R o z d z i a ł 9

Ordynacja Wyborcza do Młodzieżowej Rady Miasta

§ 42

Ordynacja Wyborcza określa zasady i tryb wyboru Radnych do Młodzieżowej Rady Miasta.

§ 43

1. Do Rady może kandydować osoba, która jest mieszkańcem Polanicy Zdroju w wieku od 14 do 23 lat.

§ 44

Wybory do Rady są równe, bezpośrednie, większościowe oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.

§ 45

1. W celu przeprowadzenia wyborów do Rady kolejnej kadencji, ustępująca Młodzieżowa Rada Miasta powołuje Miejską Komisję Wyborczą składającą się z 3 do 5 osób.

2. Jeśli powołanie Miejskiej Komisji Wyborczej przez Radę nie będzie możliwe, zadanie to wykonuje Przewodniczący Rady Miasta. Zapis ten ma także zastosowanie przy wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta I kadencji.

3. Komisja ze swego grona wybiera przewodniczącego oraz sekretarza.

4. W pracach Komisji nie może uczestniczyć kandydat na radnego.

5. Wybory zarządza Miejska Komisja Wyborcza w terminie 1 miesiąca przed upływem kadencji Rady.

6. Wybory powinny być przeprowadzone najpóźniej 45 dni od ich zarządzenia.

§ 46

1. Siedzibami obwodów głosowania, które są jednocześnie okręgami wyborczymi są:

1) Gimnazjum Publiczne,

2) Gimnazjum Niepubliczne “Edukator”,

3) Miejskie Centrum Kultury.

2. Uprawnieni do głosowania uczniowie Gimnazjum głosują w ww. okręgach wyborczych w szkołach gimnazjalnych.

3. Wyborcy niebędący uczniami lokalnych gimnazjów głosują wyłącznie w siedzibie okręgu wyborczego w Miejskim Centrum Kultury.

§ 47

1. Za organizację wyborów odpowiedzialna jest Okręgowa Komisja Wyborcza, której skład osobowy określa Miejska Komisja Wyborcza. Kandydaci na radnych przedstawiają proponowany skład osobowy Okręgowej Komisji Wyborczej wraz z zaznaczeniem osoby, która będzie pełniła funkcję Przewodniczącego Komisji.

1) Powyższy wniosek należy złożyć w Miejskiej Komisji Wyborczej w terminie 7 dni od daty poinformowania.

2. Okręgowa Komisja Wyborcza składa się z 3 lub 5 osób w zależności od potrzeb okręgu.

3. W pracach komisji nie może brać udziału kandydat na radnego.

4. Okręgowe Komisje Wyborcze w poszczególnych okręgach ustalają godzinę rozpoczęcia i zakończenia wyborów w ramach ustalonego czasu przez Miejską Komisję Wyborczą oraz informują ją o swojej decyzji.

§ 48

Kandydaci na radnych powinni posiadać poparcie co najmniej 25 osób w wieku od 14 do 23 lat zamieszkujących na terenie miasta Polanica Zdrój.

§ 49

1. Listy osób popierających kandydata muszą zawierać imię, nazwisko, adres, rok urodzenia numer legitymacji szkolnej lub PESEL osoby popierającej i własnoręczny podpis. Wzór listy osób popierających kandydaturę stanowi załącznik nr 1 do Statutu.

2. Listy te powinny zostać złożone przez Okręgową Komisję Wyborczą w Miejskiej Komisji Wyborczej w ciągu 14 dni od daty poinformowania pisemnie o wyborach.

3. Na podstawie list osób popierających Miejska Komisja Wyborcza w ciągu 5 dni od daty ich wpłynięcia ustala listę osób uprawnionych do kandydowania. Listę kandydatów podaje się do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia.

§ 50

1. W przypadku, kiedy w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia wyborów do Rady, w danym Okręgu Wyborczym nie zgłoszono żadnego kandydata lub liczba kandydatów jest mniejsza lub równa ilości mandatów przypadających na dany okręg, wówczas Okręgowa Komisja Wyborcza niezwłocznie informuje wyborców oraz Miejską Komisję Wyborczą o zaistniałej sytuacji i przedłużeniu terminu zgłaszania kandydatów o 5 dni.

2. Jeżeli w danym okręgu wyborczym, pomimo postępowania, o którym mowa w ust. 1, nie zgłoszono żadnego kandydata, wyborów w tym okręgu nie przeprowadza się. O przyczynach nieprzeprowadzenia wyborów Miejska Komisja Wyborcza niezwłocznie powiadamia wyborców danego okręgu wyborczego w drodze obwieszczenia.

3. Jeżeli w danym okręgu wyborczym, pomimo postępowania, o którym mowa w ust. 1, nadal liczba kandydatów jest mniejsza lub równa liczbie mandatów przypadających na dany okręg, wówczas danych kandydatów uważa się za wybranych, jeżeli w głosowaniu uzyskają więcej głosów “za” niż “przeciw”.

§ 51

Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem jej ogłoszenia przez Miejską Komisję Wyborczą.

§ 52

Prowadzenie agitacji w dniu wyborów jest zakazane.

§ 53

1. Głosujący otrzymuje od Okręgowej Komisji Wyborczej kartę do głosowania ostemplowaną pieczątką Miejskiej Komisji Wyborczej.

2. Głosujący może otrzymać tylko jedną kartę do głosowania.

3. Głosujący stawia w pustym polu, przy nazwisku kandydata, którego popiera znak “X”.

4. Liczba nazwisk zaznaczonych na karcie (znaków “X”) nie może być większa niż liczba mandatów w danym okręgu, która pozostaje do obsadzenia.

5. Karty puste należy uznać za ważne, ale bez dokonania wyboru.

6. W przypadku głosowania w Okręgu, o którym mowa w § 9 ust. 3, wyborca głosuje na kandydata, stawiając znak “X” w kratce oznaczonej słowem “TAK” przy nazwisku kandydata. Postawienie znaku “X” w kratce oznaczonej słowem “NIE” przy nazwisku kandydata oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata na radnego.

§ 54

1. Mandat radnego uzyskują osoby, które uzyskały największą ilość głosów.

2. W przypadku uzyskania przez kandydatów na radnych równej ilości głosów, Okręgowa Komisja Wyborcza w porozumieniu z Miejską Komisją Wyborczą w ciągu 3 dni przeprowadza kolejne wybory. Na kartach do głosowania umieszcza się jedynie nazwiska tych kandydatów.

§ 55

1. Niezwłocznie po zakończeniu głosowania komisja przystępuje do obliczania jego wyników.

2. Z przeprowadzonego głosowania, Okręgowa Komisja Wyborcza sporządza protokół, który powinien zawierać:

– liczbę osób uprawnionych do głosowania,

– liczbę wydanych kart do głosowania,

– liczbę oddanych głosów,

– liczbę głosów oddanych na poszczególnych kandydatów,

– liczbę głosów nieważnych,

– liczbę głosów ważnych bez dokonania wyboru,

– nazwiska i imiona osób wybranych Radnych.

3. Protokół podpisują wszyscy członkowie Okręgowej Komisji Wyborczej i podają wyniki głosowania do wiadomości wyborcom, w sposób zwyczajowo przyjęty w danym okręgu.

4. Powyższy protokół wraz z kartami do głosowania powinien być przekazany Miejskiej Komisji Wyborczej w dniu wyborów.

§ 56

W przypadku gdy okręg wyborczy nie jest reprezentowany przez określoną w Statucie Rady liczbę radnych, Młodzieżowa Rada Miasta może ogłosić wybory uzupełniające na zasadach określonych w Ordynacji Wyborczej do Rady. Wyborów uzupełniających nie ogłasza się w przypadku, gdy do końca kadencji Rady pozostało nie więcej niż 6 miesięcy.

§ 57

1. Wygaśnięcie mandatu radnego Rady następuje wskutek zrzeczenia się mandatu lub po wymeldowaniu się z Polanicy Zdroju.

2. Radny, który nie przestrzega Statutu Rady i nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, może zostać pozbawiony mandatu na podstawie uchwały Młodzieżowej Rady Miasta Zasady i tryb podejmowania niniejszej uchwały określa Statut Rady.

§ 58

Protesty związane z przebiegiem wyborów, ustaleniem ich wyników można zgłaszać do Miejskiej Komisji Wyborczej w ciągu 7 dni od daty zakończenia głosowania. Po tym terminie protesty nie będą rozpatrywane.

§ 59

Miejska Komisja Wyborcza 9 dni po wyborach na podstawie protokołów Okręgowych Komisji Wyborczych ogłasza w formie zwyczajowo przyjętej wyniki wyborów. Decyzja Miejskiej Komisji Wyborczej wchodzi w życie po upływie 45 dni od daty jej ogłoszenia. W przypadku wyborów uzupełniających przeprowadzonych w trybie § 15 Ordynacji, wyniki wyborów wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

§ 60

I Sesję nowo wybranej Młodzieżowej Rady Miasta zwołuje i prowadzi Przewodniczący Rady ustępującej kadencji. Sesja ta zwoływana jest w ciągu 14 dni od daty uprawomocnienia się wyników wyborów do Rady. Jeśli zwołanie Sesji przez Przewodniczącego ustępującej kadencji nie będzie możliwe, wówczas Sesja zwoływana jest przez Przewodniczącego Rady Miasta.

§ 61

Zmiany ordynacji wyborczej dokonywane są w trybie jej nadania. Młodzieżowa Rada Miasta może wnioskować o dokonanie zmian w ordynacji.