R o z d z i a ł IV
ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA
§ 11
Szczególne warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, ochrony gruntów rolnych i leśnych, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz zasady zagospodarowania terenów i obiektów podlegających
ochronie
1. Wszelkie uciążliwości związane z działalnością usługową lub przemysłową oraz związane z dopuszczeniem działalności usługowej w budynkach mieszkalnych, nie mogą przekraczać dopuszczalnych norm dla zabudowy mieszkaniowej i granicy działek, na których są zlokalizowane.
2. W granicach obszaru objętego planem wyklucza się możliwość wprowadzania do wód powierzchniowych oraz gleby nieoczyszczonych ścieków bytowych.
3. Wyklucza się zanieczyszczanie rowów, wód podziemnych i gleby substancjami powstającymi w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej.
4. Ścieki przemysłowe i technologiczne o przekroczonych dopuszczalnych wartościach zanieczyszczeń przed ich wprowadzeniem do kanalizacji muszą być podczyszczone na urządzeniach własnych inwestorów i na jego własnym terenie.
5. Powierzchnie narażone na zanieczyszczenie substancjami ropopochodnymi powinny być utwardzone i skanalizowane, a wody opadowe powinny być przed odprowadzeniem oczyszczone.
6. Podbudowę nawierzchni planowanej drogi kl. “S” należy uszczelnić oraz zapewnić zorganizowany sposób odprowadzenia wód opadowych z tej nawierzchni z uwzględnieniem obowiązku neutralizowania substancji ropopochodnych lub chemicznych przed odprowadzaniem tych wód do odbiornika.
7. Rozwiązania techniczne i technologiczne w terenach P/U winny zapewniać nieprzekraczanie standardów emisyjnych poza granice terenów istniejących lub planowanych inwestycji.
8. W strefie uciążliwości planowanej drogi klasy “S” zaleca się nielokalizowanie upraw roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.
9. Lokalizację masztu telefonii bezprzewodowej dopuszcza się wyłącznie w terenach RP 1 i RP 2, poza granicami projektowanego obszaru chronionego krajobrazu, w odległości nie mniejszej niż 200 m od granicy terenów MN.
10. Określone na rysunku planu strefy bezpieczeństwa od napowietrznych linii elektroenergetycznych 400 kV i 110 kV stanowią proponowany obszar ograniczonego użytkowania.
11. Na rysunku planu oznaczono obszary i obiekty cenne przyrodniczo:
1) granice projektowanego obszaru chronionego krajobrazu “Wzgórza Trzebnickie”,
2) orientacyjną lokalizację stanowisk roślin chronionych,
3) orientacyjną lokalizację stanowisk zwierząt chronionych.
12. Na obszarze projektowanego obszaru chronionego krajobrazu “Wzgórza Trzebnickie”, do czasu jego utworzenia obowiązuje:
1) harmonizowanie budownictwa z otoczeniem krajobrazowym,
2) szczególna dbałość o zabytki kultury materialnej,
3) zakaz niszczenia lub uszkadzania zadrzewień i zakrzaczeń śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych.
13. Po utworzeniu obszaru chronionego krajobrazu obowiązywać będą zasady określone w rozporządzeniu Wojewody Dolnośląskiego.
14. Ustala się bezwzględną ochronę: stanowisk roślin chronionych oraz zwierząt chronionych na obszarze ich występowania.
15. Wydanie decyzji w sprawie planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko wymaga, stosownie do obowiązujących przepisów prawnych, przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
§ 12
Szczególne zasady zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego
1. Ustala się strefy ochrony konserwatorskiej:
1) Strefę “B” ochrony konserwatorskiej;
2) Strefę “K” ochrony krajobrazu kulturowego;
3) Strefę “OW” obserwacji archeologicznej;
4) Strefę ochrony widoku - oś widokową.
2. W określonej na rysunku planu strefie “B” ochrony konserwatorskiej, obowiązują następujące ustalenia:
1) Nowa zabudowa winna być dostosowana do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie rozplanowania, skali i bryły przy założeniu harmonijnego współistnienia elementów kompozycji historycznej i współczesnej oraz nawiązywać formami współczesnymi do lokalnej tradycji architektonicznej;
2) Nowe inwestycje a także podziały nieruchomości należy uzgadniać z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.
3. W określonej na rysunku planu strefie “K” ochrony krajobrazu kulturowego obowiązują następujące ustalenia: nie dopuszcza się realizacji obiektów kubaturowych.
4. W określonej na rysunku planu strefie “OW” obserwacji archeologicznej, obowiązują następujące ustalenia:
1) Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę wszelkie zamierzenia inwestycyjne na tym obszarze należy uzgodnić z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w zakresie prac ziemnych;
2) Obowiązuje wymóg zapewnienia stałego inwestorskiego nadzoru archeologicznego podczas robót ziemnych wykonywanego przez uprawnionego archeologa na koszt inwestora i za zezwoleniem konserwatorskim Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prace archeologiczne i wykopaliskowe. Szczegółowy tryb postępowania określi Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków na etapie uzgodnienia projektu.
5. Na rysunku planu oznaczono lokalizację poniższych stanowisk archeologicznych:
1) 1 – stan. nr 1/19/78-30 AZP,
2) 2/20 – stan. nr 2/20/78-29 AZP,
3) 2/73 – stan. nr 2/73/77-29 AZP,
4) 3 – stan. nr 3/74/77-29 AZP,
5) 4 – stan. nr 4/75/77-29 AZP,
6) 5 – stan. nr 5/76/77-29 AZP,
7) 6 – stan. nr 6/77/77-29 AZP,
8) 7 – stan. nr 7/78/77-29 AZP.
6. W obrębie stanowisk archeologicznych znajdujących się na terenie objętym planem obowiązują następujące ustalenia:
1) Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę wszelkie zamierzenia inwestycyjne na obszarze stanowisk archeologicznych i w bezpośrednim ich sąsiedztwie należy uzgodnić z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zaś ewentualne prace ziemne mogą być wykonywane jedynie po przeprowadzeniu ratowniczych badań archeologicznych za zezwoleniem konserwa-
torskim na prace archeologiczne i wykopaliskowe Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Powyższe zezwolenie konserwatorskie należy uzyskać przed wydaniem pozwolenia na budowę;
2) Inwestor finansuje ratownicze badania archeologiczne;
3) Obszary stanowisk archeologicznych wyłącza się spod zalesienia;
4) Zalesianie obszarów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk archeologicznych wymaga wcześniejszego uzgodnienia ich granic z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
7. Dla pozostałego obszaru (nieobjętego strefą “OW” ochrony konserwatorskiej – obserwacji archeologicznej i bez rozpoznanych w ramach AZP stanowisk archeologicznych), obowiązują następujące ustalenia:
1) Inwestor zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7 dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania inspekcji prowadzonych prac.
2) W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe.
8. W określonej na rysunku planu osi widoku, obowiązuje zakaz lokalizacji budynków.
9. Na obszarze objętym planem występują zabytki architektury ujęte w formie wpisu obiektu do rejestru zabytków:
1) Dwór – obecnie dom mieszkalny nr 23 – wpisany do rejestru zabytków pod numerem 644/W, decyzją z dnia 11 maja 1990 r.
10. Na wszelkie prace przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków należy uzyskać zezwolenie konserwatorskie, a działania inwestycyjne dotyczące obiektów winny być prowadzone w oparciu o wytyczne Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, zgodnie z zatwierdzoną przez nią dokumentacją.
11. Na obszarze objętym planem występują obiekty wpisane do wykazu zabytków architektury i budownictwa:
1) Kościół parafialny,
2) Gorzelnia i dom mieszkalny nr 45,
3) Obora nr 45,
4) Dom mieszkalny nr 5,
5) Stodoła nr 5,
6) Domy mieszkalne nr: 24, 26, 29–29a, 38, 42–44.
12. Wszelkie prace modernizacyjne związane z przebudową, rozbudową, nadbudową i remontem budynków, wpisanych do wykazu zabytków architektury i budownictwa należy prowadzić w porozumieniu z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.