§ 9
Szczególne warunki zagospodarowania terenów
1. Ochrona środowiska kulturowego.
1) W granicach strefy “B" ochrony konserwatorskiej obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:
a) Należy zachować i wyeksponować elementy historycznego układu przestrzennego, tj. rozplanowanie dróg, ulic i placów, linie zabudowy, kompozycję wnętrz urbanistycznych oraz kompozycję zieleni.
b) Obiekty o wartościach zabytkowych należy poddać restauracji i modernizacji technicznej z dostosowaniem obecnej lub projektowanej funkcji do wartości obiektu.
c) Nowa zabudowa winna być dostosowana do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie rozplanowania, skali i bryły przy założeniu harmonijnego współistnienia elementów kompozycji historycznej i współczesnej oraz nawiązywać formami współczesnymi do lokalnej tradycji architektonicznej, nie może ona dominować nad zabudową historyczną.
d) Należy preferować inwestycje stanowiące rozszerzenie lub uzupełnienie już istniejących form zainwestowania terenu, przy założeniu maksymalnego zachowania i utrwalenia istniejących już relacji oraz pod warunkiem, iż nie kolidują one z historycznym charakterem obiektu.
e) Wszelkie zamierzenia i działania inwestycyjne w obrębie tej strefy należy konsultować i uzgadniać z właściwą służbą ochrony zabytków.
2) Dla oznaczonych na rysunku planu obiektów ujętych w wykazie obiektów historycznych architektury i budownictwa – Zespół dworski, Dobkowice nr 5:
·
Dwór,·
Obora I,·
Obora II.Ustala się następujące wymagania w zakresie ochrony konserwatorskiej:
·
Należy zachować ich bryłę; kształt i geometrię dachu oraz zastosowane tradycyjne materiały budowlane.·
Należy utrzymać, a w zniszczonych fragmentach odtworzyć historyczny detal architektoniczny.·
Należy zachować kształt, rozmiary i rozmieszczenie otworów zgodne z historycznym wizerunkiem budynku; należy utrzymać lub odtworzyć oryginalną stolarkę okien i drzwi.·
W przypadku konieczności przebicia nowych otworów, należy je zharmonizować z zabytkową elewacją budynku.·
Wskazane jest stosowanie kolorystyki, nawiązującej do stosowanej w przeszłości, tj. białej stolarki okiennej, ceramicznego lub tynkowanego lica ścian zewnętrznych.·
Należy zachować oryginalne elewacje z ich wystrojem architektonicznym.·
Remonty i przebudowy tych obiektów należy uzgadniać w urzędzie właściwej służby ochrony konserwatorskiej.3) W granicach strefy “OW" ochrony konserwatorskiej oraz w obszarze występowania stanowisk archeologicznych oznaczonych na rysunku planu, tj.:
a) stanowisko nr 14/87 – ślad osadniczy (pradzieje),
b) stanowisko nr 16/89 – ślad osadniczy (neolit), ślad osadniczy (pradzieje),
c) stanowisko nr 17/90 – ślad osadniczy (neolit), ślad osadniczy (pradzieje),
d) stanowisko nr 18/91 – ślad osadniczy (neolit), ślad osadniczy kultury przeworskiej (okres rzymski), osada (pradzieje), osada (wczesne średniowiecze – faza młodsza),
e) stanowisko nr 20/93 – ślad osadniczy (neolit), ślad osadniczy kultury łużyckiej, ślad osadniczy (pradzieje),
f) stanowisko nr 21/94 – ślad osadniczy (pradzieje),
g) stanowisko nr 22/95 – ślad osadniczy (pradzieje).
Ustala się ochronę konserwatorską, w której obowiązują następujące wymogi:
·
Obowiązuje wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych, koszty prac archeologicznych ponosi inwestor.·
Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie ww. stanowisk archeologicznych należy uzyskać zezwolenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.·
Wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonywaniem robót ziemnych winny być uzgodnione z inspekcją zabytków archeologicznych Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a prace ziemne mogą być prowadzone wyłącznie pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim.·
W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych. Wyniki tych badań decydują o możliwości kontynuowania prac budowlanych lub konieczności zmiany technologii.·
Bez uzgodnienia dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających wgłąb gruntu oraz prac rolniczych.4) Ustala się następujące warunki realizowania inwestycji w zakresie archeologicznej ochrony konserwatorskiej terenów (poza terenami występowania oznaczonych na rysunku planu stanowisk archeologicznych):
a) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonywaniem robót ziemnych wymagają pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie ich rozpoczęcia i zakończenia z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem.
b) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych prac wykopaliskowych na koszt inwestora, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
c) Bez powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.
2. Ochrona środowiska przyrodniczego.
1) W obrębie ekosystemów wodno-łąkowych oznaczonych na rysunku planu ustala się:
a) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkich obiektów hodowlanych oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
b) Zaleca się wprowadzanie obudowy biologicznej cieków zielenią wysoką z zapewnieniem dostępności dla służb melioracyjnych w celu prowadzenia bieżącej konserwacji i prac inwestycyjnych.
2) Ustala się bezwzględny zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych, podziemnych oraz gruntów.
3. Strefy ograniczeń zabudowy i zagospodarowania terenów.
Sieci elektroenergetyczne – w strefie ochronnej od napowietrznych linii elektroenergetycznych średniego napięcia SN 20 kV, w odległości 5 m od osi linii ustala się:
1) zakaz lokalizacji obiektów z pomieszczeniami przeznaczonymi na stały pobyt ludzi.
2) lokalizacja innych obiektów i urządzeń wymaga uzgodnienia z zarządcą sieci.
3) w przypadku skablowania lub przełożenia linii elektroenergetycznej 20 kV oznaczona na rysunku planu strefa ochronna ulega zmniejszeniu do lub przestaje obowiązywać, stosownie do zaistniałej zmiany i zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.