1714 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ BIELAWY z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego, wprowadzenia przepisów porządkowych przy przewozie osób i bagażu ręcznego oraz określenia ulg i wzoru dokumentów potrzebnych przy korzystaniu Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia |
§ 2
Wprowadza się “Przepisy taryfowe przy przewozie osób i bagażu ręcznego pojazdami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Bielawa”.
Opłaty jednorazowe
1.1. Pasażerowie regulujący opłaty za przejazd biletami jednorazowymi obowiązani są kasować je (nie dotyczy to przystanków początkowych ) lub kupować je bezzwłocznie po wejściu do pojazdu u kierowcy.
1.2. Na przystankach początkowych bilety należy kasować z chwilą ruszenia pojazdu
1.3. Każdego pasażera obowiązuje posiadanie oddzielnego biletu za przejazd.
1.4. Pasażerowi nie wolno odstępować skasowanego biletu innej osobie.
1.5. Bilet okresowy 15, 30 i 90-dniowy na linie zwykłe uprawnia do przejazdu liniami pospiesznymi pod warunkiem dodatkowego skasowania biletu jednorazowego na zamierzony czas przejazdu według taryfy linii zwykłych.
1.6. Bilety dobowe na okaziciela przeznaczone są do jednorazowego kasowania i zachowują swoją ważność od momentu skasowania w kasowniku przez okres 24 godzin na wszystkich liniach z wyjątkiem indywidualnych.
1.7. Przy zmianie formy przejazdu w trakcie korzystania z biletu okresowego, np. z sieciowego na jednoliniowy lub odwrotnie – z jednoliniowego na sieciowy, pasażer zobowiązany jest dokonać stosownej zmiany blankietu biletu.
1.8. Wystawienie imiennego biletu okresowego 15, 30 i 90-dniowego następuje w oparciu o dokument tożsamości lub oświadczenie pasażera.
1.9. Przy nabywaniu biletu ulgowego i podczas kontroli biletów pasażer obowiązany jest bez wezwania okazać, a na żądanie wręczyć dokument uprawniający do przejazdu ulgowego.
1.10. Pasażer ma prawo żądać od kasjera wpisania numeru biletu na zakupionym znaczku kontrolnym.
Bilety okresowe
2.1. Bilety okresowe 15, 30 i 90-dniowe na okaziciela są ważne w dni powszednie, niedziele i święta. Do przejazdu liniami nocnymi (z wyjątkiem linii obsługiwanych przez przewoźników indywidual-nych) uprawniają wyłącznie bilety sieciowe na wszystkie linie (zwykłe, pospieszne i nocne). Bilety na jedną linię zwykłą lub pospieszną oraz bilety sieciowe na linie zwykłe nie uprawniają do przejazdu liniami nocnymi. Bilety okresowe 15, 30 i 90-dniowe imienne są ważne w dni powszednie i soboty.
2.2. Bilet okresowy imienny 15, 30 i 90-dniowe nie posiadający danych personalnych, aktualnej fotografii oraz znaczka kontrolnego o stosownym nominale lub znaczek bez wpisanego numeru biletu imiennego nie uprawnia do przejazdu.
2.3. Bilet okresowy 15, 30 i 90-dniowy na linie zwykłe uprawnia do przejazdu liniami pospiesznymi pod warunkiem dodatkowego skasowania biletu jednorazowego na zamierzony czas przejazdu według taryfy linii zwykłych.
2.4. Bilety dobowe na okaziciela przeznaczone są do jednorazowego kasowania i zachowują swoją ważność od momentu skasowania w kasowniku przez okres 24 godzin na wszystkich liniach z wyjątkiem indywidualnych.
2.5. Przy zmianie formy przejazdu w trakcie korzystania z biletu miesięcznego lub trzymie-sięcznego, np. z sieciowego na jednoliniowy lub odwrotnie – z jednoliniowego na sieciowy, pasażer zobowiązany jest dokonać stosownej zmiany blankietu biletu.
2.6. Wystawienie imiennego biletu okresowego 15, 30 i 90-dniowego następuje w oparciu o dokument tożsamości lub oświadczenie pasażera.
2.7. Przy nabywaniu biletu ulgowego i podczas kontroli biletów pasażer obowiązany jest bez wezwania okazać, a na żądanie wręczyć dokument uprawniający do przejazdu ulgowego.
2.8. Pasażer ma prawo żądać od kasjera wpisania numeru biletu na zakupionym znaczku kontrolnym.
Bilety bagażowe
3.1. Przy przewozie płatnego bagażu opłata równa jest normalnej opłacie osobowej obowiązującej w taryfie 1 (nie stosuje się żadnych ulg i zwolnień z opłaty).
3.2. Pasażerowie systematycznie przewożący płatne bagaże, np. duże psy, mogą dokonać dopłaty do biletu miesięcznego (dodatkowy znaczek kontrolny według cennika opłat) równy opłacie za bilet 30-dniowy imienny dla osób pracujących (znaczek imienny).
Opłaty dodatkowe
4.1. Pasażer nieposiadający ważnego biletu za przejazd lub dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego ma obowiązek uiszczenia opłaty dodatkowej oraz przewozowej.
4.2. Jazda bez ważnego biletu jest wykroczeniem taryfowym podlegającym opłacie dodatkowej i obejmuje:
4.3.Podróżny zobowiązany jest do uiszczenia opłaty dodatkowej w przypadkach określonych w § 1 ust. 1.7.
§ 3
1. Wprowadza się “Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych w pojazdach lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Bielawa”.
1.1. Do korzystania z bezpłatnych przejazdów upoważnione są następujące osoby legitymujące się dokumentami:
1.2. Do korzystania z biletów jednorazowych ulgowych i biletów okresowych ulgowych na okaziciela upoważnione są następujące osoby legitymujące się dokumentami:
a) Studenci szkół wyższych do 26 roku życia oraz uczniowie szkół: podstawowych, średnich i policealnych do 24 roku życia – ważna legitymacja studencka, szkolna.
b) Dzieci od lat 4 do czasu podjęcia nauki szkolnej – dokument potwierdzający wiek dziecka.
c) Emeryci i renciści – dowód osobisty i odcinek emerytury (renty z danego roku) lub dowodu osobistego i aktualnej decyzji przyznającej świadczenia.
1.3. Do korzystania z okresowych biletów imiennych ulgowych uprawnione są następujące osoby legitymujące się dokumentami:
a) Studenci szkół wyższych do 26 roku życia oraz uczniowie szkół podstawowych średnich i policealnych do 24 roku życia po okazaniu legitymacji i karty klienta. Bilet ważny jest we wszystkie dni oprócz niedziel i świąt. Bilet nie jest wydawany na miesiąc lipiec i sierpień.
b) Emeryci i renciści pobierający świadczenia po okazaniu decyzji o przyznaniu świadczenia wraz z ostatnim odcinkiem emerytury lub renty i karty klienta wydanej przez Organizatora. Bilet mogą kupić tylko mieszkańcy gmin dotujących komunikację miejską organizowaną przez Organizatora na podstawie odrębnych porozumień. Bilet ważny jest we wszystkie dni oprócz niedziel i świąt.
§ 5
Upoważnia się Burmistrza Miasta do ustalania opłat niższych niż maksymalne określonych w uchwale.
§ 6
1. Dopuszcza się umorzenie należności z tytułu niezapłaconej opłaty dodatkowej oraz odsetek od tej opłaty wg. poniższych zasad:
1.1. Umorzeniu w całości podlegają opłaty dodatkowe w przypadkach, w których nie można ustalić danych adresowych osób zobowiązanych do ich uiszczenia lub osoby te zmarły.
1.2. Umorzeniu w całości podlegają opłaty dodatkowe w przypadku gdy osoby zobowiązane do ich poniesienia przedstawią w siedzibie Organizatora w ciągu 3 dni od ich wystawienia:
1.3. Dopuszcza się umorzenie w granicach od 10% do 100% opłaty dodatkowej i opłaty przewozowej w przypadkach uzasadnionych trudną sytuacją materialną osoby zobowiązanej do jej uiszczenia jak i w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi.
1.4. Za trudną sytuację materialną uważa się taką, przy której dochód przypadający na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 70% kwoty brutto uprawniającej do przyznania zasiłku rodzinnego, obowiązującej w dniu nałożenia opłaty dodatkowej.
1.5. Umarzanie następuje na wniosek osoby, na którą nałożono obowiązek uiszczenia opłaty dodatkowej.
1.6. Do wniosku o umorzenie określonym w ppkt 1.4 w części dotyczącej trudnej sytuacji materialnej należy dołączyć następujące dokumenty:
1.7. Umorzenia można dokonać jednej osobie tylko raz w przeciągu okresu 2 lat licząc za początek tego okresu moment wystawienia pierwszego wezwania do opłaty dodatkowej.
2. O wysokości umorzenia, o którym mowa w ppkt 1.3, decyduje każdorazowo Burmistrz lub upoważnione przez niego osoby.
§ 7
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi.
§ 8
Tracą moc:
§ 9
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZACY |
RADY MIEJSKIEJ |
ZBIGNIEW DRAGAN |