2317

UCHWAŁA RADY GMINY BORÓW

z dnia 24 czerwca 2004 r.

w sprawie regulaminu przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Borów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 30 ust. 6 i art. 54 ust. 5 i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu niektórych aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy, stanowiących podstawę przyznawania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. z 2000 r. Nr 39, poz. 455 ze zm.) Rada Gminy Borów uchwala:

Regulamin przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia

nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach prowadzonych

przez Gminę Borów

§ 1

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) szkole lub placówce, należy przez to rozumieć: przedszkole, szkołę podstawową oraz gimnazjum, dla których organem prowadzącym jest Gmina Borów,

2) nauczycielach, należy przez to rozumieć nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Borów,

3) dyrektorze, należy przez to rozumieć dyrektora przedszkola i szkoły, dla których organem prowadzącym jest Gmina Borów,

4) Wójcie, należy przez to rozumieć Wójta Gminy Borów,

5) Karcie Nauczyciela, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.),

6) rozporządzeniu, należy przez to rozumieć rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy, stanowiących podstawę przyznawania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. z 2000 r. Nr 39, poz. 455 ze zm.),

7) Gminie, należy przez to rozumieć Gminę Borów.

§ 2

1. Wynagrodzenie nauczycieli składa się:

1) z wynagrodzenia zasadniczego,

2) dodatków: motywacyjnego, za wysługę lat, funkcyjnego oraz za warunki pracy,

3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych,

4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem dodatków socjalnych, wymienionych w art. 54 Karty Nauczyciela, a także świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

2. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy, stanowiących podstawę przyznawania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. z 2000 r. Nr 39, poz. 455 ze zm.).

§ 3

1. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Borów, przysługuje dodatek motywacyjny.

2. Prawo do dodatku motywacyjnego przysługuje nauczycielom zatrudnionym w szkołach podstawowych, gimnazjum i przedszkolu publicznym na terenie Gminy Borów i ma zastosowanie proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia.

3. Dodatek motywacyjny dla nauczyciela nie może być wyższy niż 40% jego wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie.

4. Dodatek motywacyjny przyznawany jest na okres nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 1 rok szkolny.

5. Wysokość dodatku motywacyjnego i czas, na jaki został przyznany, ustala w ramach posiadanych środków: dla nauczycieli dyrektor placówki, a dla dyrektora Wójt.

6. Wysokość dodatku motywacyjnego zależna jest od efektów pracy nauczyciela (dyrektora) i jakości pracy szkoły (placówki). Przy ustalaniu wysokości dodatku motywacyjnego bierze się w szczególności pod uwagę:

1) Uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:

a) uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno- -wychowawczych potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach, olimpiadach itp.,

b) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,

c) pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki.

2) Jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:

a) systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków,

b) podnoszenie umiejętności zawodowych,

c) wzbogacanie własnego warsztatu pracy,

d) dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych,

e) prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,

f) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych,

g) przestrzeganie dyscypliny pracy.

3) Posiadanie przynajmniej dobrej oceny pracy.

4) Zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:

a) udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,

b) udział w komisjach przedmiotowych i innych,

c) opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,

d) prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,

e) aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły,

f) dodatkowe czynności zlecane doraźnie przez dyrektora lub Wójta.

7. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

8. Prawo do dodatku motywacyjnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca, po miesiącu, w którym nastąpiło jego przyznanie.

9. Dodatek motywacyjny nie przysługuje:

a) w okresie urlopu dla poratowania zdrowia,

b) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,

c) w okresie, za który nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

§ 4

1. Nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora, wicedyrektora oraz inne stanowiska kierownicze i funkcje przewidziane w statutach szkół i placówek działających na terenie Gminy Borów przysługuje dodatek funkcyjny.

2. Dyrektorowi przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości od 10% do 40% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora szkoły ustala Wójt.

3. Wicedyrektorowi i osobom zajmującym inne stanowiska kierownicze zgodnie z ust. 1, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości od 5% do 30% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie. Wysokość dodatków funkcyjnych wicedyrektorowi i osobom zajmującym inne kierownicze stanowiska w szkole (placówce) ustala dyrektor szkoły (placówki).

4. Prawo do dodatku funkcyjnego przysługuje także nauczycielom, którzy wykonują obowiązki kierownicze w zastępstwie.

5. Przy ustalaniu wielkości dodatku funkcyjnego dla dyrektora szkoły bierze się pod uwagę:

1) wielkość placówki: liczbę uczniów, oddziałów i liczbę stanowisk kierowniczych w szkole lub placówce,

2) liczbę pracowników pedagogicznych i obsługi,

3) ilość i stan techniczny administrowanych obiektów,

4) zakres prac administracyjno-finansowo-księgo-wych wykonywanych przez szkołę (placówkę),

5) prawidłową organizację pracy, poprawność pod względem formalnoprawnym podejmowanych decyzji oraz ich zasadność,

6) podnoszenie kwalifikacji związanych z prowadzeniem szkoły(placówki),

7) jakość sprawowanego nadzoru pedagogicznego i kontroli wewnętrznej,

8) działalność na rzecz poprawy bazy materialnej, rozwoju oraz osiągnięć szkoły (placówki),

9) terminowość i rzetelność wykonywanych zadań.

6. Nauczycielowi, któremu powierzono wychowawstwo klasy w szkołach podstawowych, gimnazjum i przedszkolu przysługuje dodatek w wysokości 30 zł miesięcznie.

7. Nauczycielowi, któremu powierzono funkcję opiekuna stażu, przysługuje dodatek w wysokości 20 zł miesięcznie.

8. Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od pierwszego dnia po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, wychowawstwa lub funkcji, a jeżeli powierzenie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

9. Dodatki funkcyjne nie przysługują w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia stanowiska, wychowawstwa lub funkcji z innych powodów, a jeżeli zaprzestanie tego pełnienia nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

10. Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

§ 5

1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat zgodnie z postanowieniem art. 33 ust. 1 i art. 39 ust. 3 i 4 Karty Nauczyciela oraz § 5 rozporządzenia.

2. Dodatek za wysługę lat wypłaca się:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub do wyższej stawki tego dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.

3. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry.

§ 6

1. Nauczyciele mogą otrzymywać nagrody ze specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Borów.

2. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych planuje się w rocznym planie finansowym, z tego:

1) 0,8% środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektora,

2) 0,2% środków funduszu przeznacza się na nagrody Wójta.

3. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy, nagrodę może otrzymać nauczyciel po przepracowaniu w placówce oświatowej, co najmniej jednego roku.

4. Nagrody przyznawane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach dyrektor, za zgodą Wójta, może przyznać nauczycielowi nagrodę w innym czasie.

§ 7

1. Nagrody dyrektora przyznawane są nauczycielom za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, a w szczególności za:

1) przygotowanie uczniów i wychowanków do udziału w konkursach, olimpiadach, współzawodnictwie sportowym,

2) pracę z uczniem niepełnosprawnym, słabym i trudnym,

3) wdrażanie innowacji pedagogicznych oraz programów autorskich,

4) różnorodność pracy opiekuńczo-wychowawczej,

5) wprowadzenie nowych ofert edukacyjnych,

6) aktywny udział w akcjach promujących placówkę oświatową,

7) rozwój zawodowy nauczyciela i podnoszenie kwalifikacji,

8) inne ważne dla placówki osiągnięcia.

2. Dyrektor przyznaje nagrody po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady rodziców placówki oświatowej, zakładowej organizacji związkowej do której nauczyciel należy.

§ 8

1. Nagrody Wójta Gminy przyznawane są za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę.

2. Kandydata do nagrody zgłasza:

1) w przypadku nauczyciela:

a) dyrektor placówki, po zaopiniowaniu kandydatury przez radę pedagogiczną, zakładową organizację związkową do której nauczyciel należy,

b) pracownik Urzędu Gminy właściwy ds. oświaty po zaopiniowaniu jak wyżej,

2) w przypadku dyrektora:

a) pracownik Urzędu Gminy właściwy ds. oświaty po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną, zakładową organizację związkową funkcjonującą na terenie placówki oświatowej,

b) rada szkoły po zaopiniowaniu jak wyżej.

3. Wniosek o przyznanie nagrody składa się w Urzędzie Gminy w Borowie w terminie do 30 czerwca każdego roku.

4. Decyzję o przyznaniu i wysokości nagrody podejmuje Wójt Gminy i ogłasza ją do 30 września każdego roku.

§ 9

1. Ustala się następujące kryteria przyznawania nagród Wójta:

1) dla nauczycieli:

a) za wybitne osiągnięcia w dydaktyce i wychowaniu (np. laureaci olimpiad, konkursów, zawodów sportowych w ramach wojewódzkich igrzysk sportowych),

b) za prowadzenie nauczania z dzieckiem trudnym, słabym i niepełnosprawnym,

c) za opracowanie i realizację ciekawych programów nauczania i wychowania, w tym programów autorskich,

d) za wprowadzanie twórczych i aktywizujących metod nauczania i oceniania,

e) za wykonanie innych czynności, np. zajęć dodatkowych, przygotowania uroczystości, teatrzyków, opiekę nad samorządem uczniowskim itp.,

f) za osiąganie widocznych efektów w uspołecznianiu i demokratyzacji życia w placówce oświatowej,

g) za postawę i działanie kształtujące autorytet nauczyciela,

2) dla dyrektora – spełnienie warunków jak dla nauczycieli, a ponadto:

a) osiąganie bardzo dobrych wyników w zarządzaniu z uwzględnieniem realizacji uchwał Rady Gminy Borów,

b) prowadzenie na bardzo wysokim poziomie swojej placówki i osiąganie wybitnych wyników w dydaktyce i wychowaniu,

c) stosowanie partnerskiego stylu zarządzania, wprowadzanie nowatorskich zmian organizacyjnych służących społeczności placówki oświatowej,

d) troszczenie się o wzbogacanie bazy materialnej placówki oświatowej.

§ 10

1. Nauczycielom posiadającym kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionym w wymiarze nie mniejszym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć, przysługuje dodatek mieszkaniowy i wiejski.

2. Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, wypłacanego co miesiąc, uzależniona jest od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela i wynosi odpowiednio:

1) przy jednej osobie w rodzinie – 6%,

2) przy dwóch osobach w rodzinie – 8%,

3) przy trzech osobach w rodzinie – 10%,

4) przy czterech i więcej osobach w rodzinie – 12%

miesięcznej stawki najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników ustalonego przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

3. Do osób, o których mowa w ust. 2, zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim zamieszkujących: współmałżonka oraz dzieci, a także rodziców pozostających na wyłącznym utrzymaniu.

4. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 2. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.

5. Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.

6. Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o jego przyznanie.

7. Dodatek przyznaje się na wniosek nauczyciela (dyrektora szkoły) lub na wspólny wniosek nauczycieli będących współmałżonkami z uwzględnieniem pkt 2.

8. Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi Wójt.

9. Dodatek mieszkaniowy wypłaca się z dołu.

10. Nauczycielom przysługuje dodatek wiejski w wysokości:

1) 10% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie,

2) 25% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie. Podwyższony dodatek wiejski przyznaje Wójt na wniosek dyrektora, w przypadku występowania deficytu kadr na terenie Gminy w zakresie nauczania określonego przedmiotu. Dodatek jest przyznawany na okres nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 1 rok szkolny.

11. Dodatek wiejski, o którym mowa w ust. 10 pkt 1, przyznaje: nauczycielowi – dyrektor, a dyrektorowi – Wójt.

12. Dodatek wiejski wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.

13. Dodatki, o których mowa w § 10, przysługują także w okresach:

1) nieświadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,

2) pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego, ponadto dodatek mieszkaniowy przysługuje również w czasie:

3) odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej, w przypadku jednak, gdy z nauczycielem powołanym do służby zawarta była umowa na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa ta została zawarta,

4) korzystania z urlopu wychowawczego przewidzianego w odrębnych przepisach.

§ 11

1. W przypadkach szczególnych, związanych z koniecznością realizacji programu nauczania w szkołach, nauczyciel może być zobowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych, zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej ilości godzin ponadwymiarowych może wystąpić wyłącznie za jego zgodą i nie może przekroczyć 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć. Przydzielenie godzin ponadwymiarowych dyrektorom placówek wymaga zgody Wójta.

2. Przez godziny ponadwymiarowe rozumie się godziny określone w arkuszu organizacyjnym szkoły wynikające z przydziału czynności nauczyciela w danym roku szkolnym, realizowane poza godzinami obowiązkowego wymiaru zajęć.

3. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową oblicza się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za trudne i uciążliwe dla zdrowia warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych odbywa się w takich warunkach) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych.

4. Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się, jak za godzinę ponadwymiarową.

5. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłacane jest wówczas, gdy faktyczna liczba przepracowanych w danym tygodniu godzin dydaktycznych przekracza tygodniowe pensum.

6. Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych przysługuje za godziny faktycznie zrealizowane.

7. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych zgodnie z organizacją roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni nieobecności w pracy.

8. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować w związku z:

1) zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów,

2) wyjazdem dzieci na wycieczki, imprezy,

3) chorobą dziecka nauczanego indywidualnie, w pierwszym dniu choroby,

4) Dniem Edukacji Narodowej,

5) realizacją innych zadań szkolnych, np. uczestnictwa w szkoleniu lub konferencji metodycznej,

traktowane są jako godziny zrealizowane.

9. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub odpowiednio, 1/4 gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w arkuszu organizacyjnym.

10. Za sprawowanie opieki nad dziećmi wyjeżdżającymi do innych miejscowości w ramach zielonych szkół i wycieczek trwających 7 dni, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, jak za 10 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. W przypadku zielonych szkół i wycieczek zorganizowanych w czasie różnym niż 7 dni, w ich rozliczeniu obowiązuje zasada proporcjonalności.

11. Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy (zielone szkoły, wycieczki, wyjazdy na konkursy, zawody) nauczyciel otrzymuje dzień wolny albo odrębne wynagrodzenie w wysokości jak za 4 godziny ponadwymiarowe. Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć dydaktycznych i wychowawczo- opiekuńczych, nie przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.

12. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.

§ 12

Zgodnie z postanowieniami art. 9 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 19, poz. 239 ze zm.) nauczyciele, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy otrzymywali dodatki specjalistyczne, zachowują prawo do tych dodatków do czasu uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego, w wysokości i na zasadach obowiązujących w dniu wejścia w życie ustawy.

§ 13

1. Nauczycielom przysługują dodatki z tytułu pracy w trudnych i uciążliwych dla zdrowia warunkach, określonych w przepisach § 6 i § 7 rozporządzenia, a szczególności:

1) dodatek za prowadzenie zajęć indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego w wysokości od 10% stawki godzinowej za każdą godzinę efektywnie przepracowaną,

2) dodatek za pracę wykonywaną przy użyciu elektronicznych monitorów ekranowych w wysokości 30 zł miesięcznie.

Dodatek przysługuje nauczycielom, którzy w danym miesiącu przepracowali minimum 36 godzin przy użyciu elektronicznych monitorów ekranowych.

2. Dodatek za warunki pracy przyznaje nauczycielowi – dyrektor placówki, a dyrektorowi – Wójt.

3. Dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu.

§ 14

1. Nauczycielom przysługuje wynagrodzenie dodatkowe za analizę i ocenę pisemnych prac oraz zajęć uczniowskich z języka polskiego, począwszy od czwartej klasy szkoły podstawowej, w wysokości 30 złotych.

2. Wynagrodzenie przewidywane w pkt.1 przysługuje nauczycielowi, jeżeli realizuje zajęcia w obowiązkowym wymiarze. W razie realizowania tych zajęć w niepełnym wymiarze lub ponadobowiązkowy wymiar w ramach godzin ponadwymiarowych przydzielonych w arkuszu organizacyjnym szkoły, wynagrodzenie przysługuje w stosunku proporcjonalnym do realizowanego przez nauczyciela wymiaru godzin z języka polskiego.

3. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze oraz nauczycielom korzystającym ze zniżek godzin, wynagrodzenie przewidziane w pkt 1 przysługuje wyłącznie w takim stosunku, w jakim realizowany przez nich wymiar z języka polskiego pozostaje do pełnego wymiaru godzin nauczyciela danej szkoły.

4. Wynagrodzenie za zajęcia dodatkowe wypłaca się miesięcznie z góry.

§ 15

1. Nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin przysługuje wynagrodzenie proporcjonalnie do wymiaru zajęć określonego w umowie o pracę.

2. Nauczycielowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także za inne okresy, za które na podstawie odrębnych przepisów nie przysługuje wynagrodzenie.

3. Stawkę wynagrodzenia za jeden dzień niewykonywania pracy z przyczyn wymienionych w ust. 2 ustala się dzieląc wszystkie składniki wynagrodzenia wypłacane z góry przez 30.

4. Wysokość wynagrodzenia za okresy, o których mowa w ust. 2, oblicza się mnożąc liczbę dni niewykonywania pracy przez stawkę określoną w ust. 3.

§ 16

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy powszechnie obowiązujące.

§ 17

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Borów.

§ 18

Traci moc uchwała nr XXII/140/2000 Rady Gminy Borów z dnia 23 sierpnia 2000 r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego, za wysługę lat, specjalistycznych, za warunki pracy oraz niektóre inne składniki wynagrodzenia, a także wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego i wiejskiego.

§ 19

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego

§ 20

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2004 r.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

TADEUSZ MASOŁA