R o z d z i a ł 7

Szczególne warunki zagospodarowania wynikające z  potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego

i ochrony zdrowia ludzi

§ 19

Ochronie podlegają:

1. pomniki przyrody wymienione w uchwale wojewody jeleniogórskiego nr 20 z 1994 r.,

2. pomniki przyrody wymienione w wykazie drzew proponowanych do objęcia opieką konserwatorską przez Wojewodę Dolnośląskiego oraz w uchwale nr XXVI/110/2000 Rady Gminy Siekierczyn z dnia 29 października 2000 r.,

3. kulturowe układy i zespoły zieleni (aleje, szpalery),

4. zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne i przydrożne,

5. zieleń związana z ekosystemami rzeki, potoków i innych cieków naturalnych oraz rowów,

6. ekosystemy leśne i łąkowe (nieleśne),

7. naturalne zbiorniki i podmokłości,

8. ukształtowanie terenu wraz z istniejącymi krajobrazowymi formami geomorfologicznymi, charakterystycznych dla poszczególnych terenów,

9. ujęcia wód.

§ 20

1. Drzewa i krzewy ozdobne po ich śmierci biologicznej podlegają wymianie.

2. Wyklucza się działania inwestycyjne przyczyniające się do trwałego zniekształcania rzeźby terenu oraz do procesów erozji gleby i degradacji ekosystemów leśnych i nieleśnych.

3. Ustala się kształtowanie zieleni w obrębie linii rozgraniczających ulic i dróg, dopuszczoną przepisami szczególnymi, w formie zwartych zespołów nie- przekraczających wysokość 1,2 m, uzupełnionych pojedynczymi drzewami, oddalonymi od siebie co najmniej o 25 m.

4. Ustala się kształtowanie nowych zespołów zieleni z zachowaniem następujących warunków:

1) na terenach otwartych obrzeżene kształtowanie zieleni, wzdłuż terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi lub wzdłuż ciągów komunikacyjnych oraz cieków naturalnych, z zachowaniem wglądów widokowych oraz warunków bezpieczeństwa dla dróg,

2) na terenach przeznaczonych do zabudowy kształtowanie zieleni w nawiązaniu do charakterystycznych układów kompozycyjnych występujących w otoczeniu,

3) zróżnicowanie gatunkowe roślinności ze względu na walory ozdobne, zmienne w różnych porach roku.

§ 21

1. Plan wskazuje obszary do objęcia ochroną prawną przyrody poprzez uznanie za użytek ekologiczny:

1) użytek ekologiczny “Jezioro Formoza”,

2) użytek ekologiczny “Stawy siekierczyńskie”.

2. Proponowane granice obszarów użytków ekologicznych określa rysunek planu.

3. Do czasu utworzenia użytków ekologicznych w trybie przepisów szczególnych, dla obszarów wskazanych do ich ustanowienia plan określa następujące zasady zagospodarowania:

1) zakaz lokalizacji w granicach obszaru i jego bezpośrednim otoczeniu sieci i obiektów infrastruktury technicznej,

2) zakaz dokonywania zmian naruszających ekosystem, w tym: regulacji brzegów strumienia, wycinania drzew i krzewów, wypalania traw,

3) użytkowanie gruntów rolnych w bezpośrednim otoczeniu obszaru w sposób zapobiegający zanieczyszczeniu wód powierzchniowych i podziemnych stosownie do przepisów szczególnych określających zasady dobrej praktyki rolniczej.

§ 22

1. Ustala się ochronę wód otwartych i podziemnych, w tym ujęć wód podziemnych dla Siekierczyna, z zachowaniem zasad i wymogów wynikających z obowiązujących przepisów szczególnych oraz ustaleń niniejszej uchwały, poprzez:

1) ochronę wód i gruntów przed skażeniami i zanieczyszczeniami,

2) ochronę terenów w otoczeniu cieków naturalnych oraz ich ukształtowania, w tym skarp terenu, wąwozów i umocnień kamiennych,

3) ochronę lasów i zieleni oraz korytarzy ekologicznych rzek i innych cieków naturalnych (zabudowy biologicznej),

4) stosowanie w produkcji rolnej zasad “dobrej praktyki rolnej” zgodnie z wymogami przepisów szczególnych oraz ustaleniami właściwych programów rolno-środowiskowych.

2. Obowiązujące strefy ochrony:

1) bezpośredniej od ujęcia wody wynoszą 10,0 m wokół studni,

2) pośredniej wewnętrznej i zewnętrznej zaznaczono na rysunku planu.

3. Zapewnia się wolny dostęp do potoków i innych cieków naturalnych, w tym wyklucza się ogrodzenia nieruchomości przyległych do terenów wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu.

4. Zakres ochrony i zasady zagospodarowania w strefach określają odpowiednie decyzje pozwolenia wodno-prawne.

§ 23

1. Tereny usytuowane w granicach obszarów narażonych na zalanie, oznaczonych na rysunku planu, podlegają ochronie wynikającej z przepisów szczególnych.

2. Przy budowie nowych obiektów budowlanych usytuowanych w granicach obszarów narażonych na zalanie, oznaczonych na rysunku planu, należy uwzględnić uwarunkowania określone w specjalistycznych opracowaniach wykonanych zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.

3. Celem uzyskania pozwolenia na budowę i akceptacji zgłoszenia modernizacji obiektów, o których mowa w pkt 2, niezbędne jest uzgodnienie ww. inwestycji z odpowiednimi organami gospodarki wodnej oraz właściwym komitetem przeciwpowodziowym.

§ 24

1. Na terenach wyznaczonych na cele budowlane ustala się utrzymanie i zlokalizowanie obiektów mieszkalnych oraz usług i wytwórczości i infrastruktury technicznej niewywołujących stałych i okresowych uciążliwości dla środowiska i mieszkańców. Ewentualne uciążliwości wywołane przez obiekty dopuszczone w planie do lokalizacji nie mogą wykraczać poza granice działki obiektu będącego źródłem uciążliwości. Poziomy dopuszczalnych parametrów stanu środowiska w zakresie hałasu, wibracji, promieniowania, zanieczyszczenia powietrza i wody określają przepisy w zakresie ochrony środowiska.

2. W przypadku stwierdzenia występowania uciążliwego oddziaływania istniejących i projektowanych obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej na środowisko i braku możliwości ich wyeliminowania, mimo zastosowania rozwiązań technicznych i technologicznych, należy ustanowić obszar ograniczonego użytkowania – zgodnie i w trybie przepisów szczególnych.