2310

UCHWAŁA RADY MIASTA WOJCIESZÓW

z dnia 24 czerwca 2004 r.

w sprawie nadania statutu dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Wojcieszowie

Na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późn. zm.) oraz art. 110 ust. 1–4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593) i art. 20 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.) Rada Miasta Wojcieszów uchwala, co następuje:

§ 1

Nadaje się statut dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojcieszowie.

§ 2

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zwany dalej “Ośrodkiem” jest prawnie wyodrębnioną jednostką organizacyjną samorządu terytorialnego, podporządkowaną Radzie Miasta Wojcieszów.

2. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej mieści się w Wojcieszowie, ul. B. Chrobrego nr 105.

3. Terenem działania Ośrodka jest miasto Wojcieszów.

§ 3

CEL I PRZEDMIOT DZIAŁANIA

1. Ośrodek wykonuje zadania określone:

1) ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 5930),

2) ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.),

3) ustawą o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późn. zm.),

4) w rządowych programach pomocy społecznej zobowiązujących gminę lub ośrodek do wykonywania zadań,

5) uchwałami Rady Miasta w Wojcieszowie.

2. Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, która pomaga osobom i rodzinom, o których mowa w art. 2 ust. 1 i art. 3 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.

3. Zakres pomocy społecznej obejmuje zadania określone w art. 15 ustawy o pomocy społecznej.

4. Obowiązek zapewnienia realizacji zadań pomocy społecznej spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej w zakresie ustalonym ustawą.

5. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje zadania własne gminy o charakterze :

1) obowiązkowym – określone w art. 17 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej,

2) nieobowiązkowym – określone w art. 17 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej.

6. Do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej realizowanych przez gminę należą zadania wymienione w art. 18 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.

7. Świadczenia rodzinne:

1) Ośrodek realizuje zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej na podstawie upoważnienia Burmistrza Miasta.

2) Świadczeniami rodzinnymi są:

a) zasiłki rodzinne oraz dodatki do zasiłku rodzinnego:

– z tytułu urodzenia dziecka,

– opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,

– samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,

– samotnego wychowywania dziecka,

– kształcenie i rehabilitacja dziecka niepełnosprawnego,

– rozpoczęcie roku szkolnego,

– podjęcie przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania,

b) świadczenia opiekuńcze:

– zasiłek pielęgnacyjny,

– świadczenie pielęgnacyjne,

c) opłacanie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

§ 4

ZASADY DZIAŁANIA

1. Pomoc społeczna udzielana jest na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego bądź innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej. Pomoc społeczna może być również udzielana z urzędu.

2. Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następuje na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej.

3. Do postępowania w sprawach świadczeń z pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych mają zastosowanie przepisy kodeksu administracyjnego.

4. W postępowaniu w sprawie świadczeń z pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych należy kierować się przede wszystkim dobrem osób korzystających z pomocy i ochroną ich dóbr osobistych. W szczególności nie należy podawać do publicznej wiadomości nazwisk osób i rodzin korzystających z pomocy społecznej oraz rodzaju i zakresu przyznanego świadczenia.

5. W zakresie niezbędnym do przyznawania i udzielania świadczeń z pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych można przetwarzać dane osób ubiegających się i korzystających z tych świadczeń.

6. Przyznawanie świadczeń z pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych następuje przez wydanie decyzji administracyjnej w trybie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

Decyzję administracyjną o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia z pomocy społecznej wydaje się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-13/62/04 z dnia 7 lipca 2004 r. stwierdzono nieważność § 4).

§ 5

ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE

1. Burmistrz Miasta udziela Kierownikowi Ośrodka upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w sprawach z zakresu pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych.

2. Kierownik Ośrodka składa Radzie Miasta sprawozdanie z działalności Ośrodka oraz przedstawia potrzeby w zakresie pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych.

3. Kierownika Ośrodka powołuje i odwołuje Burmistrz Miasta.

4. Pracowników Ośrodka zatrudnia i zwalnia Kierownik.

5. Prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej regulują przepisy o pracownikach samorządowych.

6. Wewnętrzną strukturę Ośrodka określa regulamin organizacyjny.

7. Bezpośredni nadzór nad Ośrodkiem sprawuje Burmistrz Miasta.

8. Nadzór merytoryczny nad realizacją zadań zleconych z pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych sprawuje z upoważnienia Wojewody Wydział Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

§ 6

GOSPODARKA FINANSOWA

1. Finansowanie zadań zleconych gminie z zakresu pomocy społecznej zabezpiecza Wojewoda w ramach dotacji celowych przekazywanych z budżetu państwa.

2. Finansowanie zadań własnych gminy zabezpiecza Rada Miasta w ramach środków budżetu miasta.

3. Gmina może otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych z zakresu pomocy społecznej do wysokości 50% kosztów realizacji zadania.

4. Świadczenia rodzinne, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne są finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa.

5. Jednostki organizacyjne pomocy społecznej będące jednostkami budżetowymi mogą tworzyć środki specjalne.

6. Środki specjalne mogą być tworzone z dochodów otrzymywanych z tytułu świadczonych odpłatnie usług dla osób nieprzebywających na stałe w jednostkach pomocy społecznej lub z innej działalności, a także ze spadków, zapisów i darowizn.

7. Podstawą gospodarki finansowej jest roczny plan finansowy zatwierdzony przez Burmistrza Miasta.

§ 7

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Zmiana statutu może być dokonana na wniosek Kierownika Ośrodka uchwałą Rady Miasta w trybie określonym dla jego uchwalenia.

2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Wojcieszów.

3. Traci moc uchwała nr XXXIII/139/01 Rady Miejskiej w Wojcieszowie z dnia 18 października 2001 r. w sprawie nadania statutu dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojcieszowie i uchwała nr VII/31/03 Rady Miejskiej w Wojcieszowie z dnia 27 marca 2003 r. w sprawie zmian w statucie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojcieszowie.

4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

IRENA KOSTIUK