1448 UCHWAŁA RADY GMINY KOBIERZYCE z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Dobkowice Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591 ze zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 ze zmianami), w związku art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) oraz w nawiązaniu do uchwały Rady Gminy Kobierzyce nr LVII/453/02 z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Dobkowice, Rada Gminy Kobierzyce uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Dobkowice zwany dalej planem.
§ 2
1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1:2 000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
2. Rysunek planu stanowi integralną część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Dobkowice.
3. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunku planu:
1) Granica terenu objętego planem.
2) Linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów.
3) Nieprzekraczalne linie zabudowy.
4) Granica strefy ochrony konserwatorskiej “B”, obserwacji archeologicznej “OW” oraz lokalizacje stanowisk archeologicznych.
5) Obiekty ujęte w wykazie obiektów historycznych.
6) Granice ekosystemów wodno-łąkowych.
7) Granice stref ochronnych.
§ 3
Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1. Planie – należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały.
2. Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2 000 stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
3. Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniem terenami wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.
4. Przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi.
5. Przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.
6. Liniach rozgraniczających – należy przez to rozumieć linie rozdzielające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania.
7. Nieprzekraczalnych liniach zabudowy – należy przez to rozumieć linie wyznaczające minimalne zbliżenie budynku do wskazanej linii rozgraniczającej danego terenu, regulacji tej nie podlegają wykusze, zadaszenia wejściowe, podesty, schody i okapy; na terenach dla których nie zostały określone linie zabudowy należy stosować ogólne zasady lokalizacji obiektów określone w przepisach szczególnych.
8. Istniejąca zwarta zabudowa – zabudowa kubaturowa istniejąca w dniu wejścia w życie planu, usytuowana bezpośrednio na granicy działki lub w odległościach mniejszych niż wynikają z obowiązujących przepisów szczególnych, obejmująca co najmniej 2 sąsiadujące działki.
9. Obiektach i urządzeniach służących indywidualnej rekreacji i wypoczynkowi – należy przez to rozumieć altany, zadaszenia, murowane paleniska (typu “grill”), zbiorniki wodne służące celom rekreacyjnym itp.
10. Usługach publicznych – należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów realizowanych całkowicie lub z przewagą z funduszy publicznych w dziedzinach: sportu i rekreacji, oświaty, kultury, zdrowia i opieki społecznej oraz innych mających charakter usług ogólnospołecznych, realizowanych w ramach zadań własnych przez samorząd lokalny oraz w ramach zadań zleconych lub wprowadzonych w drodze negocjacji przez administrację rządową.
11. Usługach – należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów w zakresie: niepublicznych placówek opieki zdrowotnej, handlu detalicznego, gastronomii, kultury i rozrywki, sportu i rekreacji, administracji gospodarczej i finansowej, jednostek projektowych i consultingowych, działalności gospodarczej wolnych zawodów, działalności wytwórczej i usługowej artystów plastyków i fotografików oraz innych, których powyższe grupy nie dotyczą bezpośrednio, a mają charakter usługi i obsługi o ww. charakterze, pod warunkiem niepowodowania negatywnego oddziaływania (ponadnormatywnych zanieczyszczeń, zakłóceń środowiska oraz konfliktów sąsiedztwa) poza granicami własności.
12. Rzemiośle – należy przez to rozumieć indywidualną działalność gospodarczą o charakterze usługowym i drobnej produkcji, o uciążliwościach ograniczonych do granic własności.
13. Zagospodarowaniu tymczasowym – należy przez to rozumieć sposoby zagospodarowania terenów do czasu realizacji podstawowej lub dopuszczalnej funkcji określonej w planie.
14. Urządzeniach i zagospodarowaniu towarzyszącym – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, dojazdowe i gospodarcze drogi wewnętrzne, obiekty gospodarcze, parkingi i garaże, wiaty, zadaszenia, ogrodzenia i inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominujących oraz zieleń urządzoną.
§ 5
Lokalne standardy kształtowania zabudowy
i zagospodarowania terenów
1. Dla nowo lokalizowanych obiektów ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległościach (zgodnie z oznaczeniami na rysunku planu):
1) 8 – 10 m od linii rozgraniczającej drogi KZ 1/2,
2) 6 m od linii rozgraniczającej dróg KD 1/2.
2. Wśród istniejącej zwartej zabudowy dopuszcza się:
1) Nawiązanie do linii zabudowy wyznaczonej przez istniejące, o takiej samej funkcji, sąsiadujące budynki, wymagane jest uzgodnienie lokalizacji obiektu z zarządcą drogi.
2) Lokalizację budynków gospodarczych na granicy działki z zachowaniem warunków wynikających z przepisów szczególnych, w szczególności w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
3) Adaptację na cele mieszkaniowe budynków gospodarczych usytuowanych na granicy działki, pod warunkiem zgodności z przepisami szczególnymi.
3. Wysokość zabudowy (z wyłączeniem silosów zbożowych lub paszowych lokalizowanych w zabudowie zagrodowej) nie może przekroczyć 3 kondygnacji nadziemnych (w tym poddasze użytkowe), lecz nie więcej niż 12 m licząc od poziomu terenu do najwyższego punktu dachu.
4. W nowo projektowanych budynkach mieszkalnych należy stosować dachy o symetrycznym układzie nachylenia połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.), dopuszcza się dachy wielospadowe, o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej.
§ 6
Zasady i warunki podziału terenów na działki
budowlane
1. Dopuszcza się wykonywanie podziałów geodezyjnych w celu wydzielenia działek budowlanych lub zmianę istniejących granic podziałów geodezyjnych z zastrzeżeniem zachowania minimalnej szerokości frontu działki (mierzonej w linii zabudowy):
1) w zabudowie MR/MN (działki zagrodowe) = 24 m,
2) w zabudowie MR/MN (działki mieszkaniowe jednorodzinne) i MN = 20 m.
2. Ustala się minimalne powierzchnie nowo wydzielanych działek budowlanych:
1) w zabudowie MR/MN (działki zagrodowe) = 2 000 m2
2) w zabudowie MR/MN (działki mieszkaniowe jednorodzinne):
a) wolno stojącej = 1 500 m2
b) bliźniaczej = 750 m2
3) w zabudowie MN:
a) wolno stojącej = 1 500 m2
b) bliźniaczej = 750 m2
4) w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zmniejszenie minimalnej szerokości frontów i powierzchni nowo wydzielanych działek o 10%.
3. Ustala się następujące zasady podziałów geodezyjnych terenów przeznaczonych na cele zabudowy MR/MN i MN:
1) w przypadku podziału działki na 2 działki budowlane do działki wydzielonej w drugiej linii zabudowy należy wydzielić dojazd pieszo-jezdny o szerokości min. 5 m (w liniach podziału geodezyjnego),
2) w przypadku podziału działki na więcej niż 2 działki budowlane do działek wydzielonych w głębi terenu należy wydzielić ulicę dojazdową o szerokości min. 10 m w liniach rozgraniczających; ulica ta o parametrach odpowiadających ulicy dojazdowej KD 1/2 stanowić będzie ulicę wewnętrzną, niepubliczną realizowaną i utrzymywaną przez właściciela terenu lub współwłaścicieli terenu, możliwość i warunki włączenie drogi wewnętrznej do drogi powiatowej KZ 1/2 wymagają uzgodnienia z zarządcą drogi.
3) Powyższy warunek uznaje się za spełniony jeżeli istnieje możliwość zapewnienia dojazdu do działki budowlanej wytyczonej w drugiej linii zabudowy z drogi (ulicy) wewnętrznej wydzielonej z działek przyległych.
4. Wydzielane w wyniku podziałów publiczne i niepubliczne ulice dojazdowe i dojazdy do zabudowy winny spełniać warunki określone w obowiązujących przepisach szczególnych, w tym w przepisach w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
§ 7
Zasady obsługi w zakresie komunikacji
1. Ustala się linie rozgraniczające dróg publicznych (ulice wraz ze związanymi z nimi urządzeniami budowlanymi) i wprowadza się następującą klasyfikację funkcjonalną:
1) 01 KZ 1/2 – publiczna droga zbiorcza Stary Zamek – Rolantowice (śladem drogi powiatowej nr 886):
a) szerokość w liniach rozgraniczających 16 – 20 m, z lokalnymi przewężeniami,
b) minimalna szerokość jezdni 6,5 m,
c) na odcinku przebiegającym przez tereny przeznaczone pod zabudowę ustala się budowę obustronnych chodników.
2) 02 KZ 1/2 – publiczna droga zbiorcza, obejście drogowe wsi Dobkowice na drodze powiatowej nr 886:
a) szerokość w liniach rozgraniczających 20 m,
b) minimalna szerokość jezdni 6,5 m,
c) ustala się zakaz bezpośrednich włączeń komunikacyjnych z przyległych terenów przeznaczonych pod zabudowę do drogi 02 KZ 1/2, dopuszcza się włączenie ww. działek równoległą drogą o charakterze wewnętrznego ciągu pieszo-jezdnego KDx wydzielonego z terenów MR/MN – włączenie przez drogę dojazdową KD 1/2,
d) na odcinku przebiegającym wzdłuż terenów przeznaczonych pod zabudowę ustala się budowę chodnika oraz ścieżki rowerowej.
3) KD 1/2 – publiczna ulica dojazdowa:
a) szerokość w liniach rozgraniczających 10 m,
b) minimalna szerokość jezdni 5,0 m.
4) KDg – publiczne drogi gospodarcze transportu rolnego, śródpolne, służące do obsługi terenów rolnych.
2. W przypadku podziału działek przeznaczonych na cele budowlane przylegających bezpośrednio do drogi powiatowej 01 KZ 1/2 na więcej niż 2 nowo wydzielane działki ustala się obowiązek zorganizowania wspólnego włączenia do drogi zbiorczej, możliwość i warunki włączenia wymagają uzgodnienia z zarządcą drogi.
3. Jeżeli wydzielona działka budowlana graniczy z drogą zbiorczą KZ 1/2 oraz drogą dojazdową KD 1/2 lub drogą gospodarczą transportu rolnego KDg – włączenie komunikacyjne należy wykonywać z drogi o niższej klasie funkcjonalnej.
4. Realizacja nowych oraz przebudowa istniejących włączeń komunikacyjnych z terenów przeznaczonych pod zabudowę wymaga uzgodnienia z zarządcą drogi.
5. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się prowadzenie sieci infrastruktury technicznej na warunkach określonych i uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi.
6. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się lokalizację elementów małej architektury i urządzeń reklamowych wyłącznie pod warunkiem uzgodnienia lokalizacji z właściwym zarządcą drogi.
7. Zagospodarowanie terenów w rejonie skrzyżowań dróg, a w szczególności ogrodzenia i nasadzenia zieleni nie mogą powodować ograniczenia widoczności i pogarszać parametrów trójkątów widoczności wyznaczanych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.
§ 8
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
1. Ustalenia ogólne:
1) Linie rozgraniczające dróg i ulic oznaczone na rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego, prowadzenie podziemnej infrastruktury technicznej w liniach rozgraniczających dróg i ulic możliwe jest na warunkach określonych i uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi.
2) Dopuszcza się, ze względu na uwarunkowania wysokościowe i szczegółowe rozwiązania techniczne, prowadzenie odcinków infrastruktury technicznej poza liniami rozgraniczającymi dróg w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości.
3) Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestorów.
2. Zaopatrzenie w wodę:
1) Zaopatrzenie terenów przeznaczonych na cele inwestycyjne z rozdzielczej sieci wodociągowej wsi Dobkowice, zasilanej z SUW Cieszyce lub z innego źródła zaopatrzenia w wodę, prowadzonej w liniach rozgraniczających dróg, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, z uwzględnieniem warunków dostępności do wody dla celów przeciwpożarowych.
2) Szczegółowe warunki wykonania przyłączy wodociągowych należy uzgadniać z zarządcą sieci wodociągowej.
3) Ustala się zakaz budowy własnych ujęć wodociągowych zlokalizowanych na terenach inwestora o głębokości przekraczającej 30 m i poborze wody w ilości powyżej 10 m3/dobę.
3. Kanalizacja sanitarna:
1) Docelowo odprowadzenie ścieków bytowo--gospodarczych grawitacyjno-tłocznym systemem kanalizacji sanitarnej do oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w obrębie wsi Rolantowice lub do innego odbiornika ścieków komunalnych, na warunkach określonych przez zarządzającego siecią.
2) Przewody kanalizacji sanitarnej należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi.
3) Szczegółowe warunki wykonania przyłączy kanalizacyjnych należy uzgodnić z zarządcą sieci kanalizacyjnej.
4) Do czasu realizacji komunalnej kanalizacji sanitarnej dopuszcza się budowę:
a) szczelnych, bezodpływowych zbiorników na nieczystości płynne – obowiązuje systematyczny wywóz nieczystości płynnych do punktu zlewnego oczyszczalni ścieków przez specjalistyczny zakład będący gminną jednostka organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości płynnych,
b) indywidualnych systemów oczyszczania ścieków bytowych pod warunkiem uzyskania zgody stosownych organów.
5) Po zrealizowaniu komunalnej sieci kanalizacyjnej nieruchomości wyposażone w szczelne zbiorniki na nieczystości płynne obowiązuje niezwłoczne włączenie wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej budynku do sieci kanalizacyjnej.
4. Kanalizacja deszczowa – odprowadzenie wód opadowych z nawierzchni utwardzonych do istniejących rowów (za zgodą ich zarządcy), powierzchniowo oraz systemem kolektorów deszczowych.
1) Główne kolektory kanalizacji deszczowej należy lokalizować równolegle do istniejącego układu komunikacyjnego w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi.
2) Tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub chemicznymi, należy utwardzić i skanalizować, zanieczyszczenia winny być zneutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej.
5. Elektroenergetyka – zasilanie elektroenergetyczną napowietrzną i kablową siecią niskiego napięcia.
1) Przez teren objęty planem przebiegają napowietrzne linie elektroenergetyczne średniego napięcia 20 kV: L-443, L-2783 zasilające tereny istniejącej i projektowanej zabudowy stacją transformatorową nr R 2783.
2) Dopuszcza się skablowanie istniejących odcinków napowietrznych sieci elektroenergetycznych w przypadku kolizji z projektowaną lub istniejącą zabudową, kosztem i staraniem zainteresowanego, po uzgodnieniu z zarządcą sieci.
6. Zaopatrzenie w gaz:
1) Docelowo, po realizacji gazociągu doprowadzającego gaz do terenu objętego planem, przewiduje się budowę rozdzielczej sieci gazowej.
2) Sieć gazową średniego i niskiego ciśnienia należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg (w chodnikach, poboczach i pasach zieleni) zgodnie z przepisami szczególnymi, przyłączanie obiektów do sieci rozdzielczej na warunkach określonych przez operatora sieci.
3) Dopuszcza się stosowanie indywidualnych zbiorników zaopatrzenia w gaz płynny.
7. Telekomunikacja:
1) Kablową siecią telekomunikacyjną, podłączenia nowych abonentów z lokalnej sieci rozdzielczej.
2) Przewody kablowej sieci telekomunikacyjnej należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg i ulic, w ciągach chodników lub zieleni, zgodnie z przepisami szczególnymi.
3) Rozwój sieci telekomunikacyjnej wynikający z kolejności rozbudowy obszarów planowanej zabudowy będzie następował staraniem i na koszt operatora sieci.
8. Usuwanie odpadów komunalnych – wywóz na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych.
9. Melioracje:
1) Należy zapewnić możliwość dostępu do istniejących rowów melioracyjnych w celu prowadzenia bieżących konserwacji i napraw niezabudowanym pasem terenu o szerokości min. 3 m wzdłuż górnych krawędzi rowów.
2) Zaleca się obsadzanie cieków i rowów melioracyjnych zielenią (o charakterze biologicznej obudowy cieków), z zapewnieniem dostępu dla służb konserwujących cieki.
3) W przypadku realizacji inwestycji budowlanych na terenach, na których występuje sieć melioracyjna, należy uwzględnić potrzeby odtworzenia uszkodzonej sieci w zakresie niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania na terenach przyległych – koszty odtworzenia sieci melioracyjnej spoczywają na Inwestorze zabudowy.
4) Przed przystąpieniem do prac w obrębie sieci urządzeń melioracji szczegółowych należy sporządzić dokumentacje techniczną zawierającą sposób jej odbudowy.
5) Ustala się obowiązek uzgodnienia prac kolidujących z urządzeniami melioracyjnymi z administratorem tych sieci.
§ 10
Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania
i użytkowania terenów
Do czasu docelowego zagospodarowania terenów zgodnie z funkcjami podstawowymi dopuszcza się dotychczasowy sposób zagospodarowania terenów bez możliwości wprowadzania trwałych obiektów budowlanych uniemożliwiających docelową realizację ustaleń planu.
§ 11
Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym określa się stawkę służącą naliczaniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości, w wysokości 30%.
§ 12
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kobierzyce.
§ 13
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO |
RADY GMINY |
CZESŁAW CZERWIEC |
Załącznik do uchwały Rady Gminy Kobierzyce z dnia 19 lutego 2004 r. (poz. 1448)