1047 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W POLANICY ZDROJU z dnia 26 lutego 2004 r. w sprawie nadania Statutu Młodzież owej Radzie Miasta w Polanicy ZdrojuNa podstawie art. 5b ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), w związku z uchwałą nr XVII/126/2004 z dnia 26 lutego 2004 r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta, Rada Miejska w Polanicy Zdroju nadaje jej Statut, o treści: |
R o z d z i a ł 1
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Statut określa zasady działania, cel i zadania Młodzieżowej Rady Miasta zwanej dalej “Radą”.
2. Siedzibą Młodzieżowej Rady jest Miasto Polanica Zdrój.
3. Rada jest reprezentacją młodzieży Miasta Polanica Zdrój w wieku 14–23 lat i składa się z 15 Radnych
4. Podstawą działalności Rady jest praca społeczna Radnych wybieranych zgodnie z Ordynacją Wyborczą do Rady określoną w rozdziale 9 Statutu. Radni za pełnienie swojej funkcji nie mogą pobierać wynagrodzenia lub diet.
5. Rada nie jest związana z żadną partią polityczną lub ugrupowaniem politycznym. Wszelkie próby politycznego oddziaływania przez któregokolwiek z Radnych, będzie, po zbadaniu sprawy przez Prezydium i przegłosowaniu wniosku zgodnie z § 18 ust. 1 Statutu, karane usunięciem z Rady,
6. Kadencja Rady trwa 2 lata. Czas trwania kadencji liczona jest od daty wyborów.
7. Młodzieżowa Rada Miasta nie posiada osobowości prawnej.
R o z d z i a ł 2
Cele i środki działania
§ 2
Celem działania Rady jest upowszechnienie idei samorządowej wśród młodzieży oraz wspieranie aktywności młodych ludzi w Mieście.
§ 3
Rada realizuje swoje cele poprzez:
1) opiniowanie projektów
2) inicjowanie działań dotyczących życia młodych ludzi w mieście;
3) podejmowanie działań propagujących cele Rady,
4) inspirowanie i koordynowanie inicjatyw młodych
ludzi,5) prowadzenie działalności informacyjno-doradczej.
6) nawiązywanie współpracy z krajowymi oraz zagranicznymi organizacjami, których cele pokrywają się z celami Rady.
§ 4
Środki zapewniające realizację celów statutowych pochodzą z wyodrębnionej dla potrzeb działalności Młodzieżowej Rady Miasta, części budżetu miasta. Rada może również starać się pozyskiwać środki na te cele z innych źródeł.
R o z d z i a ł 3
Organy Rady
§ 5
1. Rada wybiera następujące organy:
1) Prezydium Rady;
2) Komisj
ę Rewizyjną;3) zespoły problemowe.
2. Organy Rady działają na podstawie Statutu Rady.
§ 6
1. Organem wykonawczym Rady jest Prezydium Rady, zwane dalej Prezydium, powoływane drogą uchwały Rady na okres jej kadencji. Prezydium składa się z Przewodniczącego Rady, dwóch Wiceprzewodniczących, Sekretarza, Skarbnika. W skład Prezydium nie mogą wchodzić osoby, które nie posiadają mandatu Radnego.
2. Rada wybiera Prezydium bezwzględną większością składu Rady, przy obecności przynajmniej połowy składu Rady, w głosowaniu tajnym. Prezydium wybierane jest w okresie nie krótszym niż 14 dni, a nie dłuższym niż 30 dni od daty wejścia w życie wyników wyborów do Rady.
3. Rada może odwołać członka Prezydium lub cały skład Prezydium większością 2/3 głosów przy obecności przynajmniej połowy składu Rady w głosowaniu tajnym jedynie na wniosek 1/4 składu Rady lub przewodniczącego.
4. Wniosek o odwołanie członka Prezydium lub całego Prezydium Rada rozpatruje na następnej Sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od Sesji, na której zgłoszono wniosek, nie później jednak niż przed upływem miesiąca.
5. Jeżeli wniosek o odwołanie członka Prezydium lub całego Prezydium nie uzyskał wymaganej większości głosów, to kolejny wniosek o odwołanie może być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od poprzedniego głosowania w trybie jak w ust. 3–4.
6. Członek Prezydium może zrezygnować z pełnionej funkcji w Prezydium.
7. W przypadku rezygnacji lub odwołania członka Prezydium lub całego Prezydium pełnią oni swoje obowiązki do czasu powołania nowego członka lub Prezydium.
8. Prezydium ustępującej kadencji pełni swoje obowiązki do czasu powołania Prezydium kolejnej kadencji. Nowe Prezydium rozpoczyna swoją pracę po przygotowaniu przez Komisję Rewizyjną, raportu zamknięcia poprzedniej kadencji. Raport, zatwierdzony przez Radę, powinien zawierać informacje o stanie budżetu Rady, jej majątku oraz dokumentacji. Podobny raport sporządza się w sytuacji rezygnacji lub odwołania w czasie kadencji Prezydium Rady, oraz w przypadku odwołania lub
rezygnacji Przewodniczącego Rady.§ 7
1. W realizacji zadań Rady Prezydium podlega wyłącznie Radzie. Realizacja przez Prezydium polityki finansowej podlega corocznie zaaprobowaniu sprawozdania finansowego przedstawionego przez Prezydium, w okresie nie mniejszym niż 1 miesiąc, a nie dłuższym niż 2 miesiące od zakończenia roku budżetowego.
2. Uchwała Rady w sprawie nieprzyjęcia sprawozdania finansowego Prezydium jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o odwołanie Prezydium, chyba że po zakończeniu roku budżetowego Prezydium zostało odwołane z innej przyczyny.
3. Rada rozpatruje sprawę odwołania Prezydium z przyczyny określonej w ust. 2 na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały w sprawie nieprzyjęcia sprawozdania finansowego. Po zapoznaniu się z opinią Komisji Rewizyjnej w sprawie uchwały Rady o nieprzyjęciu sprawozdania finansowego i po wysłuchaniu wyjaśnień Prezydium, Rada może odwołać Prezydium zgodnie z § 6 ust. 3–4.
§ 8
Do zadań Prezydium należy w szczególności:
1) przygotowyw
anie projektów uchwał Rady,2) określanie sposobu wykonywania uchwał,
3) wykonywanie budżetu,
4) realizacja uchwał Rady.
§ 9
1. Do kompetencji i zadań Przewodniczącego Rady należy:
1) kierowanie bieżącymi sprawami Rady, organizowanie pracy Prezydium oraz reprezentowanie Rady na zewnątrz,
2) podejmowanie decyzji w imieniu Rady w sytuacjach nagłych, po konsultacji z właściwym ze względu na zakres kompetencji Członkiem Prezydium, z wyjątkiem decyzji finan
3) zwoływanie Sesji Rady, przygotowywanie porządku obrad, przewodniczenie obradom,
4) wnioskowanie o odwołanie członków Prezydium,
5) składanie Radzie sprawozdań z działalności międzysesyjnej.
2. Przy równym rozkładzie głosów w głosowaniu wewnątrz Prezydium, Przewodniczący ma decydujący głos.
§ 10
Do kompetencji i zadań Wiceprzewodniczących Rady należy:
1) koordynacja działań zespołów problemowych Rady,
2) w razie nieobecności Przewodniczącego, kierowanie obradami Rady; kierownictwo obejmuje wiceprzewodniczący starszy wiekiem, chyba że Przewodniczący wskaże innego.
§ 11
Do kompetencji i zadań Sekretarza Rady należy:
1) prowadzenie dokumentacji Rady,
2) zapewnienie sprawnego funkcjonowania Rady,
3) składanie Radzie sprawozdań z działalności Prezydium,
4) sporządzanie protokołów z sesji Rady i posiedzeń Prezydium.
§ 12
Do kompetencji i zadań Skarbnika Rady należy:
1) sprawowanie kontroli nad prowadzeniem działalności finansowej Rady,
2) składanie sprawozdań finansowych Radzie raz na trzy miesiące.
§ 13
1. Dla stałego kontrolowania całokształtu działalności Prezydium, Rada powołuje Komisję Rewizyjną zwykłą większością głosów w głosowaniu tajnym.
2. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzi co najmniej 3 Radnych.
3. W pracach Komisji Rewizyjnej nie mogą uczestniczyć członkowie Prezydium.
4. Komisja Rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu Rady i występuje z wnioskiem do Rady w sprawie przyjęcia lub nieprzyjęcia sprawozdania finansowego Prezydium Rady.
5. Komisja Rewizyjna opiniuje wnioski 1/4 składu Rady o odwołanie członka Prezydium lub całego Prezydium.
6. Komisja Rewizyjna wykonuje inne zadania zlecone przez Radę w zakresie kontroli.
7. Komisja Rewizyjna opiniuje wniosek Przewodniczącego o odwołanie poszczególnych członków Prezydium.
8. Komisja Rewizyjna opini
uje wniosek o odwołanie Radnego.9. Komisja na swoim pierwszym posiedzeniu wybiera Przewodniczącego spośród członków Komisji. Wybór Przewodniczącego podlega zatwierdzeniu przez Radę.
10. Komisję Rewizyjną można odwołać na wniosek Prezydium lub 1/4 członków Rady w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.
§ 14
1. Rada może powoływać ze swego grona zespoły problemowe, których celem jest wykonywanie zadań wynikających z uchwały Rady.
2. Skład osobowy zespołu, zakres jego zadania i termin realizacji określa uchwała Rady.
3. W toku prac zespołów problemowych Rada może, na wniosek zgłoszony przez Radnego dokonać zmian w składach liczbowych i osobowych zespołów.
4. Uchwały w sprawach, o których mowa w ust. 1–3, Rada podejmuje w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
5. Zespół ulega rozwiązaniu z chwilą osiągnięcia celu, chyba że uchwała stanowi inaczej.
6. Zespół ze swego grona wybiera przewodniczącego, który jest odpowiedzialny przed Radą za realizację zadania.
7. Zespół może występować z inicjatywą uchwałodawczą.
R o z d z i a ł 4
Radni Młodzieżowej Rady Miasta
§ 15
1. Radnym może być każdy mieszkaniec Miasta Polanicy Zdroju w wieku od 14 do 23 lat.
2. Kadencja Radnych kończy się wraz z końcem kadencji Rady.
3. Radny może wykonywać swoje czynności po złożeniu, na I sesji, uroczystego ślubowania o następującej treści: “Ślubuję uroczyście jako radny pracować dla dobra i pomyślności młodzieży miasta Polanica Zdroju, działać zawsze zgodnie z prawem oraz z interesami młodzieży – godnie i rzetelnie reprezentować
swoich wyborców, troszczyć się o ich sprawy oraz nie szczędzić sił dla wykonania zadań Rady”. Po odczytaniu treści ślubowania, wywołani kolejno Radni wypowiadają słowo “ślubuję”. Radni, którzy nie byli obecni na pierwszej sesji lub ich praca w Radzie rozpoczęła się w trakcie kadencji Rady, składają ślubowanie na pierwszej sesji, na której są obecni.§ 16
Radny ma prawo:
1) wybierać i być wybieranym do organów Rady,
2) zgłaszać postulaty i inicjatywy,
3) składać interpelacje w istotnych sprawach związanych z działalnością Rady,
4) uczestniczyć w pracach dowolnie przez siebie wybranych zespołów problemowych,
5) uzyskać każde informacje dotyczącej prac Rady,
6) domagać się wniesienia pod obrady Sesji, spraw które uważa za społecznie pilne i uzasadnione, zwłaszcza tych, które wynikają z postulatów i skarg wyborców;
7) uczestniczyć w posiedzeniach Rady Miejskiej w Polanicy Zdroju oraz jej Komisji.
§ 17
Radny ma obowiązek:
1) przestrzegać Statutu i uchwał Rady,
2) uczestniczyć w realizacji celów Rady,
3) uczes
tniczyć w sesjach Rady, zebraniach roboczych i pracach zespołów problemowych do których został wybrany,4) informować swoich wyborców o działalności Rady,
5) przedstawiać wnioski swoich wyborców na sesjach Rady,
6) przedłożyć usprawiedliwienia Prezydium Rady w razie nieobecności na posiedzeniu Rady w terminie nie dłuższym niż 7 dni,
7) powiadomić o zmianie miejsca nauki i zamieszkania Przewodniczącego Rady.
§ 18
1. Kadencja Radnego może być skrócona, jeżeli nie wywiązuje się on ze swoich obowiązków i nie przestrzega Statutu Rady. Radnego odwołuje Rada na wniosek Przewodniczącego Rady, Prezydium lub minimum 1/4 Radnych większością 2/3 głosów po zaopiniowaniu wniosku przez Komisję Rewizyjną.
2. Radny ma prawo do rezygnacji z zajmowanego stanowiska oraz do zrze
czenia się mandatu w czasie trwania kadencji.R o z d z i a ł 6
Działalność konsultacyjna Rady
§ 39
1. Rada ma prawo przedstawiania Radzie Miasta, oraz Burmistrzowi opinii we wszystkich sprawac
2. Opinię, w sprawach określonych w ust. 1, Rada może wydawać z własnej inicjatywy w formie przyjętego przez Radę stanowiska.
3. Zainteresowany organ samo
rządu gminnego może zwrócić się do Rady z prośbą o wydanie opinii w danej sprawie, określając termin jej wydania, nie krótszy jednak niż 10 dni. Nieprzedstawienie opinii we wskazanym terminie uważa się za rezygnację z prawa jej wyrażenia.4. Rada ma prawo
do otrzymywania przed każdą sesją Rady Miasta projektu porządku obrad wraz z projektami uchwał.R o z d z i a ł 7
Praca w Radzie osób spoza jej składu
§ 40
1. Rada do realizacji swoich zadań może angażować osoby spoza jej składu na zasadzie dobrowolności. Osoby takie nie mają prawa głosu.
2. Zasady współpracy między Radą a chętnymi osobami określa uchwała Rady.
R o z d z i a ł 8
Opieka merytoryczna
§ 41
1. Burmistrz Polanicy Zdroju powołuje Opiekuna Młodzieżowej Rady, zwanego dalej Opiekunem.
R o z d z i a ł 9
Ordynacja Wyborcza do Młodzieżowej Rady Miasta
R o z d z i a ł 10
Postanowienia końcowe
§ 62
Sprawy, których nie udało się zakończyć w czasie trwania kadencji, powinny być kontynuowane w następnej kadencj
i.§ 63
Zmiany Statutu dokonywane są w trybie jego nadania. Młodzieżowa Rada może wnioskować o dokonanie zmian w Statucie.
§ 64
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY MIEJSKIEJ |
ZBIGNIEW PUCHNIAK |
Załącznik nr 1 do Statutu Młodzieżowej Rady Miasta (poz. 1047)