1535

ROZPORZĄDZENIE DYREKTORA REGIONALNEGO

ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ WE WROCŁAWIU

z dnia 26 kwietnia 2004 r.

w sprawie wprowadzenia programu działań mających na celu ograniczenie
odpływu azotu ze źródeł rolniczych

Na podstawie art. 47 ust. 7 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229) 1) zarządza się, co następuje:

§ 1

1. Wprowadza się program działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych dla obszaru szczególnie narażonego, z którego odpływ azotu ze źródeł rolniczych należy ograniczyć, to jest dla całej zlewni Rowu Polskiego, określonego w drodze rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu z dnia 10 grudnia 2003 r., zwany dalej “Programem...”.

2. Program będzie realizowany w terminie 4 lat począwszy od dnia wejścia w życie.

3. Program stanowi załącznik do rozporządzenia.

§ 2

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego oraz w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

DYREKTOR

RYSZARD KOSIERB

Załącznik do rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2004 r.

(poz. 1535)

PROGRAM

DZIAŁAŃ MAJĄCYCH NA CELU OGRANICZENIE ODPŁYWI AZOTU ZE ŹRÓDEŁ ROLNICZYCH

DLA OBSZARU SZCZEGÓLNIE NARAŻONEGO, OKREŚLONEGO W DRODZE ROZPORZĄDZENIA

DYREKTORA REGIONALENGO ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ

WE WROCŁAWIU z dnia 10 grudnia 2003 r.

R o z d z i a ł I

Obszar objęty zakresem obowiązywania “Programu...”

“Programem...” objęto obszar szczególnie narażony, z którego odpływ azotu ze źródeł rolniczych do wód należy ograniczyć, zwany dalej “obszarem szczególnie narażonym”, obejmujący obszar hydrograficzny zlewni Rowu Polskiego, o powierzchni 827,61 km2.

Uwzględniając podział administracyjny, obszar szczególnie narażony znajduje się na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, powiatów: górowskiego, wschowskiego, gostyńskiego, leszczyńskiego, Leszno i rawickiego, gmin lub ich części: Góra, Niechlów, Wąsosz, Szlichtyngowa, Wschowa, Gostyń, Krobia, Pępowo, Poniec, Krzemieniowo, Lipno, Osieczna, Rydzyna, Święciechowa, Leszno i Bojanowo.

R o z d z i a ł II

Naruszone standardy jakości środowiska

Na obszarze szczególnie narażonym zarówno w cieku głównym jak i jego dopływach jakość wód nie odpowiada założonym standardom.

Stężenia azotanów w wodach Rowu Polskiego w przekrojach monitoringowych kontrolowanych w 1999 r., przekraczały 50 mg NO3/dm3 tj. wartość graniczną charakteryzującą wody zanieczyszczone azotanami. Maksymalne koncentracje azotanów w pozostałych przekrojach wahały się od 61,0 mg NO3/dm3 (w przekroju powyżej ujścia Łęki) do 142,9 mg NO3/dm3 (w przekroju poniżej ujścia Potarzycy). Pomierzone koncentracje azotanów poniżej ujścia Potarzycy oraz Łęki wskazują, że w zlewniach tych cieków dochodzi do znacznych przekroczeń standardów jakości środowiska. Zakładany standard jakości wody dla Rowu Polskiego poniżej ujścia Potarzycy przekraczany jest ponad 4-krotnie, natomiast poniżej ujścia Łęki ponad 2-krotnie (79,6 mg NO3/dm3).

Wyniki badań z 2003 r. wykazały, że poziom zanieczyszczenia wód Rowu Polskiego nie uległ istotnej poprawie, ponieważ maksymalne stężenia wynosiły odpowiednio: km 40,8–76,4 mg No3/dm3, km 1,0– –62,7 mg NO3/dm3, również w wodach dopływu z Potarzycy stwierdzono nadmierne zanieczyszczenie azotanami – 87,4 mg NO3/dm3.

Powyższa analiza pozwala wnioskować, że na obszarach wszystkich gmin wchodzących w skład zlewni Rowu Polskiego (Kopanicy) następuje znaczne przekroczenia standardów jakości środowiska. Szczególne kroki zmierzające do poprawy jakości środowiska należy podjąć w gminie Krobia, Poniec, Krzemieniewo i Rydzyna, w których standardy jakości środowiska wykazują największe przekroczenia, co odzwierciedlają stwierdzone stężenia azotanów w początkowym biegu Rowu Polskiego oraz poniżej ujść Potarzycy i Łęki.

R o z d z i a ł III

R o z d z i a ł IV

R o z d z i a ł V

R o z d z i a ł VI

Sposób kontroli oraz dokumentowania realizacji “Programu...”

Dokumentację realizacji “Programu...” będą stanowić:

1. Dokumenty źródłowe:

1) coroczny bilans azotu w gospodarstwie i coroczne plany nawozowe – przechowywane prze rolników objętych rejestrem oraz jednostki je sporządzające,

2) Karty dokumentujące realizację “Programu...”. Karta – części A, B, C wypełniona w latach: 2004 i 2007 oraz część D wypełniana w każdym roku realizacji “Programu...” przez gospodarstwa umieszczone w rejestrze, o którym mowa w Rozdziale III § 1 ust. 4 – przechowywane przez jednostki przeprowadzające ankietyzację gospodarstw,

3) wyniki badań składu wody – przechowywane przez WIOŚ prowadzące monitoring w tym zakresie.

2. Raporty oraz sprawozdania z realizacji poszczególnych zadań wskazane jednostki przekazują Dyrektorowi RZGW we Wrocławiu do końca lutego za każdy ubiegły rok obowiązywania “Programu...” oraz w ciągu 1 miesiąca po zakończeniu “Programu...”.

Dokumenty kontrolne – przekazywane Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu:

1) Roczne sprawozdania prezydenta, burmistrza, wójta dotyczące realizacji zadań, do których został on zobowiązany w “Programie...”, a w szczególności:

a) rejestr przeprowadzonych działań informacyjnych,

b) rejestr przeprowadzonych kontroli – zawierających daty kontroli, nazwiska kontrolowanych i kontrolujących, wyniki kontroli,

c) wykaz zrealizowanych inwestycji w zakresie sanitacji wsi i budowy oczyszczalni ścieków na terenie objętym “Programem...”.

2) Roczne sprawozdania starostów powiatowych zawierających informacje, o których mowa w Rozdziale V § 7 ust. 1 pkt 3 lit. b.

3) Raporty o stanie jakości wód objętych monitoringiem w ramach realizacji “Programu...” przygotowane przez WIOŚ w Poznaniu, Zielonej Górze i Wrocławiu, odpowiedzialne za wykonanie tego zadania oraz rejestr przeprowadzonych kontroli – zawierający daty kontroli, nazwiska kontrolowanych i kontrolujących, wyniki kontroli.

4) Raporty na temat jakości wody wykorzystywanej do zaopatrzenia ludności w wodę do spożycia przygotowany przez właściwe terytorialnie Wojewódzkie i Powiatowe Stacje Sanitarno- -Epidemiologiczne odpowiedzialne za wykonanie tego zadania,

5) Raporty na temat oceny zasobności gleb w azot i fosfor oraz sprawozdania z realizacji zadań, o których mowa w Rozdziale III § 5 ust. 1 pkt 4 przygotowane przez Stacje Chemiczno-Rolnicze Oddziały we Wrocławiu i Poznaniu,

6) Roczne sprawozdania Dolnośląskiej, Lubuskiej i Wielkopolskiej Izby Rolniczej dotyczące realizacji zadań, do których zostały one zobowiązane w “Programie...”,

7) Roczne sprawozdania KCRRiOW Oddział w Poznaniu, RCDRiROW we Wrocławiu, DWODR z siedzibą w Świdnicy i WODR Poznaniu, ODR Kalsk dotyczące realizacji zadań, do których zostały one zobowiązane w “Programie...”, zawierające w szczególności:

a) rejestr przeprowadzonych szkoleń – zawierający terminy szkoleń, lokalizację, nazwiska wykładowców, ilość rolników uczestniczących w szkoleniach,

b) rejestr realizowanych działań doradczych dla rolników.

8) Dokumenty, o których mowa w Rozdziale V § 8 ust. 2 pkt 2 i 3.

3. Zakres i forma wymaganych raportów i sprawozdań zostanie uzgodniona w Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

4. Wzory formularzy dokumentujących mogą ulec korekcie dokonanej przez Dyrektora RZGW we Wrocławiu w trakcie realizacji “Programu...”.