Statut

Ośrodka Pomocy Społecznej

w Międzylesiu

I. Postanowienia ogólne

§ 1

1. Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzylesiu zwany dalej Ośrodkiem jest gminną jednostką organizacyjną powołaną dla realizacji celów pomocy społecznej na terenie Miasta i Gminy Międzylesie.

2. Ośrodek jest jednostką budżetową w rozumieniu ustawy o finansach publicznych funkcjonującą w oparciu o akty założycielskie z 1990 r., tj.:

1) uchwałę Rady Narodowej Miasta i Gminy Międzylesie nr XII/58/90 z dnia 26 kwietnia 1990 r. w sprawie utworzenia terenowej jednostki budżetowej realizującej zadania w zakresie pomocy społecznej,

2) zarządzenie nr 4/90 Naczelnika Miasta i Gminy Międzylesie z dnia 27 kwietnia 1990 r. w sprawie utworzenia Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzylesiu.

3. Ośrodek działa w oparciu o przepisy ustaw, a w szczególności ustawę z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593).

§ 2

1. Siedzibą Ośrodka jest Miasto Międzylesie – 57-530 Międzylesie, ul. Sobieskiego 4.

2. Ośrodek używa pieczęci o treści “Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzylesiu 57-530 Międzylesie ul. Sobieskiego 4 tel. 074 812 66 38 woj. dolnośląskie”.

3. Dla celów wykonywania zadań opieki społecznej Miasto i Gmina Międzylesie podzielone jest na trzy rejony, a to:

1) miasto Międzylesie,

2) wsie Boboszów, Dolnik, Gniewoszów, Jodłów, Kamieńczyk. Lesica, Nagodzice, Niemojów, Pisary, Potoczek, Roztoki, Różanka, Smreczyna, Szklarnia,

3) Domaszków, Długopole Górne, Jaworek, Gajnik, Goworów, Nowa Wieś, Michałowice.

4. Pracę w zakresie pomocy społecznej w poszczególnych rejonach wykonują wyznaczeni imiennie przez kierownika Ośrodka pracownicy socjalni.

II. Organizacja Ośrodka

§ 3

1. Ośrodkiem kieruje Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzylesiu, zw. dalej kierownikiem, zatrudniany przez Burmistrza Miasta i Gminy Międzylesie.

2. Ośrodek jest zakładem pracy w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.

3. Sprawy pracownicze pracowników Ośrodka wykonuje kierownik, który rozpatruje również z zastrzeżeniem ust. 4 skargi na działalność Ośrodka.

4. Skargi dotyczące kierownika rozpatruje Rada Miejska.

5. Pracownicy Ośrodka muszą spełniać wymagania kwalifikacyjne określone w ustawie o pomocy społecznej.

6. Pracownicy Ośrodka mają status pracowników samorządowych.

§ 4

Pracownicy Ośrodka w wykonywaniu zadań kierują się głównie dobrem osób korzystających z pomocy społecznej i ochroną ich dóbr osobistych.

§ 5

W zakresie zadań wynikających z ustawy o pomocy społecznej, a należących do właściwości gminy, decyzje administracyjne wydaje na podstawie upoważnienia Burmistrza kierownik.

§ 6

Na podstawie upoważnienia Burmistrza kierownik może prowadzić postępowanie w sprawach z zakresu ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz wydawać decyzje administracyjne, przy pomocy wyodrębnionej w Ośrodku komórki organizacyjnej ds. świadczeń rodzinnych.

§ 7

Ośrodek nie ma osobowości prawnej, a jego kierownik działa jednoosobowo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Burmistrza.

§ 8

Nadzór merytoryczny nad pracą Ośrodka sprawuje w zakresie zadań własnych gminy Burmistrz, a w zakresie zadań zleconych Wojewoda – działający za pośrednictwem swoich służb.

III. Zadania i cele

§ 9

1. Celem pomocy społecznej realizowanej przez Ośrodek jest umożliwianie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

2. Zadaniem pomocy jest diagnozowanie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia, realizacja zadań wynikających z rozeznanych problemów, podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.

§ 10

1. Ośrodek realizuje:

1) zadania pomocy społecznej zlecone gminie zgodnie z ustaleniami przekazanymi przez wojewodę,

2) zadania pomocy społecznej własne gminy zgodnie z ustaleniami burmistrza.

2. Szczegółowy katalog zadań zleconych z mocy ustawy i własnych określają ustawy, a w szczególności ustawa o pomocy społecznej.

§ 11

W zakresie realizacji celów i zadań opieki społecznej Ośrodek współpracuje z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, kościołami, związkami wyznaniowymi, osobami fizycznymi i prawnymi.

IV. Gospodarka Finansowa Ośrodka

§ 12

1. Ośrodek prowadzi gospodarkę finansową za pośrednictwem budżetu gminy – pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu i na jego rachunek odprowadza pobrane dochody.

2. W celu wykonywania zadań w zakresie finansów, w Ośrodku zatrudniony jest główny księgowy.

3. Nadzór nad finansami Ośrodka sprawuje Skarbnik Miasta i Gminy Międzylesie.

4. Na wykonywanie zadań Ośrodek otrzymuje środki za pośrednictwem budżetu gminy. Dotacje na zadania zlecone otrzymane od wojewody również są wykorzystywane w powyższy sposób.

5. Obsługę kasową świadczeń realizowanych za pośrednictwem Ośrodka zapewnia Burmistrz poprzez kasę Urzędu Miasta i Gminy. Obsługa ta może być również prowadzona przez bank na podstawie umowy zawartej z kierownikiem.

§ 13

1. Podstawą gospodarki finansowej Ośrodka jest plan dochodów i wydatków.

2. Ośrodek może tworzyć środki specjalne, z których dochód przeznaczony będzie wyłącznie na poprawę standardu świadczonych usług.

§ 14

Gospodarka finansowa Ośrodka odbywa się na podstawie przepisów ustaw, w szczególności:

1) ustawy z dnia. 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2003 r .Nr 15, poz. 148 z późn. zm.),

2) ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm).

V. Postanowienia końcowe

§ 15

Zmiana Statutu wymaga formy uchwały Rady Miejskiej.

§ 16

Traci moc uchwała nr XI/4/91 Rady Miejskiej w Międzylesiu z dnia 28 marca 1991 r. w sprawie upoważnienia Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej do wydawania decyzji administracyjnych.

§ 17

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Międzylesie.

§ 18

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.