701

UCHWAŁA RADY GMINY W DZIADOWEJ KŁODZIE

z dnia 30 grudnia 2003 r.

w sprawie Regulaminu Dostarczenia Wody i Odprowadzenia Ścieków

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 3 i art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 19 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 z późn. zm.) Rada Gminy Dziadowa Kłoda uchwala, co następuje:

REGULAMIN

DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Niniejszy regulamin określa prawa i obowiązki Urzędu Gminy w Dziadowej Kłodzie, zwanego dalej DOSTAWCĄ, oraz odbiorców usług wodociągowo-ka-nalizacyjnych świadczonych przez DOSTAWCĘ, zwanych dalej ODBIORCAMI.

R o z d z i a ł II

R o z d z i a ł III

Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów

z odbiorcami usług

§ 6

Dostawca ma prawo odmówić zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków, gdy wnioskodawca nie spełni warunków określonych w art. 6 ust. 6 ustawy.

§ 7

Podpisanie umowy o zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków w związku z przyłączeniem do sieci następuje po podpisaniu przez strony protokołów z prób i odbiorów wykonanych w ramach realizacji przyłączy.

§ 8

Miejscem dostarczania wody (miejscem wydania rzeczy w rozumieniu kodeksu cywilnego) jest zawór za wodomierzem głównym, a miejscem odbioru ścieków jest pierwsza studzienka, licząc od strony budynku, o ile w protokole odbioru nie postanowiono inaczej.

§ 9

Odbiorca zobowiązany jest do powiadomienia Dostawcy o zmianach własnościowych nieruchomości lub zmianach użytkownika lokalu.

§ 10

Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy skutkuje zastosowaniem przez Dostawcę środków technicznych uniemożliwiających dalsze korzystanie z usług.

§ 11

Koszty odcięcia dostawy wody i odbioru ścieków (ponownego otwarcia) spowodowanego przez Odbiorcę, pokrywa odbiorca usług.

§ 12

W umowach dotyczących odbioru ścieków Dostawca uwzględnia postanowienia wynikające z rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej wydanego na podstawie art. 11 ustawy.

§ 13

Ceny i stawki opłat zgodnie z przepisami ustawy są zatwierdzone uchwałą Rady Gminy w Dziadowej Kłodzie.

§ 14

Integralną częścią umowy o zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków sanitarnych jest załącznik, składany przez Odbiorcę usług przy zawieraniu umowy i aktualizowany każdorazowo po zmianie warunków korzystania z usług, określających charakterystykę zużycia wody oraz rodzaj, ilość, a w przypadku przemysłowych Odbiorców usług również jakość odprowadzonych ścieków.

R o z d z i a ł IV

Sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat

ustalone w taryfach

§ 15

Podstawowe zasady rozliczeń za dostawę wody i odbiór ścieków określają przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Zgodnie z ustawą:

1. Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków są prowadzone przez Dostawcę z Odbiorcami usług na podstawie wskazań wodomierza i stawek ustalonych przez Radę Gminy.

2. W przypadku niesprawności wodomierza głównego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, ilość pobranej wody ustala się na podstawie:

– średniego zużycia wody z ostatnich trzech miesięcy przed awarią dla zakładów, w których dokonywano odczytów miesięcznych wodomierza,

– średniego zużycia wody z ostatnich 12-m-cy przed awarią dla odbiorców, u których dokonywano odczytów wodomierza raz na kwartał.

3. Jeżeli odprowadzającym ścieki jest zakład produkcyjny nie posiadający urządzeń pomiarowych, ilość odprowadzanych ścieków ustala się w umowie między dostawcą a odbiorcą ścieków,
z uwzględnieniem udokumentowanej ilości bezpowrotnie zużytej wody do celów produkcyjnych i technologicznych.

§ 16

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, o którym mowa w art. 27 ustawy:

1. Odbiorca usług dokonuje zapłaty za dostarczoną wodę i odebrane ścieki w terminie umownym.

2. Zgłoszenie przez Odbiorcę usług reklamacji co do wysokości rachunku nie wstrzymuje jego zapłaty.

3. Reklamacja powinna być wniesiona na piśmie w ciągu 7 dni od daty wystawienia faktury.

4. W przypadku stwierdzenia nadpłat zostanie ona zaliczona na poczet przyszłych należności a na żądanie Odbiorcy usług jej zwrot następuje w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku w tej sprawie.

5. Ustala się dwumiesięczny okres obrachunkowy.

R o z d z i a ł V

Warunki przyłączenia do sieci

§ 17

Dostawca jest obowiązany wydać zgodę na przyłączenie do sieci nieruchomości osoby ubiegającej się o przyłączenie, jeżeli istnieją techniczne możliwości świadczenia usług.

Możliwości te warunkowane są usytuowaniem nieruchomości oraz zdolnościami dostawczymi istniejącej sieci wodociągowej oraz zdolnościami przepustowymi kanalizacji.

§ 18

W przypadku gdy nieruchomość Odbiorcy usług usytuowana jest w miejscu, dla którego w momencie realizacji przyłącza, plany rozwoju i modernizacji nie przewidują wyposażenia w urządzenia wodociągowo-
-kanalizacyjne. Odbiorca może je wbudować na własny koszt i po wcześniejszym uzgodnieniu warunków nieodpłatnego przekazania je gminie.

§ 19

Przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej następuje po spełnieniu technicznych warunków przyłączenia, określonych przez Dostawcę, zwanych “warunkami przyłączenia”.

§ 20

Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej może występować osoba, której nieruchomość ma być podłączona do sieci, posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, albo osoba, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

§ 21

Osoba, o której mowa w § 20, składa u Dostawcy wniosek o określenie warunków przyłączenia.

§ 22

Wniosek o przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej powinien zawierać w szczególności:

1. Określenie wnioskodawcy.

2. Określenie:

– rodzaju i parametrów instalacji odbiorczych,

– charakterystyki zużycia wody,

– rodzaju i ilości, a w przypadku przemysłowych odbiorców usług również jakości odprowadzanych ścieków,

– przeznaczenie wody.

3. Informacje określające charakterystykę techniczną obiektu, do którego będzie dostarczana woda, a w szczególności:

– powierzchnię użytkową i rodzaj lokali (mieszkalne, użytkowe, inne) w budynkach zasilanych w wodę,

– wyposażenie lokali i obiektów w urządzenia zużywające wodę i odprowadzające ścieki.

4. Proponowany termin rozpoczęcia poboru wody.

§ 23

Do wniosku, o którym mowa w § 22, osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci, powinna złożyć:

1. Dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, której dotyczy wniosek.

2. Mapę sytuacyjną, określającą usytuowanie nieruchomości, o której mowa w § 22, względem istniejącej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu.

3. Dokumentację techniczną z urządzeniami.

R o z d z i a ł VI

Możliwości dostępu do usług

wodociągowo-kanalizacyjnych

§ 24

Potencjalni odbiorcy usług wodociągowo-kanaliza-cyjnych mogą uzyskać informacje dotyczące dostępności tych usług:

1. W Urzędzie Gminy, który udostępnia nieodpłatnie wgląd:

– w stadium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,

– w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,

– w regulamin świadczenia usług dostawy wody i odprowadzenia ścieków,

– w warunki udzielenia zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków.

2. W Urzędzie Gminy w regulamin świadczenia usług dostawy wody i odprowadzaniu ścieków.

R o z d z i a ł VII

Sposób postępowania w przypadku niedotrzymaniu ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków, niewypełnienia obowiązków Odbiorcy oraz w szczególności sposoby

załatwienia reklamacji i wymiany informacji

§ 25

1. Dostawca zobowiązany jest do udzielania OdbiorcOM usług informacji dotyczących występujących zakłóceń zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz awarii urządzeń wodociągowo-Kanalizacyjnych.

2. Wstrzymanie lub ograniczenie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków może nastąpić bez uprzedniego zawiadomienia odbiorców w przypadkach, gdy występują warunki stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia lub uniemożliwiające świadczenie usług. w szczególności:

– zaistnieje konieczność usuwania awarii,

– dalsze funkcjonowania sieci stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia lub środowiska,

– potrzeby zwiększenia dostawy wody do hydrantów przeciwpożarowych,

– braku wody w ujęciu lub jej zanieczyszczeniu w sposób niebezpieczny dla zdrowia,

– konieczności przeprowadzenia niezbędnych napraw urządzeń,

– przerw w zasilaniu energetycznym urządzeń,

– uszkodzenia instalacji odbiorczej grożącego niebezpieczeństwem.

3. Dostawca zwolniony jest z obowiązku, o którym mowa w pkt 1, w przypadku przerw wywołanych awarią lub innym nagłym, niedającym się przewidzieć zdarzeniom i to w przypadku, gdy przewidywany czas trwania przerw wynosi więcej niż cztery godziny.

Za skutki obniżenia poziomu jakości usług spowodowane wymienionymi wyżej przyczynami. Dostawca nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej.

§ 26

O wstrzymaniu zaopatrzenia w wodę i odprowadzeniu ścieków, o którym mowa w § 25, Dostawca niezwłocznie informuje Odbiorców, w sposób zwyczajowo przyjęty.

§ 27

W przypadku przerwy w dostawie wody trwającej dłużej niż 12 godzin, Dostawca winien zorganizować dostawę wody środkami obwoźnymi lub wskazać zastępcze punkty poboru wody.

§ 28

W przypadku wystąpienia awarii lub wyniku nieprawidłowej eksploatacji przyłącza wody lub przyłącza sanitarnego, będącego własnością Odbiorcy, powstania zagrożenia poziomu usług świadczonych przez Dostawcę, wzywa on Odbiorcę do natychmiastowego usunięcia przyczyn zagrożeń, a w przypadku gdy takie wezwanie nie jest skuteczne, może okresowo odciąć dopływ wody lub odpływ ścieków, do czasu usunięcia przyczyn powstałego zagrożenia, lub po odcięciu usunąć przyczyny powstałego zagrożenia, obciążając kosztami właściciela przyłącza wody lub przyłącza sanitarnego.

§ 29

Jeżeli strony nie ustaliły w umowie o zaopatrzeniu w wodę o odbiór ścieków inaczej, obowiązują następujące wymagania w zakresie udzielenia informacji i odpowiedzi, w związku z niedotrzymaniem ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody i wprowadzanych do kanalizacji ścieków:

– udzielenie informacji na żądanie Odbiorców następuje w okresie nie dłuższym niż:

a) 24 godziny – na telefoniczne żądanie określenia przewidywanego terminu usunięcia przerw i zakłóceń w świadczeniu usług,

b) 7 dni – na pisemne żądanie usunięcia przerw i zakłóceń, o których mowa w pkt a,

c) 14 dni – na pisemne i telefoniczne skargi i zażalenia, wymagające przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

§ 30

Odbiorca usług ma prawo zgłoszenia reklamacji dotyczących ilości i jakości świadczonych usług na piśmie w siedzibie Dostawcy lub listem poleconym. Dostawca zobowiązany jest do powiadomienia zainteresowanego o sposobie załatwienia reklamacji w terminie 14 dni od daty wpływu.

§ 31

W przypadku gdy w wyniku niedotrzymania z powodu zaniedbań Dostawcy, określonych w umowie, wymienionych w § 2, wskaźników poziomu usług, Odbiorca usług poniósł straty, Dostawca w pełni zrekompensuje je, po ich wcześniejszym udokumentowaniu.

R o z d z i a ł VIII

Postanowienia przejściowe i końcowe

§ 32

Ze względu na zmiany uwarunkowań prawnych realizowanych usług, Dostawca przygotuje i dostarczy Odbiorcom, którzy już są podłączeni do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej nowych umów o zaopatrzeniu w wodę i odbiór ścieków oraz niniejszy regulamin.

§ 33

W sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności ustawy
z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie ustawy.

§ 34

Do zmiany Regulaminu stosuje się przepisy dotyczące jego uchwalenia.

§ 35

1. Traci moc uchwała nr X/48/03 Rady Gminy w Dziadowej Kłodzie z dnia 30 września 2003 r. w sprawie Regulaminu Dostarczania Wody i Odprowadzania Ścieków.

2. Traci moc uchwała nr XI/70/03 Rady Gminy w Dziadowej Kłodzie z dnia 28 listopada 2003 r. w sprawie zmiany uchwały nr X/48/03 03 Rady Gminy w Dziadowej Kłodzie w sprawie Regulaminu Dostarczania Wody i Odprowadzania Ścieków.

§ 36

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dziadowa Kłoda.

§ 37

Regulamin wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

EUGENIUSZ WIECZOREK