1256 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ STRZELINA z dnia 26 lutego 2004 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego “Strzelin – Osiedle Wschodnie” – obszar “A” Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. |
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego “Strzelin – Osiedle Wschodnie” – obszar “A”, zwany dalej planem.
§ 2
1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1 : 2 000 stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
2. Rysunek planu stanowi integralną część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego “Strzelin – Osiedle Wschodnie”
3. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunków planu :
1) Granica terenu objętego planem.
2) Granica podziału na obszary “A” i “B”.
3) Linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów.
4) Obowiązujące i nieprzekraczalne linie zabudowy.
5) Zieleń wysoka w ramach funkcji podstawowych.
6) Granice strefy ochrony konserwatorskiej, stanowiska archeologiczne.
7) Granice stref ochronnych.
8) Granica strefy zagrożenia powodziowego.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-17/12/04 stwierdzono nieważność § 2 pkt 3 ppkt 8).
4. Zmiana nazw własnych oznaczonych w niniejszej uchwale kursywą nie powoduje dezaktualizacji ustaleń planu.
§ 3
Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) Planie
2) Rysunku planu
- należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000 stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.3) Przepisach szczególnych
- należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz normy branżowe.4) Terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji podstawowej, wydzielony liniami rozgraniczającymi i oznaczony symbolem przeznaczenia.
5) Przeznaczeniu podstawowym
6) Przeznaczeniu dopuszczalnym
- należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.7) Liniach rozgraniczających – należy przez to rozumieć linie rozdzielające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania.
8) Obowiązujących liniach zabudowy – należy przez to rozumieć linie wyznaczające usytuowanie elewacji frontowej budynku, przy czym regulacjom tym nie podlegają wykusze, zadaszenia wejściowe, podesty, schody i okapy; na terenach, dla których nie zostały określone linie zabudowy należy stosować ogólne zasady lokalizacji obiektów określone w przepisach szczególnych.
9) Nieprzekraczalnych liniach zabudowy – należy przez to rozumieć linie wyznaczające minimalne zbliżenie budynku do wskazanej linii rozgraniczającej danego terenu, regulacji tej nie podlegają wykusze, zadaszenia wejściowe, podesty, schody i okapy; na terenach, dla których nie zostały określone linie zabudowy należy stosować ogólne zasady lokalizacji obiektów określone w przepisach szczególnych.
10) Zagospodarowaniu tymczasowym
- należy przez to rozumieć sposoby zagospodarowania terenów do czasu realizacji podstawowej lub dopuszczalnej funkcji określonej w planie.11) Usługach
- należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów w zakresie: niepublicznych placówek opieki zdrowotnej, handlu detalicznego, gastronomii, kultury i rozrywki, administracji gospodarczej i finansowej, jednostek projektowych i consultingowych, działalności gospodarczej wolnych zawodów oraz innych usług o pokrewnym charakterze (z wyłączeniem detalicznego handlu paliwami), pod warunkiem niepowodowania negatywnego oddziaływania (ponadnormatywnych zanieczyszczeń, zakłóceń środowiska oraz konfliktów sąsiedztwa) poza granicami własności.12) Rzemiośle
- należy przez to rozumieć indywidualną działalność gospodarczą o charakterze usługowym i drobnej produkcji, o uciążliwościach ograniczonych do granic własności.13) Urządzeniach i zagospodarowaniu towarzyszącym
- należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, dojazdowe i gospodarcze drogi wewnętrzne, obiekty gospodarcze, parkingi i garaże, wiaty, zadaszenia, zagospodarowanie rekreacyjno-wypoczynkowe (baseny, oczka wodne itp.) oraz inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominujących oraz zieleń urządzoną.§ 4
Przeznaczenie terenów
1. 01 – 14 MN
1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gospodarczych, garaży, oraz innych obiektów i urządzeń towarzyszących,
2) Zezwala się na wtórne podziały działek na warunkach określonych w § 6.
3) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi o powierzchni użytkowej nie większej niż 40% powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, dopuszcza się lokalizowanie towarzyszących funkcji usługowych w wolno stojących obiektach kubaturowych.
4) W granicach terenu 02 MN dopuszcza się funkcjonowanie istniejącego gospodarstwa ogrodniczego oraz lokalizację nowych obiektów związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa.
5) W strefach lokalizacji ogólnodostępnych usług podstawowych dopuszcza się zwiększenie dopuszczalnej powierzchni użytkowej usług towarzyszących do 50% powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.
6) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów usługowych mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
7) Dopuszcza się przeznaczanie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 40% powierzchni działek, warunek ten nie dotyczy zabudowy istniejącej w dniu wejścia w życie planu niespełniającej powyższego kryterium.
2. 01, 02 MW
- przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.1) Zabrania się lokalizowania obiektów usługowych i rzemieślniczych mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
3. 01 MN/U
- przeznaczenie podstawowe - zabudowa mieszkaniowo-usługowa alternatywnie usługowa, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącymi.1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wolno stojących budynków usługowych lub rzemieślniczych oraz innych urządzeń towarzyszących.
2) Przeznaczenie dopuszczalne – rzemiosło.
3) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów usługowych lub rzemieślniczych mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
4. UPp
- przeznaczenie podstawowe – usługi publiczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.5. 01 – 02 EE
- przeznaczenie podstawowe - tereny urządzeń elektroenergetycznych (stacje transformatorowe).§ 5
Lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów
1. Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległościach oznaczonych na rysunku wynoszące odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 2:
1) 8 m od linii rozgraniczającej ulicy Oławskiej (Z 1/2)
2) 5–6 m od linii rozgraniczającej ulicy Konopnickiej (L 1/2)
- droga gminna, której zewnętrzna linia rozgraniczająca stanowi zachodnią granicę planu,3) 6 m od linii rozgraniczającej projektowanej ulicy L 1/2,
4) 6 m od linii rozgraniczających ulic dojazdowych D 1/2,
5) 4
- 5 m od linii rozgraniczających ciągów pieszo-jezdnych Dx.2. Dopuszcza się możliwość lokalizacji zabudowy gospodarczej towarzyszącej funkcji podstawowej lub uzupełniającej zabudowy usługowej na granicy działek pod warunkiem zgodności z przepisami szczególnymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Zabudowa lokalizowana na granicy działek nie może pogarszać warunków korzystania z nieruchomości sąsiadujących.
3. Wysokość nowo realizowanej zabudowy na terenach MN i MN/U nie może przekroczyć 2 kondygnacji nadziemnych, lecz nie więcej niż 10 m licząc od powierzchni terenu (mierzonej przy wejściu głównym do budynku) do szczytu kalenicy, bryłę budynku należy projektować w układzie horyzontalnym.
4. Wysokość zabudowy na terenach MW nie może przekroczyć 3 kondygnacji nadziemnych lecz nie więcej niż 12 m licząc od powierzchni terenu (mierzonej przy wejściu głównym do budynku) do szczytu kalenicy, bryłę budynku należy projektować w układzie horyzontalnym.
5. Ustala się zakaz stosowania dachów płaskich, jednospadowych oraz spadowych o mijających się kalenicach w projektowanych budynkach mieszkalnych, należy stosować dachy o symetrycznym układzie nachylenia połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.), dopuszcza się dachy wielospadowe, o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej.
6. W budynkach mieszkalnych nowo projektowanych i przebudowywanych istniejących ustala się nachylenie połaci dachowych od 40o do 45o.
7. Ustala się zakaz stosowania poliwinylowych okładzin ściennych typu “sidding”.
8. Zaleca się stosowanie materiałów naturalnych: kamień, cegła, drewno jako okładziny zewnętrzne budynków.
9. W nowo projektowanej zabudowie mieszkaniowej wielorodzinnej, w granicach terenów 01 i 02 MW, ustala się obowiązek zapewnienia miejsc postojowych dla samochodów mieszkańców przyjmując jako minimalny wskaźnik 1 stanowisko / 1 mieszkanie.
10. W przypadku lokalizacji dopuszczalnych funkcji towarzyszących ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, zaleca się wydzielenie min 1 stanowiska/25 m2 powierzchni użytkowej funkcji usługowej, lecz nie mniej niż 2 stanowiska; warunek ten uważa się za spełniony jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu możliwe jest parkowanie pojazdów w granicach drogi publicznej, zgodnie z wymogami przepisów szczególnych (w szczególności kodeksu drogowego).
§ 6
Zasady i warunki podziału terenów na działki
budowlane
1. Dopuszcza się wykonywanie podziałów geodezyjnych w celu wydzielenia nowych działek budowlanych lub zmianę istniejących granic podziałów geodezyjnych przy zachowaniu następujących parametrów działki przeznaczonej pod lokalizacje pojedynczego budynku mieszkalnego:
1) Minimalna szerokość frontu działki, mierzona w linii zabudowy, w granicach terenów MN:
a) w zabudowie wolno stojącej = 20 m
b) w zabudowie bliźniaczej = 14 m
2) Minimalna szerokość frontu działki, mierzona w linii zabudowy, w granicach terenów MN/U = 26 m.
3) Minimalna powierzchnia działki w granicach terenów MN:
a) w zabudowie wolno stojącej = 700 m2
b) w zabudowie bliźniaczej = 450 m2.
4) Minimalna powierzchnia działki w granicach terenów MN/U= 1 500 m2.
2. Ustala się następujące ogólne zasady podziałów geodezyjnych w granicach terenów MN i MN/U:
1) W przypadku podziału działki na 2 działki budowlane do działki wydzielonej w drugiej linii zabudowy należy wydzielić dojazd o szerokości min. 5 m (w liniach podziału geodezyjnego).
2) W przypadku podziału działki na więcej niż 2 działki budowlane do działek wydzielonych w głębi terenu należy wydzielić drogę dojazdową o szerokości min. 10 m w liniach podziału geodezyjnego, droga ta o parametrach odpowiadających drodze dojazdowej D 1/2 stanowić będzie dojazd wewnętrzny, niepubliczny, utrzymywany staraniem i na koszt właściciela lub współwłaścicieli terenu.
3) Powyższy warunek uznaje się za spełniony jeżeli istnieje możliwość zapewnienia dojazdu do działki budowlanej w drugiej linii zabudowy z drogi (ulicy) wewnętrznej wydzielonej z działek przyległych.
3. Linie podziałów oznaczone na rysunku planu nie są obowiązujące, dopuszcza się ich zmianę na warunkach określonych w ust. 1
§ 7
Zasady obsługi w zakresie komunikacji
1. Ustala się linie rozgraniczające przestrzeń w zakresie komunikacji (ulice wraz ze związanymi z nimi urządzeniami budowlanymi) i wprowadza się następującą klasyfikację funkcjonalną :
1) L 1/2 – publiczna droga lokalna, gminna.
a) szerokość w liniach rozgraniczających 30 m,
b) minimalna szerokość jezdni 6 m,
c) ustala się obowiązek uwzględnienia w przekroju ulicy: jezdni, pasów parkowania równoległego do osi ulicy, obustronnych pasów zieleni wysokiej o szerokości min. 6 m (z nasadzeniami o charakterze szpaleru), ścieżek rowerowych, obustronnych chodników.
2) D 1/2 – publiczne drogi dojazdowe, gminne.
a) szerokość w liniach rozgraniczających 8–12 m (zgodnie z rysunkiem planu),
b) min. szerokość jezdni 5,0 m.,
c) ustala się budowę obustronnych chodników.
3) Dx –ciąg pieszo-jezdny, gminny.
a) szerokość w liniach rozgraniczających 5 m,
b) min. szerokość nawierzchni utwardzonej 3,5 m.
2. Jeżeli wydzielona działka budowlana graniczy z ulicą Oławską (Z 1/2)
3. Realizacja nowych oraz przebudowa istniejących włączeń komunikacyjnych z terenów przeznaczonych pod zabudowę wymaga uzgodnienia z zarządcą drogi.
4. Do czasu realizacji projektowanych odcinków ulic dopuszcza się dotychczasowy sposób zagospodarowania terenów, bez możliwości wprowadzania trwałych obiektów budowlanych, uniemożliwiających docelową realizację ustaleń planu.
5. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się prowadzenie sieci infrastruktury technicznej na warunkach określonych i uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi.
6. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się lokalizację elementów małej architektury, pod warunkiem uzgodnienia lokalizacji z właściwym zarządcą drogi.
7. Ustala się zakaz lokalizacji w liniach rozgraniczających ulic tymczasowych i trwale związanych z gruntem obiektów usługowych (kioski, pawilony handlowe itp.).
8. Ustala się obowiązek dostosowania chodników i przejść dla pieszych do wymagań osób niepełnosprawnych, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach szczególnych.
9. Zagospodarowanie terenów w rejonie skrzyżowań dróg, a w szczególności ogrodzenia i nasadzenia zieleni nie mogą powodować ograniczenia widoczności i pogarszać parametrów trójkątów widoczności wyznaczanych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.
§ 9
Szczególne warunki zagospodarowania terenów
I. Ochrona środowiska kulturowego
1. Ustala się strefę “K" ochrony krajobrazu kulturowego, w której obowiązują następujące wymogi konserwatorskie :
1) Działalność inwestycyjną należy prowadzić z uwzględnieniem istniejących związków przestrzennych, standardy kształtowania zabudowy (wysokość, nachylenie połaci dachowych, rodzaj materiału do pokrycia dachu) zgodnie z warunkami określonymi w § 5.
2) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne (w tym nadbudowa i rozbudowa istniejących budynków oraz budowa podziemnej infrastruktury technicznej i inne wykopy ziemne) należy uzgodnić z właściwą służbą ochrony zabytków.
2. Ustala się konserwatorską ochronę stanowiska archeologicznego oznaczonego na rysunku planu – 4/6/87-29 AZP (cmentarzysko szkieletowe z epoki neolitu), w rejonie którego obowiązują następujące wymogi konserwatorskie :
1) Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie ww. stanowiska archeologicznego należy uzyskać zezwolenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.
2) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonywaniem robót ziemnych winny być uzgodnione z inspekcją zabytków archeologicznych Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a prace ziemne mogą być prowadzone wyłącznie pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim, na warunkach określonych w przepisach szczególnych.
3) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych.
4) Bez uzgodnienia dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających wgłąb gruntu oraz prac rolniczych.
3. Ustala się następujące warunki realizowania inwestycji w zakresie archeologicznej ochrony konserwatorskiej terenów (poza terenem oznaczonego na rysunku planu stanowiska archeologicznego):
1) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonywaniem robót ziemnych wymagają pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie ich rozpoczęcia i zakończenia z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem.
2) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych prac wykopaliskowych, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i na warunkach określonych w przepisach szczególnych.
3) Bez powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających wgłąb gruntu oraz prac rolniczych.
II. Ochrona środowiska przyrodniczego
1. Ustala się zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych, podziemnych lub gruntów oraz przechowywania na wolnym powietrzu materiałów i substancji mogących spowodować zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych.
2. Zaleca się stosowanie w nowo realizowanych budynkach ogrzewania proekologicznego, tj. bazującego na energii elektrycznej, oleju opałowym lub gazie.
III. Strefy ograniczeń zabudowy i zagospodarowania terenów
1. Sieci elektroenergetyczne:
1) Ustala się strefę ochronną od napowietrznej linii elektroenergetycznej średniego napięcia SN 20 kV w odległości 5 m od osi linii, w obrębie której obowiązuje:
a) zakaz lokalizacji obiektów z pomieszczeniami przeznaczonymi na stały pobyt ludzi,
b) lokalizacja innych obiektów i urządzeń wymaga uzgodnienia z zarządcą sieci.
2) W przypadku skablowania linii elektroenergetycznej SN 20 kV oznaczona na rysunku planu strefa ochronna przestaje obowiązywać stosownie do zaistniałej zmiany i zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.
§ 10
Zgodnie z art. 10 ust. 3 art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się stawkę służącą naliczeniu jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, uiszczanej przez właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, objętych niniejszym planem, w przypadku ich zbycia w ciągu 5 lat od dnia, w którym ustalenia miejscowego planu stały się obowiązujące w wysokości 30%
§ 11
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Strzelin.
§ 12
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCA |
RADY MIEJSKIEJ |
EWA KURDYŚ |
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Strzelinie z dnia 26 lutego 2004 r. (poz. 1256)