R o z d z i a ł II
USTALENIA DLA CAŁEGO OBSZARU OBJĘTEGO PLANEM
§ 8
Przeznaczenie terenów:
1. Planowane przeznaczenie terenu wsi stanowią przede wszystkim lasy – ich powierzchnia ulegnie znacznemu zwiększeniu. Znacznie się zmniejszy powierzchnia użytków rolnych, powiększą się tereny zabudowy.
2. Ustala się następujące planowane przeznaczenia podstawowe i dopuszczalne dla terenów wyodrębnionych liniami rozgraniczającymi i oznaczonymi odpowiednio symbolami na rysunku planu:
RL – Lasy. Teren lasów istniejących i projektowanych oraz dróg dojazdowych
R – Rola. Teren upraw, w skład których wchodzą tereny określone w ewidencji jako użytki rolne, pod urządzeniami: melioracji wodnych, przeciwpożarowych i przeciwpowodziowych, zaopatrzenia rolnictwa w wodę, zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa, torfowisk i oczek wodnych i dróg dojazdowych. Dopuszcza się zadrzewienie i zalesienie. Obowiązuje zakaz zabudowy.
ZT – Zieleń trwała. Teren upraw , w skład których wchodzą tereny określone w ewidencji jako użytki rolne, pod urządzeniami: melioracji wodnych, przeciwpożarowych i przeciwpowodziowych, zaopatrzenia rolnictwa w wodę, zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa, torfowisk i oczek wodnych, i dróg dojazdowych. Dopuszcza się zadrzewienie i zalesienie. Tereny te wyodrębnione są ze względu na występowanie na ich obszarze wód otwartych, z którymi użytki rolne tworzą ekosystem. Obowiązuje zakaz zabudowy.
Dz G2 – Działalność gospodarcza lokalna. Są to różnorodne usługi, rzemiosło i produkcja. Na terenach tych dopuszcza się lokalizowanie przedsięwzięć, dla których może być wymagane sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Dopuszcza się zabudowę mieszkaniową właściciela.
M – Zabudowa wiejska. Obejmuje istniejącą zabudowę jednorodzinną, zagrodową i wielorodzinną oraz nową zabudowę jednorodzinną wolno stojącą lub bliźniaczą i zagrodową o charakterze uzupełniającym i plombowym, wraz z ogrodami i towarzyszącym zagospodarowaniem. Zabudowę wielorodzinną dopuszcza się jedynie jako odtwarzanie i kontynuację istniejącej zabudowy wielorodzinnej.
Na terenach tych dopuszcza się usługi, zarówno jako usługi wbudowane w budynki mieszkalne jak i wolno stojące na wydzielonych działkach.
MJ – Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Tereny przeznaczone na nową zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolno stojącą lub bliźniaczą.
Dopuszcza się lokalizację budynków rekreacji indywidualnej, z zastrzeżeniem jak w § 18 ust. 9. Nie dopuszcza się zabudowy zagrodowej.
Dopuszcza się jedynie usługi wbudowane, w formie gabinetów i pracowni właścicieli, z zastrzeżeniem jak w § 19 ust. 7.
UP – Usługi publiczne.
U – Usługi komercyjne. Tereny usług takich jak: biura, obsługa firm, turystyka, gabinety, pracownie, a także takich jak: handel detaliczny, gastronomia, rekreacja, tzw. rzemiosło nieuciążliwe – usługi dla ludności takie jak: szewc, fryzjer, naprawa RTV. Dopuszcza się zabudowę mieszkaniową właściciela.
Tereny komunikacji:
KK – tereny kolei.
KL, KD – tereny dróg i ulic.
Kpj – ciągi pieszo-jezdne.
3. Na wymienionych wyżej terenach dopuszcza się lokalizowanie niezbędnych urządzeń i sieci infrastruktury technicznej zgodnie z przepisami szczególnymi i odrębnymi i zgodnie z ustaleniami § 9 niniejszej uchwały.
4. Ustalenia dodatkowe dotyczące przeznaczenia niektórych terenów są umieszczone w rozdziale IV niniejszej uchwały.
§ 9
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.
1. Na obszarze objętym planem dopuszcza się lokalizowanie niezbędnych urządzeń i sieci infrastruktury technicznej zgodnie z przepisami szczególnymi i odrębnymi, z poniższymi zastrzeżeniami:
1) nie dopuszcza się prowadzenia linii energetycznych wysokiego napięcia i gazociągów wysokiego ciśnienia,
2) nie dopuszcza się prowadzenia magistrali wodociągowych o średnicy większej niż 1620 mm wzdłuż linii kolejowej, gdyż awaria rurociągu grozi rozmyciem podtorza i wykolejeniem składu,
3) na terenach stacji kolejowych oraz pod rozjazdami obowiązuje całkowity zakaz krzyżowania sieci gazowej z torami kolejowymi,
4) na obszarach kolejowych (użytek Tk, ) istnieje całkowity zakaz lokalizacji inwestycji (w tym infrastruktury technicznej podziemnej, z wyjątkiem skrzyżowań) niezwiązanych z prowadzeniem ruchu kolejowego,
5) ewentualne konstrukcje wieżowe oraz inne urządzenia i obiekty techniczne o charakterze wieżowym należy lokalizować w odległości przekraczającej ich wysokość, liczoną od linii rozgraniczającej tereny kolejowe,
6) planowane urządzenia przekaźnikowe telekomunikacji nie mogą powodować zakłóceń łącznościowych na linii kolejowej,
7) stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej mogą być lokalizowane w odległości co najmniej 50 m od granicy terenów zabudowy mieszkaniowej oznaczonych symbolami M i MJ.
2. Korytarze sieci infrastruktury powinny być lokalizowane przede wszystkim na terenach publicznych.
3. Zaopatrzenie w wodę:
1) zaopatrzenie w wodę do celów bytowo-gospo-darczych i przeciwpożarowych odbywać się będzie z komunalnej sieci wodociągowej. Planuje się uzupełnianie rozbudowy istniejącej sieci.
4. Gromadzenie i usuwanie ścieków:
1) docelowo przewiduje się skanalizowanie całej wsi i odprowadzenie ścieków do oczyszczalni komunalnej w Międzyborzu,
2) odprowadzanie i oczyszczanie ścieków odbywa się obecnie przez lokalne systemy oczyszczania i zbiorniki bezodpływowe. Dopuszcza się ich stosowanie do czasu skanalizowania wsi,
3) odprowadzanie i utylizacja zanieczyszczeń olejowych będzie odbywać się przy zastosowaniu wydzielonych, szczelnych zbiorników, z zastosowaniem separatorów i łapaczy olejów,
4) oczyszczalnie lokalne nie mogą wprowadzać oczyszczonych ścieków do gruntu za pomocą drenaży rozsączających z pominięciem biologicznie czynnej warstwy gleby z uwagi na zachowanie odpowiedniej jakości wód gruntowych. Odpływy z tych oczyszczalni powinny być poddawane kontroli i w przypadkach zbyt małej skuteczności powinny być doczyszczone w oczyszczalni komunalnej lub włączane do unieszkodliwiania wraz z innymi odpadami powstającymi na terenie zagrody i wykorzystywane do utylizacji w środowisku glebowym na terenie użytków rolnych.
5. Gromadzenie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych będzie odbywać się zgodnie z odpowiednią uchwałą Rady Miejskiej w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
6. Powstające inne odpady związane z działalnością gospodarczą gromadzone muszą być w odpowiedni sposób na posesji właściciela terenu i kierowane do odbioru przez specjalistyczne firmy wg zawartych umów cywilno-prawnych.
7. Zasady zaopatrzenia w ciepło, gaz i energię elektryczną:
1) przesyłanie i dystrybucja paliw gazowych i energii elektrycznej będzie się odbywać w oparciu o plany rozwoju sporządzone przez przedsiębiorstwa energetyczne zgodnie z przepisami szczególnymi i odrębnymi,
2) dopuszcza się zaopatrzenie w gaz przewodowy do celów bytowych, gospodarczych oraz grzewczych,
3) przewiduje się zaopatrzenie w energię elektryczną do celów oświetleniowych, produkcyjnych i gospodarczych oraz grzewczych.
8. Zaopatrzenie w ciepło:
1) zaopatrzenie w ciepło będzie odbywać się z lokalnych źródeł ciepła przy zastosowaniu wyłącznie systemów przyjaznych dla środowiska takich jak np.: gazu, energii elektrycznej, oleju opałowego.
9. Zaopatrzenie w energię elektryczną:
1) pozostawia się bez zmian usytuowanie istniejących linii energetycznych 15/04 kV wraz ze stacjami elektroenergetycznymi, dopuszcza się ich adaptację, modernizację i rozbudowę,
2) dopuszcza się lokalizację nowych linii niskiego i średniego napięcia zgodnie z ustaleniami niniejszej uchwały oraz przepisami szczególnymi i odrębnymi. Nie dotyczy to linii wysokiego napięcia, dla których wymagane jest odrębne postępowanie,
3) nowe stacje dla potrzeb działalności gospodarczej będą w zależności od potrzeb lokalizowane na terenach własnych inwestorów, lokalizacja stacji winna zapewniać swobodny dostęp dla obsługi i środków transportu,
4) w wypadku występowania kolizji z liniami elektroenergetycznymi inwestor powinien wystąpić do Zakładu Energetycznego celem uzyskania warunków likwidacji kolizji. Ewentualne koszty przebudowy obciążają przyszłego inwestora.
§ 10
Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu:
1. Ustala się gabaryty i charakter zabudowy:
1) nowa zabudowa uzupełniająca zabudowę istniejącą, charakterem i gabarytami będzie nawiązywać do otoczenia,
2) zezwala się na remont, modernizację i rozbudowę istniejącej zabudowy,
3) ustala się maksymalne wysokości nowych budynków mieszkalnych, usługowych i mieszkalno--usługowych do dwóch kondygnacji naziemnych, w tym poddasze użytkowe pod dachem spadzistym,
4) ustala się maksymalne wysokości budynków magazynowych, gospodarczych, warsztatowych, produkcyjnych na 1 kondygnację. Ich wysokość nie może przekraczać 5 m na terenach mieszkaniowych i 7 m na terenach działalności gospodarczej.
2. Ustala się zasady kształtowania linii zabudowy:
1) ustala się nieprzekraczalne minimalne odległości sytuowania zabudowy:
a) od granicy wód – 10 m,
b) od granicy lasu – 10 m,
2) linie zabudowy należy kształtować w nawiązaniu do zabudowy istniejącej w sąsiedztwie,
3) linie zabudowy dla niektórych terenów określa się w ustaleniach dodatkowych w rozdziale IV.
3. Ustala się następujące wskaźniki minimalnego udziału zieleni rozumianego jako teren biologicznie czynny w zagospodarowaniu działki:
1) działki zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej – 25%,
2) działki usług komercyjnych – 20%
3) działki na terenach działalności gospodarczej – 15%.
4. Ustala się następujące zasady obsługi komunikacyjnej terenów:
1) w granicach poszczególnych nieruchomości znajdujących się na obszarze objętym planem należy zapewnić lokalizację niezbędnej ilości miejsc postojowych. Ustala się następujące wskaźniki:
a) dla funkcji usługowych – minimum 3 stanowiska / 100 m2 powierzchni użytkowej,
b) dla funkcji mieszkaniowych – 2 miejsca postojowe / mieszkanie,
c) dla terenów i budynków łączących funkcje usługowe i mieszkaniowe należy przyjmować sumę liczby miejsc postojowych liczonych dla obu funkcji,
2) potrzeby w zakresie miejsc postojowych i placów manewrowych dla działalności gospodarczej, w tym usług, realizowane będą w granicach własnych działek,
3) na całym obszarze planu dopuszcza się prowadzenie dróg wewnętrznych i dojazdów o parametrach dostosowanych do wielkości i charakteru ruchu,
4) prowadzenie dróg wewnętrznych i dojazdów musi uwzględniać ustalenia niniejszego planu, w tym zachowanie zasad podziału na działki i umożliwiać prowadzenie sieci infrastruktury.
5. Określenie dodatkowych warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu dla niektórych terenów następuje w rozdziale IV.
§ 11
Zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane.
1. Na całym obszarze objętym planem dopuszcza się zmianę granic nieruchomości, z zastrzeżeniem jak w § 20 ust. 8.
2. Określa się minimalne powierzchnie powstających w wyniku podziałów i wyznaczania nowych działek budowlanych:
1) zabudowa zagrodowa – 0.20 ha,
2) zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna – 800 m2,
3) usługi komercyjne – 100 m2.
3. Dopuszcza się zmniejszenie określonych wyżej powierzchni o 10%, w uzasadnionych przypadkach spowodowanych np. kształtem działki bądź koniecznością zapewnienia dojazdu.
Określenie dodatkowych warunków podziału na działki budowlane dla niektórych terenów następuje w rozdziale IV niniejszej uchwały.
§ 12
Obszary przyrodnicze chronione prawnie:
1. Obszar objęty planem znajduje się na terenie “Obszaru chronionego krajobrazu “Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska” oraz w granicach chronionej zlewni rzeki Baryczy.
2. Na obszarze chronionego krajobrazu obowiązują zakazy i nakazy konieczne do zapewnienia ochrony terenów posiadających walory przyrodnicze, krajobrazowe i wypoczynkowe przed ich niszczeniem bądź utratą tych walorów.
1) zakazy:
a) wznoszenia obiektów i instalowania urządzeń powodujących ujemne oddziaływanie na środowisko i krajobraz,
b) wprowadzania zmian stosunków wodnych niekorzystnych dla środowiska,
c) dokonywania prac ziemnych naruszających w sposób trwały rzeźbę terenu,
d) niszczenia obszarów zabagnionych i zatorfionych,
e) prowadzenia czynności powodujących wzmożenie procesów erozyjnych,
f) lokalizowanie wysypisk odpadów, z wyjątkiem niezbędnych dla potrzeb miejscowej ludności,
g) likwidowania zadrzewień i zakrzaczeń.
2) nakazy:
a) ograniczeń eksploatacji na skalę wielkoprzemysłową surowców mineralnych i wód,
b) stosowania w budownictwie form architektonicznych harmonizujących z walorami krajobrazowymi okolic obszaru chronionego krajobrazu,
c) prowadzenia niezbędnych linii energetycznych wysokiego napięcia poza obszarami leśnymi,
d) objęcia ścisłą ochroną wód powierzchniowych i podziemnych przed zanieczyszczeniami,
e) rekultywacji i zagospodarowania istniejących gruntów,
f) prowadzenia gospodarki leśnej zapewniającej ciągłość i trwałość lasu oraz zachowanie właściwego dla tego regionu składu gatunkowego według “Ogólnych zasad zagospodarowania lasów” wchodzących w skład obszaru chronionego krajobrazu,
g) prowadzenia gospodarki rolnej niedoprowadzającej do degradacji gleb i innych elementów środowiska, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ostrożność w stosowaniu środków chemicznych (pestycydów I i II grupy),
h) zakładania nowych i uzupełnienia istniejących zadrzewień.
§ 13
Szczególne warunki zagospodarowania terenów, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.
1. Ze względu na ochronę wód wprowadza się następujące ograniczenia:
1) zakazuje się lokalizacji zakładów produkcyjnych o wodochłonnym procesie produkcji,
2) zaleca się stosowanie zamkniętych obiegów wody w działalności gospodarczej,
3) zalecane jest zwiększanie retencji w formie zbiorników, a także retencji dolinowej,
4) zakazuje się regulacji potoków,
5) na terenie objętym planem znajdują się urządzenia melioracji szczegółowej – rowy i obszary zdrenowane. Ich funkcja i sprawność działania powinny być podtrzymane po zrealizowaniu planu lub zastąpione uzgodnionymi nowymi urządzeniami. Należy zapewnić dostęp do tych urządzeń w celu przeprowadzenia robót konserwacyjnych.
2. Działalność zakładów produkcyjnych, rzemieślniczych lub usługowych nie może powodować ponadnormatywnego obciążenia środowiska naturalnego poza granicami terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny.
3. Wyklucza się lokalizację obiektów bezściółowej hodowli zwierząt.
4. Uciążliwości i szkodliwości wywołane przez działalności wynikające z przeznaczenia terenu będą eliminowane lub ograniczane w oparciu o przepisy szczególne.
5. Nie dopuszcza się lokalizacji nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wymagających sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, na podstawie przepisów szczególnych i odrębnych, z wyjątkiem inwestycji dotyczących linii kolejowych.
6. Nie dopuszcza się lokalizacji nowych przedsięwzięć, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagany na terenach mieszkaniowych o symbolach M, MJ i terenach usług publicznych o symbolu UP.
7. Wyklucza się stosowanie do ochrony roślin środków zaliczanych do I i II klasy trucizn.
8. Przy pracach ziemnych wprowadza się obowiązek zdjęcia humusu i wykorzystania na cele produkcji rolnej lub rekultywacji terenów.
9. Ustala się następujące dopuszczalne poziomy hałasu dla terenów mieszkaniowych:
Lp. |
Przeznaczenie terenu |
Symbol przezna- czenia |
Dopuszczalny poziom hałasu wyrażony w dB |
|||
od dróg i linii kolejowych |
od pozostałych obiektów i źródeł hałasu |
|||||
pora dnia 16 godzin |
pora nocy 8 godzin |
pora dnia 16 godzin |
pora nocy 8 godzin |
|||
1 |
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej |
MJ |
55 |
45 |
45 |
40 |
2 |
Tereny zabudowy wiejskiej (mieszkaniowej z usługami rzemieślniczymi i zabudowy zagrodowej) |
M |
60 |
50 |
50 |
40 |
10. W przypadku wystąpienia czynników uciążliwych poza granicami wyznaczonych terenów komunikacji, sposób wykorzystania gruntów i nieruchomości objętych uciążliwościami oraz sposób ochrony interesów osób trzecich będzie wynikać z decyzji opartych o obowiązujące przepisy szczególne i odrębne.
§ 14
Granice i zasady zagospodarowania obiektów podlegających ochronie i szczególne warunki zagospodarowania terenu, wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego.
1. Obejmuje się ochroną następujące obiekty:
1) dawna szkoła, obecnie budynek mieszkalny nr 17 z 1 ćw. XX w.,
2) budynek mieszkalny nr 31 z 4 ćw. XIX w.,
3) zespół mieszkalno-gospodarczy nr 14, z lat 30-tych XX w.,
4) zespół mieszkalno-gospodarczy nr 15, z lat 30-tych XX w..
2. Przebudowa, rozbudowa, modernizacja obiektów objętych ochroną niniejszym planem podlega opiniowaniu przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
3. Na terenie objętym planem znajdują się następujące stanowiska archeologiczne:
1) stanowisko nr 1 – znalezisko luźne z epoki kamienia i I okresu epoki brązu,
2) stanowisko nr 2 – osada z epoki kamienia i z I okresu epoki brązu, osada z okresu lateńskiego,
3) stanowisko nr 7 – znalezisko luźne z epoki kamienia i I okresu epoki brązu,
4) stanowisko bez numeru – osada z okresu nowożytnego.
4. Na obszarze stanowisk i w ich bezpośrednim sąsiedztwie obowiązuje wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na wszelkie zamierzenia inwestycyjne na terenie i bezpośrednim sąsiedztwie ww. stanowisk należy uzyskać zezwolenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych wykonywanych przez uprawnionego archeologa. Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury. prowadzenie prac archeologicznych odbywa się na koszt inwestora.
5. Część wsi objęto strefą “OW” obserwacji archeologicznej obszarów o metryce średniowiecznej. Na obszarze tej strefy obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:
1) przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na wszelkie zamierzenia inwestycyjne na jej obszarze należy uzyskać wytyczne Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków co do konieczności prowadzenia prac ziemnych za zezwoleniem konserwatorskim i w zakresie określonym w tym stanowisku, uzyskać zezwolenie zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury,
2) prowadzenie nadzoru archeologicznego przez uprawnionego archeologa odbywa się na koszt inwestora.
6. Wszelkie zamierzenia inwestycyjne na obszarze objętym planem poza zasięgiem stanowisk archeologicznych i strefy “OW”, podlegają następującym ustaleniom:
1) inwestor zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem.
2) w przypadku wystąpienia zabytków archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych badań wykopaliskowych na koszt inwestora, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.