59

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W MIĘDZYBORZU

z dnia 31 października 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

wsi Klonów

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ((Dz. U. Nr 80 z 2003 r., poz. 717), art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz w nawiązaniu do uchwały Rady Miejskiej w Międzyborzu nr XXXVIII/199/02 z dnia 23 maja 2002 r., uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Klonów.

R o z d z i a ł I

USTALENIA OGÓLNE

§ 1

Podstawowe informacje o wsi Klonów:

1. Klonów zajmuje obszar 812 ha, z czego obecnie:

– 410 ha to lasy i grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione,

– 343 ha to użytki rolne, w tym 158 ha łąki i pastwiska trwałe,

– tereny osiedlowe zabudowane zajmują obecnie 11 ha.

2. Ludność wynosi około 260 osób.

§ 2

Przedmiot ustaleń planu obejmuje:

1. Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania.

2. Linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi.

3. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.

4. Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów.

5. Zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane.

6. Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

§ 3

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest:

1. Stworzenie warunków właściwych prawu lokalnemu w dziedzinie gospodarki przestrzennej, zapewniających możliwość rozwoju przez zapis ustaleń funkcjonalnych oraz regulacyjnych.

2. Realizacja polityki przestrzennej gminy określonej w “Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Międzybórz” zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej w Międzyborzu.

§ 4

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1. Planie – należy przez to rozumieć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa na wstępie uchwały, na który składają się:

1) tekst niniejszej uchwały,

2) załącznik graficzny w formie rysunku planu.

2. Uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej o ile z treści przepisu nie wynika inaczej.

3. Przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.

4. Obszarze – należy przez to rozumieć cały obszar objęty granicami opracowania.

5. Terenie – należy przez to rozumieć część obszaru wydzieloną liniami rozgraniczającymi i oznaczoną odpowiednimi symbolami.

6. Przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć przeznaczenie, które powinno dominować na danym terenie.

7. Przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć dozwolone rodzaje przeznaczenia, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe danego terenu.

8. Wysokości budynków – należy przez to rozumieć wysokość liczoną od poziomu otaczającego terenu (średnia dla narożników) do okapu.

9. Kondygnacji naziemnej – należy przez to rozumieć kondygnację, której nie mniej niż połowa wysokości w świetle, co najmniej z jednej strony budynku znajduje się powyżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, a także kondygnacje nad nią usytuowane.

§ 5

1. Integralną część planu stanowi rysunek planu w skali 1:5000, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

2. Rysunek jest wykonany na mapie ewidencyjnej w skali 1:5000, na której naniesiono warstwice na podstawie mapy topograficznej w skali 1:10000.

§ 6

1. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne na rysunku planu:

1) symbole przeznaczenia terenów,

2) symbole klasyfikacji dróg,

3) obowiązujące linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania,

4) linie rozgraniczające, które mogą ulec nieznacznemu przesunięciu,

5) obiekty objęte ochroną konserwatorską,

6) strefa “OW” obserwacji archeologicznej,

7) stanowiska archeologiczne,

8) zalesienia.

2. Ponadto na rysunku planu występują oznaczenia, niebędące obowiązującymi ustaleniami planu:

1) granica województwa,

2) granica gminy,

3) granica obrębu,

4) orientacyjny przebieg linii energetycznych 15 kV wraz ze stacjami transformatorowymi.

§ 7

1. Warunki zabudowy i zagospodarowania terenów w decyzjach administracyjnych należy określać według zasad ustalonych dla terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi.

2. Wyróżnia się następujące rodzaje linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania:

1) obowiązujące linie rozgraniczające,

2) linie rozgraniczające, które mogą ulec nieznacznemu przesunięciu w toku postępowania lokalizacyjnego i w projektach podziału terenu, w oparciu o projekt zagospodarowania terenu oraz uzyskane uzgodnienia lub decyzje wymagane przepisami szczególnymi i odrębnymi.

R o z d z i a ł II

R o z d z i a ł III

USTALENIA DLA TERENÓW KOMUNIKACJI

§ 15

1. Ustala się linie rozgraniczające terenów przeznaczonych na komunikację i przedstawia się je na rysunku planu.

2. Tereny przeznaczone na cele komunikacji publicznej to tereny kolejowe, tereny dróg powiatowych i tereny dróg gminnych.

3. Na całym obszarze zainwestowania dopuszcza się prowadzenie dróg wewnętrznych i dojazdów pod warunkiem zachowania ustaleń planu, a w szczególności określonych zasad podziału na działki budowlane.

4. Wprowadza się ochronę drzew znajdujących się w liniach rozgraniczających dróg.

5. W przypadku wystąpienia czynników uciążliwych poza granicami wyznaczonych terenów komunikacji, sposób wykorzystania gruntów i nieruchomości objętych uciążliwościami oraz sposób ochrony interesów osób trzecich winien wynikać z decyzji opartych o przepisy szczególne i odrębne.

§ 16

Ustalenia dla terenów komunikacji kolejowej.

1. Przez obszar opracowania przebiega linia kolejowa nr 355, pierwszorzędna, jednotorowa, zelektryfikowana, państwowego znaczenia, relacji Ostrów Wielkopolski – Grabowno Wielkie, przez Międzybórz Sycowski.

2. Przedsięwzięcia na obszarze kolejowym wymagają sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko zgodnie z przepisami szczególnymi i odrębnymi.

3. Wszystkie skrzyżowania dróg z linią kolejową w jednym poziomie wymagają zachowania parametrów trójkąta widoczności zgodnie z przepisami szczególnymi i odrębnymi bez względu na kategorię przejazdu. Budowa, modernizacja, utrzymanie i ochrona skrzyżowań dróg z liniami kolejowymi należy do zarządcy kolei zgodnie z przepisami szczególnymi i odrębnymi.

§ 17

Ustala się tereny dróg publicznych.

1. Droga powiatowa nr 13 407 Międzybórz – granica województwa, o parametrach drogi lokalnej oznaczona symbolem 1KL1/2. Droga jest osią komunikacyjną terenów zabudowy wiejskiej i bezpośrednio obsługuje tereny przyległe. Szerokość pasa drogowego wynosi od 15 do 25 m. Na terenie zabudowanym w przekroju wyróżnia się jezdnię, chodnik i ścieżkę dla pieszych i rowerów.

2. Droga powiatowa nr 13 480 Międzybórz (Klonów) – Dobrzec, o parametrach drogi lokalnej oznaczona symbolem 2KL1/2. Pozostawia się istniejącą szerokość pasa drogowego, wynoszącą 15 do 25 m.

3. Drogi gminne publiczne o parametrach dróg dojazdowych, o szerokości w liniach rozgraniczających 10 m, oznaczone symbolem KD.

 

Lp.

Symbol

Przeznaczenie

Elementy przekroju

Uwagi

1

1KD

obsługują tereny zabudowy wiejskiej i mieszkaniowej

Jezdnia szerokości 5,5 m, chodniki lub pobocza

Poszerzenie istniejących dróg dwustronne w zależności od lokalnych uwarunkowań

2

2KD

3

3KD

4

4KD

obsługuje tereny działalności gospodarczej

Jezdnia o szerokości 7 m, chodnik od strony terenu DZG2.

Poszerzenie istniejącej drogi nr ewd. 242 na terenie przeznaczonym na DzG2. Dominujący udział ruchu obsługującego działalność gospodarczą.

 

 

 

4. Do obsługi zespołu działek zabudowy wyznaczono też ciągi pieszo-jezdne oznaczone symbolem Kpj, o szerokości minimum 5 m.

R o z d z i a ł IV

USTALENIA DODATKOWE DLA NIEKTÓRYCH TERENÓW

§ 18

Ustalenia dodatkowe dla terenów położonych w sąsiedztwie linii kolejowej:

1. Na gruntach położonych w sąsiedztwie linii kolejowej drzewa lub krzewy mogą być sytuowane w odległości nie mniejszej niż 15 m od osi skrajnego toru kolejowego, z wyłączeniem gatunków drzew, których wysokość może przekroczyć 10 m.

2. Roboty ziemne niezwiązane z prowadzeniem ruchu kolejowego i utrzymaniem linii kolejowej, mogą być wykonywane w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy obszaru kolejowego.

3. Wykonywanie robót ziemnych w odległości od 4 m do 20 m od granicy obszaru kolejowego powinno każdorazowo być uzgadniane z zarządem kolei.

4. Budynki i budowle mogą być sytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m.

5. Budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej powinny być sytuowane w odległości zapewniającej zachowanie, w zależności od przeznaczenia budynku, dopuszczalnego natężenia hałasu i wibracji, określonych w odrębnych przepisach.

6. Wszelkie place składowe, dojazdy i parkingi w sąsiedztwie terenów kolejowych muszą mieć nawierzchnię twardą ze spadkiem w kierunku przeciwnym do terenów kolejowych.

7. Nie dopuszcza się wykorzystania rowów odwadniających tereny kolejowe dla użytkowników spoza PKP.

8. Nie dopuszcza się wykorzystywania kolejowych dróg technologicznych dla potrzeb gminy, w tym jako drogi dojazdowe do gruntów rolnych.

9. Na terenie upraw rolnych w rejonie skrzyżowania dróg z linią kolejową w jednym poziomie, celem zachowania trójkąta widoczności obowiązuje zakaz uprawiania roślin wysokich.

10. Obowiązuje nakaz ogrodzenia terenów użytkowanych jako pastwiska od strony terenów kolejowych.

11. Ustala się konieczność zachowania pasa terenu o szerokości 3.0 m od zewnętrznej krawędzi budowli kolejowej (m.in. rowu odwadniającego, podtorza, podnóża nasypu dla potrzeb służb ratowniczych).

§ 19

Ustalenia dla terenów oznaczonych numerami od 1 do 10.

1. Teren 1MJ. Część działki 197.

1) Podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, także dla rekreacji indywidualnej.

2) Wyznacza się nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 15 m od linii rozgraniczającej drogi powiatowej.

3) Dopuszcza się podział maksymalnie na 2 działki budowlane.

2. Teren 2MJ. Część działki 93.

1) Podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, także dla rekreacji indywidualnej.

2) Wyznacza się nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 15 m od linii rozgraniczającej drogi powiatowej.

3) Dopuszcza się podział maksymalnie na 3 działki budowlane.

3. Teren 3MJ. Część działki 92/10.

1) Podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, także dla rekreacji indywidualnej.

2) W zagospodarowaniu działki należy przewidzieć w pobliżu cieku wodnego zieleń trwałą – zadrzewienie, zakrzewienie, trawnik.

3) Wyznacza się jedną działkę budowlana.

4) Obsługa komunikacyjna będzie się odbywać dojazdem (lub przez służebność) od drogi 2KD na jej odcinku przylegającym do działki 92/5.

4. Teren 4MJ. Działka 94/3 i części działek 94/9 i 94/10.

1) Podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, także dla rekreacji indywidualnej.

2) Dopuszcza się wyznaczenie trzech działek budowlanych.

5. Teren 5MJ. Część działki 99/2.

1) Podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, także dla rekreacji indywidualnej.

2) Dopuszcza się wyznaczenie trzech działek budowlanych.

6. Teren 6MJ. Część działki 75.

1) Podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, także dla rekreacji indywidualnej.

2) Wyznacza się jedną działkę budowlaną.

7. Teren 7MJ. Działki 96/2, 96/3, 97/3.

1) Podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, także dla rekreacji indywidualnej.

2) Dla działek (działki) dostępnych od drogi 1KL dopuszcza się wprowadzenie również innych usług wbudowanych, niż pracownie i gabinety właścicieli.

8. Teren 8 UP. Działka 106/4.

1) Podstawowym przeznaczeniem są usługi sportu, rekreacji i kultury.

2) Nie dopuszcza się podziału na działki.

9. Teren 9MJ. Działki 109/1, 109/2 i część działki 109/3.

1). Podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.

2) Na terenie działki 109/3 dopuszcza się wyznaczenie dwu nowych działek mieszkaniowych. Ich obsługa komunikacyjna będzie odbywać się przy pomocy drogi wewnętrznej (dojazdu) prowadzonej od drogi 1KL.

10. Teren 10 DzG2. Części działek 123, 125, 127, 129, 131.

1) Podstawowym przeznaczeniem jest różnorodna działalność gospodarcza. Dopuszcza się zabudowę mieszkaniową właściciela.

2) Dopuszcza się lokalizację przedsięwzięć, które mogą wymagać opracowania raportu oddziaływania na środowisko.

3) Wyznacza się nieprzekraczalną linię zabudowy, w odległości 7 m od linii rozgraniczającej drogi 4KD.

R o z d z i a ł V

USTALENIA KOŃCOWE

§ 20

Dla obszaru objętego planem tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Międzybórz zatwierdzonego uchwałą nr XV/52/80 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Międzyborzu z dnia 31 stycznia 1980 r. w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Międzybórz (Dz. Urz. W R N Nr 4, poz. 17) wraz ze zmianami: uchwała Rady Miejskiej w Międzyborzu nr 108/88 z dnia 29 stycznia 1988 r. (Dz. Urz. Woj. Kal. Nr 10, poz. 120), uchwała Rady Miejskiej w Międzyborzu nr XXVII/1/92 z dnia 16 października 1992 r. (Dz. U. Woj. Kal. Nr 17, poz. 127), uchwała nr XXXIII/193/97 Rady Miejskiej w Międzyborzu z dnia 29 grudnia 1997 r. (Dz. Urz. Woj. Kal. Nr 4/98, poz. 19).

§ 21

Dla terenów objętych planem ustala się stawkę procentową, z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym w wysokości 30%.

§ 22

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Międzybórz.

§ 23

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

HENRYK ZAWADZKI

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej w Międzyborzu z dnia 31 października 2003 r. (poz. 59)