548 UCHWAŁA RADY GMINY W PIELGRZYMCE z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. |
R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Ustala się program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w latach 2004–2008.
2. Program ma na celu racjonalne gospodarowanie komunalnymi lokalami mieszkalnymi stanowiącymi mieszkaniowy zasób gminy.
§ 2
1. Mieszkaniowy zasób gminy tworzą lokale mieszkalne oraz lokale socjalne, będące własnością gminy.
2. Mieszkaniowy zasób gminy nie obejmuje lokali, których własność została wyodrębniona na rzecz osób trzecich.
§ 3
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) ustawie o ochronie praw lokatorów – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zmianami).
2) gminie – należy przez to rozumieć gminę Pielgrzymka.
3) Zarządzie gminy – należy przez to rozumieć Wójta Gminy.
4) osobach pozostających w trudnych warunkach mieszkaniowych – należy przez to rozumieć osoby, które nie posiadają żadnego tytułu prawnego do lokalu lub zamieszkujące w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, tj. ogólnej powierzchni pokoi, lub w lokalu niespełniającym wymogów lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi na podstawie przepisów ustawy – Prawo budowlane.
5) adaptacji – należy przez to rozumieć przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne na podstawie przepisów ustawy – Prawo budowlane.
6) modernizacji – należy przez to rozumieć ulepszenie lokalu socjalnego w celu utworzenia lokalu mieszkalnego na podstawie przepisów ustawy – Prawo budowlane.
7) powierzchni użytkowej lokalu – należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggi, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.
§ 4
1. Gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy polega w szczególności na wynajmie lub sprzedaży lokali mieszkalnych oraz wynajmie lokali socjalnych.
2. Gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy jest jawne i podlega kontroli społecznej.
3. Celem poddania kontroli społecznej trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali gminy powołuje się komisję mieszkaniową jako organ doradczy i opiniujący.
4. Komisja działa na podstawie regulaminu określającego tryb jej pracy.
R o z d z i a ł III
Zasady polityki czynszowej
§ 19
W lokalach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali ustala Wójt Gminy w oparciu o przepisy niniejszego rozdziału.
§ 20
Wysokość czyszu za najem 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu stanowi stawka bazowa, ustalona w oparciu o zasady określone w art. 9 ustawy o ochronie praw lokatorów, z uwzględnieniem wskaźników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową.
§ 21
1. Ustala się wskaźniki podwyższające i obniżające stawkę bazową czynszu, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.
2. Wskaźniki, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą czynszu za lokale socjalne.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym PN.II.0911-19/03/04 z dnia 4 lutego 2004 r. stwierdzono nieważność § 21 załącznika do uchwały).
§ 22
Stawka czynszu za najem 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu socjalnego nie może przekroczyć połowy stawki czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.
§ 23
W przypadku podnajęcia całego lub części lokalu, dokonanego za pisemną zgodą wynajmującego, wysokość czynszu podwyższa się odpowiednio o 30%. Podwyżka nie dotyczy podnajęcia uczniom lub studentom.
§ 24
1. Wolne lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej powyżej 80 m2 wynajmowane są za zapłatą czynszu wolnego. Czynsz wolny, z zastrzeżeniem ust. 2, nie może być niższy niż 150% czynszu obowiązującego za ten lokal.
2. Wynajęcie lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 80 m2, może nastąpić tylko na rzecz rodziny składającej się z co najmniej 5 osób oraz spełniającej wymogi § 21 niniejszej uchwały.
§ 25
Zobowiązuje się Wójta Gminy do utrzymania stawki bazowej czynszu w wysokości 0,70 zł/m2 powierzchni użytkowej do dnia 30 czerwca 2004 r.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym PN.II.0911-19/03/04 z dnia 4 lutego 2004 r. stwierdzono nieważność § 25 załącznika do uchwały).
R o z d z i a ł IV
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 26
1. Zachowują moc wydane przed wejściem w życie niniejszej uchwały pozytywne kwalifikacje wniosków o przydział lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy.
2. Najemcy, którzy złożyli wnioski o wykup lokalu mieszkalnego przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, nabywają lokale na zasadach w niej określonych.
§ 27
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 28
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega podaniu do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy i sołectwach.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY GMINY |
JAN PALUCH |
Załącznik do uchwały Rady Gminy w Pielgrzymce z dnia 30 grudnia 2003 r. (poz. 548)
Tabela wskaźników
podwyższających i obniżających stawkę bazową czynszu
Czynniki wpływające na wartość użytkową lokalu |
% zwyżki stawki bazowej czynszu |
% zniżki stawki bazowej czynszu |
Lokal wyposażony w instalację wodociągową |
30 |
|
Lokal wyposażony w instalację kanalizacyjną |
30 |
|
Lokal wyposażony w instalację c.o., do którego ciepło jest dostarczane z zewnątrz |
30 |
|
Lokal z ciemną kuchnią |
|
5 |