R o z d z i a ł IV

ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA

§ 11

Szczególne warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, ochrony gruntów rolnych i leśnych, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz zasady zagospodarowania terenów i obiektów podlegających

ochronie

1. Wszelkie uciążliwości związane z działalnością usługową lub przemysłową oraz związane z dopuszczeniem działalności usługowej w budynkach mieszkalnych, nie mogą przekraczać dopuszczalnych norm dla zabudowy mieszkaniowej i granicy działek, na których są zlokalizowane.

2. W granicach obszaru objętego planem wyklucza się możliwość wprowadzania do wód powierzchniowych oraz gleby nieoczyszczonych ścieków bytowych.

3. Wyklucza się zanieczyszczanie rowów, wód podziemnych i gleby substancjami powstającymi w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej.

4. Powierzchnie narażone na zanieczyszczenie substancjami ropopochodnymi powinny być utwardzone i skanalizowane, a wody opadowe powinny być przed odprowadzeniem oczyszczone.

5. Wyklucza się lokalizację masztów telefonii bezprzewodowej.

6. Na rysunku planu oznaczono obszary i obiekty cenne przyrodniczo:

1) granice projektowanego obszaru chronionego krajobrazu “Wzgórza Trzebnickie”,

2) orientacyjną lokalizacje stanowisk roślin chronionych

7. Na obszarze projektowanego obszaru chronionego krajobrazu “Wzgórza Trzebnickie”, do czasu jego utworzenia obowiązuje:

1) harmonizowanie budownictwa z otoczeniem krajobrazowym,

2) szczególna dbałość o zabytki kultury materialnej,

3) zakaz niszczenia lub uszkadzania zadrzewień i zakrzaczeń śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych.

8. Po utworzeniu obszaru chronionego krajobrazu obowiązywać będą zasady określone w rozporządzeniu Wojewody Dolnośląskiego.

9. Ustala się bezwzględną ochronę: stanowisk roślin chronionych na obszarze ich występowania.

10. Wydanie decyzji w sprawie planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko wymaga, stosownie do obowiązujących przepisów prawnych, przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.

§ 12

Szczególne zasady zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

1. Ustala się strefy ochrony konserwatorskiej:

1) Strefę “B” ochrony konserwatorskiej;

2) Strefę “K” ochrony krajobrazu kulturowego;

3) Strefę “E” ekspozycji i ochrony widoku oraz oś widokowa,

4) Strefę “OW” obserwacji archeologicznej.

2. W określonej na rysunku planu strefie “B” ochrony konserwatorskiej, obowiązują następujące ustalenia:

1) Nowa zabudowa winna być dostosowana do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie rozplanowania, skali i bryły przy założeniu harmonijnego współistnienia elementów kompozycji historycznej i współczesnej oraz nawiązywać formami współczesnymi do lokalnej tradycji architektonicznej;

2) Nowe inwestycje, a także podziały nieruchomości należy uzgadniać z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.

3. W określonej na rysunku planu strefie “K” ochrony krajobrazu kulturowego. w której działania konserwatorskie zmierzają do ochrony krajobrazu naturalnego oraz likwidowania elementów dysharmonizujących dla obszaru wsi, nowe inwestycje kubaturowe należy uzgadniać z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.

4. W określonej na rysunku planu strefie “E” ekspozycji i ochrony widoku oraz osi widoku obowiązuje zakaz zabudowy obiektami kubaturowymi.

5. W określonej na rysunku planu strefie “OW” obserwacji archeologicznej obowiązują następujące ustalenia:

1) Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę wszelkie zamierzenia inwestycyjne na tym obszarze należy uzgodnić z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w zakresie prac ziemnych;

2) Obowiązuje wymóg zapewnienia stałego inwestorskiego nadzoru archeologicznego podczas robót ziemnych wykonywanego przez uprawnionego archeologa na koszt inwestora i za zezwoleniem konserwatorskim Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prace archeologiczne i wykopaliskowe. Szczegółowy tryb postępowania określi Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków na etapie uzgodnienia projektu.

6. Dla pozostałego obszaru (nieobjętego strefą “OW” ochrony konserwatorskiej – obserwacji archeologicznej i bez rozpoznanych w ramach AZP stanowisk archeologicznych) obowiązują następujące ustalenia:

1) Inwestor zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania inspekcji prowadzonych prac.

2) W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe.

7. Na obszarze objętym planem występuje zabytek architektury ujęty w formie wpisu obiektu do rejestru zabytków – Pałac nr 31, wpisany do rejestru zabytków pod numerem 643/W, decyzją z dnia 23 kwietnia 1990 r.

8. Wszelkie działania inwestycyjne dotyczące obiektów wpisanych do rejestru zabytków winny być prowadzone w oparciu o wytyczne Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, zgodnie z zatwierdzoną przez nią dokumentacją.

9. Na obszarze objętym planem występują obiekty wpisane do wykazu zabytków architektury i budownictwa:

1) Park pałacowy,

2) Domy mieszkalne nr: 16,18.

10. Wszelkie prace modernizacyjne związane z przebudową, rozbudową, nadbudową i remontem budynków, wpisanych do wykazu zabytków architektury i budownictwa należy prowadzić w porozumieniu z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.