R o z d z i a ł IV
Częstotliwość, zasady i sposoby usuwania odpadów komunalnych
§ 15
Jedynym miejscem, na którym mogą być deponowane stałe odpady komunalne nieprzeznaczone do selekcji jest składowisko odpadów.
§ 16
Jedynym miejscem, na które mogą być usuwane ciekłe odpady komunalne z nieruchomości nieskanalizowanych, jest punkt odbioru odpadów na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków bądź też inne oczyszczalnie, z którymi jednostki wywozowe mają zawarte umowy.
§ 17
Stałe odpady komunalne przeznaczone do selekcji winny być po uprzednim przesortowaniu odstawione do punktu skupu surowców wtórnych, jak też odbierane przez stosowne podmioty do ponownego wykorzystania.
§ 18
1. Ustala się częstotliwość wywozu stałych odpadów komunalnych w terminach uzgodnionych z firmą wywozową, z częstotliwością jeden raz na tydzień oraz w sposób gwarantujący, że odpady nie będą się znajdowały poza pojemnikami.
2. Dopuszcza się możliwość usuwania stałych odpadów komunalnych z częstotliwością inną niż jeden raz na tydzień lub okresowego zwolnienia z obowiązku wynikającego z ust. 1 w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli istnieje pewność, że nie spowoduje to niekontrolowanego usuwania odpadów w sposób niedozwolony.
3. Wniosek o okresowe zwolnienie lub zmianę częstotliwości wywozu odpadów komunalnych winien być złożony na piśmie z podaniem wiarygodnych przyczyn dla odbiorcy odpadów.
4. Nieczystości ciekłe muszą być usuwane z nieruchomości z częstotliwością przynajmniej jeden raz na pół roku oraz w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ ze zbiornika, zwłaszcza wynikający z jego przepełnienia, a także zanieszyszczenia powierzchni ziemi oraz wód podziemnych i powierzchniowych.
5. Dwa razy w roku (wiosną i jesienią) gmina organizuje nieodpłatny wywóz odpadów wielkogabarytowych i nietypowych. W indywidualnych przypadkach
§ 19
1. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do wyposażenia nieruchomości w odpowiednie urządzenia do gromadzenia odpadów oraz zawarcia umowy na usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych z jednostką wywozową w terminie 7 dni od dnia okoliczności to wymuszających.
2. Właściciel jest zobowiązany do wyposażenia nieruchomości w taką ilość urządzeń do gromadzenia odpadów komunalnych lub urządzeń o takiej pojemności, aby nie nastąpiło gromadzenie tych odpadów poza tymi urządzeniami lub ich wyciekanie.
3. Odpady inne niż komunalne właściciel nieruchomości jest zobowiązany gromadzić w osobnych urządzeniach, wobec których stawiane są wymogi określone odrębnymi przepisami bądź stanowią zabezpieczenie przed skutkami ich negatywnego oddziaływania na środowisko.
§ 20
1. Na terenach czasowo trudno dostępnych dopuszcza się możliwości okresowego stosowania zbiorczych urządzeń do gromadzenia odpadów komunalnych z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Dla budynków wielorodzinnych dopuszcza się stosowanie urządzeń do gromadzenia stałych odpadów komunalnych z zastrzeżeniem ust. 3.
3. W przypadku sprawującego zarząd nad nieruchomością wspólną odpowiedzialność za utrzymanie należytego stanu sanitarnego, porządku i czystości urządzeń i miejsc przeznaczonych do gromadzenia odpadów komunalnych jest ponoszona solidarnie przez wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy podpisali umowę na zbiorcze korzystanie z urządzeń z jednostką wywozową.
4. Użytkownicy zbiorczych urządzeń do gromadzenia odpadów komunalnych ustalają wewnętrzne zasady rozliczenia kosztów wywozu odpadów komunalnych.
§ 21
W przypadku wystąpienia konieczności wywiezienia jednorazowo stałych odpadów komunalnych dopuszcza się zawarcie umowy na jednorazową usługę z jednostką wywozową z tym, że musi to nastąpić z takim wyprzedzeniem, aby możliwe było dostarczenie odpowiednich urządzeń i na takich warunkach, aby nie doszło do składowania odpadów poza tymi urządzeniami i wystąpienia zagrożenia sanitarnego.
§ 22
Nie jest wymagane wyposażenie nieruchomości w odpowiednie urządzenia na dzień ogłoszenia przez gminę lub jednostkę wywozową zbiórki nietypowych i wielkogabarytowych odpadów komunalnych.
§ 23
1. Właściciele nieruchomości mają obowiązek zapewnić pracownikom jednostki wywozowej dostęp do urządzeń, w których gromadzi się odpady komunalne, w dniach i godzinach ustalonych z tą jednostką.
2. W pozostałych dniach pojemniki powinny być ustawione w granicach nieruchomości w miejscu do tego przeznaczonym, na równej nawierzchni, w miarę możliwości utwardzonej, zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota. Miejsca ustawienia pojemników właściciel nieruchomości obowiązany jest utrzymać w czystości.