1249 UCHWAŁA RADY POWIATU KŁODZKIEGO z dnia 26 lutego 2004 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Kłodzkiego Na podstawie art. 12 pkt 1 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, |
Uchwala się Statut Powiatu Kłodzkiego w brzmieniu: “STATUT POWIATU KŁODZKIEGO”
CZĘŚĆ III
Jednostki organizacyjne powiatu, powiatowe służby, inspekcje i straże
§ 73
1. Jednostki organizacyjne powiatu tworzy się w celu wykonywania zadań powiatu.
2. Jednostki organizacyjne powiatu tworzy, przekształca i likwiduje oraz wyposaża w majątek rada powiatu.
3. Organizację i zasady funkcjonowania jednostek organizacyjnych powiatu określają regulaminy organizacyjne uchwalone przez zarząd powiatu z zastrzeżeniem ust. 5.
4. Szczególne warunki lub zasady powoływania, odwoływania oraz tryb zatrudniania i zwalniania kierowników i pracowników powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych określają odrębne przepisy.
5. Zarząd powiatu prowadzi i aktualizuje wykaz jednostek organizacyjnych powiatu. Wykaz udostępnia się do publicznego wglądu w starostwie powiatowym.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 73 ust. 2 i 3).
§ 74
1. Powiatowe służby, inspekcje i straże tworzą:
1) Komenda Powiatowa Policji w Kłodzku,
2) Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku,
3) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kłodzku,
4) Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Kłodzku,
5) Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kłodzku.
2. Starosta sprawując zwierzchnictwo w stosunku do powiatowych służb, inspekcji i straży:
1) powołuje i odwołuje kierowników tych jednostek, z wyjątkiem kierowników jednostek wymienionych w ust. 1 pkt. 1 i 2,
2) zatwierdza programy ich działania,
3) uzgadnia wspólne działanie tych jednostek na obszarze powiatu,
4) w sytuacjach szczególnych kieruje wspólnymi działaniami tych jednostek,
5) zleca w uzasadnionych przypadkach prowadzenie kontroli.
3. Uprawnienia starosty i rady powiatu wobec powiatowych służb, inspekcji i straży określają przepisy ustawowe.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 74 ust. 1 i 2)
CZĘŚĆ IV
Akty prawa miejscowego
§ 75
1. Na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawach rada powiatu stanowi akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze powiatu.
2. Akty prawa miejscowego stanowione są w szczególności w sprawach:
1) wymagających uregulowania w statucie,
2) porządkowych wynikających z regulacji ustawowych,
3) szczególnego trybu zarządu mieniem Powiatu,
4) zasad i trybu korzystania z powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 75).
§ 76
1. Powiatowe przepisy porządkowe ogłasza się przez ich publikację w środkach masowego przekazu oraz w drodze obwieszczeń lub w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie. Przepisy te wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
2. Powiatowe przepisy porządkowe podlegają także ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
3. Starosta przesyła przepisy porządkowe do wiadomości zarządom gmin położonym na obszarze powiatu i starostom sąsiednich powiatów następnego dnia po ich ustanowieniu.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 76).
§ 77
Starostwo powiatowe gromadzi i udostępnia w swojej siedzibie zbiór aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat.
CZĘŚĆ V
Finanse i mienie powiatu
R o z d z i a ł I
Gospodarka finansowa
§ 78
1. Powiat prowadzi samodzielnie gospodarkę finansową na podstawie budżetu powiatu.
2. Budżet powiatu jest planem finansowym obejmującym dochody i wydatki powiatu.
3. Budżet powiatu jest uchwalany przez radę powiatu na rok kalendarzowy zwany dalej "rokiem budżetowym".
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 78)
§ 79
1. Opracowanie i przedstawienie do uchwalenia projektu budżetu powiatu, a także inicjatywa w sprawie zmian tego budżetu, należą do wyłącznej kompetencji zarządu powiatu.
2. Zarząd powiatu przygotowuje i przedstawia radzie powiatu, nie później niż do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy, projekt budżetu, uwzględniając zasady prawa finansów publicznych oraz ustalenia rady powiatu.
3. Bez zgody zarządu powiatu, rada powiatu nie może wprowadzić w projekcie budżetu powiatu zmian powodujących zwiększenie planowanych dochodów bez jednoczesnego ustanowienia źródeł tych dochodów.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 79).
§ 80
Rada powiatu określa tryb prac nad projektem uchwały budżetowej, ustalając w szczególności:
1) obowiązki jednostek organizacyjnych powiatu oraz powiatowych służb, inspekcji i straży, w toku prac nad projektem budżetu powiatu,
2) wymaganą przez radę powiatu szczegółowość projektu, z zastrzeżeniem, że szczegółowość ta nie może być mniejsza niż określona w odrębnych przepisach,
3) wymagane materiały informacyjne, które zarząd powiatu powinien przedstawić radzie wraz z projektem uchwały budżetowej,
4) terminy obowiązujące w toku prac nad budżetem powiatu.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 80).
§ 81
1. Budżet powiatu powinien być uchwalony przed rozpoczęciem roku budżetowego.
2. W przypadku nieuchwalenia budżetu w terminie wymienionym w ust. 1, do czasu uchwalenia budżetu przez radę powiatu, nie później jednak niż do dnia 31 marca roku budżetowego, podstawą gospodarki budżetowej jest projekt budżetu przedłożony radzie powiatu.
3. W przypadku nieuchwalenia budżetu w terminie, o którym mowa w ust. 2, regionalna izba obrachunkowa ustala budżet powiatu najpóźniej do dnia 30 kwietnia roku budżetowego. Do dnia ustalenia budżetu przez regionalną izbę obrachunkową podstawą gospodarki budżetowej jest projekt budżetu, o którym mowa w ust. 2.
4. W przypadku, gdy dochody i wydatki państwa określa ustawa o prowizorium budżetowym, rada powiatu może uchwalić prowizorium budżetowe Powiatu na okres objęty prowizorium budżetowym państwa.
5. Uchwałę budżetową powiatu lub uchwałę, o której mowa w ust. 4, starosta przedkłada regionalnej izbie obrachunkowej w ciągu 7 dni od dnia jej podjęcia.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 81).
§ 82
1. Za prawidłowe wykonanie budżetu powiatu odpowiada zarząd powiatu.
2. Zarządowi powiatu przysługuje wyłączne prawo:
1) zaciągania zobowiązań mających pokrycie w ustalonych w uchwale budżetowej kwotach wydatków, w ramach upoważnień udzielonych przez radę powiatu,
2) emitowania papierów wartościowych, w ramach upoważnień udzielonych przez radę powiatu,
3) dokonywania wydatków budżetowych,
4) zgłaszania propozycji zmian w budżecie powiatu,
5) dysponowania rezerwą budżetu powiatu,
6) blokowania środków budżetowych, w przypadkach określonych ustawą.
3. Gospodarka środkami finansowymi znajdującymi się w dyspozycji powiatu jest jawna. Wymóg jawności jest spełniany w szczególności przez:
1) jawność debaty budżetowej,
2) opublikowanie uchwały budżetowej oraz sprawozdań z wykonania budżetu powiatu,
3) przedstawienie pełnego wykazu kwot dotacji celowych udzielonych z budżetu powiatu,
4) ujawnienie sprawozdania zarządu z działań, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 82).
R o z d z i a ł II
Mienie powiatu
§ 83
1. Mieniem powiatu jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez powiat lub inne powiatowe osoby prawne.
2. Powiatowymi osobami prawnymi, oprócz powiatu, są inne samorządowe jednostki organizacyjne, którym ustawy przyznają taki status, a także te osoby prawne, które mogą być tworzone na podstawie ustaw wyłącznie przez powiat.
3. Powiat jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia powiatu nienależącego do innych powiatowych osób prawnych.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 83).
§ 84
1. Oświadczenia woli w sprawach majątkowych w imieniu powiatu składają dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i osoba upoważniona przez zarząd w drodze uchwały.
2. Zarząd może upoważnić pracowników starostwa, kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu, do składania oświadczeń woli związanych z prowadzeniem bieżącej działalności powiatu.
3. Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań majątkowych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika powiatu lub osoby przez niego upoważnionej.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 84).
§ 85
Powiat nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania innych powiatowych osób prawnych, chyba że przepis ustawy stanowi inaczej.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/5/04 z dnia 12 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 85).
§ 86
1. Zarząd mieniem powiatu i jego ochrona powinny być wykonywane ze szczególną starannością.
2. Za właściwe gospodarowanie mieniem powiatu odpowiedzialny jest zarząd powiatu, także kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu.
CZĘŚĆ VI
Przepisy końcowe
§ 87
Zmian statutu dokonuje rada powiatu w trybie właściwym dla jego uchwalenia.
§ 88
Statut powiatu podlega ogłoszeniu w dzienniku urzędowym województwa.
§ 89
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Kłodzkiego.
§ 90
Traci moc uchwała nr V/46/99 Rady Powiatu Kłodzkiego z dnia 9 czerwca 1999 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Kłodzkiego.
§ 91
1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
2. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.