2642

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W MIĘDZYLESIU

z dnia 2 lipca 2003 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębach Domaszków i Długopole Górne

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm) oraz w nawiązaniu do uchwały nr XXXIII/146/02 Rady Miejskiej w Międzylesiu z dnia
11 czerwca 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębach Domaszków i Długopole Górne Rada Miejska w Międzylesiu uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębach Domaszków (dz. 904, 906 i 908) i Długopole Górne (dz. 263, 264), zwany dalej planem.

§ 2

1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1:2000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Rysunek planu stanowi integralną część planu.

3. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunku planu:

1) Linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów.

2) Nieprzekraczalne linie zabudowy.

3) Granica strefy obserwacji archeologicznej “OW”.

4) Obiekty ujęte w wykazie zabytków architektury i budownictwa.

5) Granice stref ograniczeń zabudowy i zagospodarowania terenów.

4. Pozostałe oznaczenia graficzne rysunku planu są oznaczeniami informacyjnymi i nie stanowią obowiązujących ustaleń planu.

§ 3

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1. Planie – należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały.

2. Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

3. Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniu terenami wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.

4. Przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi.

5. Przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.

6. Działalności produkcyjno-przetwórczej – należy przez to rozumieć obiekty i urządzenia związane z czynnościami wytwarzania, składowania i magazynowania, przetwórstwa surowców i materiałów, realizowanymi w sposób niezagrażający środowisku przyrodniczemu oraz zdrowiu i życiu ludzi, niepowodującymi negatywnego oddziaływania (ponadnormatywnych zanieczyszczeń i zakłóceń środowiska oraz konfliktów sąsiedztwa).

7. Usługach – należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów związanych z obsługą ludności, w tym w szczególności: handlu, gastronomii, rzemiosła, kultury, rozrywki, hoteli i moteli, instytucji finansowych, ubezpieczeniowych, społecznych, gospodarczych i politycznych, jednostek projektowych, środków masowej komunikacji i łączności oraz innych, których powyższe grupy nie dotyczą bezpośrednio lub pośrednio, a mają charakter usługi lub obsługi, pod warunkiem niepowodowania negatywnego oddziaływania (ponadnormatywnych zanieczyszczeń i zakłóceń środowiska oraz konfliktów sąsiedztwa) z innymi funkcjami.

8. Urządzeniach towarzyszących – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, parkingi i garaże, wiaty i zadaszenia, ogrodzenia oraz inne urządzenia i obiekty budowlane pełniące służebną rolę wobec funkcji dominujących.

§ 4

§ 5

Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzania terenu

1. Wysokość przebudowywanej lub nowo realizowanej zabudowy nie może przekroczyć 2 kondygnacji nadziemnych (z wyłączeniem budynku ujętego w konserwatorskim wykazie obiektów architektury i budownictwa w granicach terenu 02 RPU).

2. Adaptacja na cele usługowe i mieszkaniowe budynków położonych w granicach terenów 02 i 04 U/MN wymaga opinii właściwej Służby Ochrony Zabytków.

3. Dopuszcza się zachowanie dachów płaskich w zabudowie produkcyjno-przetwórczej w granicach terenu 01 PS/U.

4. Nowo projektowana zabudowa na terenie oznaczonym symbolem 06 MN winna spełniać następujące warunki:

1) poziom parteru budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na stały pobyt ludzi mieszkalnych należy projektować powyżej poziomu możliwego wystąpienia zalewu powodziowego, tj. powyżej rzędnej 393 m npm.,

2) wysokość maksymalnie 2 kondygnacje (+ poddasze użytkowe), lecz nie więcej niż 12 m licząc od poziomu terenu do kalenicy,

3) dachy o stromych połaciach, krytych dachówką ceramiczną lub materiałem dachówkopodobnym.

5. Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy (zgodnie z oznaczeniami na rysunku planu):

1) 7 m od linii rozgraniczającej ul. Kolejowej (droga powiatowa nr 45 111 – stanowiąca południowo-wschodnią granicę planu) – w granicach terenu 04 U/MN.

2) 6 m od linii rozgraniczającej drogi powiatowej nr 45 111 – stanowiącej południowo-zachodnią granicę planu) – w granicach terenu 06 U/MN.

3) 5 m od drogi gospodarczej stanowiącej północną granicę planu – w granicach terenu 05 U/MN.

4) 5 m od linii rozgraniczających wydzielających tereny wód otwartych W oraz od Nysy Kłodzkiej.

6. W granicach terenów należy przewidzieć odpowiednią liczbę miejsc parkingowych oraz placów manewrowych dla pojazdów dostawczych (w miarę potrzeb).

§ 6

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Zaopatrzenie w wodę:

1) Z sieci wodociągowej wsi Domaszków, należy zapewnić zaopatrzenie w wodę dla celów przeciwpożarowych.

2. Kanalizacja sanitarna:

1) Do czasu budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej we wsi Domaszków ścieki bytowe należy gromadzić w szczelnych zbiornikach na nieczystości płynne, zabezpieczonych przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia powodzi, z zapewnieniem ich systematycznego wywozu do oczyszczalni ścieków.

2) Docelowo należy włączyć tereny objęte planem do kanalizacji sanitarnej wsi Domaszków, z odprowadzeniem ścieków do oczyszczalni ścieków.

3) Ustala się zakaz stosowania indywidualnych oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym.

3. Kanalizacja deszczowa:

1) Odprowadzenie wód opadowych z połaci dachowych oraz z nawierzchni utwardzonych do Nysy Kłodzkiej lub Domaszkowskiego Potoku na warunkach wynikających z przepisów szczególnych (w szczególności Prawo Wodne) oraz po uzgodnieniu z zarządcą cieku.

2) Tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi (droga dojazdowa wewnętrzna DW, parkingi itp.) należy utwardzić, zanieczyszczenia winny być zneutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzeniem do odbiornika wód opadowych.

4. Zaopatrzenie w gaz:

1) Nie przewiduje się podłączenia do przewodowej sieci gazowej.

2) Dopuszcza się stosowanie indywidualnych zbiorników zaopatrzenia w gaz płynny.

5. Elektroenergetyka:

1) Zasilanie elektroenergetyczną siecią niskiego napięcia wsi Domaszków.

2) W zależności od potrzeb i docelowego wzrostu zapotrzebowania w energię elektryczną dopuszcza się w granicach planu lokalizację słupowej stacji transformatorowej, do której należy zapewnić dojazd dla służb energetycznych; lokalizację i warunki obsługi należy uzgodnić z zarządcą sieci.

6. Zaopatrzenie w ciepło:

1) Z indywidualnych źródeł zaopatrzenia w ciepło dla celów grzewczych i gospodarczych, zaleca się stosowanie paliw proekologicznych, niskoemisyjnych, z wyłączeniem stosowania oleju opałowego.

2) Dopuszcza się użytkowanie kotłowni spalających opał stały (węgiel, koks) o wysokich parametrach ochrony środowiska (niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery).

7. Telekomunikacja:

Przyłącze telekomunikacyjne włączone do lokalnej sieci telekomunikacyjnej, na warunkach uzgodnionych między operatorem a inwestorem.

8. Usuwanie odpadów komunalnych:

Gromadzenie w szczelnych pojemnikach, należy zapewnić systematyczny wywóz odpadów na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych.

9. Melioracje:

Należy zapewnić możliwość dostępu do cieku oznaczonego symbolem W (Domaszkowski Potok) oraz Nysy Kłodzkiej, stanowiącej południowo-zachodnią granicę planu, w celu prowadzenia bieżących konserwacji i napraw – niezabudowanym i nieogrodzonym pasem terenu o szerokości min. 5,0 m.

§ 7

Zasady podziału terenów na działki budowlane

1. Dopuszcza się wykonywanie podziałów geodezyjnych w celu wydzielenia działek budowlanych lub zmianę istniejących granic podziałów geodezyjnych.

2. W granicach terenu 06 MN ustala się następujące parametry działek budowlanych:

1) Minimalna szerokość frontu działki mierzona w linii zabudowy = 20 m.

2) Minimalna powierzchnia nowo wydzielanych działek budowlanych = 900 m2.

3. W granicach pozostałych terenów nie ustala się minimalnych parametrów wydzielanych działek budowlanych.

§ 8

Szczególne warunki zagospodarowania terenów

I. Ochrona środowiska kulturowego

1. Dla terenu objętego planem, znajdującego się w całości w granicach strefy “K” ochrony krajobrazu kulturowego, ustala się następujące wymogi konserwatorskie :

1) Należy dążyć do ochrony krajobrazu naturalnego związanego przestrzennie z historycznym założeniem,

2) Zaleca się likwidację elementów dysharmonizujących,

3) Ustala się obowiązek opiniowania nowych inwestycji z właściwą Służbą Ochrony Zabytków,

4) Dopuszcza się nową zabudowę o wysokości maksymalnie 2 kondygnacji, z dachami o stromych połaciach, krytych dachówką ceramiczną, dopuszczalne poddasze użytkowe.

2. Ustala się strefę “OW" obserwacji archeologicznych, w granicach której obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:

1) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne (w tym budowa podziemnej infrastruktury technicznej oraz inne wykopy ziemne) winny być uzgodnione z właściwą Służbą Ochrony Zabytków, a prace ziemne prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim.

2) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych. Wyniki tych badań decydują o możliwości kontynuowania prac budowlanych, konieczności zmiany technologii lub ewentualnie o ich zaniechaniu i zmianie przeznaczenia terenu.

3) Bez uzgodnienia dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających wgłąb gruntu oraz prac rolniczych.

3. Dla oznaczonych na rysunku planu obiektów architektury i budownictwa, ujętych w wykazie konserwatorskim, tj.:

1) Budynek administracyjny w zespole tartaku.

2) Brama wjazdowa w zespole tartaku.

3) Budynek bramny z portiernią w zespole tartaku.

4) Budynek produkcyjny w zespole tartaku.

Ustala się następujące wymagania w zakresie ochrony konserwatorskiej:

a) należy zachować ich bryłę; kształt i geometrię dachu oraz zastosowane tradycyjne materiały budowlane;

b) należy utrzymać, a w zniszczonych fragmentach odtworzyć historyczny detal architektoniczny;

c) należy zachować kształt, rozmiary i rozmieszczenie otworów zgodne z historycznym wizerunkiem budynku; należy utrzymać lub odtworzyć oryginalną stolarkę okien i drzwi;

d) w przypadku konieczności przebicia nowych otworów, należy je zharmonizować z zabytkową elewacją budynku;

e) wskazane jest stosowanie kolorystyki, nawiązującej do stosowanej w przeszłości, tj. białej stolarki okiennej, ceramicznego lub tynkowanego lica ścian zewnętrznych;

f) należy zachować oryginalne elewacje z i ich wystrojem architektonicznym, w przypadku budynków wtórnie otynkowanych (“baranki”) zaleca się usunięcie współczesnych tynków z zachowaniem detali architektonicznych (lizeny, gzymsy, kapitele, głowice, pilastry);

g) remonty i przebudowy tych obiektów należy zaopiniować w urzędzie właściwej Służby Ochrony Zabytków.

II. Ochrona środowiska przyrodniczego

1. Występujący na terenie objętym planem starodrzew oraz pojedyncze drzewa o charakterze pomnikowym należy objąć ochroną i wkomponować w istniejące i projektowane zainwestowanie.

2. Ze względu na położenie terenu objętego planem w zasięgu możliwego wystąpienia zalewu powodziowego, w pobliżu granic Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 339 “Góry Bialskie – Śnieżnik” oraz w sąsiedztwie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego (poza jego granicami) bezwzględnie zabrania się wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych, podziemnych oraz gruntów.

III. Ochrona przeciwpowodziowa

1. Ustala się strefy ograniczeń zabudowy i zagospodarowania terenu dla obszaru bezpośredniego zagrożenia powodzią rzeki Nysa Kłodzka wyznaczonego :

1) zasięgiem wody 10% (Q10%) – o prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi 1 raz na 10 lat, w której obowiązują następujące warunki:

a) Ustala się zakaz wykonywania robót oraz czynności mogących utrudnić ochronę przed powodzią, określonych w przepisach szczególnych.

b) Ustala się zakaz lokalizowania nowych obiektów kubaturowych oraz obiektów i urządzeń mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, przechowywania i magazynowania toksycznych środków chemicznych, magazynowania paliw i substancji ropopochodnych, składowania i utylizacji odpadów komunalnych i niebezpiecznych oraz wprowadzania nasadzeń zwartych grup zieleni wysokiej (drzew) i krzewów.

c) Przebudowę istniejących obiektów kubaturowych należy projektować w sposób zabezpieczający je przed szkodami wynikającymi z możliwego zalewu powodziowego.

d) Wszelkie inwestycje należy uzgadniać z jednostkami odpowiedzialnymi za ochronę przeciwpowodziową.

2) zasięgiem wody 1 % (Q1%) – o prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi 1 raz na 100 lat, w której obowiązują następujące warunki:

a) Nowo projektowane budynki należy projektować jako niepodpiwniczone.

b) Poziom parteru nowo projektowanych budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na stały pobyt ludzi mieszkalnych należy projektować powyżej poziomu możliwego wystąpienia zalewu powodziowego, tj. powyżej rzędnej 393 m npm.

c) Fundamenty i ściany budynków należy wykonywać z materiałów i zastosowaniem technologii chroniących przed zawilgoceniem.

d) Wszelkie inwestycje należy uzgadniać z jednostkami odpowiedzialnymi za ochronę przeciwpowodziową.

§ 9

Tereny na których przewiduje się stosowanie
indywidualnych lub grupowych systemów
oczyszczania ścieków

1) Teren objęty planem w całości znajduje się w granicach docelowego włączenia do grupowego systemu oczyszczania ścieków w oparciu o oczyszczalnię ścieków w Domaszkowie.

2) Do czasu realizacji kanalizacji sanitarnej we wsi Domaszków dopuszcza się gromadzenie ścieków w szczelnych zbiornikach na nieczystości płynne, zabezpieczonych przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia powodzi, z zapewnieniem ich systematycznego wywozu do oczyszczalni ścieków.

§ 10

Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenów

1. Do czasu docelowego zagospodarowania terenów zgodnie z funkcjami podstawowymi dopuszcza się dotychczasowy sposób zagospodarowania terenów bez możliwości wprowadzania trwałych obiektów budowlanych uniemożliwiających docelową realizację ustaleń planu.

2. Do czasu realizacji docelowych ustaleń planu dopuszcza się możliwość czasowego zagospodarowania terenów na inne cele z zastrzeżeniem następujących warunków:

1) Zostaną zachowane warunki dla realizacji docelowych ustaleń planu.

2) Czasowe zagospodarowanie nie spowoduje zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego i zagrożeń dla zdrowia ludzi.

3) Okres czasowego zagospodarowania terenu zostanie określony we właściwej decyzji administracyjnej.

§ 11

W granicach określonych w § 1 tracą moc obowiązującą ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Międzylesie, zatwierdzonego uchwałą nr V/21/89 Rady Narodowej Miasta i Gminy Międzylesie z dnia 6 marca 1989 r., ze zmianami wprowadzonymi uchwałą nr XXXIII/2/93 Rady Miejskiej w Międzylesiu z dnia 20 maja 1993 r.

§ 12

Ustala się 10% stawki procentowej służącej naliczeniu jednorazowej opłaty uiszczanej przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem w przypadku jej zbycia w ciągu 5 lat od dnia, w którym ustalenia planu stały się obowiązujące.

§ 13

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Międzylesie.

§ 14

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębach Domaszków (dz. 904, 906 i 908) i Długopole Górne (dz. 263, 264), wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia niniejszej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

JERZY MARCINEK

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Międzylesiu z dnia 2 lipca 2003 r. (poz. 2642)