§ 8

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Zaopatrzenie w wodę: rozdzielczą siecią wodociągową prowadzoną w liniach rozgraniczających ulic, na warunkach uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, z uwzględnieniem warunków dostępności do wody dla celów przeciwpożarowych.

1) Na terenach zainwestowanych nowo projektowane obiekty włączać do istniejącej sieci wodociągowej, na warunkach określonych w przepisach szczególnych i w uzgodnieniu z zarządcą sieci.

2) Na terenach planowanej zabudowy mieszkaniowej zlokalizowanej poza zasięgiem istniejącej sieci wodociągowej należy zrealizować wodociągi rozdzielcze o średnicach co najmniej Ř 110 mm, zasilanie budynków przyłączami na warunkach określonych w przepisach szczególnych i w uzgodnieniu z zarządcą sieci.

3) Projektowane wodociągi należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg, dostosowując ich przebiegi do projektowanego układu komunikacyjnego i planowanej zabudowy.

2. Kanalizacja sanitarna:

1) Odprowadzenie ścieków bytowych systemem grawitacyjno-tłocznym, przewody prowadzone w liniach rozgraniczających dróg i ulic, na warunkach uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi, ścieki odprowadzone do oczyszczalni ścieków w Strzelinie.

2) Ze względu na uwarunkowania wysokościowe i rozwiązania techniczne dopuszcza się prowadzenie odcinków kanalizacji sanitarnej poza liniami rozgraniczającymi ulic w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, wymagane jest formalne ustalenie zasad dostępności w sytuacjach awaryjnych lub w celu przebudowy sieci.

3) Dopuszcza się do czasu realizacji zbiorczej kanalizacji sanitarnej użytkowanie szczelnych, bezodpływowych zbiorników na nieczystości płynne, lokalizowanych w obrębie własności zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

3. Kanalizacja deszczowa - odprowadzenie wód opadowych z nawierzchni utwardzonych powierzchniowo (w granicach wydzielonych działek budowlanych) oraz systemem kolektorów deszczowych (drogi publiczne).

1) Główne kolektory kanalizacji deszczowej należy lokalizować równolegle do istniejącego układu komunikacyjnego w liniach rozgraniczających dróg i ulic, na warunkach uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi.

2) Tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub chemicznymi, należy utwardzić i skanalizować, zanieczyszczenia winny być zneutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej.

4. Elektroenergetyka - zasilanie elektroenergetyczną kablową siecią niskiego napięcia.

1) Ustala się skablowanie istniejących linii elektroenergetycznych średniego napięcia SN 20 kV L-4120 i L-4138, , odcinki skablowane należy prowadzić w liniach rozgraniczających ulic na warunkach uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi.

2) Dopuszcza się prowadzenie odcinków sieci kablowej poza liniami rozgraniczającymi ulic w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, wymagane formalne ustalenie zasad dostępności w sytuacjach awaryjnych, w celu konserwacji lub przebudowy sieci.

3) W celu poprawy warunków zasilania w energię elektryczną terenu objętego planem ustala się lokalizację stacji transformatorowej na terenie oznaczonym symbolem EE.

5. Zaopatrzenie w gaz:

1) Dostawa gazu z rozdzielczej sieci gazowej, przyłączanie obiektów na zasadach określonych w Prawie Energetycznym, po spełnieniu warunków technicznych i ekonomicznych przyłączenia.

2) Rozdzielczą sieć gazową należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg (w chodnikach, poboczach i pasach zieleni) na warunkach uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi.

3) Dopuszcza się prowadzenie odcinków rozdzielczej sieci gazowej poza liniami rozgraniczającymi ulic w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, wymagane formalne ustalenie zasad dostępności w sytuacjach awaryjnych, w celu konserwacji lub przebudowy sieci.

4) Dopuszcza się stosowanie indywidualnych zbiorników zaopatrzenia w gaz płynny, lokalizacja zbiorników i związanych z nimi instalacji zgodnie z wymogami przepisów szczególnych.

6. Telekomunikacja:

1) Kablową siecią telekomunikacyjną, podłączenia nowych abonentów z lokalnej sieci rozdzielczej, dopuszcza się przyłączanie nowych abonentów za pomocą systemów radiowych pod warunkiem niepowodowania zakłóceń, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach szczególnych.

2) Przewody kablowej sieci telekomunikacyjnej należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg i ulic, w ciągach chodników lub zieleni, na warunkach uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi.

3) Rozwój sieci telekomunikacyjnej wynikający z kolejności rozbudowy obszarów planowanej zabudowy będzie następował staraniem i na koszt operatora sieci.

7. Usuwanie odpadów komunalnych - wywóz odpadów na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych.

8. Melioracje:

1) W przypadku naruszenia lub zniszczenia sieci drenarskiej w związku z prowadzonymi robotami ziemnymi należy niezwłocznie powiadomić właściwy Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, naprawę uszkodzonej sieci drenarskiej należy dokonać pod nadzorem osoby posiadającej uprawnienia do samodzielnego pełnienia funkcji technicznych w budownictwie w specjalności techniczno-budowlanej melioracje wodne; koszty odtworzenia sieci melioracyjnej spoczywają na inwestorze zabudowy.

2) Realizacja inwestycji budowlanych na terenach, na których występuje sieć drenarska, wymaga uwzględnienia potrzeb w zakresie odtworzenia uszkodzonej sieci drenarskiej w celu jej prawidłowego funkcjonowania.