2400

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W SYCOWIE

z dnia 24 czerwca 2004 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwanego w skrócie “MPZP SYCÓW – OBSZAR D”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z póź. zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późniejszymi zmianami) oraz w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) oraz uchwały Rady Miejskiej w Sycowie nr XXXIV/203/2001 z dnia 29 listopada 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zmienioną uchwałą Rady Miejskiej w Sycowie nr XV/89/03 z dnia 6 listopada 2003 r. uchwala się, co następuje:

R o z d z i a ł 1

Przedmiot i zakres ustaleń planu

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący teren części miasta Syców w granicach określonych na rysunku planu w skali 1:5000, stanowiącym załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

2. Przedmiot ustaleń planu obejmuje:

1) Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania.

2) Linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi.

3) Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.

4) Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów.

5) Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane.

6) Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakazu zabudowy wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

7) Tereny, na których przewiduje się stosowanie systemów indywidualnych lub grupowych oczyszczania ścieków bądź zbiorników bezodpływowych.

8) Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu.

§ 2

1. W rysunku planu stanowiącym załącznik graficzny do niniejszej uchwały następujące oznaczenia graficzne są ustaleniami obowiązującymi:

1) Oznaczenia literowe i cyfrowe określające przeznaczenie oraz warunki zabudowy i zagospodarowania terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi.

2) Obowiązujące linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

3) Oznaczenia klasyfikacji dróg.

4) Granica opracowania.

§ 3

Ilekroć w uchwale i na rysunku planu jest mowa o:

1. Planie – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części miasta Syców.

2. Rysunku planu – należy przez to rozumieć dotyczący danego terenu rysunek planu stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

3. Terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia i zagospodarowania, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi obowiązującymi.

4. Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenami, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.

5. Funkcji podstawowej – należy przez to rozumieć ustalenie funkcji, która przeważa na danym terenie.

6. Funkcji dopuszczalnej – należy przez to rozumieć ustalenie funkcji, która uzupełnia w drugiej kolejności funkcję podstawową na danym terenie.

7. Wskaźniku zabudowy – należy przez to rozumieć wskaźnik wyrażający stosunek powierzchni zabudowy budynku do powierzchni odpowiadających im działek lub terenów.

8. Linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię zalecanego usytuowania podstawowej bryły budynku.

9. Zabudowie mieszkaniowej należy przez to rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny wraz z przeznaczonymi dla potrzeb mieszkających w nich rodzin budynkami garażowymi i gospodarczymi.

10. Liczbie kondygnacji – należy przez to rozumieć parametr określony poprzez liczbę kondygnacji nadziemnych.

11. Poddaszu użytkowym – należy przez to rozumieć kondygnację z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą wysokość w świetle większą niż 1,9 m.

12. Terenie usług komercyjnych – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane pod funkcję związaną z działalnością gospodarczą, obejmującą:

1) Handel detaliczny i drobny hurt.

2) Rzemiosło i drobną wytwórczość.

13. Terenie działalności gospodarczej i usług – należy przez to rozumieć tereny zagospodarowane równocześnie pod wszystkie lub jedną z niżej wymienionych funkcji:

1) Produkcja i rzemiosło uciążliwe.

2) Bazy, zaplecza techniczne budownictwa, gospodarki komunalnej, rolnictwa i transportu.

3) Hurtownie, składy, magazyny.

R o z d z i a ł 2

Przeznaczenie terenu oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania

§ 4

1. Wyznacza się tereny o następującym przeznaczeniu podstawowym:

1) Tereny projektowane zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczone na rysunku planu symbolem MNp.

2) Tereny projektowane działalności gospodarczej i usług, oznaczone na rysunku planu symbolem Pp.

3) Tereny wód otwartych, rowy, cieki wodne, oznaczone na rysunku planu symbolem W.

4) Rezerwa terenu dla drogi głównej, oznaczona na rysunku planu symbolem G.

2. Na wszystkich typach terenów dopuszcza się realizację niezbędnych funkcji towarzyszących: zieleni oraz obiektów i sieci infrastruktury technicznej pod warunkiem respektowania wymagań obowiązujących przepisów szczególnych.

3. Na terenach oznaczonych symbolem Pp dopuszcza się realizację usług komercyjnych.

4. Szczegółowe zasady zagospodarowania odniesione do terenów wyodrębnionych liniami rozgraniczającymi i opisanymi właściwymi symbolami literowymi zawarte są w rozdz. 8.

5. Tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania wydzielają na rysunku planu linie rozgraniczające obowiązujące.

6. Nieprzekraczalne linie zabudowy oznacza się na rysunku planu jako zalecane linie, oznaczające pożądany zasięg zabudowy w obrębie poszczególnych terenów.

7. Określone w planie funkcje terenów wskazują podstawowe ich przeznaczenie. Ustala się możliwość wprowadzenia w obręb poszczególnych terenów obiektów o funkcjach uzupełniających, niekolidujących z funkcją podstawową i niezmieniających ustalonego w planie podstawowego charakteru zagospodarowania. Mogą one obejmować nie więcej niż 20% terenu oznaczonego w rysunku planu.

R o z d z i a ł 3

Zasady obsługi w zakresie komunikacji

§ 5

1. Wyznacza się rezerwę terenu pod drogę główną oznaczoną na rysunku planu symbolem G. Jest to teren oznaczony przez Plan zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego i Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Sycowa na realizację obwodnicy Sycowa. Do czasu uzgodnienia terminu realizacji tej inwestycji sposób użytkowania pozostaje bez zmian. Obiekty i urządzenia budowlane (w tym sieci infrastruktury) mogą być wznoszone jako tymczasowe, a ich usunięcie w przypadku budowy drogi następuje na koszt właściciela, bez odszkodowania. Nieruchomości położone w pasie terenu przeznaczonym na realizację obwodnicy, stanowiące własność Skarbu Państwa, nie mogą być zbyte bez zgody właściwego zarządu drogi.

2. Minimalna odległość linii zabudowy od rezerwy terenu drogi głównej G, dla nowo projektowanej zabudowy powinna wynosić:

1) 10 m dla obiektów niezwiązanych ze stałym pobytem ludności. W obszarze planowanego skrzyżowania rezerwy terenu pod drogę główną G z istniejącą drogą wojewódzką poza obszarem objętym MPZP (oznaczoną Z, G) jak na rysunku planu.

2) 30 m dla zabudowy mieszkaniowej, liczona od linii rozgraniczających (tj. 39 m liczona od krawędzi jezdni).

3) Odległość linii zabudowy od krawędzi jezdni powinna uwzględniać wrażliwość obiektów na szkodliwość ruchu samochodowego.

3. Nie zakłada się obsługi terenów bezpośrednio przyległych do rezerwy terenu dla drogi głównej. Obsługa projektowanych terenów zabudowy przemysłowej odbywać się będzie poprzez wykorzystanie drogi zbiorczej i dróg dojazdowych.

4. Ustala się konieczność zachowania normatywnych pól widoczności na skrzyżowaniach dróg głównych (G, Z).

5. Nowe i modernizowane elementy układu komunikacyjnego służące pieszym oraz dojścia do obiektów usługowych należy dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych.

§ 6

1. W granicach działek budowlanych należy zabezpieczyć odpowiednio do potrzeb i przepisów szczególnych liczbę miejsc postojowych.

2. Minimalną liczbę miejsc postojowych na działkach budowlanych należy ustalić w oparciu o następujące wskaźniki:

1) Na terenach zabudowy mieszkaniowej – 1 m.p./ /1 mieszkanie,

2) Na terenach usług komercyjnych:

a) obiekty handlowe – 1 m.p./50 m2 p.u.

b) obiekty rzemieślnicze – 1 m.p./20 użytkowników,

3. Dopuszcza się za zgodą zarządcy drogi uwzględnienie w bilansie przyulicznych miejsc postojowych.

R o z d z i a ł 4

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury

§ 7

1. Ustala się, że zbrojenie nowych terenów budowlanych będzie realizowane kompleksowo w powiązaniu z istniejącymi systemami uzbrojenia technicznego, z wyprzedzeniem realizacji obiektów kubaturowych.

2. Projektowane sieci mogą być prowadzone w obrębie linii rozgraniczających dróg, za zgodą zarządzającego. Dla terenu oznaczonego symbolem G obowiązują ustalenia § 5 ust. 1.

3. Dopuszcza się możliwość realizacji części urządzeń i sieci technicznych poza terenami lub trasami wyznaczonymi w planie na terenach własnych inwestora jako inwestycje towarzyszące. Dopuszcza się przy tym możliwość stosowania systemów indywidualnych lub grupowych oczyszczania ścieków dla terenów zabudowy mieszkaniowej.

4. Dla zaopatrzenia w wodę ustala się powiązanie terenów objętych ustaleniami Planu z wodociągiem miejskim Sycowa, przy pomocy układu uzupełniającego wodociągów rozdzielczych.

5. Dla odprowadzania ścieków ustala się docelowe powiązanie terenów objętych ustaleniami Planu z miejską oczyszczalnią ścieków w Sycowie, przy pomocy uzupełniających układów sieci kanalizacyjnych.

6. Dla odprowadzania wód opadowych i roztopowych ustala się powiązanie terenów objętymi ustaleniami Planu z układem lokalnych sieci kanalizacji deszczowej.

7. Dla zaopatrzenia w ciepło zakłada się możliwość jego uzyskania z indywidualnych źródeł ciepła z zastosowaniem urządzeń o wysokiej wydajności i małej emisji zanieczyszczeń.

8. Dla zaopatrzenia w gaz ustala się realizację rozdzielczej sieci gazowej, powiązanej z gminnymi gazociągami średniego i niskiego ciśnienia.

9. Dla zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się rozbudowę i budowę nowych linii energetycznych kablowych, średniego i niskiego napięcia wraz z budową stacji transformatorowych wbudowanych lub wolno stojących.

10. W stosunku do linii elektroenergetycznych SN należy zachować bezpieczne, wymagane przepisami odległości. W przypadku niemożności zachowania dopuszczalnych odległości projektowanej zabudowy od istniejących obiektów elektroenergetycznych należy dokonać przebudowy tych sieci na koszt podmiotu wchodzącego w kolizje.

11. Dla rozbudowy sieci telekomunikacyjnych ustala się realizację uzupełniającego systemu kablowej sieci telefonicznej powiązanej z gminnym systemem telekomunikacji. Ponadto zakłada się realizacje światłowodu przebiegającego wzdłuż obwodnicy.

12. Dla gospodarki odpadami zakłada się, dla terenów objętych ustaleniami Planu, wywóz nieczystości na gminne wysypiska śmieci.

R o z d z i a ł 5

Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów

§ 8

1. Ustala się następujące zasady kształtowania nowej zabudowy na terenach budowlanych:

1) Nowa zabudowa mieszkaniowa będzie realizowana w formie zabudowy wolno stojącej o wysokości 1–2 kondygnacje (w tym poddasze użytkowe). Zaleca się dostosowanie projektowanej skali zabudowy, doboru materiałów i kolorystyki do najbliższego otoczenia, jak również stosowanie dachów stromych o nachyleniu połaci w granicach 35–45°.

2) Nowa zabudowa produkcyjna i usługowa będzie realizowana w formie zwartych obiektów w nawiązaniu do zasad ukształtowania obiektów w najbliższym otoczeniu. Zakłada się wysokość zabudowy 1–2 kondygnacje i zastosowanie dachów o nachyleniu połaci 30–45° w przypadku obiektu o powierzchni zabudowy do 200 m2 (w innych przypadkach dopuszcza się stosowanie przykryć płaskich).

3) Tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej zagospodarowane będą z wprowadzeniem zieleni towarzyszącej oraz z wprowadzeniem niezbędnych miejsc parkingowych.

4) Warunki usytuowania nowej zabudowy na terenach wskazanych do jej realizacji określa się poprzez wskazanie nieprzekraczalnej linii zabudowy.

5) Maksymalny wskaźnik zabudowy działki powinien wynosić:

a) dla zabudowy mieszkalnej: 0,25,

b) dla zabudowy usługowej: 0,30,

c) dla zabudowy przemysłowej: 0,40.

6) Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane zgodnie z § 9.

R o z d z i a ł 6

Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane

§ 9

1. Podział terenów na działki budowlane powinien odbywać się z uwzględnieniem możliwości optymalnego zagospodarowania nowo wydzielonych działek zgodnie z przeznaczeniem ustalonym w niniejszym planie oraz realizacją w ich obrębie niezbędnych funkcji towarzyszących.

2. Podział terenu przeznaczonego pod nowo projektowaną zabudowę powinien być dokonany w oparciu o kompleksowy projekt podziału uwzględniający możliwość zagospodarowania działek zgodnie z następującymi wymogami:

1) Minimalna powierzchnia działki:

a) mieszkalnej i mieszkalno-usługowej: 800 m2,

b) usługowej: 1200 m2,

c) przemysłowej: 1400 m2,

2) Minimalna szerokość działki:

a) mieszkalnej i mieszkalno-usługowej: 20 m,

b) usługowej: 25 m,

c) przemysłowej: 30 m.

R o z d z i a ł 7

Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakazu zabudowy wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych

§ 10

1. Prowadzona działalność produkcyjno-usługowa nie może powodować uciążliwości dla środowiska i zdrowia ludności, a jej ewentualne oddziaływanie nie może wykraczać poza granicę działki, do której inwestor posiada tytuł prawny.

2. Dla ochrony środowiska przyrodniczego zakazuje się wprowadzania przedsięwzięć szkodliwych dla środowiska, w tym zwłaszcza dla stanu czystości wód podziemnych i powierzchniowych. Ustala się konieczność podczyszczania wód opadowych z substancji ropopochodnych i innych szkodliwych, pochodzących z terenów, na których może dojść do ich zanieczyszczenia.

3. Zakłada się zachowanie istniejących zadrzewień na terenach wskazanych dla różnych form użytkowania, o ile nie koliduje z planowanym wprowadzeniem nowej zabudowy. Zaleca się wprowadzanie zadrzewień wzdłuż granic stref produkcyjnych, magazynowych w układzie umożliwiającym przewietrzanie oraz izolującym od obszarów sąsiadujących. W obszarach zieleni izolacyjnej dopuszcza się lokowanie innych funkcji pod warunkiem nieprzekroczenia 25% ich powierzchni ogólnej włącznie z dojazdami i parkingami. Należy wprowadzać zieleń średniowysoką oraz wysoką o maksymalnej intensywności oraz dobrze gatunkowym gwarantującym długotrwałe utrzymanie zieleni.

4. Zakłada się dla ochrony powietrza atmosferycznego konieczność uporządkowania gospodarki cieplnej poprzez wprowadzanie jako paliwa gazu lub oleju opałowego dla wyeliminowania niskich emisji; a także zakaz przechowywania na wolnym powietrzu lub w obiektach niezadaszonych materiałów powodujących wtórne pylenie.

5. Zakłada się dla ochrony przed hałasem dopuszczenie natężenia hałasu w poszczególnych strefach zainwestowania zgodnie z obowiązującymi normami. Dla obiektów realizowanych oraz modernizowanych, mogących zwiększać zagrożenie hałasem zaleca się wyposażenie ich w urządzenia o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

6. Ustala się następujące zasady dot. terenów, na których występują urządzenia drenarskie:

1) Na obszarach, gdzie występują urządzenia drenarskie podziemne, należy zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania wykopów, aby nie uszkodzić zbieracza lub sączka drenarskiego. Każdorazowe uszkodzenie urządzenia drenarskiego winno być naprawione na koszt inwestora pod fachowym nadzorem.

2) Zagospodarowanie terenu należy tak zaprojektować, aby umożliwić prowadzenie prawidłowej konserwacji wszystkich rowów melioracyjnych szczegółowych, występujących na terenie objętych opracowaniem MPZP. Należy udostępnić pas gruntu wzdłuż górnych krawędzi skarpy rowów dla wyrzucania i rozplantowania namułu wydobytego z dna cieku podczas wykonywania prac konserwacyjnych.

3) Zabezpieczyć miejsca dla lokalizacji urządzeń do oczyszczania ścieków opadowych przed każdym wylotem kanałów deszczowych do rzeki i rowów melioracyjnych.

7. Zakłada się możliwość przełożenia, zarurowania lub innego zabezpieczenia cieków i rowów wodnych, oznaczonych symbolem W.

§ 11

W przypadku prowadzenia robót budowlanych i ziemnych w razie ujawnienia przedmiotu, który posiada cechy zabytku, zobowiązuje się znalazcę do zawiadomienia Burmistrza Miasta i Gminy oraz właściwego Konserwatora Zabytków. W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych. Badania te wykonywane są na koszt inwestora. Wyniki tych badań decydować będą o możliwości kontynuowania prac budowlanych, konieczności zmiany technologii lub ewentualnie o ich zaniechaniu i zmianie przeznaczenia terenu.

R o z d z i a ł 8

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenu

§ 12

Oznaczenie w planie

Stan istniejący

Stan projektowany

Podstawowe przeznaczenie

Zasady zabudowy

1 Pp

Użytki rolne

Tereny działalności gospodarczej i usług. Obsługa komunikacyjna poprzez jeden wjazd z drogi głównej G, po jej zrealizowaniu w niezbędnym zakresie.

Zgodnie z § 8

2 Pp

Użytki rolne

Tereny działalności gospodarczej i usług. Obsługa komunikacyjna poprzez jeden wjazd z drogi głównej G, po jej zrealizowaniu w niezbędnym zakresie.

Zgodnie z § 8

3 Pp

Teren zabudowany

Tereny działalności gospodarczej i usług. Obsługa komunikacyjna poprzez jeden wjazd z drogi głównej G, po jej zrealizowaniu w niezbędnym zakresie.

Zgodnie z § 8

4 MNp

Użytki rolne

Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Obsługa komunikacyjna poprzez jeden wjazd z drogi głównej G, po jej zrealizowaniu w niezbędnym zakresie.

Zgodnie z § 8

R o z d z i a ł 9

Przepisy końcowe

§ 13

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowych opłat w wysokości 10%.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Syców.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

KAZIMIERZ CICHOŃ

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Sycowie z dnia 24 czerwca 2004 r. (poz. 2400)