R o z d z i a ł II
Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy
§ 5
Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy wg stanu na dzień 1 stycznia 2004 roku obejmuje 43 lokali mieszkalnych oraz 1 wydzielony lokal socjalny.
§ 6
1. Prognozuje się utrzymanie mieszkaniowego zasobu gminy na poziomie:
1) rok 2004 – 43
2) rok 2005 – 44
÷ 453) rok 2006 – 45
÷ 444) rok 2007 – 44
÷ 445) rok 2008 – 44
÷ 442. Zakłada się, w latach 2004–2008, pozyskanie 4 lokali mieszkalnych, poprzez adaptację pomieszczeń niemieszkalnych, w tym:
1) rok 2004 – 2
2) rok 2005 – 1
3) rok 2006 – 0
4) rok 2007 – 0
5) rok 2008 – 1
§ 7
Prognozowana liczba lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży w trybie określonym w ustawie o gospodarce nieruchomościami na rzecz dotychczasowych najemców lub w trybie przetargowym w kolejnych latach wyniesie:
1) 2004 – 1 lokal;
2) 2005 – 0 lokali;
3) 2006 – 1 lokal;
4) 2007 – 0 lokali;
5) 2008 – 1 lokal.
§ 8
1. Ustala się priorytety działań remontowo-moderniza-cyjnych, niezbędnych do utrzymania w stanie niepogorszonym, mieszkaniowego zasobu gminy, a w szczególności:
1) utrzymanie stanu technicznego na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo ludzi i mienia;
2) utrzymanie wymaganego stanu estetycznego;
3) stosowanie rozwiązań technicznych, materiałowych i technologicznych sprzyjających poprawie stanu technicznego zasobu oraz podnoszenia jego standardu.
2. Wójt Gminy, uwzględniając określone powyżej priorytety, ustali corocznie plan rzeczowo-finansowy remontów, wynikający ze stanu technicznego budynków i lokali.
§ 9
1. Koszty związane z bieżącą ekspoloatacją i remontami mieszkaniowego zasobu gminy pokrywane są dochodami z czynszu za wynajem lokali oraz środkami z budżetu gminy.
2. Wysokość wydatków na bieżącą eksploatację i remonty ustala corocznie Rada Gminy w budżecie gminy z uwzględnieniem potrzeb wynikających z utrzymania substancji mieszkaniowej przedstawionej w § 6 programu.
§ 10
1. Koszty zarządu nieruchomościami wspólnymi, w których gmina jest jednym ze współwłaścicieli, ustalane są corocznie przez wspólnoty mieszkaniowe na podstawie ich uchwał i nie powinny przekraczać stawki czynszu ustalonej dla danego lokalu.
2. W przypadku podjęcia przez wspólnotę mieszkaniową uchwały o kosztach zarządu nieruchomością wspólną w wysokości wyższej niż określona w ust. 1, Rada Gminy ustala źródła ich sfinansowania.
§ 11
1. Mieszkaniowy zasób gminy może być powiększony poprzez adaptację i modernizację, stanowiących własność gminy, obiektów i pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne.
2. Wolne lokale o obniżonym standardzie z przeznaczeniem na lokale socjalne wydziela Wójt Gminy.
§ 12
1. Wynajmującym lokale mieszkalne i socjalne jest gmina, w imieniu której działa Wójt Gminy.
2. Zarządzanie lokalami i budynkami wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy wykonywane jest przez stanowisko ds. gospodarki mieniem Gminy.
3. Zarządzanie nieruchomościami wspólnymi wykonywane jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903).
§ 13
1. Do sprzedaży przeznacza się wydzielone lokale mieszkalne, znajdujące się w budynkach, będących w zasobach mienia komunalnego.
2. Sprzedaż lokalu następuje łącznie z ułamkową częścią gruntu.
§ 14
Wyłącza się ze sprzedaży na rzecz najemców lokale znajdujące się w budynkach:
1) przeznaczonych do wykwaterowania na podstawie decyzji organów nadzoru budowlanego z zastrzeżeniem, iż lokale w tych budynkach mogą być za zgodą Rady Gminy przeznaczone do sprzedaży, pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez wszystkich najemców,
2) przeznaczonych do remontu kapitalnego z zastrzeżeniem, iż lokale w tych budynkach mogą być za zgodą Rady Gminy przeznaczone do sprzedaży, pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez wszystkich najemców,
3) wykorzystywanych do realizacji zadań gminy, a w szczególności przeznaczonych na cele kultury, oświaty, ochrony zdrowia oraz siedziby gminnych jednostek organizacyjnych,
4) w których lokale przeznaczone zostały wyłącznie do wynajmu jako lokale socjalne.
§ 15
1. Wolne samodzielne lokale mieszkalne, które nie podlegają oddaniu w najem, Rada Gminy przeznacza do sprzedaży w drodze przetargu.
2. Formę i zakres ograniczeń przetargu określa Wójt Gminy, biorąc pod uwagę potrzeby zabezpieczenia lokali dla członków wspólnoty samorządowej.
§ 16
Koszty przygotowania nieruchomości do zbycia oraz koszty związane ze zbyciem lokalu mieszkalnego, w tym opłaty sądowe i notarialne, ponosi nabywca.
§ 17
Czynności związane ze sprzedażą lokalu mieszkalnego są podejmowane po złożeniu przez najemcę pisemnego wniosku, zawierającego deklarację wyrażającą wolę nabycia lokalu w budynku wytypowanym do sprzedaży.
§ 18
Nabywca, najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej jest zobowiązany do uregulowania należności z tytułu:
1) opłat z tytułu czynszu i innych opłat związanych z najmem nabywanego lokalu,
2) poniesionych kosztów przygotowania nieruchomości do zbycia,
3) ceny zbycia lokalu lub jej raty oraz ceny sprzedaży gruntu.