszkań poniżej minimalnego zasobu ma być zaakceptowana przez Radę Miasta Bolesławiec.

5. Należy dążyć do sprzedaży wszystkich lokali mieszkalnych znajdujących się w danej nieruchomości. Osobom, które nie skorzystają z prawa kupna lokalu mieszkalnego, którego są najemcami, można będzie zaproponować inny lokal, który winien znajdować się na terenie miasta Bolesławiec, oraz spełniać wymagania, co najmniej takie same, jakie powinien spełniać lokal zamienny w myśl ustawy. Wysokość czynszu i opłat w lokalu zamiennym musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego.

6. Utrzymanie dotychczasowych zasad dobrowolnej zamiany lokali stanowiących zasób gminy oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach.

7. Za priorytetowe uznać zamiany z tzw. urzędu zgłaszane przez samotnych najemców lokali stanowiących zasób gminy, posiadających duże lokale mieszkalne w zamian za lokale mniejsze.

8. Kontynuowanie rozpoczętych w 2004 roku zmian organizacyjnych w Miejskim Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, zmierzających do obniżenia kosztów przy równoczesnym zwiększeniu efektywności prowadzonej działalności.

R o z d z i a ł IX

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 20

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Bolesławiec.

§ 21

Traci moc uchwała nr XLV/373/01 Rady Miejskiej Bolesławiec z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie ustalenia zasad polityki czynszowej Gminy Miejskiej Bolesławiec.

§ 22

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

§ 23

Uchwała podlega ogłoszeniu na tablicach informacyjnych Urzędu Miasta Bolesławiec, w lokalnych mediach oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

PRZEWODNICZĄCY RADY

 

STANISŁAW MAŁKOWSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miasta Bolesławiec z dnia 26 maja 2004 r. (poz. 2222)

Wykaz budynków do wykwaterowania i sprzedaży

Lp.

Adres

Przeznaczenie

1.

Mazowiecka 14,15

Sprzedaż

2.

Bobrowa 9

wysiedlić i sprzedać

3.

Zgorzelecka 33

wysiedlić i sprzedać

4.

Zgorzelecka 34

wysiedlić i sprzedać

5.

Zgorzelecka 36

wysiedlić i sprzedać

6.

Grunwaldzka 7

wysiedlić i sprzedać

7.

Zgorzelecka 4

wysiedlić i sprzedać

8.

Zgorzelecka 13

do wyburzenia

9.

Zgorzelecka 14

do wyburzenia

10.

Zgorzelecka 15

do wyburzenia

11.

Zgorzelecka 15a

do wyburzenia

12.

Garncarska 19a (1 lokal)

wysiedlić i rozebrać

13.

Komuny Paryskiej 14

remont kapitalny lub sprzedaż

14.

Komuny Paryskiej 8a

wysiedlić i rozebrać

15.

Jeleniogorska 5

sprzedaż (2 lokale)

16.

Hutnicza 8,9,10,

sprzedaż (budynki o 2 lokalach)

17.

Spółdzielcza 1a

sprzedaż (bud. z 2 lokalami)

18.

Wybickiego 1a

sprzedaż (bud. z 1 lokalem)

19.

Kom.Paryskiej 20a

Sprzedaż(bud z 1 lokalem)

20.

Kom.Paryskiej 18

sprzedaż (bud. z 1 lokalem)

21.

Kom.Paryskiej 21a

sprzedaż (bud. z 1 lokalem)

22.

Karola Miarki 19a

sprzedaż ( bud.z 1 lokalem+ garaż)

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miasta Bolesławiec z dnia 26 maja 2004 r. (poz. 2222)

WYKAZ BUDYNKÓW Z LOKALAMI SOCJALNYMI

Załącznik nr 3 do uchwały Rady Miasta Bolesławiec z dnia 26 maja 2004 r. (poz. 2222)

Budynki wyłączone ze sprzedaży lokali

Lp.

Adres

Rodzaj

Ilość lok.

Pow.m2

1.

Drzymały 8

Bud.mieszkalny

5

245,55

2.

Karola Miarki 2

Bud.mieszkalny

5

210,07

3.

Karola Miarki 12

Bud.mieszkalny

3

291,84

4.

Karola Miarki 14

Bud.mieszkalny

4

221,31

5.

Karola Miarki 15

Bud.mieszkalny

4

252,27

6.

K.Paryskiej 4,

Bud.mieszkalny

7

323,20

7.

K.Paryskiej 8a

Bud.mieszkalny

3

81,23

8.

K.Paryskiej 9

Bud.mieszkalny

7

326,70

9.

K.Paryskiej 10

Bud.mieszkalny

6

364,19

10.

K.Paryskiej 11

Bud.mieszkalny

4

304,55

11.

K.Paryskiej 14

Bud.mieszkalny

5

277,85

12.

K.Paryskiej 16

Bud.mieszkalny

3

250,91

13.

K.Paryskiej 33

Bud.mieszkalny

12

416,52

14.

Opitza 21

Bud.mieszkalny

6

374,56

15.

Polna 16

Bud.mieszkalny

8

298,99

16.

Wybickiego 16

Bud.mieszkalny

5

225,61

17.

Łokietka 1

Bud. po remoncie kapitalnym

6

258,04

18.

Lipowa 20/22

Budynek socjalny

13

568,78

19.

Kościuszki 41

Budynek socjalny

12

441,10

20.

Kościuszki 43

Budynek socjalny

14

487,30

21.

Kościuszki,45

Budynek socjalny

20

502,60

22.

Kościuszki 47

Budynek socjalny

12

302,76

23.

Kościuszki 47a

Budynek socjalny

4

203,12

24.

Kościuszki 49

Budynek socjalny

20

506,00

25.

Kościuszki 56

Budynek socjalny

6

148,26

26.

Kościuszki 56a

Budynek socjalny

6

151,62

27.

Kościuszki 56b

Budynek socjalny

6

157,97

28.

Kościuszki 56c

Budynek socjalny

8

209,90

29.

Kościuszki 56d

Budynek socjalny

6

156,66

30.

Kościuszki 56e

Budynek socjalny

6

156,66

31.

Wierzbowa 1

Budynek socjalny

8

275,55

RAZEM

242

8.991,67