785

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W PIEŃSKU

z dnia 30 stycznia 2004 r.

w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli, regulaminów określających
wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnych, za warunki pracy, za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych, przyznawania nagród dla
nauczycieli oraz zasad przyznawania dodatku mieszkaniowego

Działając podstawie art. 18 ust. 2, pkt 15) ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591
z późn. zm.), w związku z art. 30 ust. 6 i art. 54 ust. 7 ustawy z dnia
26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 118,
poz. 1112 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat
(Dz. U. Nr 39, poz.455 z późn. zm.) Rada Miejska w Pieńsku uchwala:

Regulamin wynagradzania nauczycieli w placówkach oświatowych
znajdujących się na terenie miasta i gminy Pieńsk

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwale podlegają nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach publicznych działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.) będących jednostkami organizacyjnymi Miasta i Gminy Pieńsk.

§ 2

Ilekroć mowa w uchwale i załączniku do uchwały o:

Karcie Nauczyciela – rozumie się przez to ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.).

Rozporządzeniu – rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 z późn. zm.).

§ 3

Wprowadza się regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom następujących dodatków płacowych :

– za wysługę lat,

– motywacyjnego,

– funkcyjnych,

– za warunki pracy,

– za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych,

– przyznawania nagród,

– dodatku mieszkaniowego,

w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.

§ 4

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli przyjmuje się z rozporządzenia Ministra Edukacji i Sportu z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznawania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zm.).

R o z d z i a ł II

Dodatek za wysługę lat

§ 5

1. Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielom zgodnie z postanowieniem art. 33 ust. 1 i art. 39 ust. 3 i 4 Karty Nauczyciela oraz § 5 rozporządzenia wskazanego § 2 uchwały.

2. Dodatek za wysługę lat wypłaca się:

a) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki tego dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

b) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.

3. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego.

R o z d z i a ł III

R o z d z i a ł III

R o z d z i a ł IV

R o z d z i a ł V

 

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych

§ 14

1. Nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny zrealizowanych zastępstw doraźnych zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 i art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela.

2. Przez godziny ponadwymiarowe rozumie się godziny określone w arkuszu organizacyjnym placówki wynikające z przydziału czynności nauczyciela w danym roku szkolnym realizowane poza godzinami obowiązkowego wymiaru zajęć.

§ 15

1. W przypadku gdy nauczycielowi nie można zapewnić zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin w przeliczeniu na jeden wymiar godzin tygodniowo,
a jest możliwość zatrudnienia go w dwóch i więcej wymiarach godzinowych, to dla uzyskania wartości pełnego etatu przyjąć należy wartość arytmetyczną przeliczając wartość godzin odpowiednią dla poszczególnych wymiarów. Każda godzina ponad, to wyliczenie arytmetyczne będzie zatem godziną ponadwymiarową.

2. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego(łącznie z dodatkami za warunki pracy, jeżeli praca odbywa się w takich warunkach) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

3. Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa przydzielonego nauczycielowi zgodnie z jego kwalifikacjami do nauczania przedmiotu (bloku przedmiotowego) ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć.

4. Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa przydzielonego nauczycielowi niezgodnie z jego kwalifikacjami do nauczania przedmiotu (bloku przedmiotowego) stanowi 75% stawki ustalonej w sposób określony w pkt 5.

5. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w pkt 2, 4 i 5 uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się co najmniej 0,5 godziny i wyżej liczy się za pełną godzinę.

6. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w arkuszu organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

7. Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy (jednak nie krócej niż 4 godziny) nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach zamiast dnia wolnego wynagrodzenie w wysokości 4 godzin opiekuńczych.

8. Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć dydaktycznych, wychowawczych, nie przysługuje z tego tytułu odrębne wynagrodzenie, ani inny dzień wolny od pracy.

9. Za godziny opieki nad uczniami w czasie dowozów dzieci do lub ze szkoły, nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie w kwocie 8,00 za każdą godzinę dowożenia.

§ 16

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych wypłaca się z dołu.

R o z d z i a ł VI

Nagrody ze specjalnego funduszu nagród

§ 17

1. Specjalny fundusz nagród dla nauczycieli tworzy się na podstawie art. 49 ustawy – Karta Nauczyciela w wysokości 1% planowanego rocznego osobowego funduszu wynagrodzeń. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy.

2. Ustala się następujący podział specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli:

a) 40% na wypłaty nagród Burmistrza

b) 60% na wypłaty nagród dyrektorów szkół.

3. Nagrody, o których mowa w pkt 1, są przyznawane z okazji:

a) Dnia Edukacji Narodowej

b) Święta szkoły oraz innej uroczystości szkolnej lub środowiskowej.

§ 18

1. Nagrodę Burmistrza mogą otrzymać dyrektorzy i nauczyciele gminnych jednostek oświatowych, którzy posiadają wyróżniającą ocenę pracy pedagogicznej oraz spełniają co najmniej pięć z następujących kryteriów:

a) w zakresie pracy dydaktycznej:

– osiągają przynajmniej dobre wyniki w nauczaniu danego przedmiotu i są one – potwierdzone w sprawdzianach i egzaminach uczniów przeprowadzanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne,

– podejmują działania innowacyjne w zakresie opracowania i wdrażania nowatorskich metod nauczania i wychowania (autorskie programy),

– osiągają dobre wyniki w nauczaniu potwierdzone zakwalifikowaniem uczniów do udziału w zawodach II stopnia okręgowych lub III stopnia centralnych, ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, zajęciach przez zespół uczniów I – III miejsca w konkursach, zawodach, przeglądach i festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich,

– posiadają udokumentowane osiągnięcia w pracy z uczniami uzdolnionymi lub z uczniami mającymi trudności w nauce,

– przygotowują i wzorowo organizuje uroczystości szkolne lub środowiskowe, takie jak nadanie szkole lub placówce imienia, wręczenie sztandaru, dni patrona szkoły lub placówki,

– prowadzą znaczącą działalność wychowawczą w klasie, szkole lub placówce przez organizowanie wycieczek, udział uczniów w spektaklach teatralnych, koncertach, wystawach i spotkaniach,

– osiągają dobre wyniki w pracy resocjalizacyjnej z uczniami,

b) w zakresie pracy opiekuńczej:

– zapewniają pomoc i opiekę uczniom będącym w trudnej sytuacji materialnej

– prowadzą działalność opiekuńczo-wychowaw- czą mającą na celu zwalczanie patologii społecznej, tj. przemoc, alkoholizm, narkomania, nikotynizm,

– organizują współpracę z placówkami systemu ochrony zdrowia, policją, oraz innymi jednostkami które mogły by pomóc w zakresie zwalczania i zapobiegania szerzeniu się patologii wśród dzieci i młodzieży,

– organizują udział rodziców w pracy szkoły, rozwijają formy współdziałania szkoły lub placówki z rodzicami,

c) w zakresie podnoszenia kwalifikacji:

– doskonalą własny warsztat pracy,

– aktywnie pomagają w adaptacji zawodowej młodym nauczycielom,

– kierują zespołem samokształceniowym, współpracują z jednostkami doskonalenia zawodowego,

– pomagają w zakresie uzyskiwania kolejnego stopnia awansu zawodowego,

d) w zakresie pracy organizacyjnej szkoły czy placówki:

– umiejętnie gospodarują przyznanymi środkami finansowymi,

– dbają o bazę szkolną – remonty, inwestycje,

– inicjują różnorodne działania rady pedagogicznej w celu podnoszenia jakości pracy szkoły lub placówki,

– współpracują ze środowiskiem,

– pozyskują pozabudżetowe środki finansowe.

§ 19

Nagrody dyrektora przyznawane są na podstawie wewnętrznych regulaminów nagród.

§ 20

1. Z wnioskiem o przyznanie nagrody dla dyrektora szkoły czy placówki oświatowej może wystąpić:

– Naczelnik Wydziału Oświaty

– Wizytator Kuratorium sprawujący bezpośredni nadzór pedagogiczny.

2. Z wnioskiem dla wicedyrektora jak również pozostałych nauczycieli może wystąpić:

– Dyrektor

– Wizytator Kuratorium sprawujący bezpośredni nadzór pedagogiczny

– Rada Szkoły

– Rada Rodziców

– Przedstawiciel Związku Zawodowego.

3. Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać:

– imię i nazwisko nauczyciela

– wykształcenie

– specjalność

– staż pracy

– miejsce zatrudnienia

– wymiar zatrudnienia

– datę ostatniej oceny pracy

– dotychczas przyznane nagrody

– uzasadnienie wniosku.

4. Wnioski składa się Sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w każdym czasie, nie później niż 14 dni przed uzgodnionym terminem wręczenia nagrody.

R o z d z i a ł VII

Dodatek mieszkaniowy

§ 21

1. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach na terenie wiejskim przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy.

2. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielom zatrudnionym w wymiarze nie niższym niż połowa tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin określonego w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela

3. Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi Burmistrz.

4. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przyznaje się w zależności od liczby członków rodziny zamieszkałych na stałe we wspólnym lokalu mieszkalnym. Za członka rodziny nauczyciela uważa się współmałżonka i dzieci pozostające na jego utrzymaniu do ukończenia 18 roku życia, a w przypadku kontynuowania nauki, do 25 roku życia.

Wysokość dodatku ustala się odpowiednio:

– dla rodziny 1 – 2 osobowej – 40 zł

– dla rodziny 3 – osobowej – 50 zł

– dla rodziny 4 – osobowej i większej – 60 zł

5. Dodatek mieszkaniowy przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel złożył wniosek o jego przyznanie.

6. Prawo do dodatku ustaje lub zmienia się jego wysokość, w przypadku zmiany liczby członków rodziny, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana liczby członków rodziny.

§ 22

Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest z dołu w terminie wypłaty wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

R o z d z i a ł VIII

Postanowienia końcowe

§ 23

W sprawach nieuregulowanych powyższym regulaminem stosuje się przepisy ustawy Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat, z dnia 11 maja 2000 r.

§ 24

Traci moc uchwała Rady Miejskiej w Pieńsku z dnia 21 września 2000 r. nr XXI/199/2000 w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli, regulaminów określających wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnych, za warunki pracy, za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych, przyznawania nagród dla nauczycieli oraz zasad przyznawania dodatku mieszkaniowego.

§ 25

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Pieńsk.

§ 26

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

STANISŁAW SŁOBODZIAN