64 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W NOWEJ RUDZIE z dnia 26 listopada 2003 r. w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż trzy lata Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. “a” oraz art. 40 ust. 2 pkt 3 i art. 41 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Dz. U. Nr 23, poz. 220, Dz. U. Nr 62, poz. 558, Dz. U. Nr 113, poz. 984, Dz. U. Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Dz. U. Nr 80, poz. 717) oraz art. 11 ust. 2, art. 12, art. 13 ust. 2, art. 14, art. 15 ust. 1, art. 18, art. 24, art. 25, art. 29, art. 34 ust. 6, art. 37 ust. 3, art. 43 ust. 6, art. 68, art. 70 ust. 2, 3, art. 71 ust. 3, art. 72 ust. 1 i 2, art. 74 ust. 1, art. 76 ust. 1, art. 84 ust. 3 i 4, art. 98 ust. 4, art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 46, poz. 543, z 2001 r. Dz. U. Nr 129, poz. 1447, Dz. U. Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Dz. U Nr 25, poz. 253, Dz. U. Nr 74, poz. 676, Dz. U. Nr 126, poz. 1070, Dz. U. Nr 113, poz. 984, Dz. U. Nr 130, poz. 1112, Dz. U. Nr 200, poz. 1682, Dz. U. Nr 240, poz. 2058, z 2003 r. Dz. U. Nr 1, poz. 15, Dz. U. Nr 80, poz. 717, Dz. U. Nr 80, poz. 720, Dz. U. Nr 80, poz. 721) Rada Miasta Nowa Ruda uchwala, co następuje: |
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 1
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) Gminie, Burmistrzu lub jednostce organizacyjnej – należy przez to rozumieć odpowiednio – Gminę Miejską Nowa Ruda, Burmistrza Miasta Nowa Ruda oraz samorządową jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej,
2) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 46, poz. 543),
3) planie miejscowym – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, a w przypadku braku planu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
4) spółce – należy przez to rozumieć spółkę prawa handlowego,
5) gminnym zasobie nieruchomości – należy przez to rozumieć nieruchomości stanowiące własność gminy nieoddane w użytkowanie wieczyste lub trwały zarząd, a także nieobciążone prawem użytkowania,
6) budynku – rozumie się przez to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony w przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, budynek mieszkalny, budynek mieszkalno-użytkowy, budynek użytkowy,
7) lokalu – rozumie się przez to lokal mieszkalny lub lokal użytkowy,
8) lokalu mieszkalnym – rozumie się przez to wyodrębnioną konstrukcyjnie w budynku mieszkalnym izbę lub zespół izb przeznaczony na stały pobyt ludzi, który nie wymaga korzystania z pomieszczeń znajdujących się w innym lokalu i posiadający wejście niezależnie od innych lokali,
9) lokalu użytkowym – rozumie się przez to wydzielone trwałymi ścianami w obrębie budynku pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, które wraz z pomieszczeniami przynależnymi wykorzystywane są na inne cele niż mieszkalne, garaż,
10) najemcy – rozumie się przez to osobę fizyczną lub osobę prawną będącą najemcą lub dzierżawcą lokalu,
11) najmie – rozumie się przez to również dzierżawę,
12) wykupie równoczesnym – rozumie się przez to sytuację, w której wszyscy najemcy lokali danego budynku złożyli wnioski o wykup lokali i dokonali nabycia wszystkich udziałów gminy w jednym terminie.
§ 2
1. Podstawę gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy stanowią plany miejscowe.
2. Zbywanie nieruchomości następuje w granicach określonych w planach, o których mowa w ust. 1.
R o z d z i a ł III
Ustalenie opłat, bonifikat i ulg z tytułu sprzedaży nieruchomości oraz ustanowienia prawa użytkowania
wieczystego gruntu
§ 12
1. Sprzedaż gruntów przyległych dokonywana na podstawie art. 209 “a” ust. 1 i 2 ustawy następuje z 50% bonifikatą od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy.
2. Obniżka ceny sprzedaży lokali i budynków wpisanych do rejestru zabytków pozostaje w wysokości określonej w art. 68 ust. 3 ustawy.
§ 13
Cenę sprzedaży nieruchomości na rzecz dotychczasowych najemców lub dzierżawców ustala Burmistrz. Cena nieruchomości nie może być niższa od jej wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.
§ 14
1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej może być rozłożona na raty roczne płatne przez okres do10 lat.
2. Pierwsza rata płatna jest najpóźniej w dniu zawarcia umowy sprzedaży, a jej wysokość nie może być mniejsza niż 25% ceny nieruchomości z zastrzeżeniem § 16 i 17.
3. W przypadku sprzedaży lokalu przed zawarciem umowy sprzedaży należy wpłacić całość ceny zakupu gruntu lub całość I opłaty z tytułu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste.
4. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej określonej w art. 70 ust. 3 ustawy z zastrzeżeniem § 16 i 17.
5. Raty płatne są do dnia 31 marca każdego roku.
6. Za zwłokę w terminowej spłacie rat wraz z oprocentowaniem będą pobierane odsetki ustawowe.
7. Spłata rat może nastąpić na wniosek nabywcy w terminach wcześniejszych.
§ 15
1. W celu zabezpieczenia nieuiszczonej ceny sprzedaży, kupujący ustanawiają na nabytej nieruchomości hipotekę umowną w wysokości niespłaconej reszty ceny.
2. W przypadku nieterminowej płatności rat, pozostała do zapłaty cena sprzedaży wraz z ustawowymi odsetkami staje się natychmiast wymagalna.
3. Dochodzenie należności określonej w ust. 2 następuje po upływie trzech miesięcy od dnia wymagalności.
§ 16
Przy sprzedaży na raty lokali mieszkalnych, na rzecz ich najemców, pierwsza wpłata wynosi 2% ceny sprzedaży i płatna jest przed zawarciem aktu notarialnego. Pozostała należność może być na wniosek nabywcy rozłożona na maksimum 9 rat rocznych, oprocentowanych w wysokości 1% w stosunku rocznym.
§ 17
1. Przy sprzedaży na raty lokali użytkowych, na rzecz ich najemców, pierwsza wpłata wynosi 20% ceny lokalu i płatna jest przed zawarciem aktu notarialnego, jeżeli okres najmu wynosi nie krócej niż trzy lata, z zastrzeżeniem brzmienia ust. 2. Pozostała należność może być na wniosek nabywcy rozłożona na maksimum 9 rat rocznych ze zmiennym oprocentowaniem rocznym w wysokości 0,5 stopy redyskonta weksli uchwalanej przez Radę Polityki Pieniężnej i publikowanej w stosownym obwieszczeniu Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
2. Przy sprzedaży na raty lokali użytkowych przy wykupie równoczesnym, pierwsza wpłata wynosi 10% ceny lokalu i płatna jest przed zawarciem aktu notarialnego, jeżeli okres najmu wynosi nie krócej niż jeden rok. Pozostała należność może być na wniosek nabywcy rozłożona na maksimum 9 rat rocznych ze zmiennym oprocentowaniem rocznym w wysokości 0,5 stopy redyskonta weksli uchwalanej przez Radę Polityki Pieniężnej i publikowanej w stosownym obwieszczeniu Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
§ 18
W przypadku jednorazowej zapłaty ceny sprzedaży przez nabywcę przed zawarciem aktu notarialnego, od ceny lokalu mieszkalnego przysługują następujące bonifikaty:
1) 95% w przypadku równoczesnego wykupu wszystkich lokali oraz w przypadku równoczesnego wykupu pozostałych lokali w budynku, w którym część lokali została sprzedana,
2) 90% w przypadku pojedynczej sprzedaży lokali,
3) 60% w przypadku gdy najemcy przysługuje roszczenie o zwrot wpłaconej kaucji mieszkaniowej.
§ 19
1. Zalicza się na poczet ceny sprzedaży nakłady poniesione na lokal bądź budynek, a nierozliczone w czynszu.
2. Zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży podlegają nakłady dokonane wyłącznie za zgodą wynajmującego podwyższające wartość lokalu lub budynku.
3. Rzeczoznawcy majątkowi na zlecenie gminy sporządzają wycenę nakładów poniesionych przez najemcę na adaptację, remont lub modernizację lokalu lub budynku.
4. Elementy będące wyposażeniem lokalu lub budynku bądź nakłady poniesione na zabezpieczenie przed włamaniem, wystrój oraz inne elementy, które nie wpływają na trwałe ulepszenie nie są uwzględniane przy wycenie.
5. Osobie, która dokonała za zgodą gminy przebudowy lub rozbudowy budynku stanowiącego własność gminy, w wyniku czego nastąpiło wyodrębnienie lokalu, w razie nabycia tego lokalu, na poczet ceny zalicza się nakłady poniesione na jego przebudowę lub rozbudowę. Przy ustaleniu wysokości poniesionych nakładów podstawą są faktycznie wykonane roboty oraz wartość tych robót w dniu ustalenia ceny. Przepisów niniejszego ustępu nie stosuje się, jeżeli umowa najmu lub dzierżawy lokalu stanowi inaczej.
§ 20
1. Jeżeli w ciągu roku, licząc od dnia zawarcia aktu notarialnego, wspólnota mieszkaniowa powstała w wyniku równoczesnego wykupu wykonała:
1) remont kapitalny dachu,
2) remont kapitalny elewacji,
przysługuje jej zwrot w wysokości 4% łącznej ceny równoczesnego wykupu lokali (po bonifikacie), nie więcej jednak niż 50% poniesionych wydatków netto dokumentowanych fakturami.
2. Zwrot udzielany jest na wniosek wspólnoty mieszkaniowej złożony w terminie do dwóch miesięcy po spełnieniu przesłanek, o których jest mowa w ust. 1, bez oprocentowania.
3. Zwrotu dokonuje się na podstawie protokołu stwierdzającego spełnienie przesłanek, o których mowa w ust. 1 i 2.
§ 21
1. Przy oddawaniu nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste ustala się następującą wysokość pierwszej opłaty, płatną nie później niż do dnia zawarcia umowy notarialnej:
1) za nieruchomości gruntowe przeznaczone na cele określone w art. 72 ust. 3 pkt 1 do 4 ustawy – 15% ceny nieruchomości gruntowej,
2) za pozostałe nieruchomości gruntowe – 25% ceny nieruchomości gruntowej.
§ 22
1. Stawkę procentową opłaty adiacenckiej ustala w drodze decyzji Burmistrz w wysokości 50% różnicy wartości nieruchomości w przypadku:
1) wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej,
2) podziału nieruchomości.
2. Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia wydania ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt podziału bądź odbioru inwestycji.
3. Wartość nieruchomości określają rzeczoznawcy majątkowi wg stanu i cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej.
4. Opłata adiacencka obciąża podmiot, który był właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości w dniu, kiedy decyzja zatwierdzająca projekt podziału nieruchomości stała się ostateczna bądź w dniu, kiedy dokonano odbioru inwestycji.
R o z d z i a ł IV
Oddawanie nieruchomości w trwały zarząd, użyczenie, dzierżawę, najem oraz obciążanie nieruchomości
§ 23
1. Przy oddawaniu nieruchomości w trwały zarząd ustala się i pobiera opłaty zgodnie z art. 82 i 83 ustawy.
2. Od opłaty rocznej ustalonej z tytułu oddania nieruchomości w trwały zarząd udziela się bonifikaty w wysokości 90%, jeżeli nieruchomość jest oddana na cel określony w art. 84 ust. 3 pkt ustawy.
3. Obniżka opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu nieruchomością wpisaną do rejestru zabytków pozostaje w wysokości określonej w art. 84 ust. 4 ustawy.
4. W razie zbiegu bonifikat stosuje się jedną bonifikatę korzystniejszą dla jednostki organizacyjnej.
§ 24
Jednostki organizacyjne gminy posiadające nieruchomości w trwałym zarządzie za zgodą Burmistrza mogą oddawać części nieruchomości w najem lub dzierżawę na okres do 3 lat, a także użyczać na cele określone w § 25.
§ 25
Nieruchomości lub ich części mogą być użyczane osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową. Nieodpłatne użyczenie nie zwalnia tych osób z udziału w ponoszeniu kosztów utrzymania nieruchomości.
§ 26
Przedmiotem najmu lub dzierżawy mogą być nieruchomości, dla których plan miejscowy nie przewiduje zmiany ich dotychczasowej funkcji bądź zmiana ta nie będzie dokonywana w okresie obowiązywania umowy.
§ 27
Oddanie nieruchomości w najem lub dzierżawę może nastąpić na okres do 10 lat lub na czas nieokreślony.
§ 28
1. Oddanie nieruchomości w najem lub w dzierżawę następuje w trybie przetargu z zastrzeżeniem ust. 2, 3.
2. W trybie bezprzetargowym mogą być oddawane w najem lub dzierżawę nieruchomości gruntowe:
1) na których usytuowane są tymczasowe obiekty budowlane, wzniesione przez dotychczasowych najemców lub dzierżawców, na rzecz tych osób,
2) przeznaczone na cele rolne, ogródki przydomowe, działki rekreacyjne,
3) przyległe do nieruchomości stanowiących własność bądź użytkowanie wieczyste przyszłych dzierżawców,
4) pod prowadzenie sprzedaży na targowiskach, sprzedaży sezonowej i okolicznościowej,
5) zajmowane na cele reklamowe,
6) na cele statutowe organizacji społecznych i politycznych,
7) na rzecz klubów i stowarzyszeń sportowych,
8) na cele użyteczności publicznej,
9) na rzecz jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa,
10) gdy w wyniku dwukrotnego przetargu nie wyłoniono najemcy.
3. W przypadku przejścia najemcy (dzierżawcy) nieruchomości na emeryturę, rentę lub jego zgonu, nieruchomość jest oddawana odpowiednio w najem lub dzierżawę w trybie bezprzetargowym na rzecz jego współmałżonka, wstępnych bądź zstępnych, jeżeli prowadzili wspólnie działalność gospodarczą lub byli zatrudnieni w tej nieruchomości przez okres co najmniej jednego roku poprzedzającego datę zaistnienia ww. okoliczności.
§ 29
Dopuszcza się zbycie nieruchomości w czasie trwania najmu lub dzierżawy.
§ 30
Oddanie w najem lub dzierżawę na okres do 3 lat może nastąpić w drodze bezprzetargowej.
§ 31
Szczegółowe warunki korzystania z nieruchomości będą ustalane indywidualnie przez Burmistrza przy zawieraniu umów.
§ 32
1. Stawki czynszu zostaną określone zarządzeniem Burmistrza.
2. Stawki czynszu różnicuje się w zależności od położenia lokalu w określonej strefie.
3. Podział miasta Nowa Ruda na strefy zawiera załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 33
Na uzasadniony wniosek najemcy lub dzierżawcy nieruchomości czynsz dzierżawny może zostać obniżony maksymalnie o 50%, nie dotyczy to nieruchomości wydzierżawionych lub wynajętych w trybie przetargu.
§ 34
1. Dopuszcza się obciążanie nieruchomości oddanych w trwały zarząd oraz wchodzących w skład gminnego zasobu nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi:
1) użytkowaniem – na czas określony nie dłuższy niż 10 lat,
2) służebnością – gruntową i osobistą,
3) hipoteką – w wysokości nie wyższej od kwoty, do której Burmistrz może samodzielnie zaciągać zobowiązania.
2. Hipoteka nie może być ustanowiona na nieruchomościach służących celom użyteczności publicznej i będących we władaniu miejskich jednostek organizacyjnych.
3. Obciążenie nieruchomości hipoteką wyższą niż określona w ust. 1 pkt 3 może nastąpić po uzyskaniu zgody Rady Miejskiej wyrażonej w formie uchwały.
R o z d z i a ł V
Przepisy końcowe
§ 35
Zasady gospodarowania lokalami użytkowymi zostaną określone odrębną uchwałą.
§ 36
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały tracą moc:
1) uchwała nr 250/XXXVII/98 Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 11 lutego 1998 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami rolnymi stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Nowa Ruda,
2) uchwała nr 251/XXXVII/98 Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 11 lutego 1998 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Nowa Ruda wraz z uchwałami zmieniającymi: nr 326/XLI/01 z dnia 7 listopada 2001 r., nr 345/XLIII/01 z dnia 28 grudnia 2001 r., nr 73/X/03 z dnia 25 czerwca 2003 r.,
3) oraz uchwała nr 70/IX/03 Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 29 maja 2003 r. w sprawie zasad sprzedaży komunalnych lokali oraz budynków mieszkalnych lub użytkowych i opłat za użytkowanie wieczyste.
§ 37
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Nowa Ruda.
§ 38
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCA |
RADY MIEJSKIEJ |
BOŻENA BEJNAROWICZ |
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 26 listopada 2003 r. (poz. 64)