1915

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ŚWIDNICY

z dnia 29 maja 2003 r.

w sprawie ustalenia zasad zarządu mieniem Gminy Miasto Świdnica

w zakresie najmu lokali użytkowych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a oraz art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.) Rada Miejska w Świdnicy uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się zasady zarządu mieniem Gminy Miasto Świdnica w zakresie najmu, stawek czynszu i ulg stosowanych przy umowach najmu lokali użytkowych.

§ 2

1. Umowy najmu na wolne lokale użytkowe zawiera się z najemcami wyłonionymi w drodze przetargu w oparciu o warunki przetargu każdorazowo ustalone przez Prezydenta Miasta.

2. Pomieszczenia wspólne, piwnice i komórki związane z lokalem użytkowym a niesłużące bezpośredniej działalności gospodarczej (sprzedaży, produkcji i usług) nie podlegają przetargowi, a stawki czynszu określone zgodnie z § 12 ust. 2 podlegają waloryzacji. Zmiana przeznaczenia tych pomieszczeń na służące działalności gospodarczej spowoduje naliczenie czynszu najmu, według załącznika nr 1 do uchwały nie wyższego jednak jak dla lokalu użytkowego.

§ 3

1. Stawkę do pierwszego przetargu ustala Prezydent Miasta według stawek rynkowych z uwzględnieniem lokalizacji i pożądanej branży. W drugim przetargu przyjmuje się stawkę nie niższą niż stawka podstawowa określona w § 11 ust. 1. W przypadku gdy stawka podstawowa określona była w pierwszym przetargu, dopuszcza się ustalenie stawki w drugim przetargu poniżej stawki podstawowej. Nieustalenie najemcy lokalu użytkowego w drodze dwóch kolejnych przetargów daje prawo Prezydentowi Miasta do wynajęcia lokalu po obniżonej stawce czynszu w drodze rokowań. Lokale wolne, wobec których prowadzone są procedury wyłaniania nabywcy lub najemcy, mogą być przez Prezydenta Miasta wynajęte według stawki umownej.

2. Ustala się niezmienność stawki czynszu lokali najętych zgodnie z ust. 1 na okres jednego roku. Po upływie jednego roku stawka czynszu waloryzowana będzie o wskaźnik GUS wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni lub o wskaźnik waloryzacji stawki podstawowej czynszu, według wskaźnika wyższego. Waloryzacji tej nie stosuje się w odniesieniu do stawki czynszu, jeżeli stawka ta jest wyższa od stawek podanych w załączniku nr 1 do uchwały. Powyższa zasada obowiązuje do czasu zrównania stawek z aktualnymi stawkami podanymi w załączniku nr 1 do uchwały, po czym jest waloryzowana zgodnie z § 11 ust. 2.

§ 4

1. Lokal użytkowy jest przeznaczony bez przetargu na dotychczasowych warunkach współmałżonkowi lub zstępnym najemcy, jeżeli prowadzili wspólnie działalność lub byli zatrudnieni w tym lokalu przez okres co najmniej jednego roku poprzedzającego datę złożenia wniosku o przyznanie lokalu bez przetargu.

2. Prezydent Miasta może wyrazić zgodę na bezprzetargowy najem lokalu dla organizacji społecznych działających na rzecz dobra publicznego.

§ 5

1. Pod warunkiem braku zaległości w czynszu i innych opłatach należnych miastu i zarządcy dopuszcza się podnajem części nie większej niż 60% powierzchni lokalu użytkowego na następujących zasadach:

a) dla lokali posiadających wejście lub witrynę bezpośrednio od ulicy, położonych na parterze w centrum i strefie centralnej ustala się czynsz za cały lokal według stawki wyższej podwyższając go dodatkowo o 30% lub w stosunku do powierzchni podnajętej ustala się czynsz według stawki wyższej podwyższając go dodatkowo o 100%,

b) dla pozostałych lokali w przypadku wprowadzenia branży o wyższej stawce czynsz nalicza się według stawki wyższej proporcjonalnie do powierzchni użytkowanej przez podnajemcę,

c) w przypadkach gdy najemca został wyłoniony w przetargu nieograniczonym, czynsz nie ulega zmianie,

d) podnajemcy nie przysługuje prawo pierwszeństwa nabycia podnajmowanej części lokalu.

W przypadkach szczególnych po zasięgnięciu opinii Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej Rady Miejskiej Prezydent Miasta może zabronić podnajmu.

2. Pod warunkiem braku zaległości w czynszu i innych opłatach należnych miastu i zarządcy za zgodą Prezydenta Miasta dopuszcza się wstąpienie w prawa najemcy przez inną osobę lub podmiot na następujących zasadach:

a) dla lokali posiadających wejście lub witrynę bezpośrednio od ulicy, położonych na parterze w centrum i strefie centralnej czynsz ustala się według stawki wyższej podwyższając go dodatkowo o 30%,

b) dla pozostałych lokali czynsz ustala się według stawki wyższej podwyższając go o 10%,

c) bez zmiany czynszu w przypadku przekształcenia formy prawnej najemcy lub rezygnacji z najmu jednego ze współnajemców.

3. Pod warunkiem braku zaległości w czynszu i innych opłatach należnych miastu i zarządcy, Prezydent Miasta może wyrazić zgodę na zamianę pomiędzy najemcami lokali o porównywalnej lokalizacji i wartości. W przypadkach szczególnych po zasięgnięciu opinii Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej Rady Miejskiej Prezydent Miasta może nie wyrazić zgody na zmianę najemcy.

4. W przypadku zmiany branży czynsz nalicza się według stawki wyższej.

5. Stawkę wyższą określa się zgodnie z tabelą umieszczoną w załączniku nr 1 do uchwały.

§ 6

1. Zmiana rodzaju działalności w lokalu użytkowym uzyskanym w przetargu ograniczonym do branży wymaga zgody Prezydenta Miasta.

2. Zmiana rodzaju działalności lub podnajem części lokalu użytkowego musi być zgłoszona przez najemcę u zarządcy budynku w terminie 14 dni przed dniem dokonania tej czynności w celu dokładnego określenia powierzchni podnajmu.

§ 7

1. Umowy najmu lokalu użytkowego zawiera się na czas nieokreślony lub określony.

2. Umowy najmu lokali wolnych zawiera wyznaczony przez Prezydenta Miasta zarządca budynków komunalnych na podstawie skierowania wydanego przez Referat Prywatyzacji Mienia i Nadzoru nad Mieniem Komunalnym. Zmiany w umowach na podstawie niniejszej uchwały dokonuje zarządca bez odrębnego skierowania.

3. Podpisanie umowy najmu z najemcą wyłonionym w drodze przetargu poprzedzone jest wpłatą kaucji w wysokości 3-miesięcznego czynszu ustalonego w przetargu.

W pozostałych przypadkach podpisanie umowy z najemcą poprzedzone jest wpłatą kaucji w wysokości 1-miesięcznego czynszu.

W szczególnych przypadkach Prezydent Miasta może zwolnić najemcę z wpłaty kaucji lub ją obniżyć.

§ 8

1. Rozwiązanie umowy najmu bez wypowiedzenia może nastąpić w przypadku:

a) użytkowania lokalu w sposób sprzeczny z umową najmu i skierowaniem Referatu Prywatyzacji Mienia i Nadzoru nad Mieniem Komunalnym,

b) dopuszczenia z winy najemcy do dewastacji, poważnego uszkodzenia lokalu,

c) dokonywania modernizacji i remontów bez uzgodnienia z zarządcą,

d) zmiany branży w lokalu uzyskanym w przetargu ograniczonym co do branży bez zgody Prezydenta Miasta,

e) zaległości w opłatach czynszu najmu lokalu ponad trzy miesiące,

f) podnajmu lokalu niezgodnie z niniejszą uchwałą.

2. Rozwiązanie umowy najmu może nastąpić po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia w przypadku:

a) braku akceptacji zmiany stawki czynszu w formie aneksu do umowy,

b) zawieszenia działalności ponad okres określony w § 17,

c) zamknięcia lokalu użytkowego bez zgłoszenia w Referacie Handlu, Przemysłu i Usług.

3. Rozwiązanie umowy najmu może nastąpić po 6-miesięcznym okresie wypowiedzenia w przypadku:

a) konieczności wykonania remontu kapitalnego lub rozbiórki budynku,

b) przeznaczenia lokalu do sprzedaży, w przypadku gdy najemca nie skorzystał z pierwszeństwa nabycia.

§ 9

Ustala się podział miasta Świdnicy na cztery strefy:

1. Centrum – do którego zalicza się Rynek.

2. Strefa centralna – do której zalicza się ulice: Długą, Kotlarską, K. Pułaskiego, Trybunalską, Grodzką, Łukową, Franciszkańską, Pl. Grunwaldzki, Bohaterów Getta, Daleką, Środkową, Wałbrzyską do przejazdu kolejowego.

3. Strefa śródmiejska – do której zalicza się obszar ograniczony ulicami: Westerplatte do mostu, Śląską, Lipową, Pl. Ludowym, St. Wyspiańskiego, Sprzymierzeńców do zbiegu z ulicą R. Traugutta, Kolejową, Spacerową, Of. Oświęcimskich do zbiegu z ulicą L. Zamenhofa, E. Plater, K. Marcinkowskiego, K. Słobódzkiego, M. Kunic, L. Zamenhofa do zbiegu z ulicą Of. Oświęcimskich, Wałową, Boczną, Jagiellońską, Ks. Bolka Świdnickiego, Saperów, Rzeźniczą, Mieszka I, Równą, Zygmuntowską – z wyłączeniem ulic zaliczonych do strefy 1 i 2 z zaliczeniem posesji z obu stron ulic granicznych.

4. Strefa peryferyjna – ulice położone poza terenem stref 1–3.

§ 10

Wprowadza się grupy działalności:

1. Usługi preferowane: szklarstwo, stolarstwo, tapicerstwo, krawiectwo, introligatorstwo, ortopedyka, pralnicze, maglowanie, czyszczenie chemiczne i farbowanie, fryzjerstwo, ślusarstwo, zegarmistrzostwo, naprawa AGD i RTV, szewstwo, zduństwo, kaletnictwo, porządkowe, zakłady preferowane: zakłady pracy chronionej, piekarnicze, cukiernicze (bez części handlowej lokalu), pomieszczenia wspólne.

2. Handel artykułami spożywczymi, siedziby środków masowego przekazu.

3. Inny handel, zakłady usługowo-handlowe, biura, hurtownie, apteki, ochrona zdrowia.

4. Gastronomia.

5. Bary mleczne, komórki, piwnice, pomieszczenia strychowe.

6. Kultura, oświata, nauka, pomoc społeczna, organizacje społeczno-polityczne, garaże, samodzielne pomieszczenia magazynowe.

7. Instytucje finansowe, ubezpieczeniowe, kantory wymiany walut.

8. Zakłady produkcyjne, produkcyjno-handlowe.

9. Handel artykułami spożywczymi i przemysłowymi w Miejskim Domu Handlowym.

10. Usługi niewymienione powyżej.

§ 11

1. Stawka podstawowa czynszu za lokale użytkowe wynosi 3,36 zł za 1 m2 powierzchni lokalu użytkowego. Stawka podstawowa dla lokali gastronomicznych wynosi 2,90 zł za 1 m2.

2. Waloryzacja stawki podstawowej czynszu w latach następnych następować będzie nie częściej niż raz w roku o wskaźnik ustalony przez Radę Miejską.

Wskaźnik waloryzacji stawki podstawowej czynszu od dnia 1 czerwca 2003 r. wynosi 0%.

3. Stawki czynszu będą zaokrąglane do pełnych dziesięciu groszy.

4. Jeżeli przedmiotem najmu na cele użytkowe jest cały budynek, czynsz najmu obniża się o 50%, gdy najemca w drodze umowy zobowiąże się do wykonania remontów bieżących i kapitalnych.

5. Prezydent Miasta po zasięgnięciu opinii Komisji Budżetu Rady Miejskiej może w drodze zarządzenia zwolnić w całości lub w części z opłat czynszu najemców budynków lub lokali, którzy zobowiążą się do wykonania remontów kapitalnych bądź modernizacji budynku na kwotę 200 tysięcy zł lub wyższą.

6. Najemcy lokali użytkowych będący organizacjami społecznymi działającymi na rzecz dobra publicznego mogą być przez Prezydenta Miasta zwolnieni z opłat czynszu za najem lokalu w jednym budynku, jeżeli w tym lokalu wypełniane są jedynie zadania statutowe. Zwolnienie nie dotyczy opłat za dostawę mediów, odbiór ścieków i wywóz nieczystości stałych.

7. Prezydent Miasta może w drodze zarządzenia zwolnić z opłat czynszu jednostki, zakłady budżetowe oraz gospodarstwa pomocnicze, które są najemcami lokali użytkowych pozostających w zasobach komunalnych.

§ 12

1. Ustala się współczynniki przeliczeniowe stawek czynszu najmu za lokale użytkowe uzależnione od strefy Miasta Świdnicy według § 9 oraz grup działalności według § 10, określone w załączniku nr 1 do uchwały.

2. Minimalną stawkę czynszu najmu lokalu użytkowego ustala się poprzez pomnożenie stawki podstawowej określonej w § 11 ust. 1 i współczynnika przeliczeniowego określonego w załączniku nr 1.

3. W przypadku zmiany w zakwalifikowaniu poszczególnych rodzajów działalności i związaną z tym zmianą stawek czynszu, jednorazowy przyrost współczynnika nie może przekroczyć 100%.

4. W przypadku przejęcia do zasobów Gminy lokali użytkowych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, Prezydent Miasta po zasięgnięciu opinii Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej może ustalić stawki czynszu niższe niż wynikające z niniejszej uchwały. Stawki te podlegają rocznej waloryzacji zgodnie § 3 ust. 2 do momentu zrównania ze stawkami wynikającymi z uchwały, nie więcej jednak niż 100% w ciągu roku.

§ 13

Stawka czynszu najmu lokalu użytkowego obowiązuje najemcę od dnia podpisania umowy najmu.

§ 14

Zmiana stawki czynszu najmu lokalu użytkowego nie wymaga wypowiedzenia.

Nowa stawka czynszu najmu obowiązuje od następnego miesiąca po miesiącu, w którym uchwała Rady Miejskiej weszła w życie.

§ 15

W celu zabezpieczenia należności czynszowych oraz odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z lokalu, przed zawarciem umowy najmu, wynajmujący pobierze od najemcy weksel in blanco z deklaracją wekslową.

§ 16

Wprowadza się ulgi w wysokości stawek czynszu najmu za lokale użytkowe zgodnie z załącznikiem nr 2 do uchwały.

§ 17

Przerwa w działalności handlowo-usługowej lub zawieszenie działalności następuje z zachowaniem zasad określonych poniżej:

1. W przypadku urlopu wypoczynkowego po uzgodnieniu z Referatem Handlu, Przemysłu i Usług najemca może przerwać działalność na okres do jednego miesiąca w roku kalendarzowym, przy czym w okresie przerwy obowiązuje czynsz według stawki określonej w umowie.

2. W innych przypadkach przerwa może nastąpić na okres do jednego miesiąca po uzyskaniu zgody Referatu Handlu, Przemysłu i Usług przy niezmienionej stawce czynszu.

3. Przerwa lub zawieszenie działalności nie uprawnia najemcy do ubiegania się o obniżenie opłat czynszowych z tego tytułu.

4. W indywidualnych przypadkach po zasięgnięciu opinii Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej, Prezydent Miasta może przedłużyć przerwę w działalności bądź zastosować ulgi w opłacie czynszu w przypadku przerwy lub zawieszenia działalności.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II-0911-22/104/03 z dnia 18 czerwca 2003 r. stwierdzono nieważność § 17).

§ 18

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Świdnicy.

§ 19

Uchyla się uchwałę nr XLII/402/93 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 26 maja 1993 roku w sprawie ustalenia zasad zarządu mieniem Miasta w zakresie wynajmu lokali użytkowych i czynszów najmu z późniejszymi zmianami.

§ 20

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega rozplakatowaniu w miejscach publicznych.

PRZEWODNICZĄCY RADY

MICHAŁ OSSOWSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 29 maja 2003 r. (poz. 1915)

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 29 maja 2003 r. (poz. 1915)