2943 UCHWAŁA RADY GMINY ŻÓRAWINA z dnia 23 września 2003 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Turów Na podstawie art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami) i art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz w związku z uchwałą Rady Gminy Żórawina nr XXXV/229/98 z dnia 26 maja 1998 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Turów, Rada Gminy Żórawina uchwala, co następuje: |
R o z d z i a ł I
PRZEDMIOT UCHWAŁY I PRZEPISY OGÓLNE
§ 1
1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Turów, zwany dalej planem, obejmujący:
1) ustalenia planu stanowiące treść niniejszej uchwały,
2) rysunek planu w skali 1:1000 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
2. Załącznik rysunkowy jest integralnym składnikiem niniejszej uchwały.
3. Ustalenia rysunkowe stanowiące załącznik do niniejszej uchwały tj. rysunek planu obowiązują w zakresie określonym niniejszą uchwałą.
§ 2
Ustalenia tekstowe, o których mowa w § 1 ust. 1pkt 1, składają się z ustaleń ogólnych, stanowiących treść rozdziału II oraz ustaleń szczegółowych, stanowiących treść rozdziału III niniejszej uchwały.
§ 3
Przedmiotem planu jest obszar we wsi Turów, o powierzchni 68,34 ha, w granicach określonych na rysunku planu w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 4
Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest przede wszystkim:
1. ochrona interesów publicznych,
2. umożliwienie realizacji rozbudowy wsi Turów, przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego oddziaływania planowanych inwestycji na środowisko.
§ 5
Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o których mowa w § 1,
2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Gminy Żórawina, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,
3) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,
4) rysunku planu – należy przez to rozumieć graficzny zapis planu przedstawiony na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:1000 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,
5) terenie – należy przez to rozumieć teren wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, oznaczony numerami i symbolami funkcji, na którym obowiązują te same ustalenia,
6) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym terenie wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,
7) przeznaczeniu uzupełniającym – należy przez to rozumieć rodzaj przeznaczenia inny niż podstawowe i dopuszczalne, które nie koliduje z przeznaczeniem podstawowym,
8) przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaj przeznaczenia inny niż podstawowe i uzupełniające, które nie kolidują z przeznaczeniem podstawowym,
9) usługach komercyjnych – należy przez to rozumieć usługi handlu, gastronomii, rzemiosła, obsługi samochodów, finansów, składów i magazynów itp.,
10) usługach nieuciążliwych – należy przez to rozumieć usługi niezaliczane do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko których uciążliwość nie może przekraczać na granicy działki dopuszczalnych norm zgodnie z przepisami szczególnymi,
11) zakazie zabudowy – należy przez to rozumieć zakaz budowy obiektów kubaturowych z wyłączeniem urządzeń infrastruktury technicznej.
R o z d z i a ł II
USTALENIA OGÓLNE DOTYCZĄCE OBSZARU POŁOŻONEGO WE WSI TURÓW
§ 6
Ustalenia dotyczące funkcji terenu objętego planem
Ustala się, że na terenie objętym planem będą się rozwijać następujące funkcje:
1) mieszkaniowe,
2) usługowe,
3) sportowo-rekreacyjne,
4) rolnicze.
§ 7
Zasady ogólne zagospodarowania terenów
i kształtowania zabudowy
1. Ustala się, że maksymalna wysokość zabudowy mierzona od poziomu terenu do najwyższego punktu kalenicy nie może przekraczać 12 m dla terenów zabudowy mieszkaniowej MN i MR oraz terenów oznaczonych jako: 2U, 6U, 16U/P, 34US, 47U, 53UH/MN, 54U, 60U, 61MP i 73U.
2. Należy generalnie uporządkować wszystkie istniejące posesje; frontowe części posesji istniejących i projektowanych zaleca się zagospodarować jako ogrody ozdobne, a ogrodzenia wykonać jako ażurowe nadając estetyczną formę nawiązującą do charakteru zabudowy – preferuje się ogrodzenia wykonane z materiałów naturalnych (drewno, kamień, materiały ceramiczne) oraz ogrodzenia z elementów kutych i żywopłoty.
3. Tereny przewidziane pod zabudowę wymagają, w zależności od potrzeb, badań geologiczno-inży-nierskich oraz geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych zgodnie z przepisami szczególnymi.
4. Linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach przedstawione na rysunku planu linią ciągłą – są ściśle określone, linią przerywaną – są orientacyjne.
5. Linie podziału wewnętrznego terenów o tym samym sposobie użytkowania przedstawione na rysunku planu linią ciągłą – są ściśle określone, linią przerywaną – są orientacyjne.
6. Usytuowanie obiektów budowlanych i towarzyszących im urządzeń musi być zgodne z warunkami określonymi przepisami szczególnymi.
7. Proponowane na rysunku planu obiekty budowlane i ich usytuowanie nie są ściśle obowiązujące; stanowią one wytyczne dla prawidłowego rozwiązania układu funkcjonalno-przestrzennego poszczególnych zespołów urbanistycznych.
8. Na kaćdej wydzielonej działce pod budownictwo mieszkaniowe (MN) obowiązuje wprowadzenie miejsc postojowych dla samochodów osobowych (min. 1 stanowisko) oraz min. 1 stanowisko na 50 m˛ powierzchni ućytkowej obiektów usługowych.
9. Istniejące obiekty wpisane do wykazu zabytków należy chronić i użytkować zgodnie z ustawą o ochronie dóbr kultury (Dz. U. z 1962 r. Nr 98, poz. 1150 ze zmianami).
§ 8
Ustalenia dotyczące zasad zagospodarowania przestrzennego w zakresie ochrony środowiska
przyrodniczego
1. Ustala się obowiązek, zgodnie z przepisami szczególnymi, przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
2. Na obszarze strefy sanitarnej cmentarza, ustala się zakaz lokalizacji zabudowy mieszkaniowej, zakładów żywienia zbiorowego oraz związanych z produkcją bądź magazynowaniem artykułów spożywczych, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.
3. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody ochroną prawną objęte jest stanowisko bluszczu pospolitego (hedera helix), zlokalizowane na dziedzińcu kościelnym oraz na lipie przy drodze w centrum wsi, wykazane w “Inwentaryzacji stanowisk roślin chronionych na terenie gminy Żórawina” z 1993 r.
4. Ustala się dla terenów przylegających do rowów melioracyjnych konieczność zachowania po obu stronach brzegów stref o szerokości min. 3,0 m umożliwiających przeprowadzenie prac konserwacyjnych.
5. Ustala się obowiązek zapewnienia odpływu wody z terenów objętych siecią drenarską, aby nie spowodować podtopienia terenów zdrenowanych i sąsiednich.
6. Ustala się obowiązek ograniczenia do minimum zniszczenia gleb w sposób trwały na poszczególnych działkach.
§ 9
Ustalenia z zakresu ochrony dóbr kultury
1. Część obszaru opracowania, oznaczona na rysunku planu, objęta jest strefą “B” ochrony konserwatorskiej, strefą “OW” obserwacji archeologicznej, strefa “K” ochrony krajobrazowej oraz strefa “W” ochrony archeologicznej dla stanowiska nr 174-1/ /57/82-29 AZP. Zasady i warunki zagospodarowania tych stref zostały określone w “Wytycznych konserwatorskich do planu zagospodarowania przestrzennego gminy Żórawina” (Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego we Wrocławiu, Wrocław, 1994 r.).
2. Na obszarze strefy “B” ustala się wymóg opiniowania przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wszelkich działań inwestycyjnych w zakresie:
1) budowy nowych obiektów kubaturowych,
2) przebudowy, rozbudowy i remontów, a także zmiany funkcji obiektów figurujących w wykazie zabytków architektury i budownictwa,
3) zmian historycznie ukształtowanych wnętrz urbanistycznych,
4) prowadzenia wszelkich prac ziemnych.
3. Na obszarze strefy “K” ustala się:
1) konieczność zlikwidowania elementów dysharmonizujących,
2) wymóg opiniowania przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nowych inwestycji,
3) maksymalną wysokość budynków – dwie kondygnacje z dachami o stromych połaciach, krytych dachówką ceramiczną,
4) zakaz stosowania dachów o mijających się kalenicach,
5) zaleca się podkreślenie w elewacjach budynków mieszkalnych podziałów horyzontalnych w formie pasów międzykondygnacyjnych lub gzymsów koronujących.
4. Z uwagi na zabytkowy charakter zabudowy wsi nowa zabudowa powinna mieć charakter nawiązujący kubaturą, wysokością i formami architektonicznymi do historycznej zabudowy miejscowej.
5. Ochronie konserwatorskiej podlegają następujące obiekty ujęte w konserwatorskim wykazie zabytków architektury i budownictwa):
1) kościół filialny p.w. Narodzenia NMP, XV/XVI w., pocz. XVII w., nr rej. zab. 1812, z dn. 22.08.1966 r.,
2) mur wokół cmentarza przykościelnego z bramą i furtą, mur., XVII, XVIII i XX w.,
3) dom mieszkalny nr 4, 1 poł. XIX w.,
4) dom mieszkalny nr 10, ok. poł. XIX w.,
5) dom mieszkalny nr 12, ok. poł. XIX w.,
6) dom mieszkalny nr 25, 1908 r.
6. Dla zabytkowej alei zaleca się odtworzenie i uzupełnienie ubytków tymi samymi gatunkami drzew.
7. Na obszarze strefy “OW” ustala się wymóg uzgadniania przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wszelkich działań inwestycyjnych.
8. Na obszarze strefy “W” ustala się:
1) zakaz wszelkiej działalności inwestycyjnej, która mogłaby naruszyć specyficzną formę obiektów,
2) konieczność akceptacji i nadzoru służb konserwatorskich dla prowadzenia prac o charakterze rewaloryzacyjnym i rekultywującym.
9. Na terenie opracowania ochronie prawnej, w myśl przepisów szczególnych, podlegają zabytkowe stanowiska archeologiczne:
Nr stanowiska |
Rodzaj stanowiska |
Chronologia |
stanowisko nr 174-1/ 57/ /82-29 AZP |
wały obronne |
wczesne średniowiecze |
10. Ustala się, że na ww. stanowiskach archeologicznych wszystkie roboty ziemne związane z realizacją planowanych inwestycji muszą być poprzedzone wyprzedzającymi ratowniczymi badaniami archeologicznymi prowadzonymi za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i pod nadzorem Inspekcji Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu.
11. Ustala się, w przypadku wystąpienia podczas robót ziemnych obiektów mających charakter zabytku archeologicznego, obowiązek zawiadomienia odpowiednich służb konserwatorskich.
§ 10
Ustalenia dotyczące zasad modernizacji i sposobu kształtowania układu komunikacyjnego
1. Ustala się system obsługi komunikacyjnej obszaru opracowania przedstawiony na rysunku planu (zał. nr 1), w skład którego wchodzą:
1) wschodnie obejście miejscowości na trasie drogi wojewódzkiej nr 395 o docelowych parametrach klasy technicznej G2/2 i szerokości w liniach rozgraniczających 35 m, zgodnie z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
2) istniejąca droga wojewódzka nr 395 Wrocław – Strzelin, klasy Z1/2, (wg “Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dn. 02.03.99 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie” Dz. U. Nr 43 z dn. 14.05.99 r., poz. 430),
3) istniejąca droga powiatowa nr P-331 Turów – Ozorzyce przewidziana do modernizacji, dla której przyjęto klasę drogi Z, (wg “Rozporządzenia” j.w.),
4) istniejąca droga gminna nr 47 24004 Turów – Mędłów przewidziana do modernizacji, dla której przyjęto klasę drogi L, (wg “Rozporządzenia” j.w.),
5) istniejąca droga gminna nr 47 24006 Turów – Żórawina przewidziana do modernizacji, dla której przyjęto klasę drogi L, (wg “Rozporządzenia” j.w.),
6) istniejąca droga gminna Turów – Mnichowice przewidziana do modernizacji, dla której przyjęto klasę drogi L, (wg “Rozporządzenia” j.w.),
7) nowa sieć ulic dla obsługi projektowanej zabudowy mieszkaniowej i usługowej dla których przyjęto klasę ulic lokalnych “L” i dojazdowych “D” (wg “Rozporządzenia” j.w.),
8) projektowana sieć ścieżek rowerowych wyodrębnionych lub łączących ruch pieszy i rowerowy,
9) projektowana sieć ciągów pieszych w zieleni.
2. Ustala się że: wszystkie ulice, place, drogi gospodarcze i ciągi piesze wydzielone na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, poza publiczną drogą wojewódzką nr 395 oraz publiczną drogą powiatową nr P-331, są ulicami i drogami gminnymi publicznymi.
3. Ustala się zakaz organizowania nowych zjazdów bezpośrednio z posesji na drogę na wojewódzka nr 395 (1Z) oraz maksymalne ograniczenie ilości nowych zjazdów oraz drogę powiatową nr P-331 (48Z).
4. Ustala się obowiązek uszczelniania podłoża terenów parkingów i placów manewrowych w celu zapobieżenia infiltracji zanieczyszczeń ropopochodnych do gleby.
5. Ustala się możliwość lokalizowania w granicach linii rozgraniczających dróg, ulic i placów sieci uzbrojenia technicznego oraz pasów zieleni wysokiej i niskiej (dla drogi 1Z, 74O oraz 48Z wymagana jest zgodą zarządzającego drogą). Dopuszcza się w uzasadnionych przypadkach prowadzenie sieci innymi trasami.
6. Ustala się zapewnienie warunków widoczności poziomej i pionowej poprzez wyznaczenie trójkąta widoczności w obszarach istniejących i projektowanych skrzyżowań i włączeń zjazdów.
§ 11
Ustalenia w zakresie modernizacji i rozwoju
infrastruktury technicznej
1. Ogólne zasady uzbrajania terenów w infrastrukturę techniczną
1) Linie rozgraniczające dróg i ulic mogą stanowić jednocześnie linie rozgraniczające dla usytuowania sieci uzbrojenia technicznego. Projektowane sieci oraz istniejące, w miarę ich modernizacji, można prowadzić w obrębie linii rozgraniczających dróg i ulic (dla drogi 1Z, 74O oraz 48Z wymagana jest zgodą zarządzającego drogą). W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa od tej zasady z zachowaniem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.
2) Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych i sieci uzbrojenia na terenach własnych inwestora jako inwestycji towarzyszących.
3) Wszelkie inwestycje w zakresie zaopatrzenia w wodę, ciepło, gaz, energię elektryczną, telekomunikacyjną, odprowadzania ścieków oraz lokalizacji urządzeń technicznych wymagają uzyskania warunków technicznych przyłączenia od określonych właścicieli sieci.
2. Zaopatrzenie w wodę
1) Ustala się zaopatrzenie w wodę z istniejącej sieci wodociągowej oraz z modernizowanego wodociągu z SUW Bratowice.
2) Ustala się rozbudowę istniejącej sieci wodociągowej w układzie pierścieniowym poprzez budowę sieci rozdzielczej na terenach nowej zabudowy.
3) Ustala się dostawę wody do poszczególnych odbiorców za pośrednictwem indywidualnych przyłączy, na warunkach określonych przez zarządcę sieci.
3. Odprowadzenie i unieszkodliwienie ścieków komunalnych oraz odprowadzenie wód opadowych
1) Ustala się odprowadzenie ścieków komunalnych do indywidualnych lub grupowych szczelnych zbiorników bezodpływowych (perspektywicznie z możliwością odprowadzenia ścieków do kanalizacji sanitarnej) i zorganizowany wywóz ścieków do najbliższej oczyszczalni.
2) Dopuszcza się budowę indywidualnych systemów oczyszczania – biooczyszczalnie przydomowe.
3) Ustala się zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych i do ziemi.
4) Docelowo zakłada się budowę kanalizacji sanitarnej w systemie grawitacyjno-pompowym oraz odprowadzenie ścieków do oczyszczalni ścieków w Żórawinie lub do projektowanej oczyszczalni ścieków po południowej stronie potoku Żalina.
5) W zakresie odprowadzenia wód opadowych ustala się wyposażenie w kanalizację deszczową utwardzonych ulic i placów i odprowadzenie wód opadowych poprzez separatory do istniejących rowów.
6) Ustala się zarurowanie odcinków rowów otwartych kolidujących z planowaną infrastrukturą komunikacyjną, na warunkach określonych przez właściciela rowu.
7) W przypadku prowadzenia inwestycji na terenach, na których znajdują się urządzenia melioracyjne należy zaprojektować nowy system zapewniający funkcjonowanie całości. Wszelkie prace kolidujące z urządzeniami melioracyjnymi muszą być uzgodnione z odpowiednim administratorem urządzeń melioracyjnych.
4. Zaopatrzenie w gaz
1) Ustala się bezprzewodowe zaopatrzenie w gaz do czasu budowy sieci gazowej.
2) Docelowo zakłada się budowę sieci gazowej średniego ciśnienia dla całej wsi (przy spełnionych warunkach techniczno-ekonomicznych przyłączenia i odpowiedniej liczbie odbiorców).
5. Zaopatrzenie w energię elektryczną
1) Ustala się utrzymanie istniejącego systemu elektroenergetycznego średnich i niskich napięć.
2) Ustala się rozbudowę i budowę nowych linii elektroenergetycznych średnich i niskich napięć oraz budowę 1 stacji transformatorowej na terenach wyznaczonych na rysunku planu i na warunkach określonych przez właściciela sieci ZE Strzelin. Proponowany przebieg projektowanej sieci kablowej pokazano na rysunku planu.
3) Dopuszcza się lokalizację dodatkowych stacji transformatorowych 20/0,4 kV na terenach własnych inwestorów, w przypadku wystąpienia znacznego zapotrzebowania na energię elektryczną.
4) Docelowo ustala się skablowanie napowietrznych linii elektroenergetycznych średnich i niskich napięć kolidujących z istniejącą i projektowaną zabudową.
5) Ustala się, że do czasu skablowania obiekty muszą być lokalizowane poza strefą zbliżenia (nie mniejszą niż połowa wysokości zawieszenia najwyżej położonego nieuziemionego przewodu – średnio ~ 5 m) do słupów istniejącej linii napowietrznej SN L-261 20kV i nowo projektowanych zgodnie z przepisami szczególnymi.
6. Sieć telekomunikacyjna
1) Ustala się rozbudowę istniejącej telekomunikacyjnej sieci abonenckiej.
2) Ustala się możliwość lokalizacji stacji telefonii komórkowej.
7. Zaopatrzenie w energię cieplną
Ustala się indywidualne zaopatrzenie w ciepło przy zastosowaniu urządzeń grzewczych o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń spełniających wymogi ochrony środowiska.
8. Usuwanie odpadów
1) Ustala się system kontenerowego gromadzenia odpadów i wywozu na zorganizowane składowisko gminne.
2) Należy uporządkować i rozwiązać problem gospodarki odpadami, z uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych, zgodnie z przepisami szczególnymi.
§ 12
Ustalenia terenów przeznaczonych dla realizacji celów publicznych
Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741, art. 6) ustala się tereny przeznaczone dla realizacji następujących celów publicznych:
1) zieleni parkowej,
2) cmentarza,
3) terenów sportowych,
4) stacji transformatorowych, urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gaz, gromadzenia, przesyłania i oczyszczania ścieków oraz utylizacji odpadów,
5) ulic, placów, parkingów oraz wydzielonych ciągów pieszych i rowerowych.
R o z d z i a ł III
USTALENIA SZCZEGÓŁOWE DLA OBSZARU POŁOŻONEGO WE WSI TURÓWR o z d z i a ł IV
PRZEPISY KOŃCOWE
§ 87
Tracą moc ustalenia:
1) miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Żórawina, zatwierdzonego uchwałą nr XIV/71/88 Gminnej Rady Narodowej z dnia 14 czerwca 1988 r. w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 3 niniejszej uchwały,
2) ustalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Żórawina uchwalonego uchwałą Rady Gminy Żórawina nr XXV/168/97 z dnia 14 marca 1997 r. we wsiach Węgry 41 MNr zabudowa mieszkaniowa z towarzyszącymi funkcjami usług i rzemiosła, Turów 15 MR teren zabudowy mieszkaniowej zagrodowej (siedlisko), Turów 16 MN teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, Mnichowice 12MNr teren zabudowy mieszkaniowej zagrodowej i mieszkaniowej z towarzyszącą funkcją usług i rzemiosła – w odniesieniu do terenu 15 MR i 16 MN położonych we wsi Turów,
3) ustalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Żórawina uchwalonego uchwałą Rady Gminy Żórawina nr XXXV/225/98 z dnia 25 maja 1998 r. w odniesieniu do terenu położonego we wsi Turów – obejmującego obszar w granicach części dz. nr 49 i 48/1.
§ 88
Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 20%.
§ 89
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Żórawina.
§ 90
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY GMINY |
MAREK STANISŁAW OSIŃSKI |