R o z d z i a ł II
Zasady nabywania i zbywania nieruchomości
§ 3
1. Nabycie nieruchomości może nastąpić w szczególności na:
1) tworzenie gminnego zasobu nieruchomości,
2) cele związane z realizacją zadań własnych gminy.
2. Nabycie nieruchomości może nastąpić między innymi w drodze:
1) umowy kupna-sprzedaży,
2) umowy zamiany,
3) umowy o przekazaniu na własność lub umowy o oddaniu w użytkowanie wieczyste przez Skarb Państwa lub inną jednostkę samorządu terytorialnego,
4) umowy darowizny,
5) przyjęcia spadku, zapisu, lub zrzeczenia się.
3. Transakcja nabycia nieruchomości może być zrealizowana, jeżeli ma pokrycie w budżecie gminy.
4. Cena nabycia nieruchomości nie może przewyższać jej wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.
5. Nabycie nieruchomości za cenę wyższą niż określona w pkt 4 może nastąpić po uzyskaniu zgody Rady Miejskiej wyrażonej w formie uchwały.
§ 4
1. Nieruchomości stanowiące własność gminy mogą zostać zbyte z zastrzeżeniem ust. 2 w drodze:
1) umowy kupna - sprzedaży,
2) umowy zamiany, w tym umowy zamiany pomiędzy gminą a Skarbem Państwa oraz innymi jednostkami samorządu terytorialnego z możliwością odstąpienia przez Burmistrza od obowiązku dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości,
3) wniesienia nieruchomości do spółki bądź fundacji w formie wkładu niepieniężnego (aport),
4) darowizny na cele publiczne, na rzecz Skarbu Państwa bądź innej jednostki samorządu terytorialnego,
5) umowy sprzedaży Skarbowi Państwa lub innej jednostce samorządu terytorialnego za cenę obniżoną,
6) umowy sprzedaży na rzecz jej użytkownika wieczystego zgodnie z art. 32 i 69 ustawy.
2. Wniesienie nieruchomości do spółki bądź fundacji w formie wkładu niepieniężnego wymaga uprzedniej zgody Rady Miejskiej wyrażonej w formie uchwały.
§ 5
1. Nieruchomości gruntowe zbywane są osobom fizycznym lub prawnym na własność.
2. Dopuszcza się oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym lub prawnym, jeżeli grunty przeznaczone są na cele publiczne, znajdują się w strefach ochrony konserwatorskie,j a także na rzecz podmiotów określonych w art. 68 ust. 1 pkt 2, 3 i 6 ustawy.
3. Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Grunty zabudowane budynkami innymi niż mieszkalne oraz przeznaczone pod budowę takich budynków a także budowli, w uzasadnionych przypadkach mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste na okres krótszy niż 99 lat.
§ 6
Przeznaczenie nieruchomości do sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste, a będących przedmiotem najmu lub dzierżawy może nastąpić na wniosek najemcy lub dzierżawcy albo z inicjatywy Burmistrza.
§ 7
1. Zwalnia się z obowiązku zbywania w drodze przetargu nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe lub na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową. Nie dotyczy to przypadku, gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający powyższe warunki.
2. Przepis ust. 1 ma także zastosowanie do osób, które dzierżawią nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeśli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie pozwolenia na budowę.
§ 8
1. Nabywca, na którego wniosek przeznacza się nieruchomość do sprzedaży, zobowiązany jest do pokrycia kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do zbycia nieruchomości, i na ten cel wpłacenia zadatku w wysokości szacunkowego kosztu opracowania dokumentacji niezbędnej do sprzedaży. Wysokość zadatku ustala Burmistrz.
2. Zadatek podlega zaliczeniu na poczet rzeczywistych kosztów, o których mowa w ust. 1.
3. Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku niedojścia do zawarcia umowy zbycia nieruchomości z przyczyn dotyczących wnioskodawcy.
4. W przypadku niedojścia do zawarcia umowy zbycia nieruchomości z przyczyn leżących po stronie Gminy zadatek ulega zwrotowi na rzecz wnioskodawcy w pojedynczej wysokości.
5. Koszty związane z zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości lub oddania gruntu w użytkowanie wieczyste ponosi nabywca.
§ 9
1. W przypadku sprzedaży lokalu pierwszeństwo w nabyciu przysługuje osobie, która spełnia jeden z następujących warunków:
1) jest najemcą lokalu mieszkalnego,
2) jest najemcą lokalu użytkowego, a umowa najmu została zawarta na czas nieokreślony i trwa nieprzerwanie nie krócej niż 3 lata z zastrzeżeniem § 17 ust. 2.
2. Z prawa pierwszeństwa może skorzystać tylko ten najemca, który ma uregulowane zobowiązania z tytułu najmu lokalu wobec gminy.
3. Najemcy w okresie wypowiedzenia umowy najmu nie przysługuje prawo pierwszeństwa nabycia zajmowanego lokalu.
§ 10
1. Lokale mieszkalne zajmowane przez najemców mogą zostać przeznaczone do sprzedaży na ich wniosek.
2. Lokale użytkowe mogą zostać przeznaczone do sprzedaży, w trybie bezprzetargowym, z zachowaniem pierwszeństwa w ich nabyciu:
1) na wniosek zarządcy nieruchomości,
2) na wniosek najemcy.
§ 11
1. Nie prowadzi się sprzedaży lokali znajdujących się w budynkach:
1) które nie mają uregulowanego stanu prawnego;
2) przeznaczonych do rozbiórki lub remontu kapitalnego z zastrzeżeniem pkt 3;
3) lokale, o których mowa w pkt 2, mogą być przeznaczone do sprzedaży pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez wszystkich najemców lub dzierżawców;
4) jeżeli toczy się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez gminę;
5) w których przewidziana jest zmiana ich funkcji.
2. Wyłącza się ze sprzedaży lokale socjalne przeznaczone na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej oraz lokale, które zostały przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych przy udziale środków finansowych Gminy.