R o z d z i a ł III

Przeznaczenie terenów

§ 8

1. Ustala się przeznaczenia w obszarze planu:

1) tereny publiczne i komunikacyjne;

2) tereny zieleni publicznie dostępnej;

3) tereny rekreacyjne Nowa Karczma Kąpielisko;

4) tereny rekultywacji składowiska odpadów komunalnych;

5) tereny infrastruktury technicznej.

2. W terenach, o których mowa w ust. 1, wyznacza się oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania.

3. Na obszarze planu obowiązuje zakaz zabudowy i realizacji obiektów budowlanych poza wskazanymi w ustaleniach planu.

4. Ustala się dostępność publiczną terenów zieleni i zbiorników wód oraz zabudowy rekreacyjnej z urządzeniami sportowymi i parkowymi jako usług komercyjnych.

5. Zabudowa gospodarcza, istniejąca poza wskazanym w planie terenem dopuszczalnej lokalizacji zabudowy, może być użytkowana jedynie do czasu realizacji ustaleń planu, jako zabudowa tymczasowa.

§ 9

Tereny publiczne i komunikacyjne ustalone w § 8 przeznacza się na:

1) trasy komunikacyjne i ulice – oznaczone KZ, KL, KD;

2) drogi i aleje ze szpalerami drzew – oznaczone KDw, KP;

3) grobla Pilczycko-Pracka – oznaczona KDw;

– jako tereny przestrzeni publicznej o znaczeniu miejskim, decydujące o wartości ekonomicznej terenu, wartości kompozycyjnej układu urbanistycznego zespołu Pracze Odrzańskie, dostępności terenów zieleni i rekreacji w dolinie rzeki Odry w relacji z miastem oraz o znaczeniu dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

§ 10

1. Wyznacza się trasy komunikacyjne i ulice w liniach rozgraniczających przeznaczenia, oznaczone na rysunku planu:

1) ulice w klasie technicznej zbiorcze – oznaczone KZ;

2) ulice w klasie technicznej lokalne – oznaczone KL;

3) ulice w klasie technicznej dojazdowe – oznaczone KD.

2. Ustala się w obszarze ulic zbiorczych, określonych w ust. 1:

1) Trasa Stabłowicka – KZ1/2, szerokość w liniach rozgraniczających 40 m, obsługa dojazdu do oczyszczalni i zapasowego składowiska komunalnego na Janówku oraz dojazd do terenów zieleni i wypoczynku o znaczeniu ogólnomiejskim;

2) ul. Janowska – KZ1/2, szerokość w liniach rozgraniczających 25 do 35 m;

3) chodnik jako aleja ze ścieżką rowerową;

4) obszary zieleni miejskiej, w szczególności oznaczone na rysunku planu: szpalery drzew oraz żywopłot wielogatunkowy na trasie Stabłowickiej między chodnikiem i jezdnią;

5) proponuje się projektować skrzyżowania skanalizowane, typu małe rondo dla skrzyżowania Trasy Stabłowickiej i ulicy Janowskiej oraz skrzyżowania ulic Janowskiej, Gryczanej i projektowanej ulicy lokalnej.

3. Ustala się w obszarze ulic lokalnych i dojazdowych określonych w ust. 1:

1) ulice lokalne – KL, szerokość w liniach rozgraniczających od 12 do 15 m;

2) ulice dojazdowe – KD, szerokość w liniach rozgraniczających 10 do 12 m;

3) zieleń miejska w szczególności oznaczona na rysunku planu: szpalery drzew wzdłuż ulic, z chodnikiem jednostronnym jako aleją pieszą utwardzoną, ziemną i żywopłotem przy chodniku oddzielającym jezdnię od pieszych;

4) dla ulic dojazdowych dopuszcza się standard jezdni utwardzonej klińcem, żwirowo-ziemnej;

5) dla ulic lokalnych i dojazdowych dopuszcza się oświetlenie wyłącznie jako niskie oświetlenie parkowe przy ciągu pieszym.

§ 11

1. Wyznacza się drogi i aleje ze szpalerami drzew – w liniach rozgraniczających zagospodarowania, jako strefę przestrzeni publicznej, głównie dla ruchu pieszego i rowerzystów z dojazdem niepublicznym – oznaczone na rysunku planu symbolem KP, KDw:

1) aleje piesze, jako oś kompozycyjna zespołów zieleni, z drogą utwardzoną żwirowo-ziemną dla rowerzystów i jazdy konnej, w liniach rozgraniczających o szerokości 10,0 m – oznaczona 1KP,

2) aleje żwirowe ze szpalerami drzew oraz drogi leśne o szerokości 3,5 do 5,0 m – oznaczona 2KP,

3) drogi pieszo-rowerowe i konne, utwardzona klińcem z dojazdem do pól i technicznym dojazdem do grobli o szerokości 5,0 m, ze szpalerami zieleni, w liniach rozgraniczających o szerokości 8,0 m – oznaczone 3KDw.

2. Dla alei KP i KDw dopuszcza się oświetlenie wyłącznie jako niskie oświetlenie parkowe.

§ 12

Ustala się groblę Pilczycko-Pracką – wał przeciwpowodziowy, jako strefę przestrzeni publicznej dostępnej dla ruchu pieszego i rowerzystów z drogą na zawalu dla dojazdu technicznego oraz turystyki konnej, z zastrzeżeniem § 6 ust. 6 – oznaczoną na rysunku planu symbolem 4KDw.

§ 13

1. Tereny zieleni publicznie dostępnej, ustalone w § 8 przeznacza się na:

1) tereny zalesień i parki leśne – oznaczone ZL;

2) tereny otwarte, łąki i użytki rolne – oznaczone ZR;

3) tereny brzegowe, łąkowo-leśne rzeki Bystrzycy i Odry– oznaczone ZN;

4) tereny zieleni izolacyjnej – oznaczona ZI;

– jako tereny o charakterze krajobrazu naturalnego, leśnego i rolniczego, publicznie dostępne z urządzeniami dla rekreacji, powiązane alejami i drogami parkowo-leśnymi.

2. Ustala się dostępność zieleni dla pieszych z psami, ograniczoną wyłącznie do alei – KP i KDw, terenów zieleni izolacyjnej – ZI i terenów brzegowych – ZN, z dopuszczeniem wyznaczenia i oznakowania obszaru jako psi park, z uwzględnieniem § 6.

3. Ustala się parkingi leśne dla samochodów osobowych poprzez wyznaczenie w planie lokalizacji oznaczonych na rysunku symbolem – P, o wielkości do 60 miejsc parkingowych.

§ 14

1. Wyznacza się tereny zalesień i parku leśnego – w liniach rozgraniczających przeznaczenia, oznaczone na rysunku planu symbolem – ZL.

2. Ustala się tereny, o których mowa w ust. 1, jako:

1) grunty leśne, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – Ls;

2) tereny dla nasadzeń drzew i krzewów, w formie zwartych obszarów roślinności leśnej, bez urządzeń i budowli dla rekreacji;

3) polany i trwałe łąki śródleśne lub pastwiska, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – Ł;

4) cieki wodne i rozlewiska w obszarach starorzecza z zadrzewieniami i krzewami, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – W;

5) drogi leśne i aleje piesze oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – KP.

3. Zieleń terenu, o której mowa w ust. 1, należy realizować i utrzymać w charakterze parku leśnego z drzewostanem liściastym, wielogatunkowym z podszytem, ciekami i oczkami wodnymi oraz polanami leśnymi, z pozostawieniem starych, dziuplastych drzew oraz zachowanie podszytu, poprzez nieusuwanie krzewów i podrostów poza polanami i łąkami leśnymi, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Ustalenia ust. 3 nie naruszają przepisów dotyczących gospodarki leśnej na terenie gruntów leśnych, dla których obowiązuje plan urządzenia lasu.

5. Ustala się tworzenie i utrzymanie zbiorników wód otwartych, poprzez renaturyzację przyrodniczą cieków wodnych i rozlewisk w obszarach starorzecza, z zadrzewieniami i krzewami.

6. Ustala się dostępność terenu dla pieszych, rowerzystów i konnych poprzez wyznaczone wg § 11 i oznakowane aleje i drogi leśne, oznaczone na rysunku planu KP.

7. Wyznacza się w planie lokalizacje parkingów leśnych dla samochodów osobowych, o wielkości do 60 miejsc parkingowych.

8. Dopuszcza się w terenie ZL dotychczasowe użytkowanie rolne w zakresie upraw pól wyłącznie w obszarze określonym w ust. 2 pkt 3.

§ 15

1. Wyznacza się tereny otwarte, łąki i użytki rolne – w liniach rozgraniczających przeznaczenia, oznaczone na rysunku planu symbolem – ZR.

2. Ustala się tereny, o których mowa w ust. 1, jako:

1) zwarte kompleksy użytków rolnych;

2) polany i trwałe łąki lub pastwiska, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – Ł;

3) zespół zabudowy zagrodowej z agroturystyką, wg ustaleń § 16, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – MR/UT;

4) sady i ogrody przy zabudowie zagrodowej, z dopuszczalnym ogrodzeniem drewnianym lub siatką okrytą żywopłotem lub pnączami;

5) cieki wodne i rozlewiska w obszarach starorzecza z zadrzewieniami i krzewami, o naturalnym charakterze, z roślinnością brzegową i wodną o znaczeniu przyrodniczym, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – W;

6) drogi polne i aleje piesze oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – KP, KDw.

3. Dopuszcza się dotychczasowe użytkowanie rolne terenów trwałych łąk, o których mowa w ust. 2, pod warunkiem wyznaczenia alei pieszych i realizacji szpalerów zieleni oznaczonych na rysunku planu symbolem KP.

4. Ustala się tworzenie i utrzymanie zbiorników wód otwartych, poprzez renaturyzację przyrodniczą cieków wodnych i rozlewisk w obszarach starorzecza, z zadrzewieniami i krzewami.

5. W terenach trwałych łąk, o których mowa w ust. 2, dopuszcza się lokalizację terenowych urządzeń sportowych i rekreacyjnych.

6. Dla zagospodarowania, o którym mowa w ust. 5, dopuszcza się obiekty parkowe o wartościach architektonicznych i symbolicznych, z zachowaniem ustaleń § 5 pkt 6.

7. Dla terenów oznaczonych ZR/ZL dopuszcza się zalesienia w obszarze użytków rolnych z zagospodarowaniem polan leśnych i alei pieszych, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 6 oraz oznaczonych na rysunku planu.

8. Wyznacza się w planie lokalizacje parkingów leśnych dla samochodów osobowych, o wielkości do 60 miejsc parkingowych.

§ 16

1. Wyznacza się zespół zabudowy zagrodowej Nowa Karczma z agroturystyką – w liniach rozgraniczających zagospodarowania, oznaczone na rysunku planu symbolem – MR/UT.

2. Ustala się tereny, o których mowa w ust. 1, w obszarze istniejących siedlisk rolnych z zabudową mieszkalną i zagrodową o charakterze rodzinnego gospodarstwa rolnego, z utrzymaniem zwierząt hodowlanych oraz z dopuszczeniem usług lokalnych w zakresie agroturystyki i gastronomii.

3. Ustala się formę zabudowy wiejskiej w tradycji regionalnej, do dwóch kondygnacji, z tradycyjnymi, symetrycznymi dachami krytymi dachówką ceramiczną i dostosowanym ogrodzeniem, z zachowaniem ustaleń § 5 pkt 6 oraz § 7 ust. 4.

4. Na działce rolnej z istniejącym siedliskiem oznaczonym na rysunku planu, dopuszcza się wydzielenie dodatkowo, przyległej działki o wielkości poniżej 0,5 ha dla usług i zabudowy, o których mowa w ust. 2 i 3.

§ 17

1. Wyznacza się tereny brzegowe, łąkowo-leśne rzeki Bystrzycy i Odry – w liniach rozgraniczających przeznaczenia, oznaczone na rysunku planu symbolem – ZN.

2. Ustala się tereny, o których mowa w ust. 1, jako:

1) łąki lub pastwiska z kępami zadrzewień i zakrzewień;

2) grunty leśne, oznaczone na rysunku planu jako obszary zagospodarowania, oznaczone – Ls;

3) drogi polne i aleje piesze wyznaczone na rysunku planu jako obszar zagospodarowania, oznaczone – KP, KDw.

3. W terenach, o których mowa w ust. 1, dopuszcza się lokalizację urządzeń dla turystyki i sportów wodnych, w związku z powszechnym użytkiem wód rzeki Odry i Bystrzycy, z zachowaniem ustaleń planu dla obiektów turystyki w zakresie formy architektonicznej i ogrodzeń oraz ochroną krajobrazu przed degradacją, zgodnie z § 5.

4. Określa się proponowaną lokalizację dla budowy przystani wodnych w obszarze brzegowym, oznaczoną na rysunku planu, z zachowaniem przepisów szczególnych.

§ 18

1. Wyznacza się tereny zieleni izolacyjnej – w liniach rozgraniczających przeznaczenia, oznaczone na rysunku planu symbolem – ZI.

2. Ustala się tereny, o których mowa w ust. 1 – jako:

1) obszary dla nasadzeń drzew i krzewów w formie zalesień;

2) grunty leśne, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – Ls;

3) polany i trwałe łąki śródleśne lub pastwiska, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – Ł;

4) cieki wodne i rozlewiska w obszarach starorzecza z zadrzewieniami i krzewami, o naturalnym charakterze, z roślinnością brzegową i wodną o znaczeniu przyrodniczym, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – W.

3. Zieleń, o której mowa w ust. 2, należy realizować i utrzymać w charakterze drzewostanu wielogatunkowego z krzewami i podszytem, gatunki właściwe dla siedliska oraz z istniejącymi ciekami i oczkami wodnymi, z zachowaniem istniejących gruntów leśnych.

4. W obszarach oznaczonych na rysunku planu w zieleni izolacyjnej dopuszcza się lokalizację parkingów dla samochodów osobowych, o charakterze parkingu leśnego do 60 miejsc parkingowych.

§ 19

1. Wyznacza się tereny dla usług turystyki zespołu Nowa Karczma Kąpielisko – w liniach rozgraniczających przeznaczenia, oznaczone na rysunku planu symbolem – UT.

2. Ustala się tereny, o których mowa w ust. 1 – jako:

1) obszary rekreacyjne z urządzeniami i budowlami w zakresie usług o charakterze użyteczności publicznej, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania dla zabudowy;

2) trwałe łąki z kępami zadrzewień i zakrzewień, w naturalnym krajobrazie dostępnych publicznie terenów otwartych, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – Ł;

3) zbiornik wodny dawnego wyrobiska o znaczeniu rekreacyjnym, z roślinnością brzegową, oznaczony na rysunku planu obszar zagospodarowania, oznaczony – Ws;

4) cieki wodne i rozlewiska w obszarach starorzecza z zadrzewieniami i krzewami, o naturalnym charakterze, z roślinnością brzegową i wodną o znaczeniu przyrodniczym, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – W;

5) drogi wewnętrzne dojazdowe i aleje piesze, oznaczone na rysunku planu obszary zagospodarowania, oznaczone – KDw, KP.

3. Ustala się dostępność publiczną terenu łąk i zbiorników, o którym mowa w ust. 2, z dopuszczeniem ogrodzeń wyłącznie terenu zabudowy ustalonego w planie i urządzeń sportowych, z dostosowaniem do krajobrazu naturalnego i rolniczego, z zachowaniem ustaleń § 5 pkt 6.

4. Cieki i zbiorniki wodne o wartości przyrodniczej oznaczone – W, należy utrzymać w charakterze cieków naturalnych, z roślinnością wodną i brzegową, ukształtowaną krajobrazowo oraz bez czynnego użytkowania rekreacyjnego, z zachowaniem ustaleń § 6.

5. Dopuszcza się zmiany ukształtowania brzegów zbiornika oznaczonego – Ws, przy zagospodarowaniu dawnego wyrobiska dla rekreacji, z zachowaniem charakteru częściowo naturalnego zbiornika z roślinnością, z zachowaniem ustaleń § 6 oraz w szczególności ochrony użytku ekologicznego w bezpośrednim sąsiedztwie.

6. W terenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, wyznaczone na rysunku planu obszary dla zabudowy, ustala się jako maksymalny zasięg zespołu urządzeń i zabudowy w formie architektonicznej nawiązującej do typu tradycyjnego folwarku, farmy wiejskiej jako zespołu wieloobiektowego z wewnętrznym, obudowanym dziedzińcem, w naturalnym krajobrazie dostępnych publicznie terenów otwartych.

7. Ustala się zabudowę, o której mowa w ust. 6, do dwóch kondygnacji, o wartościach i symbolice architektury krajobrazu w kompozycji z zielenią niską i wysoką, z zachowaniem ustaleń § 5 pkt 6.

8. Dla funkcji rekreacyjnej dopuszcza się obiekty parkowe o wartościach architektonicznych i symbolicznych, z wieżą widokową oznaczoną na rysunku, z zachowaniem ustaleń § 5.

9. Wyznacza się w planie lokalizacje parkingów leśnych dla samochodów osobowych, o wielkości do 60 miejsc parkingowych, z zachowaniem ustaleń § 6 oraz w szczególności ochrony użytku ekologicznego w bezpośrednim sąsiedztwie.

§ 20

1. Wyznacza się tereny do rekultywacji składowiska odpadów komunalnych przy ulicy Koziej – w liniach rozgraniczających przeznaczenia, oznaczone na rysunku planu symbolem – TR/ZL.

2. Ustala się tereny, o których mowa w ust. 1, rekultywacji w celu ograniczenia ujemnego wpływu składowiska na środowisko przyrodnicze i przywrócenie zdegradowanemu obszarowi walorów estetyczno-krajobrazowych oraz zagospodarowanie dla funkcji rekreacyjnych.

3. Ustala się podstawowe warunki zagospodarowania terenu dla funkcji rekreacyjnej:

1) trwałe wyeliminowanie zanieczyszczania wód podziemnych przez składowisko na skutek infiltracji wód opadowych i migracji odcieków do wód podziemnych;

2) zapewnienie stabilnej bryły składowiska jako wzgórza;

3) ujęcie i wykorzystanie lub unieszkodliwienie gazu składowiskowego.

4. Rekultywację należy prowadzić zgodnie z przepisami szczególnymi.

5. Do czasu zakończenia rekultywacji i uzyskania pełnego bezpieczeństwa dla środowiska, ustala się ograniczoną dostępność publiczną terenu wraz z obszarem przyległym jako zielenią izolacyjną.

6. Dopuszcza się wykorzystanie biogazu jako źródła energii.

7. Przy zagospodarowaniu dla funkcji rekreacji, o których mowa w ust. 2, dopuszcza się lokalizacje parkingów leśnych dla samochodów osobowych, o wielkości do 60 miejsc parkingowych, z dojazdem od ulicy Koziej.

§ 21

1. Wyznacza się tereny infrastruktury technicznej określone w § 8 z przeznaczeniem na:

1) teren stacji elektroenergetycznych – oznaczony symbolem EE;

2) teren zlewni i przepompowni ścieków komunalnych – oznaczony symbolem NO;

3) kolektory ściekowe – oznaczone na rysunku planu;

4) sieci elektroenergetyczne – oznaczone na rysunku planu.

2. Ustala się dla terenów i funkcji dopuszczonych niniejszym planem obsługę w zakresie infrastruktury technicznej:

1) zaopatrzenie w wodę;

2) odprowadzenie i unieszkodliwienie ścieków sanitarnych;

3) odprowadzenie ścieków i wód deszczowych;

4) zaopatrzenia w gaz;

5) zaopatrzenia w energię cieplną;

6) zaopatrzenia w energię elektryczną;

7) gospodarka odpadami.

3. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się dostawź wody z miejskiej sieci wodociągowej Ř 500 na warunkach określonych przez eksploatatora sieci.

4. W zakresie odprowadzenia i unieszkodliwienia ścieków sanitarnych ustala się:

1) dla terenów zabudowy odprowadzenie ścieków do kolektora grawitacyjnego ogólnospławnego "Odra" – 2,87 m x 3,50 m oraz grawitacyjnego kolektora "Bystrzyca" Ř 1,4 m w ul. Janowskiej, na warunkach określonych przez eksploatatora sieci kanalizacji sanitarnej;

2) dla kolektora "Odra" w przebiegu poza Trasą Stabłowicką ustala się strefę ochronną o szerokości 20,0 m, z zagospodarowaniem zielenią niską i dostępnością dojazdu awaryjnego i technicznego;

3) dla obiektów MR i UT oraz obiektów rekreacyjno-turystycznych dopuszcza się zbiorniki bezodpływowe do czasu budowy kanalizacji w ul. Karczemnej lub małe oczyszczalnie, zgodnie z przepisami szczególnymi;

4) dla urządzeń rekreacyjno-sportowych i parkingów leśnych należy instalować kabiny toaletowe.

5. W zakresie odprowadzenie ścieków i wód deszczowych ustala się:

1) utrzymanie systemu odprowadzenie wód deszczowych do istniejącej sieci melioracji oraz obszarów starorzeczy jako zbiorników retencyjnych na terenach zieleni ZL i ZR;

2) w obszarach zabudowy MR i UT oraz przy obiektach rekreacyjno-sportowych, wody opadowe należy odprowadzać do gruntu poprzez studzienki chłonne lub przetrzymywać w otwartych zbiornikach, z dopuszczeniem wykorzystywania części wód opadowych do celów gospodarczych, poprzez odrębne instalacje;

3) ścieki deszczowe z terenów ulic miejskich KZ i KL należy odprowadzać do kolektorów ogólnospławnych, na warunkach określonych przez eksploatatora sieci kanalizacji sanitarnej;

4) przy projektowaniu należy uwzględnić istniejące sieci drenarskie oraz utrzymać ich funkcjonowanie na terenach rolnych.

6. W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się zasilanie bezprzewodowe.

7. W zakresie zaopatrzenia w energię cieplną ustala się:

1) wykorzystanie gazu i energii elektrycznej oraz energii odnawialnej do celów grzewczych;

2) zasilanie paliwem węglowym dopuszcza się wyłącznie dla istniejących obiektów MR;

3) dla nowych obiektów stosowanie urządzeń grzewczych o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń, w związku z § 6.

8. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:

1) zasilanie terenów objętych planem z istniejącej sieci elektroenergetycznej niskiego i średniego napięcia poprzez rozbudowę linii EE 20 kV spinającej osiedla po obu stronach Odry biegnącej na kierunku wschód – zachód i zasilającej stacje transformatorowe w Nowej Karczmie, przy ulicy Piekarskiej i przepompownię ścieków oraz kabel 20 kV w ulicy Janowskiej zasilający WOŚ w Janówku;

2) przebudowę istniejących oraz nowe stacje transformatorowe należy projektować stosownie do potrzeb, z uwzględnieniem § 6 ust. 4 pkt 9.

9. W zakresie gospodarki odpadami ustala się:

1) należy zapewnić odbiór odpadów komunalnych na terenach zabudowy zagrodowej oraz na terenach rekreacji zespołu Nowa Karczma Kąpielisko;

2) na terenach publicznych, w szczególności przy parkingach leśnych należy zapewnić pojemniki na odpady związane z ruchem turystycznym;

3) przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego w zakresie unieszkodliwiania odpadów obowiązują ograniczenia określone w § 6 ust. 4.