504

UCHWAŁA RADY GMINY ŚWIĘTA KATARZYNA

z dnia 23 października2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Mokry Dwór w granicach obrębu, gmina Święta Katarzyna

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911--16/01/04 z dnia 7 stycznia 2004 r. stwierdzono częściową nieważność uchwały)

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. z 1999 r. Dz. U. Nr 15, poz. 139 ze zm.), w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) oraz w nawiązaniu do uchwały nr XXIX/265/2000 Rady Gminy z dnia 20 października 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Mokry Dwór w granicach obrębu, Rada Gminy Swięta Katarzyna uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

1. Uchwala sę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla wsi Mokry Dwór w granicach obrębu gminy Święta Katarzyna zwany dalej w skrócie MPZP MOKRY DWÓR, którego obowiązujące ustalenia o przeznaczeniu, warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zostają wyrażone w postaci:

1) rysunku planu składającego się z:

a. rysunku MPZP w skali 1:5000 stanowiącego załącznik graficzny nr 1 do niniejszej uchwały, obowiązującego w zakresie: granicy obszaru objętego planem, granicy załącznika graficznego, funkcji terenów, linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach, stref ochronnych wałów, stref wolnych, stref wolnych od zainwestowania, lokalizacji stanowisk archeologicznych, granicy strefy “OW” obserwacji archeologicznej oraz granicy złóż kruszywa naturalnego o udokumentowanych zasobach;

b. rysunku MPZP w skali 1:2000 stanowiącego załącznik graficzny nr 2 do niniejszej uchwały, obowiązującego w zakresie: granicy obszaru objętego planem , granicy załącznika graficznego, funkcji terenów, linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach, stref ochronnych wałów, stref wolnych od zaiwestowania oraz granicy strefy “OW” obserwacji archeologicznej;

2) zasad zagospodarowania terenów określonych w rozdziale II niniejszej uchwały;

3) zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej określonych w rozdziale III niniejszej uchwały;

4) zasad ochrony środowiska określonych w rozdziale IV niniejszej uchwały.

§ 2

1. Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć MPZP MOKRY DWÓR, o którym mowa w § 1 uchwały;

2) rysunku planu – należy prze to rozumieć rysunek w skali 1:5000 stanowiący załącznik nr 1 oraz rysunek w skali 1:2000 stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej uchwały;

3) terenie – należy przez to rozumieć obszar ograniczony na rysunkach planu liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem funkcji zgodnie z oznaczeniami graficznymi określonymi w legendach.

R o z d z i a ł II

R o z d z i a ł III

ZASADY OBSŁUGI W ZAKRESIE INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ

§8

1. W terenach przeznaczonych pod inwestycje zaleca się uzbrojenie terenów poprzedzające realizację zabudowy.

2. Sieci uzbrojenia podziemnego powinny zostać zaprojektowane kompleksowo dla całego terenu i przebiegać w liniach rozgraniczających ulic lub terenów.

3. Dopuszcza się uzbrojenie części terenu przez inwestorów we własnym zakresie.

4. Woda z istniejącego wodociągu.

5. Energia elektryczna zgodnie z warunkami określonymi przez Zarządcę sieci.

6. Ogrzewanie paliwem ekologicznym – zaleca się gaz, dopuszcza się olej opałowy, energię elektryczną i in.

§ 9

Tereny, na których przewiduje się stosowanie indywidualnych lub grupowych systemów oczyszczania ścieków bądź zbiorników bezodpływowych

Dla całego terenu w granicach opracowania przewiduje się system grupowego odprowadzania ścieków do kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni ścieków.

R o z d z i a ł IV

ZASADY OCHRONA ŚRODOWISKA

§ 10

Zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie

1. Na terenie złoża o udokumentowanych zasobach surowców naturalnych wprowadza się bezwzględny zakaz lokalizacji wszelkiego zainwestowania.

2. W granicach stanowisk archeologicznych, objętych ochroną konserwatorską obowiązuje szczególne zasady zagospodarowania terenu, określone w §12 niniejszej uchwały.

3. Na rysunku planu oznaczono orientacyjne granice projektowanych stref ochronnych ujęć wody (teren ochrony bezpośredniej oraz wewnętrzny i zewnętrzny teren ochrony pośredniej), których przebieg może ulec przesunięciu. Z chwilą ustanowienia przez właściwy organ stref ochronnych ujęć wody, należy uwzględnić ograniczenia z tego wynikające, zawarte w rozporządzeniu.

§ 11

Szczególne warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego gruntów rolnych i leśnych

1. W obszarze objętym planem dominują grunty rolne na glebach IV klasy bonitacyjnej. Ze względu na brak zwartych kompleksów gleb wysokich klas bonitacyjnych oraz ochronę ujęć wody nie zaleca się prowadzenia intensywnej gospodarki rolniczej.

2. W terenach leśnych oznaczonych jako LS zaleca się ochronę gruntów leśnych polegającą na prowadzeniu racjonalnej gospodarki leśnej.

3. Na terenach leśnych oznaczonych jako LS/W, ze względu na położenie w granicach polderów zalewowych, należy prowadzić gospodarkę leśną uwzględniającą możliwości okresowego zalewania.

4. W związku z rozmiarami powodzi z 1997 r. (cały teren objęty planem został zalany) przy prowadzeniu inwestycji należy uwzględnić potencjalne zagrożenie zalewaniem wodami powodziowymi.

5. Przy projektowaniu inwestycji należy uwzględnić ustalenia studium zagrożenia powodziowego sporządzonego w trybie art. 82 ust. 2 z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 ze zm.)

6. Na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią wyznaczonych w studium, o którym mowa w pkt 5, obowiązują zakazy wynikające z art. 40 oraz 83 ustawy Prawo wodne, w tym w szczególności:

1) wyklucza się lokalizację inwestycji zaliczanych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,

2) wyklucza się wprowadzenie do wód odpadów, ścieków oraz ciekłych odchodów zwierzęcych,

3) wyklucza się gromadzenie ścieków, odchodów zwierzęcych, środków chemicznych oraz materiałów mogących zanieczyścić wody, prowadzenie odzysku, składowanie lub unieszkodliwianie odpadów,

4) wyklucza się sadzenie drzew i krzewów,

5) wyklucza się zmiany ukształtowania terenu z wyłączeniem inwestycji związanych z regulacją cieku,

6) wyklucza się wykonywanie robót i czynności mogących utrudnić ochronę przed powodzią oraz wpłynąć na pogorszenie jakości wód.

§ 12

Szczególne zasady zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

1. Z uwagi na występowanie w rejonie obszaru objętego planem stanowisk archeologicznych oraz związanej z tym ewentualnej możliwości dokonania w czasie robót ziemnych odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych należy przestrzegać następujących zasad:

1) Roboty ziemne związane z inwestycjami na terenach położonych w granicach stanowisk archeologicznych nr 63 (1-3/81-29 AZP – osada kultury łużyckiej z epoki brązu) oraz 144 (3-80/80-29 AZP – osada z pradziejów, ślad osadnictwa z późnego średniowiecza) muszą być prowadzone za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podjęcie prac powinno być poprzedzone uzyskaniem zezwolenia na przeprowadzenie robót budowlanych na terenie zabytkowym w trybie prac konserwatorskich, polegających na prowadzeniu stałego nadzoru archeologicznego przez uprawnionego archeologa.

2) W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych należy podjąć ratownicze badania wykopaliskowe.

3) Wszelki odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy o ochronie dóbr kultury.

4) Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia WO SOZ – Wydział Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.

2. W miejscowości Mokry Dwór wprowadza się strefę “OW” obserwacji archeologicznej, w granicach określonych na rysunku planu, w obrębie której wszelkie działania inwestycyjne należy konsultować z Państwową Służbą Ochrony Zabytków.

R o z d z i a ł V

PRZEPISY KOŃCOWE

W razie zbycia terenu przez właściciela lub użytkownika wieczystego przewiduje się naliczeni opłaty, o której mowa w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym w wysokości:

1) dla terenów przeznaczonych na cele publiczne: t.j. terenów komunikacji oznaczonych symbolami KL 1, KL 2, KD 1, KD 2, KPJ, terenów związanych z ochroną przeciwpowodziową oznaczonych symbolami: RP/W, LS/w i TW oraz terenów stanowiących własność komunalną w wysokości 0,1%,

2) dla pozostałych terenów w wysokości 30%.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Święta Katarzyna.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

LEOPOLD GOMUŁKIEWICZ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Święta Katarzyna z dnia 29 października 2003 r. (poz.504 /117 kB/

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Gminy Święta Katarzyna z dnia 29 października 2003 r. (poz.504) /122 kB/